Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αναγνωρίσεις φυτών (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=158)
-   -   Αυτό τι φυτό είναι? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41261)

VipeR 14-06-10 14:27

Αυτό τι φυτό είναι?
 
1 Συνημμένο(α)
Είδα ενα φυτό σε μια πηγούλα, τι φυτό είναι ξέρει κανείς ?
έβγαλα μια ριζούλα κάνει να το βάλω μεσα στο ενυδρείο ?
προς το παρόν το εχω βάλει μέσα σε ενα κουβαδάκι με νερό και περιμένω εσάς :)

alex 14-06-10 14:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από VipeR (Μήνυμα 456349)
Είδα ενα φυτό σε μια πηγούλα, τι φυτό είναι ξέρει κανείς ?
έβγαλα μια ριζούλα κάνει να το βάλω μεσα στο ενυδρείο ?
προς το παρόν το εχω βάλει μέσα σε ενα κουβαδάκι με νερό και περιμένω εσάς :)


δεν προκειτε να επιβιωσει μεσα σε ενυδρειο, εκτος οτι δεν ειναι υδροβιο απαιτει και κρυο νερο...τωρα τι ειναι, ο raven ειναι μανουλα σαυτα...:grin:

VipeR 14-06-10 14:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex (Μήνυμα 456352)
δεν προκειτε να επιβιωσει μεσα σε ενυδρειο, εκτος οτι δεν ειναι υδροβιο απαιτει και κρυο νερο...τωρα τι ειναι, ο raven ειναι μανουλα σαυτα...:grin:

Λάθος Αλέξανδρος απάντησε ?:p:p:p

Raven 14-06-10 15:06

Παρων :cool:
Προκειται για καποιο ειδος Rumex (υδρολαπαθο) και δεν ειναι υδροβιο. Τους αρεσει η ριζα να βριδκεται στο νερο αλλα οχι και το φυλωμα. Οποτε...δεν κανει για το ενυδρειο σου.

alex 14-06-10 15:10

πηρες αρνητικη απαντηση απο αλεξανδρους στο τετραγωνο...:D

sfk 14-06-10 16:49

Αν κ απεφανθησαν οι ειδικοι, απο προσωπικη εμπειρια σουλεω:
Περσι τετοιο καιρο εβαλα αναλογο φυτο στο ενυδρειο, αφου το κρατησα 2-3 μερες σε κουβα με νερο στη βεραντα...
Σε 2 μερες εγινε σα βραστο λαχανο. Αρα καταλαβαινεις οτι αφου στο φυσικο του περιβαλλον θελει 10-15 oC πως να επιβιωσει στους 25?
Επισης κατι σημαντικο: Μπορει να κρυβει διαφορα ζωυφια ή αυγα τους στις ριζες κ αν δεν απολυμανθει να γεμίσεις με απροσκλητους επισκεπτες.

lucy 15-06-10 12:15

Το φυτό μην το πετάξεις, αλλά σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση να μπει στο ενυδρείο γιατί είναι ένα φυτό που αγαπά τα δροσερά μέρη κι όχι υδρόβιο.

Είναι ένα είδος από το διάσημο πεντάνευρο (Plantago major-Πλαντάγινον το μείζον) γνωστό από την αρχαιότητα και το χρησιμοποιούσαν σαν πανάκεια! Με μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο θα ανακαλύψεις όλες τις χάρες του. Εγώ το έχω σε γλάστρα στο σπίτι και κάθε τόσο όλο και σε κάτι το χρησιμοποιούμε, ως τσάι, ως κατάπλασμα αλλά και ώς ανακούφιση από τα τσιμπήματα των κουνουπιών.

Γι' αυτό θυμηθείτε, αν βρεθείτε χωρίς αμμωνία για τα τσιμπήματα πάρτε ένα φύλλο πεντάνευρου τσαλακώστε το στα χέρια σας κι έτσι όπως θα έιναι λιωμένο τρίψτε το τσίμπημα. Έχει άμεση ανακούφιση!!!!!

VipeR 15-06-10 12:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 456551)
Το φυτό μην το πετάξεις, αλλά σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση να μπει στο ενυδρείο γιατί είναι ένα φυτό που αγαπά τα δροσερά μέρη κι όχι υδρόβιο.

Εγώ το έχω σε γλάστρα στο σπίτι και κάθε τόσο όλο και σε κάτι το χρησιμοποιούμε, ως τσάι, ως κατάπλασμα αλλά και ώς ανακούφιση από τα τσιμπήματα των κουνουπιών.

Να το βάλω σε γλάστρα ? Σαν ενα απλό φυτό ?

lucy 15-06-10 12:51

Είναι απλό φυτό, τουλάχιστον όσων αφορά το θέμα νερού! Είναι φυτό της ξηράς κι όχι του νερού. Λέω να το βάλεις στην γλάστρα ως ένα πολύτιμο βότανο. Δεν έχει καμιά σχέση με ενυδρείο!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01526 seconds with 11 queries