Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Εξακρίβωση Λαμπίντο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92385)

sambouar 02-06-16 10:23

Εξακρίβωση Λαμπίντο
 
1 Συνημμένο(α)
Καλημέρα σε όλους. Αγόρασα από γνωστό κατάστημα στην περιοχή του αεροδρομίου Θεσσαλονίκης 4 ψαράκια Labidochromis caeruleus. Ο υπάλληλος μου είπε ότι τα ψαράκια θα βγάλουν τις γνωστές μαύρες γραμμές στο πτερύγιο όταν μεγαλώσουν περισσότερο. Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι τελικά άλλο είδος ή ακόμα χειρότερα, υβρίδια? Τα ψαράκια είναι 3-5 εκατοστά.

Κλεόβουλος 02-06-16 10:40

Καλώς ήρθες!
5 εκατοστά ψαράκι έπρεπε να έχει ήδη εμφανίσει τις σκούρες γραμμές.
Δεν έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στο γνωστό κατάστημα
αλλά βάλε αν μπορείς κοντινότερες φωτο.

sambouar 02-06-16 10:50

1 Συνημμένο(α)
Καλώς σας βρήκα Κλεόβουλε.
Και εγώ δεν το εμπιστεύομαι το μαγαζί, αλλά ήταν δώρο του κουμπάρου μου. Μια κοντινότερη φωτό:

Κλεόβουλος 02-06-16 10:57

Εγώ λέω υβρίδια (με Pseudotropheus estherae ?)

sambouar 02-06-16 11:35

Πιθανόν να έχεις δίκιο Κλεόβουλε. Και είναι κρίμα γιατί είναι κοπαδάκι και θα συνεχιστεί ο υβριδισμός.

Undertaker 02-06-16 14:08

Στην τελευταία φωτογραφία αυτό που είναι στο πρώτο πλάνο έχει πολύ άσπρο χρώμα στο σώμα του αλλά και στα δύο βλέπω ψιλοκκόκινα ματιά...... ή έτσι μου φαίνεται; όπως τα βλέπω, δε μου φαίνονται κι εμένα για "καθαρά" caeruleus.

sambouar 02-06-16 14:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 946450)
Στην τελευταία φωτογραφία αυτό που είναι στο πρώτο πλάνο έχει πολύ άσπρο χρώμα στο σώμα του αλλά και στα δύο βλέπω ψιλοκκόκινα ματιά...... ή έτσι μου φαίνεται; όπως τα βλέπω, δε μου φαίνονται κι εμένα για "καθαρά" caeruleus.

Όλα έχουν λίγο άσπρο στην κοιλιά τους, για τα μάτια δεν μπορώ να καταλάβω. Εννοείς να είναι έντονα κόκκινα?

akis_bmw 02-06-16 14:36

και εμενα για υβριδια μου φαινονται, (και στο μεγεθος τους οπως ειπωθηκε θα επρεπε ηδη να εχουν μαυρισει τα φτερα τους).
Μηπως εχεις επιλογη να τα δωσεις πισω στο καταστημα και να παρεις κατι αλλο;

sambouar 02-06-16 14:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akis_bmw (Μήνυμα 946456)
και εμενα για υβριδια μου φαινονται, (και στο μεγεθος τους οπως ειπωθηκε θα επρεπε ηδη να εχουν μαυρισει τα φτερα τους).
Μηπως εχεις επιλογη να τα δωσεις πισω στο καταστημα και να παρεις κατι αλλο;

Να κάνω μια προσπάθεια αλλά δεν το βλέπω να μου τα αλλάζει. Είναι λίγο supermarket το μαγαζί αυτό.

egeorgiou 02-06-16 14:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 946420)
Εγώ λέω υβρίδια (με Pseudotropheus estherae ?)

έχει δίκιο ο Κλεόβουλος

Μαύρες γραμμές έχουν από την αρχή της γραμμής και μεταβάλονται ανάλογα και την ψυχολογία του ψαριού.

akis_bmw 02-06-16 14:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sambouar (Μήνυμα 946460)
Να κάνω μια προσπάθεια αλλά δεν το βλέπω να μου τα αλλάζει. Είναι λίγο supermarket το μαγαζί αυτό.

Καταλαβα :( , κανε παντως μια προσπαθεια ποτε δεν ξερεις.
Ο Safarpn μαλλον εννοει οτι στην κοντινη φωτο φαινονται κοκκινα τα ματια τους. Δεν θα επρεπε να ειναι καθολου κοκκινα.

Κωστας Malawi 02-06-16 16:40

τι πραγμα ειναι αυτο ρε γαμωτο?εχουν γεμισει ολα τα μαγαζια υβριδια?
αυτα δεν εχουν καμια σχεση με τα καθαρα λαμπιντο..

sambouar 02-06-16 22:24

Για αυτόν τον λόγο πιστεύω ότι πρέπει να αναφέρουμε τα καταστήματα που τα διακινούνε, ώστε να προστατέψουμε τους υπόλοιπους. Και που ξέρεις, ίσως ξυπνήσουν και βάλουν μυαλό και αυτοί. Με τον συγκεκριμένο πωλητή στο εν λόγω κατάστημα, έγινε συζήτηση για τις μαύρες γραμμές των ψαριών και με διαβεβαίωσε ότι είναι θέμα νεαρής ηλικίας.
-------------------------
Βέβαια όσο τα βλέπω, τόσο μου αρέσουν τα άτιμα. Έχουν τσαγανό. Μου φαίνεται ότι θα κάνουμε καλή παρέα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01563 seconds with 11 queries