Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Caridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=224)
-   -   Caridina cf. cantonensis sp. "Tiger" (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61658)

AQUA PURA 18-04-12 21:36

Caridina cf. cantonensis sp. "Tiger"
 
Πριν λίγες ώρες μπήκαν στο 70λιτρο ενυδρείο μου 6 ‘’τιγράκια’’ δωράκι από ένα φίλο μου που είχε πάει Γερμανία …:p:p:p


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...023-tiger1.jpg

exelix 18-04-12 21:40

Καλώς τα δέχτηκες τα κουκλάκια! Λες θα καταφέρεις να τις πολλαπλασιάσεις ή δε θα ασχοληθείς;

AQUA PURA 18-04-12 21:54

Ευχαριστώ Στέλιο....:):):) ;) Εννοείτε πως θα προσπαθήσω, αρκεί να καταφέρω να βγάλω όλες τις Red cherry από το ενυδρείο....+-7

Dimis 18-04-12 21:56

Μεγια τις κατσαριδες ρε φιλε! :smt081

AQUA PURA 18-04-12 22:03

:D:D:D merci κυριε dimis ;)

nicpapa 18-04-12 22:15

Καλώς τα δέχτηκες, καλές αναπαραγωγές.:D:D

lingistis 18-04-12 23:28

Καλώς τα δέχτηκες, αλλα γιατί να βγάλεις τις RCS;

GiWrGoS198 19-04-12 09:11

Καλώς τις δέχτηκες .
Σε τι ph τις έχεις ;

Alex_Salonica 19-04-12 15:07

Να τις χαίρεσαι! :smt060

Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη η αναπαραγωγή τους.

Πολύ δύσκολα να καταφέρεις να βγάλεις όλες τις red cherry με τι μία, σε βάθος χρόνου όμως και όποτε βλέπεις από κανένα μικρό και το απομακρύνεις θα καταφέρεις να έχεις το ενυδρειάκι μόνο του για τα τιγράκια, εξάλλου δεν υπάρχει πρόβλημα υβριδισμού αφού πρόκειται για δύο διαφορετικά είδη, caridina και neocaridina.

Δώσε μας αν θέλεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες και.. καλή συνέχεια.

AQUA PURA 19-04-12 18:53

Σας ευχαριστώ πολύ :p τα τιγράκια είναι πανέμορφα και υπερκινητικά βόσκουν στις αλγες και στα φυτα από την πρώτη στιγμή που μπήκαν μέσα …:):):)

Όσων αφόρα τις RCS θα φανεί λίγο περίεργο :rolleyes: αλλά όλα τα ενυδρεία που έχω στήσει ήταν πάντα species tank γενικά δεν μου αρέσει να μπερδεύω τα είδη… είτε είναι ψάρια είτε γαρίδες…. Για τον υβριδισμό το γνωρίζω και γι αυτό είπα να μου τις φέρουν αν και είχα και άλλες επιλογές τις ήθελα εδώ και καιρό….;)

Τώρα όσων αφορά τις παραμέτρους...

pH: 6.8
Γενική σκληρότητα (GH):9
Ανθρακική σκληρότητα (kΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3) ?

To ενυδρείο είναι αυτό αν και δεν έχω κάποια πρόσφατη φωτογραφία (μην με βρισετε):rolleyes: λειτουργεί περίπου εδώ και 1,5+ χρόνο και εχει κατοικους 15 cpd και 100δες red cherry…. :D




Nα ρωτήσω και εγώ κάτι? τι τροφούλα να δώσω εκτός από την DIY του Αλέξανδρου Raven και τα λαχανικά κάποια καλή του εμπορίου που προτείνετε ?

Alex_Salonica 19-04-12 19:42

Οι παράμετροι του νερού σου είναι μια χαρά για τα τιγράκια, αυτό που πρέπει μόνο να προσέξεις είναι η θερμοκρασία, όπως πολλά είδη caridina έτσι και οι tiger δεν αντέχουν για πολύ θερμοκρασίες άνω των 25C.
Θα πρέπει να το κοιτάξεις από τώρα για το τι θα κάνεις το καλοκαίρι με την θερμοκρασία.

Από τροφές δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αφού τρώνε σχεδόν τα πάντα. Με την DIY τροφή είσαι καλυμμένος παρ όλα αυτά αν θέλεις ποικιλία μπορείς να δώσεις οποιαδήποτε τροφή πλούσια σε σπιρουλίνα και λαχανικά, οι δικές μου έδειχναν μια ιδιαίτερη προτίμηση στις Omega One.

Σ.Σ. έχε υπόψιν σου ότι τα CPD δείχνουν ιδιαίτερη προτίμηση στα νεογένητα γαριδάκια, επιπλέον τα caridina μωρά είναι αρκετά μικρότερα από τα neocaridina και μεγαλώνουν με πολύ πιο αργούς ρυθμούς και είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα.
Επειδή είχες red cherry μπορεί να μην παρατήρησες το πρόβλημα για αυτό το αναφέρω. Γνώμη μου είναι να απομακρύνεις τα CPD.

Περιμένουμε περισσότερες φώτο :)

AQUA PURA 19-04-12 20:11

Η θερμοκρασία αυτή την στιγμή είναι στους 25,5 °C. Tο καλοκαίρι για καλή μου τύχη όσο περίεργο και αν ακούγεται δεν ξεπερνά τους 26,5 °C μάλλον είναι το σημείο που είναι τοποθετημένο το ενυδρείο σε συνδυασμό με το a/c καθως και τα ανεμιστηράκια τα οποία είναι συνδεδεμένα με eliwell …θα προσπαθήσω να το κρατήσω χαμηλά. Οκ για την τροφή θα πάω αύριο για ψώνια .. ;)
Για τα CPD το φοβόμουν ..:( και το έχω παρατηρήσει αρκετές φόρες κρίνοντας από την αύξηση- μείωση του πληθυσμού των RCS. Μάλλον με βλέπω για γαριδάδικο ….;)

Σε ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε για τις συμβουλές…


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02075 seconds with 11 queries