Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   τρόπος περιορισμού ριζών (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20397)

Βαγγέλης (Dearangelo) 25-10-07 15:16

τρόπος περιορισμού ριζών
 
Σήμερα βάλθηκα να εξολοθρεύσω τη βαλισνερα, η οποία μετά από 2 μήνες γέμισε όλο το βυθό πνίγοντας σχεδόν το τενερλους.. (?)
η ερώτηση που ήθελα να απευθύνω στους συνχομπίστες που διαβάζουν είναι:

Υπάρχει τρόπος κανείς να περιορίσει τις έρπουσες ρίζες αυτών των φυτών, ώστε να παραμένει σε μία περιοχή... η πρέπει συνεχώς να κλαδεύεις και ρίζες?
είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθούν παρόμοια με του κήπου χωρίσματα μέσα στο χαλίκι? κάτι σαν λωρίδες που το τέμνουν κάθετα?
έχει κανείς κάνει κάτι παρόμοιο?
ευχαριστώ

chemical mac 25-10-07 16:25

Πολλή πλάκα έχετε όλοι σας. Ο ένας βαρέθηκε να κλαδεύει, ο άλλος θέλει να περιορίσει τις ρίζες...ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΑΓΟΡΑΖΩ ΦΥΤΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ:confused: :confused: :confused:

Βαγγέλης (Dearangelo) 25-10-07 16:33

γιατί όμως?
βρήκες την αιτία?
εγώ περεπιπτώντος αφού "πήδηξα" την χλωρίδα μου με μια θεραπεία αλατιού, τώρα προσπαθώ να καθαρίσω ριζες παλιές και βυθό...
ευτυχώς έχω ακόμα φυτά, αυτή τη στιγμή τρέχω 4*80 τ5 λάμπες στο 85% ...270 βατ περίπου...
μόλις εγκατάστησα και το αβ 1000 ρεακτορ
πολύ καλό!

Τσιόνογλου Σταύρος 25-10-07 16:52

Αγαπητέ Βαγγέλη δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά επειδή και εγώ ήμουν παθών με τις Βαλισνέριες εφόσον πήραν για τα καλά μπροστα δεν σταματάνε με τίποτε οι καινούργιες ρίζες (runners) τρυπώνουν και περνάνε απο παντου κάτω πανω απο ξύλα δεν σταματάνε με τίποτε ο μόνος τρόπος είναι να κόβεις τις καινούργιες ρίζες όσες βεβαια φαίνονται ή να τις ξεπατώσεις εντελώς όπως έκανα και εγώ και κράτησα μονο κανα δυό ρίζες γιγαντέα που έχει πιο αργή ανάπτυξη.

chemical mac 25-10-07 16:59

Χε χε και βέβαια αστειεύομαι. Τα φυτά μου καλά (όσο εγώ τα αφήνω στην ησυχία τους)και ειδικλα οι βαλισνέριες. Αυτή τη στιγμή είμαι σε φάση ολικού ξηλώματος του ενυδρείου (βρίσκομαι ήδη στην 2η ώρα) και το στήνω ξανά από την αρχή με κάποια νέα φυτά (αλλά για αυτό θα γίνει άλλο ποστ :D )

Τι εννοείς "πήδηξες" τα φυτά με θεραπεία αλατιού;

Βαγγέλης (Dearangelo) 25-10-07 17:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 209898)
Αγαπητέ Βαγγέλη δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά επειδή και εγώ ήμουν παθών με τις Βαλισνέριες εφόσον πήραν για τα καλά μπροστα δεν σταματάνε με τίποτε οι καινούργιες ρίζες (runners) τρυπώνουν και περνάνε απο παντου κάτω πανω απο ξύλα δεν σταματάνε με τίποτε ο μόνος τρόπος είναι να κόβεις τις καινούργιες ρίζες όσες βεβαια φαίνονται ή να τις ξεπατώσεις εντελώς όπως έκανα και εγώ και κράτησα μονο κανα δυό ρίζες γιγαντέα που έχει πιο αργή ανάπτυξη.

δεν άφησα ίχνος, όσο ήταν ορατό τουλάχιστο, πέταξα ενα κουβά φυτά..
θα δούμε, απο δώ και μπρός..
σιγουρα δεν θα αφήσω να ξαναγίνει..

lucy 25-10-07 17:28

Τις "έδιωξα" όλες!!!!

Βαγγέλης (Dearangelo) 26-10-07 10:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 209913)
Τις "έδιωξα" όλες!!!!

μπα! μου ξέφυγαν δύο, θα τις πετάξω και αυτές!
θέλει κανείς μήπως?
είναι η μικρές αυτές που γίνιται το πολύ 15-17 εκατοστά και πολλαπλασιάζονται σαν την αγριάδα.. τη μουχρίτσα
φαντάζομαι ενα ενυδρείο θα μπορούσε να έχει μόνο αυτές σαν φθτά ..και κάποια ακόμα μεγαλύτερα, όμως για μικρά ψαράκια δεν!

imichal 25-11-07 15:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από macblack (Μήνυμα 209887)
Πολλή πλάκα έχετε όλοι σας. Ο ένας βαρέθηκε να κλαδεύει, ο άλλος θέλει να περιορίσει τις ρίζες...ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΑΓΟΡΑΖΩ ΦΥΤΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ:confused: :confused: :confused:

"that makes 2 of us!!!!!";)

Πες τα ρε συ γιατι ειχα αρχισει να ανησυχώ!!!!! Εχω δωσει χρημα σε φυτά....και εδω μεσα δεν εχουν τι να τα κανουν....:confused: :confused: :confused: :confused:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01473 seconds with 11 queries