Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Ποιός είναι ο σωστός τρόπος λίπανσης ;;; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8042)

george 04-05-05 22:05

Ποιός είναι ο σωστός τρόπος λίπανσης ;;;
 
Εδώ και δύο χρόνια στο φυτεμένο κοινωνικό ενυδρείο μου (112 λτ) ψάχνω να βρω τον σωστό τρόπο λίπανσης.
Μετά από πειράματα και συμβουλές των "ειδικών" του board κατέληξα στα προϊόντα FERREAL και FLOREAL.
Στην αρχή έβαζα την ποσότητα που αναγράφουν οι οδηγίες (FERREAL 10 ml/60lt ανά εβδομάδα - FLOREAL 10 ml/20lt κάθε 4 εβρομάδες) αλλά ανάπτυξη δεν ηταν καλή και είχα πρόβληματα άλγης.
Μετά άλαξα και έβαζα 15 ml FERREAL και 11,25 ml FLOREAL την εβδομάδα μετά την αλλαγή νερού 30 %.
Κάπου όμως (λόγω υποχρεώσεων) δεν κατάφερνα τελευταία να τηρώ την ρουτίνα των αλλαγών και είχα πάλι πρόβλημα.
Είπα να βάζω καθημερινά λίπασμα 2,6 ml FERREAL και 1,8 ml FLOREAL αλλά δεν είμαι και πάλι ευχαριστημένος.
Τελικά τι είναι ποιό σωστό και με ποιές δοσολογίες ;;;

annivas2000 08-05-05 23:13

Γεια σου george....ειναι δυσκολο να εχεις μια ξεκαθαρη απαντηση σε αυτο που ρωτας.....καλα αποτελεσματα παρουσιαζουν και ενυδρεια που λιπαινονται σε καθημερινη βαση και σε αλλα που λιπαινονται πιο αραια, σε αλλα με μεγαλες αλλαγες νερου κα σε αλλα με πιο μικρες....τωρα δε σε καταλαβαινω ακριβως......σε καμια περιοδο δε λειτουργουσε σωστα το ενυδρειο???.......συνηθως οι οδηγιες που δινονται απο τις εταιρειες για τις δοσολογιες ειναι γενικα οκ για μεσες απαιτησεις και "ψαχνοντας" το λιγο καταληγεις καπου αν δεν υπαρχουν ακροτητες (πχ πολυ εντονο φως)......αν πριν σταματησεις τη ρουτινα των αλλαγων ησουν οκ, δικαιολογουνται τα προβληματα τωρα.......αν γενικοτερα ειχες μονιμα προβληματα, θα πρεπει να κοιταξεις καποια πραγματα κατ'αρχην με μετρησεις και κυριως τα επιπεδα του CO2....

ΥΓ. επισης οι οποιες αλλαγες στη ρουτινα καλο ειναι να γινονται ανα στοιχειο λιπανσης (μην αλλαζουμε ολες τις παραμετρους μαζ - πχ αυξηση δοσης μονο στο ferreal και βλεπουμε) και να διατηρουνται για ενα διαστημα πριν καταληξουμε σε συμπερασματα...

mikenuke 08-05-05 23:41

Ισως να αλλαζες λιπασματα?
ΠΧ να χρησιμοποιουσες Seachem?
Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

johnny98130 09-05-05 07:31

Εκτος απο την λίπανση κοιτα και τις υπολοιπες παραμετρους σου όπως π.χ. φωτισμος(παλαιοτητα λαμπτηρων) παροχη Co2, ποσοτητα νιτρικων στο νερο(λογω π.χ. της ποσοτητας τροφης) κτλ. Ειναι πολύ πιθανον να φταιει κατι απο αυτα για την έλλειψη ισσοροπιας του ενυδρειου σου!!!!!

ASCCO1 09-05-05 22:06

ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ....
δοκιμασες να λιπανεισ με PMDD..????

hejo 10-05-05 06:10

KI AΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ....
Τι είναι το PMDD;;;;

lasal 10-05-05 07:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από hejo
KI AΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ....
Τι είναι το PMDD;;;;

Απάντηση κρίσεως
Το λίπασμα του φουκαριάρη.
:D
ΥΓ.
Σαν αυτό που εχω και γω
τς τς τς

netblues 10-05-05 07:41

Poor Mans Dosing Drops (για τα αρχικα)

Πολυ μου αρεσε η ελευθερη αποδοση του Poor Mans.. :D :D :D

Ειμαστε αρκετοι φουκαριαριδες εδω μεσα..
:smt026 :smt026

george 22-09-05 12:59

Επανερχομαι σε ενα παλαιοτερο ποστ μου επειδη συντομα θα αλλαξουν καποια πραγματα στο ενυδρειο μου (αναβαθμιση φωτισμου-προσθηκη pressurised CO2).

Aρχισα να προσθετω στο ενυδρειο (εκτος απο FERREAL και FLOREAL) και Flourish Potassium στις δοσεις που συστηνει ο κατασκευαστης.

Να βαλω και εξτρα σιδηρο (οπως ferropur,Flourish Iron,Hobby FERROGAN) ή να αυξήσω την δόση του FERREAL (που περιεχει και σιδηρο) ;;;;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01316 seconds with 11 queries