Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   ενα σαμπ γεματο ανκιστρους (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45216)

Πάνος 27-10-10 23:08

ενα σαμπ γεματο ανκιστρους
 
στο ενυδρειο μου εχω 1 αρσ και 2 θηλ ενηλικα ανκιστρους. ο πατερας μεσα σε μια κουφαλα απο κορμο αμπελιου εχει κανει τη φωλια του. όποτε ειναι εκει (για κανα 2 βδομαδες καθε μηνα σχεδον) καταλαβαινω οτι φροντιζει αυγα και μικρα....δε μπορω να υπολογισω ποσες γεννες ειχα σε αυτα τα 2 χρονια...αμετρητες. με σκαλαρια ομως 20 ποντων και αλλες κιχλιδες μεσα....σχεδον τιποτα δεν επιβιωνει...
ετσι ειχαμε την ιστορια http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41098 οπου ενα μικρο επιβιωσε μεσα στο εξωτερικο φιλτρο για μηνες. τωρα ο ηρακλης εχει μεγαλωσει και ειναι στο 1/3 του τελικου μεγεθους.
το αμαζονιου ομως μεταφερθηκε πριν λιγοκαιρο σε ενυδρειο με σαμπ.
σημερα ειχα επισκεψεις απο ενα σαλονικιο φιλο και καθως περιεργαζοταν τα ενυδρεια ανοιξε τα ντουλαπια του σαμπ του αμαζονιου και με ρωτα "τι ψαρακια κρατας εδω??"
"ψαρακια?? δεν εχω εκει ψαρακια" :confused: του λεω και σκεφτομαι ποιο ψαρι μπορει να πηδηξε στην υπερχειλιση και απο εκει να κατεληξε στο σαμπ...και αρχιζουμε να βλεπουμε το σαμπ γεματο ανκιστρακια...μετρησα μεχρι 7 τωρα αλλα κινουνται και μπερδευομαι...επισης πολλα ειναι μεσα στα υλικα του φιλτρου..
παντως ειναι αρκετα με μηκος γυρω στον 1 ποντο.
σκεφτομαι να τα αφησω εκει και απλως να ριχνω λιγη τροφη στα διαμερισματα του σαμπ..
οταν δινουμε στα ψαρια μας τις συνθηκες που θελουν..."η ζωη βρισκει τον τροπο"...ακομη κι αν δεν κανουμε τιποτα εμεις γιαυτο.
τα ωραια του χομπυ..:rolleyes:

υ.γ. τα κορυ επισης γεννουν συνεχως αλλα οι ανκιστρους εχουν το πλεονεκτημα της φωλιας και της προστασιας του μπαμπα σε σχεση με την ελευθερη ωοτοκια.

Γιώργος Κ 27-10-10 23:10

Καλως τα δεχτηκες!!! :p:smt041:smt041

Αντε να τα πιασεις βεβαια ... ισως αν μεγαλωσουν λιγακι να ειναι πιο ευκολο!!! :rolleyes:

Πάνος 27-10-10 23:14

ευκολα πιανονται...αλλα θα πρεπει να τα βαλω σε αλλο ενυδρειο μονα τους...δεν εχουν τυχη σε αυτο το μεγεθος μεσα στην κυριως δεξαμενη...
ετσι λεω να τα αφησω να μεγαλωσουν στο σαμπ

georgis4 27-10-10 23:22

Δεν εχει βγει τυχαια το *η φυση παντα βρισκει τον τροπο*....
Τετοια βλεπω και χαιρομαι που σιγα σιγα στηνω το δικο μου!:)

bokostas 27-10-10 23:46

Κάνε μια παρουσίαση του ...σαμπ, με φωτό ε, βιοτοπικό σιποράξ και σπόγγων.:D

Δημητρης89 27-10-10 23:56

Αχ βρε Πανο,κατι τετοια λες και μετα πως να μην το γυρισουμε και εμεις σε κοινωνικο:D

καλα μεγαλωματα να εχεις:p

και αν ποτε μεγαλωσουν και σκεφτεις να βρεις κανεναν θειο πες μας:D:D:D:D

beat89 27-10-10 23:59

Δεν είναι τέλειο που υπάρχουν παντού μικρές βεντουζιτσες;:D
Αστα λίγο να μεγαλώσουν κ μετά μπλουμ στο μεγάλο.

vag0s 28-10-10 08:21

Πάνο, καταρχήν μπράβο!!! Πες μας αν θες λίγα παραπάνω πράγματα για την αναπαραγωγή τους. Ότι θεωρείς εσύ ότι μπορεί να φανεί χρήσιμο.

Έχω κι εγώ 1M+2F - 5cm, σε ένα 60λιτρο και με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή τους. Θα άνοιγα νέο θέμα επειδή δεν έχω ιδέα τι γίνεται με αυτά τα ψάρια και θα ήθελα προσωπικές εμπειρίες. Πες πες. :D

thanasis76 28-10-10 08:41

και εκτος απο τα λογια σου και μερικες φωτο θα ηταν ομορφο να δουμε...
τα ψαρακια ειναι 1 εκατ. οποτε μια χαρα βγαινουν στις φωτο.....
για πιασε δουλεια....

Πάνος 28-10-10 09:05

ok...θα βγαλω καποια στιγμη...αν και δε θα δεις κατι παραπανω απο ανκιστρακια 1 εκ σε τζαμι σκετο επανω...:D
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vag0s (Μήνυμα 499725)
Έχω κι εγώ 1M+2F - 5cm, σε ένα 60λιτρο και με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή τους. Θα άνοιγα νέο θέμα επειδή δεν έχω ιδέα τι γίνεται με αυτά τα ψάρια και θα ήθελα προσωπικές εμπειρίες. Πες πες. :grin:

λοιπον καταρχην οι γεννες αρχισαν οταν ενηλικιωθηκαν..σε τελικο μεγεθος. ο αρσενικος προτιμησε μια απο τις πολλες κουφαλες των κορμων. μπαινει ολοκληρος μεσα...μεχρι να εντοπισω αρχικα οτι ηταν εκει νομισα πως τον εχασα...
θελει αρκετα λιτρα γιατι οσο προσεχει τη φωλια γινεται επιθετικος ακομη και στις θηλυκιες...ποτε δεν τα ειδα να ζευγαρωνουν. λογω χρονου δυστυχως δε μπορω να παρατηρω οσο θελω τα ενυδρεια μου...θα ηθελα πολυ περισσοτερο.
ηξερα βεβαια οτι εφοσον μενει για βδομαδες εκει μεσα σαφως και προσεχει τα αυγα-μικρα.
το πρωτο σημαδι οτι ειχα επιτυχη εκκολαψη ηταν που τα σκαλαρια κολλουσαν και περιμεναν σε 2 τρυπες-εξοδους του κορμου. τοτε καταλαβα οτι βγαινουν ψαρακια απο εκει και γινονται γευμα των σκαλαριων.
επιβεβαιωθηκα οταν βρηκα τον ηρακλη στο φιλτρο.
οταν μετακομιζα το αμαζονιου στα 800 λιτρα βρηκα αλλο ενα μικρο που καταφερε να επιζησει...ουτε 2 εκατοστων. τωρα και τα 2 αυτα εχουν ικανοποιητικο μεγεθος και γυροφερνουν ανεμελα χωρις να κινδυνευουν.
και τωρα αυτο.
τα εχω σε πεχα περιπου 5...100% ΑΟ χωρις καμια προσθηκη ιχνοστοιχειων. αρκετη τροφη....τρωνε ταμπλετες βασικης τροφης αλλα και spirulina forte 36% καθως και δισκοτροφες.

Κλεόβουλος 28-10-10 19:55

σημερα ειχα επισκεψεις απο ενα σαλονικιο φιλο και καθως περιεργαζοταν τα ενυδρεια ανοιξε τα ντουλαπια του σαμπ του αμαζονιου και με ρωτα "τι ψαρακια κρατας εδω??"
:D:D είδες αν έχεις περίεργους (σαν κι εμένα) φίλους?

Πάνος 28-10-10 20:00

να ξανα-ερθεις με την "περιεργεια" σου αν ειναι να κανεις κι αλλες τετοιες ανακαλυψεις...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01622 seconds with 11 queries