Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   γκαπακια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35830)

dimis_george 02-12-09 21:30

γκαπακια
 
γεια σας παιδια,ενας φιλος εχει μικρα γκαπακια τα οποια ειναι σχεδον 5 εβδομαδων.ποτε μπορει να τα βαλει μαζι με τα ενηλικα?:confused::confused:

halvas69 02-12-09 22:03

Τι μέγεθος έχουν ?
Που τα είχε πριν και δεν είναι με τα μεγάλα ?

karxarini 02-12-09 22:19

αν κρινω απο τα δικά μου θα μπορεί να τα βαλει ανετα με μεγαλα γκαπυ
πρεπει να ναι γυρω στα 2cm σωστά;
Τα υπολοιπα ψαρια στο ενυδρειο να μας πεις τι ειναι;

dimis_george 03-12-09 00:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 393428)
Τι μέγεθος έχουν ?
Που τα είχε πριν και δεν είναι με τα μεγάλα ?

ειναι γυρω στο 1cm και τα εχει σε ενα πιο μικρο ενυδρειο.ειναι και καινουριος στο ''σπορ''(χομπι) βλεπει και τις γεννες τωρα,και καταλαβαινεις....εχει τρελλαθει!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karxarini (Μήνυμα 393431)
αν κρινω απο τα δικά μου θα μπορεί να τα βαλει ανετα με μεγαλα γκαπυ
πρεπει να ναι γυρω στα 2cm σωστά;
Τα υπολοιπα ψαρια στο ενυδρειο να μας πεις τι ειναι;

φιλε ειναι γυρω στο 1cm.ισως να μην τα τα'ι'ζει πολλες φορες κατα την διαρκεια της μερας και γι αυτο να ειναι τοσο...Δεν εχει αλλα ψαρια μεσα,μονο γκαπυ.1 αρσενικο και 4 θηλυκα.

halvas69 03-12-09 00:57

Μπορείς να τα βάλεις μέσα, αλλά την επόμενη φορά άστα να γεννούν στο μεγάλο.
Τα δικά μου 4-5 εβδομάδων είναι κοντά στα 2 με 3 cm.

dimis_george 03-12-09 01:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 393462)
Μπορείς να τα βάλεις μέσα, αλλά την επόμενη φορά άστα να γεννούν στο μεγάλο.
Τα δικά μου 4-5 εβδομάδων είναι κοντά στα 2 με 3 cm.

το παιδι ειναι στην αρχη ακομα και δεν εχει βαλει πολλα φυτα και τα μικρα δεν μπορουν να κρυφτουν και καταληγουν στο στομαχι των μεγαλων,τα βλεπει που τα τρωνε και αυτος εχει φρικαρει!λες να τα βαλει μαζι ε?αλλα δεν ειναι και πολυ μεγαλα...

halvas69 03-12-09 01:12

Δεν τον αδικώ, αλλά άμα δεν τα βλέπουν τα μικρα να τα συνηθίσουν δεν θα σταματήσουν να τα τρώνε ποτέ.
Λίγο κερατόφυλλο πάντως κάνει καλή δουλειά, δεν χρειάζεται να το κάνει μποστάνι.

dimis_george 03-12-09 01:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 393464)
Δεν τον αδικώ, αλλά άμα δεν τα βλέπουν τα μικρα να τα συνηθίσουν δεν θα σταματήσουν να τα τρώνε ποτέ.
Λίγο κερατόφυλλο πάντως κάνει καλή δουλειά, δεν χρειάζεται να το κάνει μποστάνι.

του το εξηγησα και γω απο την αρχη οτι θα τα τρωνε και θα γενναν συνεχεια,αλλα αυτος ειναι ψυχοπονιαρης!θα δοκιμασουμε να βαλουμε καποια μεσα και βλεπουμε...σε ευχαριστω πολυ φιλε!

karxarini 04-12-09 14:21

Δεν τα τρωνε για πάντα
δηλαδή μετά καταλαβαίνουν οτι δεν ειναι φαί αλλά μικρά ψαράκια και τα αφήνουν να φύγουν. Αυτό συμβαίνει απο την 4η μερα μετα τη γέννα .

cpapakon 04-12-09 15:26

Εγώ πάντως δε χρησιμοποιώ γεννήστρες ούτε τα βάζω σε άλλο ενυδρείο. γεννιούνται και μεγαλώνουν με τα μεγάλα (8 το σύνολο)
Ίσως κάποια να γίνονται τροφή αλλά τα περισσότερα επιζούν. Είναι αμέτρητα τα μικρά στο ενυδρείο μου.
Προσοχή στο φίλτρο γιατί εντελώς τυχαία διαπίστωσα ότι πολλά μικρά τις πρώτες μέρες πλησιάζουν κοντά και τα ρουφάει το φίλτρο....
Πες του φίλου σου να βάλει τούλι στην είσοδο για να είναι σίγουρος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03317 seconds with 11 queries