Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ΕΡΩΤΗΣΗ QUIZ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15596)

Access 14-02-07 13:08

ΕΡΩΤΗΣΗ QUIZ
 
Ποια ψάρια ή ζεύγος ψαριών έως 6-7 εκ. θα μπορούσε να βάλει κάποιος σε ένα ενυδρείο φυτεμένο 100 λίτρων που να θέλει ειδικές συνθήκες νερού για να γεννήσει και να μπορεί να συγκατοικήσει με cardinaltetraκαι otoκαι να μην πειράζει τα φυτά ή το χαλί μου ?
(ξέρω ξέρω :smt030:smt030)

Φιλικά,

Εύα

Υ.Γ. Το ενυδρείο έχει ύψος 0,40 εκ.

rita 14-02-07 13:14

ραμιρεζι φυσικα:D

soza 14-02-07 13:21

Bεβαια με τις τετρες μεσα στο ενυδρειο.. δεν πιστευω οτι θα μπορεις να κρατησεις μωρα.
Ειναι νοστιμα τα fries :smt030 :smt030

Access 14-02-07 14:18

Με την “τύχη” μου Ρίτα όταν θα πάω στο pet shop ψάχνοντας να αγοράσω αρσενικά ramirezi θα μου βγουν ζευγάρι………………. και το θηλυκό θα γεννήσει μετά από 5 μέρες.:D :D (άσε που φοβάμαι και το μάτι) ;)

Που τέτοια τύχη Σόνια τα “παλιόψαρα” μου, μόνο να κοιτάνε διακριτικά ξέρουν (και μετά σου λένε άσε την φύση να κάνει την δουλειά της):cool:

Apostolis 14-02-07 14:25

Jordanella floridae ;)

Kostas G. 15-02-07 11:02

Και εγώ νομίζω πως τα ramirezi είναι καλή επιλογή...Επίσης το φύλλο το διακρίνεις πολύ εύκολα και αναπαράγονται αρκετά εύκολα...

Apostolis 15-02-07 11:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 155008)
Και εγώ νομίζω πως τα ramirezi είναι καλή επιλογή...Επίσης το φύλλο το διακρίνεις πολύ εύκολα και αναπαράγονται αρκετά εύκολα...

Πανεύκολα, αλλά όχι σε όλους...θέλουν ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ! ;)

Access 15-02-07 11:52

Τα ramireziείναι όμορφα, άλλα εγώ ψάχνω κάτι που να μην μπορεί να αναπαραχθεί εύκολα όπως τα cardinalπου θέλουν ειδικές συνθήκες.
Και αυτό γιατί δυστυχώς δεν έχω αρκετά διαθέσιμο χώρο για τα μωρά αλλά και γιατί θεωρώ δύσκολο το να βρείς ανάδοχους γονείς μετά για τα μικρά σου.

Kostas G. 15-02-07 12:01

Τα cardinal για να τα αναπαραγάγεις θέλεις ειδικό ενυδρειάκι με τύρη προτιμέστερα για υπόστρωμα και πολύ πολύ απαλό φωτίσμό,έως καθόλου...PH 5,5,αλλαγές με α.ο. και μετά τα μωρά που πέρνεις θέλουν πολύ φροντίδα για να μεγαλώσουν και είναι και πάμπολα...
Στα ramirezi εγώ έχω πετύχει αναπαραγωγή,χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια...Μια πτώση θερμοκρασίας με αλλαγή νερού και έτοιμος...

Juan 15-02-07 12:15

Νομίζω ότι πρέπει να ξαναβάλεις τις παράμετρους του κουϊζ :D
Ψάχνουμε κάτι που να ζει στις υπάρχουσες συνθήκες, να είναι ζευγάρι (?) αλλά να μην γεννάει ευκολά, . . .
Δεν έχω καταλάβει ποιος είναι ο στόχος :smt017

Το χαλί που θέλουμε να προστατέψουμε τι είναι ;

Apostolis 15-02-07 12:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Juan (Μήνυμα 155031)
Νομίζω ότι πρέπει να ξαναβάλεις τις παράμετρους του κουϊζ :D
Ψάχνουμε κάτι που να ζει στις υπάρχουσες συνθήκες, να είναι ζευγάρι (?) αλλά να μην γεννάει ευκολά, . . .
Δεν έχω καταλάβει ποιος είναι ο στόχος :smt017

Το χαλί που θέλουμε να προστατέψουμε τι είναι ;

Ο στόχος είναι να κάνουν ας πούμε ΣΕΞ, αλλα να είναι "τζούφια"...
Το χαλί είναι το οικείο σου γλωσσόστιγμα... ως εκ τούτου, ψιλοαποκλείονται οι κιχλίδες... ;)

Access 15-02-07 12:57

Λοιπόν ψάχνουμε ένα είδος ψαριού (μπορεί να είναι ζευγάρι άλλα μπορεί να είναι και ψάρια από το ίδιο φύλο που να μπορούν να ζήσουν μαζί δηλαδή να μην είναι επιθετικά το ένα στο άλλο) να κινείτε στην μέση ή στην πάνω επιφάνεια του ενυδρείου που να ταιριάζει στις υπάρχουσες συνθήκες του ενυδρείου και να μπορούν να συγκατοικήσουν τουλάχιστον με τα Oto και να μην γεννάνε σαν κουνέλια (το καθόλου ή κάτω από ειδικές συνθήκες όπως τα cardinalή τα otoθα ήταν ιδανικό).

Αυτή την στιγμή έχω στο ενυδρείο μου 5 cardinal10 Otoκαι ένα ζευγάρι ApistoMacmasteriτα οποία είναι υπέροχα ψάρια και μου αρέσουν πραγματικά, άλλα αφενός γεννούν σαν τρελά και δεν έχω χώρο για τα μικρά τους αφετέρου όπως σε όλα τα ψάρια του είδους τους αρέσει να κάνουν βόλτα το χαλίκι με αποτέλεσμα να σκεπάζουν όχι μόνο το glossoάλλα και όλες σχεδόν τις επιφάνειες του ενυδρείου. :( :( :smt010

Το ξέρω ότι ζητάω δύσκολα πράγματα αλλά είπα μπας και……….:D:D

Φιλικά,

Εύα

Apostolis 15-02-07 13:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Access (Μήνυμα 155043)
Λοιπόν ψάχνουμε ένα είδος ψαριού (μπορεί να είναι ζευγάρι άλλα μπορεί να είναι και ψάρια από το ίδιο φύλο που να μπορούν να ζήσουν μαζί δηλαδή να μην είναι επιθετικά το ένα στο άλλο) να κινείτε στην μέση ή στην πάνω επιφάνεια του ενυδρείου που να ταιριάζει στις υπάρχουσες συνθήκες του ενυδρείου και να μπορούν να συγκατοικήσουν τουλάχιστον με τα Oto και να μην γεννάνε σαν κουνέλια (το καθόλου ή κάτω από ειδικές συνθήκες όπως τα cardinalή τα otoθα ήταν ιδανικό).

ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΥΣΚΟΛΟ!
Melanotaenia praecox 2αρσ + 4 θυλ
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...%20praecox.htm
Δεν είναι δα και τα ευκολότερα να γεννήσουν...!
(Σε παρακαλώ, ΜΗΝ διαβάσεις το κομμάτι της "αναπαραγωγής" γιατί δεν θα ξέρεις τί να τα κάνεις...!)

;)

Access 16-02-07 14:42

Καμιά άλλη πρόταση????:D:D
Άντε, άντε να βάλω και.............:p :p ηθική ανταμοιβή για την καλύτερη πρόταση …….. κλαδέματα από φυτά του ενυδρείου μου???

Tolis 16-02-07 14:48

Εγω θα προτεινα να αυξησεις τους 5 καρδιναλιους κανοντας ενα κοπαδι απο 10-12 ψαρια - θα δειξουν αλλιως....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01924 seconds with 11 queries