Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ψυξη χωρις να τρυπηθει το καπακι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72680)

Notis_xalandri 23-06-13 19:16

Ψυξη χωρις να τρυπηθει το καπακι
 
3 Συνημμένο(α)
Επειδη το καπακι μου δεν γινοταν να τρυπηθει για να μπουν ανεμιστηρες, αυτο που εκανα ειναι να ειναι μισανοιχτο και να μπει μπροστα μια πλαστικη πλακα και να γινει εκει ολη η κατασκευη.Αν και ειναι μισανοιχτο εβαλα 4 ανεμιστηρες να βαζουν και 2 να βγαζουν για καλυτερη κυκλοφορια αερα.Η κατασκευη βασιστηκε στο υπομνημα για την ψυξη.

nazgul 23-06-13 19:27

Μια χαρα τη βλεπω την κατασκευη. Δεν θα εχεις απωλεια φωτισμου, ομως, ετσι που ειναι μονιμα σηκωμενο το καπακι? :rolleyes:

Notis_xalandri 23-06-13 19:44

Μετρησα την γωνια σηκωνοντας το καπακι σιγα σιγα ωστε να δω ποτε θα σκοτεινιασει πισω και εδω ειμαι οριακα.Αλλα και να εχανα λιγο καλυτερα αυτο, παρα να υποφερουν τα ψαρια.

exelix 23-06-13 19:45

Να τους βάλεις όλους να φυσάνε, με τα ανοίγματα που έχεις δεν υπάρχει λόγος να φυσάνε προς τα έξω.

nazgul 23-06-13 19:47

Καλα, δεν το συζηταμε να μην εβαζες ψυξη. Απλα αν χωρουσαν στο καπακι, ισως να ηταν καλυτερα, ωστε να μην υπηρχαν αυξομειωσεις στο φωτισμο.
-------------------------
Παράθεση:

Να τους βάλεις όλους να φυσάνε, με τα ανοίγματα που έχεις δεν υπάρχει λόγος να φυσάνε προς τα έξω.
Συμφωνω. Αυτοι που βλεπουν προς τα εξω, εχουν νοημα υπαρξης οταν δεν εχει σημεια διαφυγης ο αερας.

delta66 23-06-13 20:38

Ωρε χαμος γινεται.
Διαστημοπλοιο εγινε.
Θα απογειωθει σε λιγο :cool:

Ηθελε λιγο πιο κατω η γωνιας κλισης στα ανεμιστηρια.
Χτυπανε ψηλα πισω. Δεν βλεπω αναταραξη στο νερο στη 2η φωτο. Θα επρεπε να γινεται χαμος.

Notis_xalandri 23-06-13 20:54

Οκ θα τους γυρισω ολους να φυσανε μεσα,η γωνια κλισης λιγο δυσκολο να ειναι περισσοτερο πρεπει να κανω τρυπες υπο γωνια και να βαλω πιο πολλες ροδελες στις πανω βιδες. Μπορει να μην εχει αναταραξη γιατι τους εχω βαλει στα 9volt για να μην κανουν πολυ θορυβο,τωρα δεν ακουγεται τιποτα.

stanlee 23-06-13 23:37

....
 
Φίλε μου γιατί δεν το σηκώνεις και από πίσω με κάνα κομμάτι πλαστικό ώστε να οριζοντιωθεί για να μην έχεις απώλειες στο φως?:confused:

60lt 24-06-13 09:02

1 Συνημμένο(α)
Ωραία δουλειά. Χωρίς να είμαι έμπειρος και απλά επειδή το αντιμετώπισα πριν από δύο μέρες το θέμα, να σου πω ότι ο delta μάλλον έχει δίκιο.
Αρχικά και εγώ τους είχα στερεωμένους ψηλά, αλλά χάνει και σε φωτισμό και σε απόδοση. Για πτώση θερμοκρασίας 1 oC με την μεγάλη κλίση 40', με τη μικρή περίπου 65' (λογικό αν σκεφτείς ότι φυσούσα στα καπάκια). Δεν υπάρχει τρόπος στερέωσης πιο κοντά στο μέσο του καπακιού? Επίσης, αφού έχει ανοίγματα για να φεύγει ο αέρας με φυσική ροή, ναι γύρνατα όλα να φυσάνε μέσα.

Notis_xalandri 24-06-13 11:37

Απο πισω δεν γινεται να σηκωθει το καπακι μονο αν σπασω τους μεντεσεδες και δεν το θελω αυτο..
Τωρα για την κλιση δυστυχως και αυτο ειναι στα ορια του,δεν γινεται δηλαδη να στερεωθει αλλιως το πλαστικο..

LAKI 24-06-13 11:41

Πολύ ωραίο ειναι...τεριαζει και ο χωρος με τις αποχρωσεις του ενυδρειου. Μπράβο:cool:

ChocolatePuma 24-06-13 11:59

Ωραία κατασκευή! :D
Εφόσον τους γύρισες όλους να φυσάνε προς τα μέσα, το μόνο που πρέπει να σ απασχολήσει είναι αν έχεις απώλειες λόγω φωτός

Με την ψύξη νομίζω θα είσαι μια χαρά
Αλλωστε φαίνεται σχεδόν αμέσως αν κάνουν ή αν δεν κάνουν δουλειά

Notis_xalandri 25-06-13 23:40

Ευχαριστω!!! Για το φως προς το παρον δεν θα κανω κατι στο μελλον μπορει να φτιαξω καινουργιο καπακι να μπουν σωστα τα φωτα και η ψυξη. Ναι και στα 9volt που τους εχω τωρα κανουν πολυ καλη δουλεια, αν δω και δυσκολευονται αργοτερα θα τους βαλω στα 12v.

paco 26-06-13 13:14

ειχα φτιαξει ακριβως το ιδιο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31350
και το μονο προβλημα που θα εχεις ειναι
τα φυτα σου που ειναι στο πισω τζαμι θα γυρουν κατα μπροστα (περιπου 10 με 15cm) και οτι χαμηλο εχεις μπροστα θα το σκεπαζουν και θα ζοριζεται
τελικα τα εβγαλα και εκοψα το καπακι και περασα μονο 2 που μου κανουν τη δουλεια μου
αν δεις στην δευτερη παρτιδα με τις φωτο εχω κοψει σωληνες pvc δυνωντας τους μια κληση για να χτυπαει πιο καλα την επιφανεια του νερου
οταν το εφτιαξα το καλυτερο σχολιο που ειχα ηταν απο τον στρατηγο που μου ειπε να βαλω κανα δυο αγκυρες να μην πεταξει :D

delta66 26-06-13 13:27

Ελα ρε αρχοντα Βασιλη. :smt039
Της αναπληρωσης το σωληνα τον εχεις να βυθιζεται στο νερο ακομα?
Δεν πλημμύρισες?
ή δεν βλεπω καλα και ειναι εκτος νερου?

paco 26-06-13 13:32

Σπυρο το κρατησα 1 καλοκαιρι μονο
ρε τσακαλε το ειδες με την αναπληρωση+-6
την πρωτη φορα που δουλεψε το πηρα γραμμη γρηγορα και πηρε την κανονικη του θεση


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01613 seconds with 11 queries