Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   γκαπυ με γαριδες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74587)

Yo13 05-10-13 17:50

γκαπυ με γαριδες
 
σκεφτομαι να στησω ενα νεο ενυδρειο και ηθελα να ρωτησω αν τα γκαπυ μπορουν να συμβιωσουν με γαριδες...το ρωταω αυτο γτ πιστευω οτι θα εχω σιγουρα προβλημα με αλγη και δν θελω να βαλω καποιον πλεκοστομο γτ απο οτι ξερω γινεται πολυ μεγαλος και δν θελω να βαλω επισης σαλιγκαρια γτ θα φυτεψω και φυτα...

sarpijk 05-10-13 18:16

Τα χεις λαθος καταλαβει.

1)Γιατι καταρχην να εχεις αλγες σιγουρα? Και ποιος ειπε οτι οι γαριδες θα σε σωσουν απο την αλγη?
2)Τι πιστευεις οτι θα παθουν τα φυτα σου απο τα σαλιγκαρια? Τιποτα σου απαντω και μαλιστα Εκτος εξαιρεσων τα σαλιγκαρια μονο καλο κανουν.

Η απαντηση ειναι πως τα γκαπυ αργα ή γρηγορα θα δοκιμασουν τις γαριδες. Εχει συμβει σε πολλους. Επιπλεον αν καταλαβα καλα απο τα γραφομενα φυτα δεν εχεις τωρα οποτε οι γαριδες θα γινουν ευκολα μεζες αφου δεν υπαρχουν μερη να κρυφτουνε.

Βαλε εαν θελεις αμανο γαριδες που ειναι μεγαλες για τα γκαπυ αλλα μονο εφοσον το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο και οι μετρησεις σωστες.

Κανε μας μας παρουσιαση του ενυδρειου σου για να σε συμβουλεψουμε καλυτερα.

gordon 05-10-13 18:25

οχι θα τις δοκιμάσουν σίγουρα...βαλε σαλιγκάρια ...

ChocolatePuma 05-10-13 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yo13 (Μήνυμα 790214)
σκεφτομαι να στησω ενα νεο ενυδρειο και ηθελα να ρωτησω αν τα γκαπυ μπορουν να συμβιωσουν με γαριδες...το ρωταω αυτο γτ πιστευω οτι θα εχω σιγουρα προβλημα με αλγη και δν θελω να βαλω καποιον πλεκοστομο γτ απο οτι ξερω γινεται πολυ μεγαλος και δν θελω να βαλω επισης σαλιγκαρια γτ θα φυτεψω και φυτα...

Καλησπέρα
Ας τα πάρουμε ένα ένα :D
Για πόσα λίτρα ενυδρειο μιλάμε & σε τι διαστάσεις?
Εχεις σκεφτεί πως θα το στρώσεις?
Υπάρχει κάποιο άλλο ενυδρείο που τρέχει τώρα?

Η άλγη είναι και δεν είναι μεσα στο πρόγραμμα όλων σχεδών των ενυδρείων.Αν τήρησεις ορισμένους κανόνες και ακολουθείς συγκεκριμένες ρουτίνες...δεν θα αντιμετωπίσεις σημαντικά προβλήματα
Για την καθε μορφή άλγη, ενδιαφέρει κυρίως να βρεις τα αίτια. Με τις γαρίδες μην περιμενεις σημαντικά αποτελεσματα. Συνηθως προτιμάμε τα zebra nerite
Ελάχιστα σαλιγκάρια προκαλούν κακό στα φυτά - Οπότε ούτε αυτό μην σ απασχολεί

Αφιέρωσε αρκετό χρόνο να διαβάσεις τις ενότητες των αρχαρίων, ώστε να ξεκαθαρίσεις τα βασικά...κι εδώ είμαστε

Και ΜΗΝ βιαστείς να αγοράσεις ζωντανά...πριν το ενυδρείο κι εσυ...είστε έτοιμοι ;)

Yo13 09-10-13 02:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 790240)
Καλησπέρα
Ας τα πάρουμε ένα ένα :D
Για πόσα λίτρα ενυδρειο μιλάμε & σε τι διαστάσεις?
Εχεις σκεφτεί πως θα το στρώσεις?
Υπάρχει κάποιο άλλο ενυδρείο που τρέχει τώρα?

Η άλγη είναι και δεν είναι μεσα στο πρόγραμμα όλων σχεδών των ενυδρείων.Αν τήρησεις ορισμένους κανόνες και ακολουθείς συγκεκριμένες ρουτίνες...δεν θα αντιμετωπίσεις σημαντικά προβλήματα
Για την καθε μορφή άλγη, ενδιαφέρει κυρίως να βρεις τα αίτια. Με τις γαρίδες μην περιμενεις σημαντικά αποτελεσματα. Συνηθως προτιμάμε τα zebra nerite
Ελάχιστα σαλιγκάρια προκαλούν κακό στα φυτά - Οπότε ούτε αυτό μην σ απασχολεί

Αφιέρωσε αρκετό χρόνο να διαβάσεις τις ενότητες των αρχαρίων, ώστε να ξεκαθαρίσεις τα βασικά...κι εδώ είμαστε

Και ΜΗΝ βιαστείς να αγοράσεις ζωντανά...πριν το ενυδρείο κι εσυ...είστε έτοιμοι ;)

σκεφτομαι να στρωσω ενα ενυδρειο 30 λιτρων.μια σκεψη για το τι φυτα θα βαλω ειναι valisneria americana...επισης νομιζω οτι το προβλημα της αλγης το ελυσα με το να βαλω πρωτα μεσα στο ενυδρειο κερατοφυλο οπου διαβασα αναπτυσεται γρηγορα και δν αφηνει περιθωριο στν αναπτηξη της αλγης(αυτο δν ξερω κατα ποσο ισχυει)

επισης ποια ειδη σαλιγκαριων ειναι καταληλλα για φυτεμενα ενυδρεια?

nazgul 09-10-13 08:18

Την αλγη θα την καταπολεμησεις ή θα αποτρεψεις την εμφανιση της με ισορροπημενες συνθηκες στο ενυδρειο (φωτισμος, θρεπτικα, αλλαγες νερου). Το κερατοφυλλο θα μειωσει τα νιτρικα, τα οποια αποτελουν τροφη τοσο των φυτων, οσο και της αλγης. Αν τα φυτα αναπτυσσονται σωστα και δεν υπαρχει περισσεια θρεπτικων, αλγη δεν θα εμφανιστει, ή θα εμφανιστει και θα φυγει. Αν υπαρχουν θρεπτικα που δεν μπορουν να καταναλωσουν τα φυτα, η αλγη θα τα βρει ευκαιρια να τα απορροφησει. Σκεψου απλα οτι φυτα και αλγες ειναι στην ουσια ανταγωνιστες και απο εσενα εξαρταται ουσιαστικα ποιος θα ειναι ο νικητης. Με παρατηρηση και ισορροπια, μπορεις να βρεις τη χρυση τομη.

Περι σαλιγκαριων, σχεδον ολα τα ειδη ειναι συμβατα με φυτεμενο ενυδρειο, αρκει να τους παρεχεις τροφη. Αν δεν βρουν τροφη, μπορει να επιτεθουν σε κανενα φυτο.

mikros84 09-10-13 09:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gordon (Μήνυμα 790221)
οχι θα τις δοκιμάσουν σίγουρα...βαλε σαλιγκάρια ...

Αυτό πως το λες φίλε, σου έχει τύχει?????
Εγώ έχω ένα 70άρι με έναν σκασμό γκάπυ και γαρίδες μαζί και ποτέ δεν είδα θέμα.
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση τα γκάπυ να χτυπήσουν τις γαρίδες.

snakepanos 09-10-13 10:14

Θα συμφωνήσω και εγω με τον φιλο Mikros84,, για τις γαριδες .
Και εγω εχω ενα φυτεμενο με ροδοστομα και καρδιναλιους ,,και ενα σωρό γαριδες και δεν τις πειραζουν καθολου τα ψαρια..

Alex_Salonica 09-10-13 10:28

Οι ενήλικες γαρίδες δεν κινδυνεύουν από τα γκάπυ. Καλό είναι για να μην τις ενοχλήσουν καθόλου στην αρχή από περιέργεια, τα γκάπυ να μπουν μετά τις γαρίδες.

Αν το ενυδρείο μας είναι πυκνοφυτεμένο τότε και ο γόνος των γαρίδων σε μεγάλο ποσοστό θα μπορέσει να ενηλικιωθεί.

Το σίγουρο είναι ότι τα γκάπυ θα φάνε γόνο γαρίδας κάποια στιγμή ..αργά ή γρήγορα, το ποσοστό απώλειας συνεπάγεται αντιστρόφως με το ποσοστό φυτομάζας ή γενικότερα με κρυψώνες καθώς και από τον χαρακτήρα του κάθε ψαριού.

nikolaosbouk 09-10-13 12:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikros84 (Μήνυμα 791113)
Αυτό πως το λες φίλε, σου έχει τύχει?????
Εγώ έχω ένα 70άρι με έναν σκασμό γκάπυ και γαρίδες μαζί και ποτέ δεν είδα θέμα.
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση τα γκάπυ να χτυπήσουν τις γαρίδες.

+100
Και εγώ γκαπυ με γαρίδες στήνω τωρα, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01429 seconds with 11 queries