Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=141)
-   -   Τάισμα για Neon Tetras (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62931)

Stefanos91 11-06-12 19:04

Τάισμα για Neon Tetras
 
Καλησπέρα παιδιά έχω 4 Neon Tetras και εως τώρα (3 εβδομάδες περίπου) τα τάιζα μονό με μια τροφή (Grana της JBL) που ειναι σε κοκκους.Σημερα πηρα και την Novo Colour επισης της JBL που ειναι σε μορφη flakes γιατί θεώρησα σωστό να μην τρώνε μόνο μια τροφή.Το θεμα ειναι με το ποσο τροφη πρεπει να βαλω.Ξερεις κάποιος εκ πειρας?Υπενθιμιζω πως ειναι μονο 4 Neon Tetras προς το παρών και οτι τα ταιζω μια φορα την ημερα.

gianniwpopi 11-06-12 21:12

γενικος κανονας.. οσο μπορουν να φανε σε 2 λεπτα

Stefanos91 11-06-12 21:14

Κατι σε πρακτικο κανονα εχουμε γιατι ειμαι και καινουργιος?;)

gianniwpopi 11-06-12 21:26

δωσε καμια 10αρια φιλαρακια για αρχη και βλεπεις. το θεμα ειναι οση τροφη βαζεις να τρωγεται και να μην μενει στο βυθο

aqualife 12-06-12 13:26

πολλά λες φίλε 5 φιλαράκια τριμένα ειναι ότι πρέπει

stratigos24 12-06-12 15:43

Εχω διαβασει πως δεν πρεπει να ταιζουμε πολυ και οτι με το πολυ ταισμα εχουμε μειωση ζωης ενω με το λιγο αυξηση. Εγω θα εριχνα 2-3 φυλλαρακια (αλλα ειναι και αναλογα το μεγεθος απο τα φυλλαρακια που εχεις..πχ εγω απο τις ocean nutrition τροφες που εχω τα φυλλαρακια ειναι τεραστια και με 1-2 γινεται δουλεια). Φυσικα να βλεπουμε να τρωνε ολα τα ψαρια οταν ταιζουμε και να εχουμε τριψει τα φυλλαρακια. Και τελος, μην αφηνεις την τροφη στην επιφανεια οταν ταιζεις και την παιρνουν απο εκει, αλλα να την βυθιζεις γιατι αλλιως μπορει να αντιμετωπισεις προβλημα νηκτικης κυστης.

delta66 12-06-12 16:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 674508)
Εχω διαβασει πως δεν πρεπει να ταιζουμε πολυ και οτι με το πολυ ταισμα εχουμε μειωση ζωης ενω με το λιγο αυξηση.

Που το διαβασες αυτο? Καποιο λινκ?
Ποσο ειναι το πολυ και ποσο το λιγο?
Μηπως γραφοταν στο πλαισιο "δε δημιουργουμε πολλους ρυπους για να ειναι καθαρο το νερο"?
Και παλι λαθος ειναι για μενα.
Τα ψαρια πρεπει να τρωνε οσο πρεπει, και εμεις πρεπει να κοψουμε το λαιμο μας να ειναι καθαρο το νερο με αλλο τροπο και οχι με νηστεια στα ψαρια.
Στη φυση τρωνε ολη μερα οτι βρισκουν. Αν δεν βρισκουν δεν τρωνε. Αν δεν φανε για πολυ καιρο αδυνατιζουν και μετα ψοφανε.
Αν υποσιτιζονται ειναι επιρρεπή σε ασθενειες.

Εγω ταιζω πολυ, ιδιως αν ειναι νεαρα τα ψαρια οπως οταν τα παιρνουμε απο τον εκτροφεα ή πανε για αναπαραγωγη.
Οχι βεβαια πως δεν υπαρχουν και οι μερες ή και περιοδοι (random) που τα αφηνω νηστικα ή ταιζω με τσιγγουνια.

Stefanos91 12-06-12 16:56

Εγω τελικα ποσο να βαλω?Μπερδευτικα.:smt105

stratigos24 12-06-12 16:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 674510)
Που το διαβασες αυτο? Καποιο λινκ?
Ποσο ειναι το πολυ και ποσο το λιγο?
Μηπως γραφοταν στο πλαισιο "δε δημιουργουμε πολλους ρυπους για να ειναι καθαρο το νερο"?
Και παλι λαθος ειναι για μενα.
Τα ψαρια πρεπει να τρωνε οσο πρεπει, και εμεις πρεπει να κοψουμε το λαιμο μας να ειναι καθαρο το νερο με αλλο τροπο και οχι με νηστεια στα ψαρια.
Στη φυση τρωνε ολη μερα οτι βρισκουν. Αν δεν βρισκουν δεν τρωνε. Αν δεν φανε για πολυ καιρο αδυνατιζουν και μετα ψοφανε.
Αν υποσιτιζονται ειναι επιρρεπή σε ασθενειες.

Εγω ταιζω πολυ, ιδιως αν ειναι νεαρα τα ψαρια οπως οταν τα παιρνουμε απο τον εκτροφεα ή πανε για αναπαραγωγη.
Οχι βεβαια πως δεν υπαρχουν και οι μερες ή και περιοδοι (random) που τα αφηνω νηστικα ή ταιζω με τσιγγουνια.

Καταλαβα τι λες. Σιγουρα δεν υπαρχει απολυτος προσδιορισμος του λιγο ή του πολυ...

Παραθετω που ειχα διαβασει για το λιγη τροφη μολις βρω το λινκ...

Εdit:

''Αν και έχουν διαυπωθεί διάφορες απόψεις και θεωρίες μετάξυ των ειδικών της επιστημονικής κοινότητας, αναφορικά με τη συχνότητα ταϊσματος των ψαριών ενός ενυδρείου, μια γενικώς αποδεκτή αρχή είναι ότι το πολύ φαϊ μικραίνει τη ζωή.
Μια συνήθης τακτική είναι το τάισμα μία φορά την ημέρα και νηστεία μία μέρα στη διάρκεια δέκα (10) ημερών. Η νηστεία αυτή αποσκοπεί στο να αναγκαστούν τα ψάρια να συλλέξουν την τροφή που έχει μείνει στον πάτο του ενυδρείου έτσι ώστε η τροφή που παραμένει μέσα στο ενυδρείο να μην σαπίσει και ως εκ τούτου αυξηθούν τα ποσοστά αμμωνίας στο νερό. Στα ψαριά πρέπει να παρέχουμε μια ποικιλία τροφών(2-3) ανάλογα με τις φυσικές τους απαιτήσεις και συνήθειες, για να λαμβάνουν μαζί με τις πρωτινές και τους υδατάνθρακες όλα τα απαραίτητα μεταλλα,ιχνοστοιχεια και βιταμίνες που χρειάζονται για ανάπτυξη και υγεια. Εαν αυτό δεν το παρέχουμε τότε τα εξαιρετικά χρώματα τους θα ξεθωριάσουν, η ανάπτυξη τους δεν θα είναι σωστή, η αντίσταση τους στις ασθένειες θα είναι χαμηλή και γενικά τα ψαριά δεν θα είναι δραστήρια.''

Link

delta66 13-06-12 01:30

Αν ταιζουμε λιγο και μια φορα την ημερα θα μενει φαι αφαγωτο? :rolleyes:
Θα φανε και την αμμο :D
Και πες οτι εμεινε αφαγωτο.
Τη 10η μερα που θα γινει η νηστεια θα εχει μπορεσει να μεινει η τροφη στο βυθο φρεσκια και καταλληλη για φαγωμα? :confused:

:smt048:smt048:smt048

stratigos24 13-06-12 04:16

Φυσικα και δεν θα ειναι καταλληλη για φαγωμα. Εδω σε 1-2 μερες ειχε αρχιζει να σαπιζει στην αποχη (οταν εστρωνα το ενυδειο) η τροφη. Το εβαλα για αυτο που λεει: ''Αν και έχουν διαυπωθεί διάφορες απόψεις και θεωρίες μετάξυ των ειδικών της επιστημονικής κοινότητας, αναφορικά με τη συχνότητα ταϊσματος των ψαριών ενός ενυδρείου, μια γενικώς αποδεκτή αρχή είναι ότι το πολύ φαϊ μικραίνει τη ζωή.''.

gianni zym 13-06-12 09:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 674508)
Και τελος, μην αφηνεις την τροφη στην επιφανεια οταν ταιζεις και την παιρνουν απο εκει, αλλα να την βυθιζεις γιατι αλλιως μπορει να αντιμετωπισεις προβλημα νηκτικης κυστης.

με αφορμή αυτό διάβασα περί της ασθένειας αυτής και θα ήθελα, αν γίνεται περισσότερη ανάπτυξη.
δηλ. καθόλου τροφή στην επιφάνεια, λίγο κ.λ.π.
σε 'μένα π.χ. μένουν φιλαράκια στην επιφάνεια αρκετή ώρα, γιατί κλείνω την ροή του νερού όταν ταίζω, ώστε να μη πηγαίνει η τροφή σε μια περιοχή, όπου ένας δίσκος δεν αφήνει και πολύ τους υπόλοιπους να πηγαίνουν εκεί.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01657 seconds with 11 queries