Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Αμμο θαλασσης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66916)

ducatisti 26-11-12 15:34

Αμμο θαλασσης
 
Βρηκα απο εταιρεια με οικοδομικα υλικα αμμο θαλασσης και του εχουν απομεινει δυο σακκια.
Ως συνηθως δεν βρισκεις, σου δινουν ποταμμισια.
Αλλα θελω να ρωτησω μηπως εχει καποια χημικη επεξεργασια και δεν ειναι καταλληλη για το ενυδρειο?

Παναγιώτης Κ 26-11-12 16:07

Έχει λίγο αυξημένο πυρίτιο που με τον καιρό φθήρει τις σιλικόνες του ενυδρείου, αλλά αυτό είναι μηδαμινό!

ducatisti 26-11-12 16:13

εχω παρει και ποταμμισια αλλα δεν μου αρεσει η υφης της , μου δινει την εντυπωση οτι θα γινει βουρκος το ενυδρειο.

Παναγιώτης Κ 26-11-12 16:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatisti (Μήνυμα 714604)
εχω παρει και ποταμμισια αλλα δεν μου αρεσει η υφης της , μου δινει την εντυπωση οτι θα γινει βουρκος το ενυδρειο.

Μην βαλεις ποταμίσια. Βάλε την θαλάσσης. Δεν έχεις πρόβλημα. Το θέμα της σιλικόνης είναι αποτέλεσμα πολλών χρόνων, και αν γίνει!;)

genecr 26-11-12 17:03

πάντως η θαλασσινή δε θα σου ανεβάσει πολύ τις σκληρότητες αντε 1-2 βαθμούς. τη σκέψη του αραγωνίτη την έχεις αποκλείσει;

ducatisti 26-11-12 20:25

[QUOTE=genecr;714613]πάντως η θαλασσινή δε θα σου ανεβάσει πολύ τις σκληρότητες αντε 1-2 βαθμούς. τη σκέψη του αραγωνίτη την έχεις αποκλείσει;[/QUO

οχι δεν την εχω, αλλα αν υπολογισεις οτι 180 *34 *5 ειναι καμμια 35αρια κιλα για πλακα, που σημαινει οτι - τα 16,5κιλα αραγωνιτη εχουν 30ευρω!! αρα δεν με συμφερει.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 714607)
Μην βαλεις ποταμίσια. Βάλε την θαλάσσης. Δεν έχεις πρόβλημα. Το θέμα της σιλικόνης είναι αποτέλεσμα πολλών χρόνων, και αν γίνει!;)

το παλαιο μου ενυδρειο τρεχει εδω και 5 χρονια με θαλασσινη αμμο μαζεμενη απο παραλια, αλλα ποιος τρεχει τωρα στης παραλιες...:smt047

genecr 27-11-12 08:33

το κόστος με σταμάτησε και μένα και δεν εβαλα αραγωνίτη, αλλά το έχω μετανιώσει γιατι δεν έχω πιάσει τις επιθυμητές σκληρότητες με άμμο θαλλάσης και moonstones

ducatisti 27-11-12 11:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από genecr (Μήνυμα 714782)
το κόστος με σταμάτησε και μένα και δεν εβαλα αραγωνίτη, αλλά το έχω μετανιώσει γιατι δεν έχω πιάσει τις επιθυμητές σκληρότητες με άμμο θαλλάσης και moonstones

...και γω moonstone θα βαλω, και καποιες απο το παλιο ενυδρειο αυτες ειναι θαλασσης. εχω 7,5-7,7 απο την βρυση,εαν παει μεχρι το 8 ειναι μια χαρα:D
-------------------------
αυτη ειναι η ποταμμισια αμμο που εχω παρει
http://www.mybonsai.gr/vb/showthread.php?t=1706
ειδα σε ενα φορουμ που ελεγε οτι ειναι ανοιχτο μπεζ το χρωμα της και της θαλασσης ειναι γκρι σκουρο:confused:
εδω ειναι το αντιθετο:smt120
τι ισχυει τελικα? μηπως εχει δυο τυπους χρωματος?

g81gr 27-11-12 11:53

εγώ έχω άμμο από οικοδομικά υλικά, Δεν ξέρω αν είναι ποταμίσια, ή θαλάσσης, αλλά όταν τη δοκίμασα δε μου φάνηκε αλμυρή, άρα υποθέτω ότι είναι ποταμίσια. Αυτή η άμμος, έχει και καλά και κακά. Στα καλά της είναι ότι είναι όμορφη. φυτεύετε εύκολα χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, βέβαια έχω εύκολα φυτά, αλλά την αγαπάνε μέχρι στιγμής... Στα κακά της είναι ότι έχει πολύ σκόνη. Στα ουδέτερα θα πω ότι δεν ανεβάζει το ph, το gh, αλλά το tds κατά πάρα πολύ, που σημαίνει ότι δεν έχει άλατα μαγνησίου και ασβεστίου, αλλά άλλα άλατα που διαλύονται στο νερό, προκαλώντας εύκολα οσμωτικό σοκ στα ψάρια. (π.χ. το νερό της βρύσης μου έχει gh 20, tds 500, το βάζω στο ενυδρείο και έχει gh 19 tds 1000...)
Από εκεί και πέρα επιλέγεις και παίρνεις.

leandros69 27-11-12 20:53

εγω πηγα απλα στη θαλασσα και γεμισα αμμο,την εβρασα καλα και την εχω 3 μηνες στο ενυδρειο.
η gh στη βρυση ειναι 6 και στο ενυδρειο 8.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01524 seconds with 11 queries