Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   ψαροσυνθεση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54835)

irongud 25-07-11 19:38

ψαροσυνθεση
 
στο 250αρι μου με μηκος 1 μετρο αν βαλω 3 χαρεμια (1 αρσ-3 θυλ) απο τα εξης ειδη ειμαι καλα?
http://www.tropicalfishandaquariums....llowPhoto2.asp
http://www.cichlid-forum.com/articles/p_demasoni.php
http://www.cichlid-forum.com/profile...es.php?id=1846

πιστευω πως ο συνδιασμος των χρωματων ειναι τελειος... πως ξεχωριζεις ομως αρσενικα με θυληκα ωστε να κανεις χαρεμι?
και κατα ποσο ευκολα βρισκω τα ειδη που εβαλα και ποσο κανει το καθε ψαρακι? ευχαριστω!

\/ag 25-07-11 20:57

Παντελή καλησπέρα..το πρώτο λινκ δεν μου το βγάζει και δεν ξέρω ποια ψαράκια είναι!

Για τα άλλα 2 να σου πω οτι δεν μπορούν να μπουν μαζί για πολλούς λόγους!Ο πιο βασικός είναι οτι είναι από διαφορετική λίμνη και ο δεύτερος τα λίτρα σου...:(

Το ενυδρείο σου κανονικά για malawi είναι για ένα χαρεμάκι ή μία ομάδα μόνο αλλά μπορείς πιστεύω επιλεκτικά να βάλεις και 2 χαρέμια..λόγω μήκους είναι το πρόβλημα...

akoulis 25-07-11 21:01

για το 3το απο ταγκανικα εχω και γω καψουρα αλλα απο'τι ρωτησα το 250λιτρο ειναι πολυ λιγο.εδω γερμανια το βρηκα 13 ευρα 5 ποντους περιπου.το 2ρο ειναι μαλαουι και νομιζω κι'αυτο θελει τα λιτρακια του.το 1το δεν ανοιγει η σελιδα.

irongud 25-07-11 23:07

το πρωτο ειναι το κιτρινο λαμπιντο
http://www.tropicalfishandaquariums....llowPhoto2.asp

akoulis 26-07-11 00:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από irongud (Μήνυμα 610086)
το πρωτο ειναι το κιτρινο λαμπιντο
http://www.tropicalfishandaquariums....llowPhoto2.asp

ωραιο ψαρακι
-------------------------
για πες.θες να κανεις μαλαουι ή ταγκανικα τελικα.τα 250 ειναι πολυ καλα για μερικα ταγκανικα.για μαλαουι ειναι οριακα.

irongud 26-07-11 01:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoulis (Μήνυμα 610088)
ωραιο ψαρακι
-------------------------
για πες.θες να κανεις μαλαουι ή ταγκανικα τελικα.τα 250 ειναι πολυ καλα για μερικα ταγκανικα.για μαλαουι ειναι οριακα.

θα ηθελα να κανω ενυδρειο το οποιο θα μπορω να βαλω περισσοτερα ειδη ωστε να μπορουν να ζησουν ειρηνικα...οποτε απο ποια λιμνη θελω ψαρια δεν ξερω.. μου αρεσει η ποικιλοχρωμια στη φαση που ειμαι τωρα δε θα ηθελα να κανω species tank με τιποτα. οταν παλιωσω στα ενυδρεια ισως...
το ενυδρειο μου ειναι 250 λιτρα οπως ειπα και διαστασεις 100Χ45Χ55υ

akoulis 26-07-11 02:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από irongud (Μήνυμα 610101)
θα ηθελα να κανω ενυδρειο το οποιο θα μπορω να βαλω περισσοτερα ειδη ωστε να μπορουν να ζησουν ειρηνικα...οποτε απο ποια λιμνη θελω ψαρια δεν ξερω.. μου αρεσει η ποικιλοχρωμια στη φαση που ειμαι τωρα δε θα ηθελα να κανω species tank με τιποτα. οταν παλιωσω στα ενυδρεια ισως...
το ενυδρειο μου ειναι 250 λιτρα οπως ειπα και διαστασεις 100Χ45Χ55υ

εγω στο 250λιτρο ταγκανικα που τωρα ξεκινησα εχω 3 brevis me mora,2 transkriptus και 3 calvus.μεχρη στηγμης τα βλεπω αμονικα.αρκει να βρεις ζευγαρια.το καθε ειδος δεν ασχολιτε με τ'αλλο.μονο αν εχεις 2 αρσενικα απ'το ιδιο ειδος θα'χεις πολεμους.

lans 26-07-11 08:20

Μην σε στεναχωρήσω...αλλα ουτε καν.
Επισεις τα demasoni λόγω επιθετικότητας μπαίνουν μόνα τους, 10-12 το ιδανικό.
Μπορώ να πω κι αααααλλα...

Πηγαινε σε Caeryleus (το πρωτο λινκ) με ενα χαρεμη και θα εισαι μια χαρα.

Το ξερω οτι σε ξενερώνω αλλα εκτος οτι ειναι τελειος ασχετα το ενα με το αλλο εχεις και πολυ μικρο ενυδρειο οσον αφορα το μηκος που ειναι και το πιο συμαντηκο MALAWI...

ΜΙΜΗΣ 26-07-11 12:56

μπορεις να βαλεις λαμπιντο με μαινγανο απο ενα χαρεμι

irongud 26-07-11 19:50

θα μπορουσα να βαλω ισως τρια χαρεμακια απο τα εξης?
Julidochromis transcriptus , lambidochromis και maingano?

akoulis 26-07-11 20:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από irongud (Μήνυμα 610207)
θα μπορουσα να βαλω ισως τρια χαρεμακια απο τα εξης?
Julidochromis transcriptus , lambidochromis και maingano?

τα τρανς ειναι απο ταγκανικα ξεχνατα απ'αυτη την εκδοχη.:(κοιτα αυτο το σεναριο απο ταγκανικα...neolamprologus pulcher, neolamprologus leleupi, altolamprologus calvus, jiulidochromis transkriptus,jiulidocromis dikfeldi, neolamprologus brevis,neolamprologus ocellatus,lamprologus spesiosus.οσα εχουν το ειδιο χρωμα αυστηρα απο ενα.καλο ψαξημο;)

lans 27-07-11 08:16

Αυτα που σου ειπε ο ΜΙΜΗΣ ειναι μια παααααρα πολυ καλη επολογη για αρχη...
ενα χαρεμι αυστηρα απο το καθε ειδος...

ΥΓ. Μην βιαζεσαι...γιατι θα σκονταψεις και ειναι κριμα... ;)

akoulis 27-07-11 10:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lans (Μήνυμα 610290)
Αυτα που σου ειπε ο ΜΙΜΗΣ ειναι μια παααααρα πολυ καλη επολογη για αρχη...
ενα χαρεμι αυστηρα απο το καθε ειδος...

ΥΓ. Μην βιαζεσαι...γιατι θα σκονταψεις και ειναι κριμα... ;)

αυτο ειναι το πιο σωστο.εξαρτατε ομως απο πια λιμνη.στο τελος αν εχει καρφοθει στο μυαλο καποιου οτι πρεπει να βαλει ποικιλια ψαριων στο ενυδρειο του οτι και να λεμε..θα την βαλει:rolleyes:.οποτε πρεπει να βρεθει η χρυση τομη.κατι που στην προκημενη περιπτωση <στα 250 λιτρα>να ειναι εφικτο.τωρα ξερει οτι απο μαλαουι πρεπει να βαλει ενα χαρεμι π.χ.. αφου δεν εχει καταληξει ακομα καπου τοτε καλο ειναι να παρει κι'αλλες ιδεες για αλλες λιμνες ή ποταμους απο ολες της υπειρους. τοτε μπορει να βρει κατι.δεν το βλεπω και τοσο δυσκολο στα 250 λιτρα.συγουρα κατι θα βρει.

ΜΙΜΗΣ 27-07-11 11:22

σωστα,ας δει και απο αλλες λιμνες
αλλα στο τελος να βαλει ΜΟΝΟ malawi...
ΧΑ ΧΑ ΧΑ

akoulis 27-07-11 11:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 610302)
σωστα,ας δει και απο αλλες λιμνες
αλλα στο τελος να βαλει ΜΟΝΟ malawi...
ΧΑ ΧΑ ΧΑ

ξεχνατο μιμη.παω και στηχημα:D:Dγια tanganyika τον βλεπω.θα παλεψουμε με νυχια και με δοντια ορεεεεεμπρος ταγκανικεοι να μη μας παρουν το παιδι:smt117..ααααεεεερραααα

ΜΙΜΗΣ 27-07-11 11:33

Πολεμο θελεις?
θα τον εχεις!
λοιπον χαριζω malawi στον φιλο μας απο την ατικη
και δωρεαν τα μεταφορικα.
χα χα χα

akoulis 27-07-11 11:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 610305)
Πολεμο θελεις?
θα τον εχεις!
λοιπον χαριζω malawi στον φιλο μας απο την ατικη
και δωρεαν τα μεταφορικα.
χα χα χα

εγω στελνω τωρα επιτοπου τα ψαρια ταγκανικα που θα παραγγειλει απο γερμανια <και εχει πολλα>τζαμπα κι'ενα τζιπακι να τα κανει βολτα οποτε γουσταρει..αααααααχχαααχχααχχαχαα.σ'εσβησα αραπακο..:smt066

lans 27-07-11 12:38

χαχαχα...καλα το πατε εσεις οι δυο.

Τωρα, οσον αφορα για MALAWI εχεις ενα πααααρα πολυ μεγαλο μειονέκτημα οπως σου ειχα γραψει και το γραφω σε ολους. Ειναι πολυ μηκρο σε μηκος το ενυδρειο, που αυτο ειναι το Α και το Ω για MALAWI.
Αλλα για ταγκανικα μπορεις να βαλεις καποια...

ΥΓ. Μην μπερδευστε αν ακουτε απο καποιος οτι ελαχιστα λιτρα ειναι τα 250 και ειστε οκ. Για το λογο οτι αμα εχεις για παράδειγμα ενα ενυδρειο με διαστάσεις 1,00χ0,60χ070 και ενα 1,80χ040χ0,30...100% στα MALAWI ανετα θα νιώθουν στο δευτερο, γιατι θελουν απλα να κολυμπουν...δεν ειναι δισκοι ή σκαλαρια.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 610305)
λοιπον χαριζω malawi στον φιλο μας απο την ατικη
και δωρεαν τα μεταφορικα.

Ποιααααα...???
Ενδιαφερομαι........ :D:D:D

ΜΙΜΗΣ 27-07-11 13:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoulis (Μήνυμα 610308)
εγω στελνω τωρα επιτοπου τα ψαρια ταγκανικα που θα παραγγειλει απο γερμανια <και εχει πολλα>τζαμπα κι'ενα τζιπακι να τα κανει βολτα οποτε γουσταρει..αααααααχχαααχχααχχαχαα.σ'εσβησα αραπακο..:smt066


δεν παιζω...
αυτο που κανεις ειναι αθεμιτος ανταγωνισμοςzw
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lans (Μήνυμα 610315)


ΥΓ. Μην μπερδευστε αν ακουτε απο καποιος οτι ελαχιστα λιτρα ειναι τα 250 και ειστε οκ. Για το λογο οτι αμα εχεις για παράδειγμα ενα ενυδρειο με διαστάσεις 1,00χ0,60χ070 και ενα 1,80χ040χ0,30...100% στα MALAWI ανετα θα νιώθουν στο δευτερο, γιατι θελουν απλα να κολυμπουν...δεν ειναι δισκοι ή σκαλαρια.
-------------------------


Ποιααααα...???
Ενδιαφερομαι........ :D:D:D



δηλαδη καλυτερα να μην σας πω ποσα ψαρια εχω σε 100χ40χ55=220λιτρα γιατι θα με αφοριση το φορουμ
xa xa xa:D:D:D

lans 27-07-11 13:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 610318)
δηλαδη καλυτερα να μην σας πω ποσα ψαρια εχω σε 100χ40χ55=220λιτρα γιατι θα με αφοριση το φορουμ

Φανταζομαι...ολοι τα εχουμε κανει. Μην νομιζεις οτι επειδή εμεις τα λεμε σημαίνει οτι παντα τα καναμε σωστα...
...Για να μην σου πω δικια μου περιπτωση γκαφας που ουτε 2 χρονων παιδακι δεν το κανει...

Χαριζεις οντως ψαρια????

ΜΙΜΗΣ 27-07-11 13:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lans (Μήνυμα 610323)
Φανταζομαι...ολοι τα εχουμε κανει. Μην νομιζεις οτι επειδή εμεις τα λεμε σημαίνει οτι παντα τα καναμε σωστα...
...Για να μην σου πω δικια μου περιπτωση γκαφας που ουτε 2 χρονων παιδακι δεν το κανει...

Χαριζεις οντως ψαρια????


ασε και εγω απο γκαφες αλλο τιποτα
για τα ψαρια προς το παρων δεν χαριζω
αλλα αν συνεχισουν ετσι οι γεννες μεχρι τον χειμωνα θα χαριζω κιολας.

akoulis 27-07-11 13:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lans (Μήνυμα 610323)
Φανταζομαι...ολοι τα εχουμε κανει. Μην νομιζεις οτι επειδή εμεις τα λεμε σημαίνει οτι παντα τα καναμε σωστα...
...Για να μην σου πω δικια μου περιπτωση γκαφας που ουτε 2 χρονων παιδακι δεν το κανει...

Χαριζεις οντως ψαρια????

μπραβω λανς καλα που το παραδεχεσαι.εκανα μια βολτα στην λιμνη σας και διαβασα ποσα ψαρια εχει ή ειχε ο καθενα σας8-)
-------------------------
[QUOTE=ΜΙΜΗΣ;610318]δεν παιζω...
αυτο που κανεις ειναι αθεμιτος ανταγωνισμοςzw
-------------------------
:smt056 ελα ελα μην κανεις ετσι.θα σου παρω και παγωτακι εεεε.

lans 27-07-11 14:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 610326)
για τα ψαρια προς το παρων δεν χαριζω
αλλα αν συνεχισουν ετσι οι γεννες μεχρι τον χειμωνα θα χαριζω κιολας.

Αν και το γαμ...με το ποστ. τι ψαρια εχεις...???
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoulis (Μήνυμα 610328)
μπραβω λανς καλα που το παραδεχεσαι.εκανα μια βολτα στην λιμνη σας και διαβασα ποσα ψαρια εχει ή ειχε ο καθενα σας8-)

Σε ποια λιμνη?

akoulis 27-07-11 14:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lans (Μήνυμα 610331)
Αν και το γαμ...με το ποστ. τι ψαρια εχεις...???
-------------------------


Σε ποια λιμνη?

στην μαλαουι:rolleyes:εκανα κατασκοπεια:cool: χαχαχαχα..

lans 27-07-11 14:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoulis (Μήνυμα 610336)
στην μαλαουι:rolleyes:εκανα κατασκοπεια:cool: χαχαχαχα..

σοβαρα μιλας?

akoulis 27-07-11 14:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lans (Μήνυμα 610331)
Αν και το γαμ...με το ποστ. τι ψαρια εχεις...???
-------------------------


Σε ποια λιμνη?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lans (Μήνυμα 610338)
σοβαρα μιλας?

χαβαλε κανω:Dαραγε ο irongud που ανηξε το thread διαβαζει:smt017;+-4;; ή :D.....:smt109+-3:smt035:smt033:D

ΜΙΜΗΣ 28-07-11 09:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lans (Μήνυμα 610331)
Αν και το γαμ...με το ποστ. τι ψαρια εχεις...???
-------------------------



εχω τα μαινγκανο και τα λαμπιντο τα κιτρινα κλασικα
πραγματα δηλαδη
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoulis (Μήνυμα 610345)
χαβαλε κανω:Dαραγε ο irongud που ανηξε το thread διαβαζει:smt017;+-4;; ή :D.....:smt109+-3:smt035:smt033:D


μπα....
μας βαρεθηκε και πηγε διακοπες
σου λεει ακρη δεν βγαζω μαυτους τους παλαβους
οποτε αντε γεια...........

akoulis 28-07-11 15:03

παντος φιλε την απαντηση την πηρες.η μαλαουι με οριακα το τονιζω,οριακα 2 ειδη ή ταγκανικα με 3 ανετα μικρομεσεα...να'στε καλα ολοι..εμεις κυριε μιμη θα τα ξαναπουμε..:smt027;)

irongud 29-07-11 23:16

σημερα μου συνδεσαν το ιντερνετ!!!!!!!!!!!
τοσες μερες μπαινω με δανεικη συνδεση ασυρματα απο το 2ο στο ισογειο που οποτε ηθελε ειχα σημα κλπ κλπ...
λοιπον δεκτη η προσφορα πες μου ποτε να ερθω να παρω τα δυο χαρεμια μου λαμπιντο και μαινγκανο και σας αφηνω ησυχους! και απο διακοπες @@!
αλλα για πειτε και την επιλογη των 3 ειδων απο ταγκανικα που θα μπορουσα να βαλω... μιλαμε παντα με διαφορετικα χρωματα που κανουν αντιθεση ομορφη οπως τα λαμπιντο με τα μαινγκανο..

akoulis 30-07-11 02:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από irongud (Μήνυμα 610784)
σημερα μου συνδεσαν το ιντερνετ!!!!!!!!!!!
τοσες μερες μπαινω με δανεικη συνδεση ασυρματα απο το 2ο στο ισογειο που οποτε ηθελε ειχα σημα κλπ κλπ...
λοιπον δεκτη η προσφορα πες μου ποτε να ερθω να παρω τα δυο χαρεμια μου λαμπιντο και μαινγκανο και σας αφηνω ησυχους! και απο διακοπες @@!
αλλα για πειτε και την επιλογη των 3 ειδων απο ταγκανικα που θα μπορουσα να βαλω... μιλαμε παντα με διαφορετικα χρωματα που κανουν αντιθεση ομορφη οπως τα λαμπιντο με τα μαινγκανο..

παντελη......παιζεις σε πολλα ταμπλο..........


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02740 seconds with 11 queries