Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   ΕΤΙΜΑΖΩ 10.000 λιτ. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4721)

batza 18-02-03 03:05

ΕΤΙΜΑΖΩ 10.000 λιτ.
 
Συνδρομοι ενυδρειακιδες γεια σας :lol: :D :D :D . Αν νομιζατε οτι σας απαρνιθηκα κανατε λαθος. Ειμουν αποροφιμενος στη μελετη για την κατασκευη του καινουριου μου ενυδρειου. Εχω να σας κανω βεβεα καποιες χιλιαδες εροτισεις , τι λετε θα με βοιθισετε :?:

Entreri1221 18-02-03 03:21

Ειμαι περιεργος ποσα κιλα επιταχυντη θα χρειαστεις για αυτα τα λιτρα χε χε.

Discos 18-02-03 10:52

Αμε,προχωρα και ολοι μαζι σου,εισητηριο θα εχει?Βεβαια εγω θα το φτιαξω πρωτος :twisted: αλλα ενταξει,και ο δευτερος μετραει :oops: .Θα στοκαρω το σαλονι μου :shock: και τους τοιχους δεν θα τους μονωσω :shock: με σκοπο το νερο που θα χανει αργααα :? να το αναπληρωνω και ετσι να εχω μια πληρη αλλαγη νερου ανα μηνα....Καλο ε? :wink:

P.s. Αχ παρηγορια στον αρρωστο :cry: 8)

soza 18-02-03 11:46

Ρε Μπατζανακι, ακουσα καλα? ή μαλλον διαβασα καλα??
10.000 λιτρα ειπες?
Καλα , το σαλονι θα στοκαρεις?
Αχ ρε batza.....τετοια λεγε μας να μας τρελαινεις?
θα κανεις και scuba εκει?

sijohn 18-02-03 14:14

Αυτό δε θα είναι ενυδρείο, θα είναι λίμνη, Περιμένω πρόσκληση για Κέρκυρα, όχι μόνο να το δώ, αλλά και να βοηθήσω. 8)

ASCCO1 18-02-03 15:55

Ενδιαφερον ακουγεται!!!!!
για μπες σε λεπτομερειες!!!!!!

stefanos.f 18-02-03 17:59

Α και που εισαστε μιλαει πολυ σοβαρα!!! Στις λιγες μερες που ειμαι εδω εχει ετοιμασει ακομη και τα σχεδια :wink: Η φαση ειναι οτι το Atos δεν χωραει μονομιας τοσες πετρες :lol: :lol: :lol: Βρηκε παντως εναν κολλητο με νταλικα οποτε θα την βολεψει την κατασταση!!!

batza 18-02-03 18:43

Φιλοι μου αγαπιμενοι :D :D :D :D καταρχας να σας πω οτι η ευκερια για ενα τετιο ενυδρειο μου δινετε καθοτην ξεκιναω σε λιγο κερο την οικοδομιση της κενουριας μου κατοικιας. Και αφου θα μπω στο λουκι αποφασισα να αφιεροσω ενα κοματι για την κατασκευη αυτην. Το ενυδρειο αυτο θα εχει μονο την προσοψη κρισταλινη, το υπολιπο θα ειναι φτιαγμενω απο μπετο. Οι διαστασεις του ειναι οι εξεις, 3μ μικος, 2μ ιψος, 1,5μ βαθος. Θα χρισιμοποιησω πολα υλικα που χρισιμοποιουμε στην κατασκευη πισινας, τα οποια μπορω να αγορασω σε τιμες κοστους.Το φιλτραρισμα του νερου θα αναλαβουν δυο μικρα φυλυρα πισινας τα οποια θα γεμισω με τα καταλιλα υλικα. Η θερμανση του νερου θα γινετε μεσο του σιστιματος κεντρικης θερμανσης του σπιτιου με σερπαντινα και τους καταλιλους αυτοματισμους, ηλεκτροβανες ηλεκτρονικους θερμοστατες κτλ. Η κικλοφορια του νερου θα γινετε με τη βοιθια δυο κικλοφοριτων ομιους με αφτους που χρισιμοποιουμε στα σιστιματα κεντρικης θερμανσης, οι οποιοι ειναι εντελος αθοριβοι και πολυ αξιοπιστοι. Τορα αρχιζουν οι εροτισεις :?: :?: :?: ποια θα ηταν η ποιο ηδανικη ανακικλοση του νερου (λιτρα ανα ωρα) σε ενα τετιο ενυδρειο :?: θα ηθελα αν ειναι δινατον ενα οικονομικο προγραμα μην γινω και συνετερος με τη ΔΕΗ. Ποιο θα ηταν το ιδανικοτερο παχος για το ιποστρομα :?: Τη θα μου προτινατε για τον φοτισμο :?: Λετε να ειπαρξει προβλιμα με τον σοβα που θα χρισιμοποιηθει για την επικαλιψη του μπετον λογο του οτι θα περιεχει μεσα καποια χιμικα στεγανοποιησης :?: :shock: Αυτα προς το παρον, περιμενω τις απαντισεις σας :wink:

Tolis 18-02-03 19:13

Μιας και ακομα εισαι στα σχεδια, θα σου προτεινα να ελλατωσεις το υψος στο εναμισυ μετρο και να πας πιο πισω αν μπορεις. Αυτο και για να ανακουφισεις λιγο την πιεση στο τζαμι, και για πιο ευκολη προσβαση (αν και παλι θα βουτας), και για το φως - που στη συγκεκριμενη περιπτωση θα πρεπει να ειναι Metal halide.
Το κολπο της θερμανσης ειναι γνωστο και πρακτικο.
Δεν ειμαι γνωστης των φιλτρων πισινας - ουτε των κυκλοφορητων που λες.
Το παχος του υποστρωματος, αν μιλας για east african cichlids δεν ειναι σημαντικο απο τη στιγμη που καλυπτει το δαπεδο.
Δεν θα χρειαστει σοβας - οταν στεγνωσει το μπετο μπορει να καλυφθει (καλά) με μια επιστρωση εποξικης κολλας - την ιδια που χρησιμοποιουν στις πισινες.

batza 18-03-03 01:31

Αγαπιτοι μου φιλοι για σας :!: :!: :!: :!: :!: μετα απο μια μεγαλη περιοδο απουσιας για τεχνικους λογους , ξαναγιριζω στην ομορφη παρεα σας. Σας ευχαριστω για τους χερετισμους που μου στελνετε μεσο του μπατζανακι μου . Τελικα τα 10000 λιτ εγιναν 25000 λιτ . Οπα πλακα κανω 10000 λιτ ειναι αρκετα για την ωρα. Αυτη τη στιγμη ψαχνω να βρω της ποιο συμφερουσες λισεις απο πλευρας καταναλοσης, να μην γινω και συνετερος με τη ΔΕΗ :wink: .Αν εχετε να προτηνετε καποιες ηδεες κιριος οσο αναφορα τον φοτισμο. Εχω σκευτει στο σιμιο που θα βρισκετε το ενυδρειο να κανω γιαλινη την οροφη ουτος οστε να φοτιζετε απο το φος της ημερας. Κι ετσι να χρισιμοποιο λιγοτερες ωρες της λαμπες, τι λετε θα κανει δουλια το φος της ημερας :?: :?: :?:

Nathan.M 18-03-03 05:14

Που`σε ρε Batza!!! O Στεφ ήρθε καθόλου απο κει? Θα έρθει πάντως να σε σίγουρος!.Όσον αφορά στην ερώτηση σου για τον φωτισμό, αυτό που ξέρω απο προσώπικη εμπειρία είναι οτι όταν το φώς της ημέρας χτυπά κατευθείαν το ενυδρειό, θα έχεις μεγάλο και ανεξέλεγκτο πρόβλημα με την δημιουργία άλγης!! Ρώτα τον Στέφανο να σου πεί τι τραβήξαμε για να καθαρίσουμε ενα ενυδρείο απο άλγη το οποίο το χτύπαγε το φώς της ημέρας απο ένα τζάμι στην πόρτα!! Δεν καθάριζε ούτε με σπάτουλα!! Ήταν και η σειρά του Στέφανου να καθαρίσει αυτο το ενυδρείο και ΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΑΚΟΥΓΕ!!!!!.... Πάντος εάν το ψάξεις καλά το θέμα, είμαι σίγουρος οτι θα βρείς μια λύση. Κατα την γνώμη μου όμως αυτό που θα πρέπει να σε ανησυχεί περισσότερο είναι η μεγάλη κατανάλωση ρεύματος!! Θα είναι κρίμα να ρίξεις τόσα χρήματα και δουλειά σε ένα ενυδρείο, και εκ των υστέρων να καταλάβεις οτι είναι ασύμφορο στην λειτουργία του. Πάντος καλή επιτυχία σε ό`τι κάνεις και χαιρετίσματα στην γυναίκα σου απο την δικιά μου!!!!

batza 18-03-03 20:02

Που εισε ρε Ναθαν :!: :!: Πως τα περνατε :?: :?: Πιστευω οτι αν το φος της ημερας φοτιζει απο επανο το ενυδρειο δεν θα ειπαρξει ιδιετερο προβλιμα με την αλγη. Στεις λιμνες τι γινετε :?: Λες να πευτει κι εκι σπατουλα :?: :lol: :lol: Να δοσεις χερετισμους στην σιζιγο και απο εμενα και απο την δικιαμου :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

halvas69 18-03-03 23:57

Μπατζανάκι μας, :wink:
δεν έχουν οι λίμνες τζάμια για να έχουν προβλημα με την άλγη :D

batza 20-03-03 02:10

ρε χαλβα οι λιμνες δεν εχουνε τζαμια, ομος οι πισινες εχουν μαναρια :wink: ξερεις εσι :lol: :lol: :lol:

Mitsos 20-03-03 17:10

παιδια μια ερωτηση απο περιεργεια:
το καλοκαιρι με την θερμοκρασια τι θα γινετε?
(μην βαρατε newbby ειμαι :))

batza 22-03-03 01:21

Θα χρισιμοποιησω chiler δικης μου κατασκευης. Αυτο που θα ειθελα να με συμβουλεψετε ειναι το εξις, ο ψυκτις που θα ειναι μεσα στο νερο πιραζει που θα ειναι απο χαλκο :?: Οπος επισις και η σερπαντινα για τη θερμανση θα ειναι απο χαλκο, λετε να ειπαρξει πριβλιμα :?: :?: :?:

polleni 22-03-03 02:59

Σχεδόν σίγουρα. Αν και ο χαλκός αφού οξειδωθεί προστατεύει το εσωτερικό του από περαιτέρω σκουριά, το γεγονός ότι θα οξειδωθεί αρχικά και μάλιστα ανεξέλεγκτα θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Ισως αν τον έβαζες σε άλλο χώρο (κάτι σαν δεξαμενή ας πούμε) ΠΡΙΝ τον βάλεις στο ενυδρείο σου ώστε να βγάλει ό,τι είναι σε άλλο χώρο.

Επίσης θα μπορούσες να τον περάσεις εξωτερικά με κάτι μη τοξικό προστατευτικό (καουτσούκ ;;). Κατά την μεταφορά από τον ένα χώρο στον άλλο (το ενυδρείο σου), αν είναι εξωτερικά μονωμένος, το μόνο που έχεις να προσέξεις είναι να μην πάρει αέρα το εσωτερικό του. Για 10.000 λίτρα μιλάμε ότι θες αρκετή ισχύ. Τολμώ να πω ότι μιλάμε για πάνω από 1 ΗΡ και ίσως πολύ παραπάνω.. οπότε θα πρέπει να κυττάξεις και την ηλεκτρική εγκατάστασή σου.. θες πάρα πολύ ισχύ (ειδικά τον χειμώνα).

Θερμοστάτη μην ξεχάσεις να βάλεις.

batza 23-03-03 16:06

Για 10.000 λίτρα μιλάμε ότι θες αρκετή ισχύ. Τολμώ να πω ότι μιλάμε για πάνω από 1 ΗΡ και ίσως πολύ παραπάνω.. οπότε θα πρέπει να κυττάξεις και την ηλεκτρική εγκατάστασή σου.. θες πάρα πολύ ισχύ (ειδικά τον χειμώνα).
Ασφαλος μιλας για τις αντλιες κικλοφορια νερου :?: Αυτο που θα ειθελα να ξερω ειναι στο 24ωρο ποσες φορες θα ηταν αρκετο να ανακικλονετε το νερο :?: Αν ξερω αυτο τοτε θα δω τι αντλιες θα χρισιμοποιησω. Γιατι ειδικα το χειμονα :?:

stefanos.f 27-03-03 00:08

Μπατζα τολμω να πω οτι θα χρειαστεις κατι που να καταφερνει να ανακυκλωνει τουλαχιστον 25.000 λιτρα ανα ωρα! Οντως μιλαμε για αρκετη καταναλωση ρευματως!!! Ξερω οτι δεν τα παρατας ευκολα, αλλα για τσεκαρε τα ολα προσεκτικα :wink:

polleni 27-03-03 02:27

Θέλεις περίπου 7-8000 Watts για θέρμανση και άλλα τόσα για ψύξη (+ χοντρικά περίπου 6000 Ευρω για αγορά των chillers - συντηρητική εκτίμηση, θεωρώντας ότι θα χρειαστείς 2-3 βαθμούς κάτω και όχι περισσότερο). Θες γύρω στα 25-30.000 λίτρα / ωρα (ας πούμε 25000 όπως είπε και ο Στέφανος, το οποίο μας κάνει αλλα 500 Watt χονδρικά). Θέλεις και κάποιο φωτισμό για να το βλέπεις όταν θες, το οποίο μας κάνει περίπου αλλα 2000 Watt (0,2 Watt / λίτρο - μην ξεχνάς το ύψος του ενυδρείου - αντιστοιχεί σε κάτω από 0.1 Watt / λίτρο σε κανονικό ενυδρείο). Σύνολο μέχρις εδώ (από πλευράς ρεύματος) περίπου 9500 - 10000 Watt x 12 ώρες κατά μέσον όρο (η θέρμανση / ψύξη και τα φώτα δεν θα δουλεύουνε συνέχεια) = 5 KWh = 120 KWh / day = 3600 KWh / month = 7200 KWh / bill = 936 Euro / λογαριασμό πάνω από ό,τι πληρώνεις τώρα.. Εννοείται ότι υπάρχουνε εναλλακτικές λύσεις (π.χ. κεντρική θέρμανση) αλλά σε κάθε περίπτωση η ενέργεια που θα χρειαστείς για να κρατήσεις 10 τόννους νερό σε θερμοκρασία 10+ βαθμών πάνω από το περιβάλλον είναι τεράστια. Εκτός του ότι θα πρέπει να έχεις την κεντρική σου θέρμανση ανοιχτή όλη τη μέρα.

stefanos.f 27-03-03 17:07

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Μπατζα αν επιμενεις ακομη να το φτιαξεις υστερα απο αυτην την αναλυτικοτατη εκθεση λογαριασμων που σου εκανε ο φιλαρακος μας ο Γιωργης... :roll: εγω παω πασο! Ρε μπατζα μηπως συμφερει να το κανεις θαλασσινο μιας και μενεις μολις 50 - 60 μετρα απο την θαλασσα :?: :?: :?: Λεω μηπως :lol:

batza 27-03-03 23:48

Διομισι φορες την ωρα το λιγοτερο πρεπει να περασει το νερο απο τα φιλτρα :!: :!: :!: :!: :!: :!: Αυτο ειναι το ποιο μεγαλο προβλιμα. Οχι οτι και τα αλλα δεν ειναι μεγαλα προβλιματα :!: Τα μονα πραγματα που δεν με απασχολουν ειναι η θερμανση και η ψυξη του νερου, διοτι και τα δυο σιστιματα θα τα κατασκεβασω μονος μου, αυτη ειναι η δουλια μου. Η ανακικλοση μας τα χαλαει ολα :roll: :roll: . Ισος τελικα να μιοσο λιγο τεις διαστασεις του, για να δουμε τι θα δουμε :wink: :wink: Σε ευχαριστω πολυ Γιωργο για την μελετη, ηταν πολυ κατατοπιστικη :wink: :wink:

Tolis 13-04-03 04:10

Επειδη βγηκαμε off-topic σε ενα αλλο τοπικ, συνεχιζω εδω, για τις φωτογραφιες που θες να ανεβασεις batza στο διαδικτυο.
Δυστυχως οι περισσοτερες free on line υπηρεσιες, δεν αφηνουν τα αρχεια τους να εχουν απ'ευθειαν συνδεσμο με αλλα sites. (Σε απλα ελληνικα, αν ανεβασεις φωτος σου σε υπηρεσιες οπως της yahoo, tripod, geocities, in.gr κλπ), θα μπορουμε μεν να τις δουμε, αλλά μονο δινοντας εσυ το λινκ εδω, και πατωντας το εμεις για να παμε εκει.
Αν θες να βγαινουν κατευθειαν εδω, θα πρεπει να τις ανεβασεις σε ενα ουδετερο server, οπως αυτον του παροχεα σου.
Αν θες επισης, στειλε μου τις σε ενα email και στις ανεβαζω εδω.

batza 14-04-03 23:27

Ευχαριστος να σου στιλω Τολη μου :!: μου το προτινε και ο γαυρος προσπαθω να του στιλω δεν ξερω ακομα αν το καταφερα.Στιλε μου το e mail σου αν θελεις και ο θεος βοιθος.Α!!!!!!!! ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΟΤΟ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΤΕ ΣΤΑ 520ΛΙΤ. διοτι τα 10000 λιτ ειναι ακομα ιπο σκεψην μετα την μελετη περι καταναλοσης ρευματος κτλ απο τον φιλο Poleni. :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :D :D :D

Tolis 15-04-03 00:01

Μπατζανακι, το εμαιλ μου ειναι studio@studio.aaquaria.com
Φαινεται κι εδω, κατω απο το μηνυμα μου.

batza 15-04-03 00:19

Σου εστιλα μολις τορα το ελαβες :?: ο γαυρος παντος δεν ελαβε τιποτα απο οτι καταλαβα :cry: :cry:

γαυρος 15-04-03 01:03

http://gavrospostman.tripod.com/mype...ite2/id16.html

ΕΔΩ ΕΙΣΑΙ ΜΠΑΤΖΑΝΑΚΗΗΗΗ !! ΜΙΑ ΠΗΡΑ -ΜΙΑ ΑΝΕΒΑΣΑ !!
ΣΤΕΙΛΕ ΚΙΑΛΛΕς..
ΦΙΛΙΑ :wink: :wink: :wink: [/url]

Tolis 15-04-03 02:17

http://studio.aaquaria.com/888.jpg

stefanos.f 15-04-03 11:16

Αν και ημαστε οντως ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ φανταζομαι χαρα που θα κανεις ρε Μπατζα τωρα που βγηκε το ενυδρειο στην φορα! :lol: :lol: :lol: Παρακαλω απλα της ερωτησεις για το πως στελνουμε φωτο και θεματα ασχετα με το topic να παρουσιαζονται στον τομεα ΓΕΝΙΚΑ η οπου αλλου ειναι καταλληλο! :wink: Την αγαπη μου! :lol:

batza 16-04-03 16:50

Γαυρε Τολη, Τολη Γαυρε, σας ειπερ ειπερ ευχαριστω :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02441 seconds with 11 queries