Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Αλατι και Γατοψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6097)

Gorgi 03-08-04 00:09

Αλατι και Γατοψαρα
 
Γεια χαρα σε ολους,

συζητοντας με τον υπαλληλο στον LFD μου τον ρωτησα αν οντως μπορω να βαλω αλατι στο ενυδρειο μου ( http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=2525 ) σαν ελαφρια θεραπεια ή/και προληψη.
Μου απαντησε ομως πως ναι μεν αλλα τα γατοψαρα δεν θα γουσταρουν καθολου και θα τα χασω.
Ισχυει οντως κατι τετοιο :?:

Giorgos 03-08-04 00:35

Τα περισσότερα γατόψαρα και tetras είναι ευαίσθητα στο αλάτι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να βάλεις. Θέλει όμως προσοχή. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις την μισή ποσότητα από αυτήν που προτείνεται.

Gorgi 03-08-04 12:58

Μια στιγμη για να το καταλαβω καλυτερα...στην συσκευασια του αλατιου SECHEM γραφει πως χρησιμοποιουμε 1 κουταλια σουπας (tablespoon) για καθε 40 λιτρα νερου οταν εχουμε molies και γενικοτερα ζωοτοκα ψαρια. Δηλαδη εαν βαλω την ιδια ποσοτητα στο δικο μου ( 80 λιτρα ) θα ειναι ασφαλες :?:

Giorgos 03-08-04 16:28

Αν χρησιμοποιήσεις την δοσολογία που λες κανονικά θα πρέπει να είσαι μια χαρά. Θέλει προσοχή όμως να υπολογίσεις τον καθαρό όγκο του ενυδρείου σου και αναλόγως να ρίξεις το αλάτι.
Έχω χρησιμοποιήσει αλάτι με αυτήν την δοσολογία (1 κουταλιά σούπας ανά 80 λίτρα) για θεραπεία κατά του ICH σε ενυδρείο που υπήρχαν διάφορα tetras, botias και γατόψαρα με άριστα αποτελέσματα.
Καλό είναι να διαλύσεις το αλάτι σε κάποιο μικρό δοχείο με νερό πριν το προσθέσεις στο ενυδρείο.

Gorgi 03-08-04 16:45

Λες και διαβασες την σκεψη μου... ο λογος που εκανα την ερωτηση ειναι ακριβως οτι εχω υποψια για ich ( εχω δει το ενα γατοψαρο , το γκουραμι και τον πλεκοστομο να κανουν σπασμοδικες κινησεις και να τριβοντε στο χαλυκι & στα φυτα ) και επειδη δεν θελω να ξεκινησω φαρμακευικη αγωγη λογω διακοπων που πλησιαζουν ελεγα να ριξω αλατι. Θα το ψαξω λιγο ακομη αν και με βλεπω να το δοκιμαζω στην τελικη.
Thanks

TAN 03-08-04 17:28

Τα ψαρια που ειπες εχουν καπια μικρα στιγματα η ξινοντε μονο οπως λες.
Θελει προσοχη στην διαγνωση της αρρωστιας αν θελεις να εχεις καλα αποτελεσματα.
Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου?
Παντος η προσθικη λιγου αλλατιου βοηθαει σχεδον ολα τα ψαρια.
Να υπολογισεις τον καθαρο ογκο νερου οπως σου ειπε και ο φιλος Γιωργος
ωστε να ριξεις την σωστη δοσολογια.Αυτο θα σου χρισιμεψει και αν χρισατεις θεραπεια με φαρμακα.

Φιλικα Θανάσης....

Gorgi 03-08-04 17:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TAN
Τα ψαρια που ειπες εχουν καπια μικρα στιγματα η ξινοντε μονο οπως λες.
Θελει προσοχη στην διαγνωση της αρρωστιας αν θελεις να εχεις καλα αποτελεσματα.
Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου?

Δεν εχω δει ασπρα στιγματα ακομη πανω στα ψαρια...μονο τις προσπαθειες τους για ξυσιμο κανοντας αποτομες & σπασμοδικες κινησεις. Αυτα με βαζουν σε υποψιες και λεω να ριξω αλατι για να προλαβω πιθανο ξεσπασμα ich οσο θα λοιπω διακοπες.

TAN 03-08-04 18:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gorgi
Δεν εχω δει ασπρα στιγματα ακομη πανω στα ψαρια...μονο τις προσπαθειες τους για ξυσιμο κανοντας αποτομες & σπασμοδικες κινησεις. Αυτα με βαζουν σε υποψιες και λεω να ριξω αλατι για να προλαβω πιθανο ξεσπασμα ich οσο θα λοιπω διακοπες.

Το αλατι θα βοηθισει σαν προλιπτικο μετρο αλλα οπως σου ειπα και πιο πανο μην υπερβεις την ποσοτιτα. :!: :!:

Gorgi 04-08-04 14:01

Τελικα το δοκιμασα εχθες το απογευμα (1 κουταλια σουπας για 80 λιτρα) και μεχρει σημερα το πρωι δεν ειδα να ενοχλουντε τα ψαρια.Λεω στην επομενη αλλαγη να προσθεσω αλλη μια κουταλια αλλατι.
Αλλαγη νερου κανω μια την εβδομαδα - περιπου το 1/3 του νερου - με αναλογια 66% απιονισμενο / 33% νερο βρυσης. Το απιονισμενο νερο ειναι για σιδερα απο Super Market και λεγετε "Fildisi". Το εχω μετρησει και μου δινει KH=0 / GH=0 / PH=5.5 .

HellRazer 04-08-04 15:34

Παράθεση:

Λεω στην επομενη αλλαγη να προσθεσω αλλη μια κουταλια αλλατι.
Αλλαγη νερου κανω μια την εβδομαδα - περιπου το 1/3 του νερου

Στην επόμενη αλλαγή νερού να ΜΗΝ βάλεις αλάτι. Το αλάτι δεν εξατμίζεται από το νερό γι΄αυτό πρέσεξε μην το κάνεις... θαλασσινό στο τέλος :roll: :roll: :roll:

Gorgi 04-08-04 15:52

Οκ δεν θα βαλω αλατι, το υποψιαζομουνα κατι τετοιο.
Αληθεια αν θελει καποιος να χρησιμοποιει αλατι σαν προληπτικο μετρο και σε ενα ενυδρειο με φιλο οξινα/μαλακου νερου ψαρια, καθε ποτε μπορει να ριχνει και σε τι ποσοτητες (παντα σε σχεση με τα λιτρα που διαθετει) :?:

Takis 04-08-04 17:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HellRazer
Παράθεση:

Λεω στην επομενη αλλαγη να προσθεσω αλλη μια κουταλια αλλατι.
Αλλαγη νερου κανω μια την εβδομαδα - περιπου το 1/3 του νερου

Στην επόμενη αλλαγή νερού να ΜΗΝ βάλεις αλάτι. Το αλάτι δεν εξατμίζεται από το νερό γι΄αυτό πρέσεξε μην το κάνεις... θαλασσινό στο τέλος :roll: :roll: :roll:

Με τις αλλαγές νερού βάζουμε αλάτι γιατί δεν βγάζουμε μόνο νερό. Μόνο όταν συμπληρώνουμε νερό που εξατμίζεται δεν πρέπει να βάζουμε επιπλέον.. :wink:

HellRazer 04-08-04 17:19

Παράθεση:

Με τις αλλαγές νερού βάζουμε αλάτι γιατί δεν βγάζουμε μόνο νερό. Μόνο όταν συμπληρώνουμε νερό που εξατμίζεται δεν πρέπει να βάζουμε επιπλέον..
Ναι φυσικά έχει δίκιο ο Τάκης. Καλά έκανες και με διόρθωσες φίλε Τάκη γιατί μιλάμε για αλλαγή και όχι για προσθήκη νερού... Αλλά και στην αλλαγή νερού να βάλει αλάτι ανάλογο με το νερό που έβγαλε και όχι ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου. Δηλαδή αν κάνει αλλαγή 1/3 του νερού να μην βάλει 1 κουτάλι αλλά 1/3 του κουταλιού. :wink:

Gorgi 04-08-04 17:33

Λοιπον για να καταλαβαινω κι εγω που ρωταω...αν στα 80 λιτρα εβαλα 1 κουταλια σουπας τοτε με την αλλαγη που θα κανω θα πρεπει να βαλω το 1/3 της κουταλιας (χοντρικα 1 κοφτο κουταλακι γλυκου) για τα 26 λιτρα. Ετσι θα κρατηθουν τα επιπεδα του αλατιου στο ιδιο περιπου με την αλλαγη...σωστα :?:

Takis 04-08-04 21:55

Αν το ποσοστο που θες ειναι 1 κουταλια/80 λιτρα, σωστα.

grtasos 05-08-04 13:42

alati alati ii prepi na agoraso idiko gia enidrio

Gorgi 05-08-04 13:46

Απ'οσο ξερω (διορθωστε με αν κανω λαθος) χρησιμοποιουμε μονο ειδικο αλατι χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορουμε να βαλουμε το γνωστο σε ολους μας "μαγειρικο". Μονο που τα επιτραπεζια αλατια εχουν σχεδον παντα χημικα προσθετα ροης και αυξανονται οι κινδυνοι για τα ψαρια. Ποσο μαλλον οταν προκειτε για ψαρια που δεν ζουν σε υφαλμηρα νερα.

AFRIKANOFILOS 05-08-04 15:09

Δεν κανει να βαζουμε το μαγειρικο αλατι γιατι ειναι ιωδιουχο αλλα μπορεις να βαλεις το χυμα χωντροκοκο :wink: .

HellRazer 05-08-04 15:28

Εγώ σε 2-3 περιπτώσεις που χρειάστηκε να βάλω αλάτι (για ich) έβαλα μαγειρικό ΜΗ ιωδιούχο και δεν είχα κανένα πρόβλημα αλλά σίγουρα το καλύτερο είναι το αλάτι που είναι κατασκευασμένο ειδικά για ενυδρεία.

sot-zoe 06-08-04 03:18

Το μαγειρικο αλατι περιεχει βελτιωτικα ροης και αυτο ειναι ενα απο τα βασικα ελατωματα που το κανει απαγορευτικο για τα ενυδρεια.

giannis1976 07-08-04 20:29

Αλικές
 
Το αλάτι που εξάγεται από τις αλικές κάνει για ενυδρεία??

sot-zoe 07-08-04 21:49

Δεν μπορω να σου πω με ακριβεια τι εχει ή τι δεν εχει αυτο το αλατι σε σχεση με τα ενυδρεια , εγω για να εχω σιγουρο το κεφαλι μου δεν θα εβαζα τιποτα αλλο απο το ειδικο για την καθε περιπτωση αλατι για ενυδρεια , γιατι υπαρχουν διαφορα αλατια , αλλο για κιχλιδες , αλλο για marine και παει λεγοντας .
Αυτα τα αλατια εχουν επεξεργαστει με βαση της εκαστοτε αναγκες (κιχλιδες marine κλπ.) και ετσι βαζεις μεσα στο ενυδρειο σου αυτο που ακριβως χρειαζεσαι και οχι τιοποτα λιγοτερο ή ακομα χειροτερα τιποτα περισσοτερο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01927 seconds with 11 queries