Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Νέοι κάτοικοι ενυδρείου; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14797)

Vasilizzz 27-12-06 17:16

Νέοι κάτοικοι ενυδρείου;
 
Θα ήθελα τη συμβουλή σας πριν διαλέξω νέα ψαράκια για το ενυδρείο μου.
Πρόκειται για 1 ενυδρείο 100 λίτρων (καθαρά) με αρκετά φυτά και κατοίκους 11 καρδινάλιους, 3 ottocinclus και 2-3 γαρίδες caridina japonica.
Η αρχική μου σκέψη ήταν να προσθέσω και 1 ζευγάρι (ή και παραπάνω) ramirezi.
Το πρόβλημα ωστόσο είναι ότι οι καρδινάλιοι είναι πολύ δειλοί και περνάνε την περισσότερη μέρα τους κρυμμένοι στα φυτά. Το ίδιο ισχύει και για τους otto. Πιθανόν να τα ενοχλεί ο φωτισμός (60 watt)...
Διάβασα όμως ότι και τα ramirezi είναι πιθανόν να κρύβονται, οπότε θα ήθελα να ρωτήσω τι προτείνετε. Μπορώ να κάνω κάτι για να τους τονώσω την αυτοπεποίθηση ή να μην τα πάρω καθόλου; Δε θα ήθελα πάντως να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση γιατί αυτή τη στιγμή το ενυδρείο μοιάζει άδειο.

klaz 27-12-06 17:19

εγω απλα θα ρωτησω ,ακριβως τι φωτισμο εχεις..??,και αν οπως ειπες εχεις αρκετα φυτα,υπαρχουν ομως και αναλογες κρυψωνες για τα ψαρακια......??

Vasilizzz 27-12-06 17:31

Έχω 1 Sylvania Grolux 25W, 1 Sylvania Standard warm white 18W και 1 Sylvania Standard Daylight, πάλι 18W. Απο κρυψώνες υπάρχει ένα ξύλο που σχηματίζει μια "σπηλιά" αλλά τα ψαράκια μαζεύονται συνήθως κάτω από 2 echinodorus "oriental".

klaz 27-12-06 17:36

μμμμ..το φανταστηκα...!!
εχεις λαθος φωτισμο(αρκετα δυνατο ,και με πολλα κελβιν),και εκπεμπεις σε λαθος φασμα....
εκτος απο την πρωτη,που ειναι οκ,θα πρεπει να μπει αλλη μια σαν την πρωτη,και αφου σου αρεσουν οι sylvania μπορεις να βαλεις σαν μοναδικη λευκη,με αποχρωση του μπλε,την sylvania aquastar...
η θεση τους ειναι,οπως βλεπεις το ενυδρειο,η aquastar τερμα πισω....
ελπιζω να βοηθησα..

mikele 27-12-06 17:42

στα watt εισαι ψηλα.... οσο αφορα την ποιοτητα κρατα μια ασπρη και μια μωβ- μπλε για 100λιτρα ....δυο λαμπες κρατα

klaz 27-12-06 17:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 145217)
στα watt εισαι ψηλα.... οσο αφορα την ποιοτητα κρατα μια ασπρη και μια μωβ- μπλε για 100λιτρα ....δυο λαμπες κρατα

για αρκετα φυτεμενο,δεν νομιζω οτι ειναι ψηλα...ισα ισα μια χαρα ειναι.....εξαλλου δεν εχει υπερβει ουτε το βατ/λιτρο.....
απλα ειχε εντονο λευκο φωτισμο που τρομαζε τα ψαρια.......
τιποτε αλλο.....;)

Vasilizzz 27-12-06 18:18

2 Συνημμένο(α)
Σας στέλνω και 2 φωτογραφίες του ενυδρείου, για να δείτε τον όγκο των φυτών.

klaz 27-12-06 18:23

εχεις φυτα,παντως που δεν χρειαζονται και πολυ φως...*
οσο για τις λευκες λαμπες που ηδη φορας...ειναι παντελως ασχετες με ενυδρεια,οπως σου προειπα,και μου φαινεται οτι τις χρησιμοποιουν σε προθηκες και ραφια καταστηματων.....!!!
*συνηθως τα περισσοτερα φυτα αργης αναπτυξης δεν χρειαζονται πολυ φως,τουναντιον...μπορει να ερθει μπουμερανγκ προβληματων στα συγκεκριμενα ο φωτισμος...:rolleyes:

mikele 27-12-06 18:30

το φανταστηκα οτι δε θα ειναι πολυ φυτεμενο γιαυτο και ποσταρα τα παραπανω και θα επιμεινω......θα συμφωνησω στο οτι και να επιλεξεις να ειναι λαμπες ενυδρειων οπως ειπε και ο κλαζ....οπως και το οτι το παραπανω φως μπορει να σου γυρισει μπουμερακ........

Vasilizzz 27-12-06 19:33

Λοιπόν, τα φυτά που έχω είναι τα εξής:
  • Anubias nana
  • Cryptocorine beckettii
  • Echinodorus "Oriental"
  • Echinodorus tenellus
  • Echinodorus uruguayensis
  • Limnophila aquaatica
  • Microsorum pteropus
  • Vesicularia dubyana
  • Glossostigma elatinoides
  • Hemianthus callitrichides "Cuba"
Όταν λές klaz λευκές λάμπες εννοείς τη Warm white και την Daylight ή μόνο τη warm white;
Επίσης, τελικά τι λάμπες προτείνετε να βάλω/αφήσω για τα συγκεκριμένα φυτά και λίτρα;

**Σημείωση: Οι 2 λάμπες των 18Watt είναι αυτές που έδινε η Juwel με το ενυδρείο (είναι το Rio 125)...

klaz 27-12-06 19:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vasilizzz (Μήνυμα 145239)
Λοιπόν, τα φυτά που έχω είναι τα εξής:
  • Anubias nana
  • Cryptocorine beckettii
  • Echinodorus "Oriental"
  • Echinodorus tenellus
  • Echinodorus uruguayensis
  • Limnophila aquaatica
  • Microsorum pteropus
  • Vesicularia dubyana
  • Glossostigma elatinoides
  • Hemianthus callitrichides "Cuba"
Όταν λές klaz λευκές λάμπες εννοείς τη Warm white και την Daylight ή μόνο τη warm white;
Επίσης, τελικά τι λάμπες προτείνετε να βάλω/αφήσω για τα συγκεκριμένα φυτά και λίτρα;

**Σημείωση: Οι 2 λάμπες των 18Watt είναι αυτές που έδινε η Juwel με το ενυδρείο (είναι το Rio 125)...

συγνωμη φιλε μου που απο την φωτο σου δεν διεκρινα το γλλωσοστιγμα......:smt119:smt095 αρα,οντως χρειαζοσουνα φως..!
ανακεφαλαιωση λοιπον..!!
οι ''μανισιες'' λαμπες φευγουν....αυτες που σου προτεινα η καποιες αντιστοιχες ερχονται ..μενουμε στο συνολο σου δηλαδη τις 3.....
προσοχη στο αναμμα της 3ης λαμπας ..σιγα -σιγα θα προσθετεις ωρες στην φωτοπεριοδο της για να μην εχεις αλγες.....;)

mikele 27-12-06 19:44

kala eisai me ta manisia 36watt.....

Access 28-12-06 15:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vasilizzz (Μήνυμα 145212)
Διάβασα όμως ότι και τα ramirezi είναι πιθανόν να κρύβονται, οπότε θα ήθελα να ρωτήσω τι προτείνετε. Μπορώ να κάνω κάτι για να τους τονώσω την αυτοπεποίθηση ή να μην τα πάρω καθόλου; Δε θα ήθελα πάντως να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση γιατί αυτή τη στιγμή το ενυδρείο μοιάζει άδειο.

Τι θα έλεγες για ένα ζευγαράκι Apistogramma Macmasteri? ε ε ? :D :D

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14030



Χρόνια Πολλά,



Εύα

Vasilizzz 29-12-06 00:59

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Όσον αφορά στις λάμπες, θα τις αντικατασήσω σταδιακά και θα παρατηρήσω για αλλάγές στη συμπεριφορά των υπάρχοντων ψαριών. Αν δεν έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα θα επιχειρήσω να σβήσω τη μεγάλη λάμπα (25W) και θα δω τι θα γίνει με το γλωσόστιγμα και τα άλλα φυτά.
Όσο για τα καινούρια ψάρια, τα Apistogramma Macmasteri φαίνονται ενδιαφέροντα. Θα ρίξω λίγο διάβασμα για αυτά. Ωστόσο δεν θυμάμαι να τα έχω πετύχει σε κάποιο κατάστημα.
Τα Apistogramma Cacatuides υποθέτω ότι είναι πολύ επιθετικά για να μπούν σε αυτό το ενυδρείο;;;

mikele 29-12-06 10:34

οπως σωστα ειπες θα φροντισεις πρωτα τα ψαρια σου που ζουν στο ενυδρειο και μετα θα προσαρμοσεις και τα φυτα σου....στα watt μεινε στα μανισια θα δεις διαφορα οταν σβησεις τα παραπανησια....απο ψαρακια βαλε τα ram που ελεγες πιο πανω και βρες και ζευγαρακι....αυτα καλη συνεχεια

stav 29-12-06 11:36

Δυσκολα να βρεθει ζευγαρι ramirezi.

Vasilizzz 29-12-06 16:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 145412)
Δυσκολα να βρεθει ζευγαρι ramirezi.

Τι δεν βρίσκεται έυκολα; Το αρσενικό ή το θηλυκό;

klaz 29-12-06 16:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vasilizzz (Μήνυμα 145460)
Τι δεν βρίσκεται έυκολα; Το αρσενικό ή το θηλυκό;

διαβασε σε παρακαλω παρακατω..
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/ramirezi.htm

mikele 29-12-06 21:06

11 καρδινάλιους, 3 ottocinclus και 2-3 γαρίδες caridina japonica.

και γιατι δεν συνεχιζεις με σμηνοψαρα????



Vasilizzz 29-12-06 21:39

Έχω διαβάσει αυτό που ανέφερες, εξακολουθώ όμως να μην καταλαβαίνω γιατί δε βρίσκεις εύκολα ζευγάρι. Αν δηλαδή βάλεις ένα αρσενικό και ένα ή περισσότερα θηλυκά, δε θα σχηματιστεί ζευγάρι;

stav 30-12-06 07:56

Εγω που μενω στην Θεσσαλονικη δεν βρισκω θηλυκο,ασε που ειναι πολυ
δυσκολο να ξεχωρισεις αρσενικο απο θηλυκο.

mikele 30-12-06 16:44

δεν εχουν τα αρσενικα πιο εντονα χρωματα και ειναι μεγαλυτερα σε μεγεθος??

Access 03-01-07 09:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vasilizzz (Μήνυμα 145377)
Όσο για τα καινούρια ψάρια, τα Apistogramma Macmasteri φαίνονται ενδιαφέροντα. Θα ρίξω λίγο διάβασμα για αυτά. Ωστόσο δεν θυμάμαι να τα έχω πετύχει σε κάποιο κατάστημα.

Είναι γιατί δεν τα πολύ φέρνουν στο…….. Ελλάdα. Αποφάσισε το εσύ και εδώ είμαστε εμείς άλλωστε ψάχνουμε ανάδοχους γονείς για τα πρώτα μικρά μας.

Καλή Χρονιά

Εύα

Vasilizzz 12-01-07 09:32

Αναγνώριση φύλλου ραμιρέζι.
 
3 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 145216)
μμμμ..το φανταστηκα...!!
εχεις λαθος φωτισμο(αρκετα δυνατο ,και με πολλα κελβιν),και εκπεμπεις σε λαθος φασμα....
εκτος απο την πρωτη,που ειναι οκ,θα πρεπει να μπει αλλη μια σαν την πρωτη,και αφου σου αρεσουν οι sylvania μπορεις να βαλεις σαν μοναδικη λευκη,με αποχρωση του μπλε,την sylvania aquastar...
η θεση τους ειναι,οπως βλεπεις το ενυδρειο,η aquastar τερμα πισω....
ελπιζω να βοηθησα..

Λοιπόν, η aquastar έχει ήδη μπει, σύντομα θα αντικατασταθεί και η 2η ακατάλληλη λάμπα. Ως τώρα πάντως δεν έχω δει τους καρδινάλιους να γίνονται ιδιαίτερα πιο τολμηροί.
Όσον αφορά τα ψάρια, μπήκαν 2 ραμιρέζι, υποψιάζομαι ωστόσο ότι είναι και τα 2 αρσενικά. Πώς τα βλέπετε εσείς; Αυτό με τα πιο έντονα χρώματα και την έντονη μαύρη γραμμή στο μάτι δείχνει πιο κυρίαρχο και συχνά διώχνει το άλλο από την περιοχή που κρύβονται. Πάντως και αυτά είναι μονίμως εξαφανισμένα...

thanosatha 12-01-07 12:25

Εγω ψηφιζω και τα δυο αρσενικα. Τα ramirezi ειναι ντροπαλα ψαρια και αργουν να κανουν την εμφανιση τους οταν πρωτοεισαγονται σ΄ενα ενυδρειο. Αν τους δωσεις τις καταλληλες συνθηκες (μαλακο και ελαφρα οξινο νερο, πολλες κρυψωνες, "καλους" συγκατοικους) δε θα χρειαστει να περιμενεις πολυ για να τα δεις...

Vasilizzz 15-01-07 14:49

Μήπως υπάρχει και μια 2η γνώμη σχετικά με το φύλο των ψαριών, πριν μπω στη διαδικασία να αντικαταστήσω το ένα;
Αν και στο κατάστημα που τα πήρα μου ξεκαθάρισαν ότι δεν πρόκειται να δεχτούν ψάρι πίσω... Αντε να δω τι θα το κάνω...

Giorgos 18-01-07 13:30

1000% έχεις δύο αρσενικά.

Vasilizzz 31-01-07 15:47

Να ρωτήσω κάτι. Είναι δυνατό στα λίτρα που έχω να συμβιώσουν αρμονικά 2 ζευγάρια ραμιρέζι ή να μην το επιχειρήσω;
Υπενθυμίζω: ενυδρείο 100 λίτρων (καθαρά) με αρκετά φυτά και κατοίκους 11 καρδινάλιους, 3 ottocinclus και 2-3 γαρίδες caridina japonica

Giorgos 01-02-07 01:16

Το έχω δοκιμάσει και είναι αδύνατον αφού είναι λίγα τα λίτρα.

Vasilizzz 14-02-07 21:58

Λοιπόν, όσο αφορά τα ραμιρέζι, φρόντισα να αντικαταστήσω το ένα αρσενικό, οπότε πλέον έχω ένα ζευγάρι (το οποίο δε θα έλεγα ότι είναι και ιδιέταιρα αγαπημένο ως τώρα).
Μπορείτε να μου προτείνετε άλλα πιθανα ψάρια για το ενυδρείο μου; Νομίζω ότι θα μπορούσα να προσθέσω κάτι ακόμα, έτσι δεν είναι;

ΥΓ. Για τους όττο το ξέρω ότι θέλουν παρέα αλλά μου είναι αδύνατο να βρω ottocinclus arnoldi... Αν κάποιος ξέρει-είδε-άκουσε ας πει.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02396 seconds with 11 queries