Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Απορια για το κοινωνικο μου... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44477)

Konstantin79 06-10-10 21:33

Απορια για το κοινωνικο μου...
 
Εχω ενα 100αρι με 2 χαρεμακια guppies, 2 ζευγαρια platy και 2 xiph.
Πηρα το θαρρος να προσθεσω και 3 χελια.

Τωρα... Υπαρχει περιπτωση τα χελια να μου δημιουργησουν προβλημα στην αναπαραγωγη των αλλων ή να μη μεινει κανενα μωρακι ζωντανο; Ρωταω γιατι κυριως κινουνται χαμηλα στο χαλικι.
Ηδη εχω ενα μικρο που κρυβεται στο mixrosorum μου κ δεν το ενοχλει κανεις! :p

Τι προτεινετε;;; :confused:

nikosm1 06-10-10 21:47

Δεν βάζουμε platy μαζί με ξιφοφόρους γιατί υβριδίζουν.

thanasis76 06-10-10 21:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikosm1 (Μήνυμα 490108)
Δεν βάζουμε platy μαζί με ξιφοφόρους γιατί υβριδίζουν.

:smt120:smt120:smt120 εσενα αυτο σε πειραξε???? χιχιχι
για διαβασε και πιο κατω....
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 490101)
Εχω ενα 100αρι με 2 χαρεμακια guppies, 2 ζευγαρια platy και 2 xiph.
Πηρα το θαρρος να προσθεσω και 3 χελια.

Τωρα... Υπαρχει περιπτωση τα χελια να μου δημιουργησουν προβλημα στην αναπαραγωγη των αλλων ή να μη μεινει κανενα μωρακι ζωντανο; Ρωταω γιατι κυριως κινουνται χαμηλα στο χαλικι.
Ηδη εχω ενα μικρο που κρυβεται στο mixrosorum μου κ δεν το ενοχλει κανεις! :p

Τι προτεινετε;;; :confused:

μετα απο 3 μηνες που εισαι στο φορουμ , θα επρεπε να εχεις μαθει τα βασικα...
χελια σε 100 λιτρα ενυδρειο???
χελια με ολα τα αλλα ψαρια????

θελεις πολυ διαβασμα.... κανονικα το ενυδρειο πρεπει να αδειασει απο ψαρια και να αποφασισεις τι θελεις να εχεις...
καλο διαβασμα και ευχομαι να μην παρεις στραβα τα γραφομενα μου...

Konstantin79 06-10-10 21:53

Για τα χελια λες?? :smt120

Giorgos 06-10-10 21:56

Εχει δικαιο ο Θανασης! :smt084

Ελπιζω να αναφερεσαι σε αυτα http://fish.mongabay.com/species/Pangio_kuhlii.html
και οχι σε χελια γλυκου νερου.

thanasis76 06-10-10 21:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 490114)
Για τα χελια λες?? :smt120

μετα απο αυτα που σου ειπαν εδω τα παιδια...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43940
και με τα λιτρα που εχεις ..... εβαλες και χελια???

το ενυδρειο το εχεις κανει λιγο κακαβια... πρεπει να αδιασει και να αποφασισεις τι θελεις να εχεις στο ενυδρειο και πως θελεις να το εχεις...

Konstantin79 06-10-10 21:57

Τα guppies θελω φιλε μου!

Δεν παρεξηγω τπτ! Γι'αυτο ειμαστε εδω... για να μιλαμε! Ισως θελω οντως διαβασμα ακομα κ προσπαθω να μαθαινω.
Ξεκινησα με platy κ xiph αλλα με τα guppies εχω κολλησει!! ;)

thanasis76 06-10-10 21:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 490118)
Τα guppies θελω φιλε μου!

Δεν παρεξηγω τπτ! Γι'αυτο ειμαστε εδω... για να μιλαμε! Ισως θελω οντως διαβασμα ακομα κ προσπαθω να μαθαινω.
Ξεκινησα με platy κ xiph αλλα με τα guppies εχω κολλησει!! ;)

θελω να σε πιστεψω οτι διαβαζεις αλλα πως το εξηγεις αυτο...

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43940
:smt120:smt120:smt120

Giorgos 06-10-10 22:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 490116)
Ελπιζω να αναφερεσαι σε αυτα http://fish.mongabay.com/species/Pangio_kuhlii.html

.....

Konstantin79 06-10-10 22:01

Δε μπορω να το εξηγησω! Μου ειπαν απο τα petcity οτι θα ειμαι οκ... Moυ αρεσαν, κ τελικα κατεληξα να τα δωσω σε φιλο του forum.
Το σιγουρο ειναι οτι θελω guppies και μου αρεσει οταν τα βλεπω να γεννανε. Δε θελω να χανω μικρα ομως!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 490121)
.....

Ακριβως!

thanasis76 06-10-10 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 490122)
Δε μπορω να το εξηγησω! Μου ειπαν απο τα petcity οτι θα ειμαι οκ... Moυ αρεσαν, κ τελικα κατεληξα να τα δωσω σε φιλο του forum.
Το σιγουρο ειναι οτι θελω guppies και μου αρεσει οταν τα βλεπω να γεννανε. Δε θελω να χανω μικρα ομως!

αν ακους τα μαγαζια θα φτιαχνεις ενυδρεια σαλατες... λιγα μαγαζια λενε τα πραγματα οπως ειναι...
αφου ρωτησες εδω τα παιδια και ολοι με ενα στομα σου ειπαν καποια πραγματα, τι θελεις και ακους τα πετ σοπ.... να πουλανε θελουν κατα κυριο λογο...

αν θελεις γκαπι... δινεις ολα τα αλλα, φτιαχνεις ενα ομορφο ενυδρειο με φυτα και λιγα ξυλα και βαζεις λιγα γκαπι... και χεραισε τις γεννες τους...

Konstantin79 06-10-10 22:06

Εφοσον τα δωσω τα υπολοιπα, και κρατησω τα 2χαρεμακια των 4 που εχω τωρα, εχω τη δυνατοτητα να προσθεσω αλλο ενα ή θα ειναι υπερβολικο; Τι περιθωρια εχω?

Giorgos 06-10-10 22:08

Δωσε ολα τα υπολοιπα και κρατα μονο τα δυο χαρεμια. Σε λιγο θα εχεις τοσα πολλα γκαπι που θα ψαχνεις να τα δινεις!

thanasis76 06-10-10 22:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 490126)
Εφοσον τα δωσω τα υπολοιπα, και κρατησω τα 2χαρεμακια των 4 που εχω τωρα, εχω τη δυνατοτητα να προσθεσω αλλο ενα ή θα ειναι υπερβολικο; Τι περιθωρια εχω?

δεν χρειαζεται να προσθεσεις... το πολυ σε 1 μηνα θα εχεις πανω απο 30 γκαπυ.... :smt041:smt041:smt041
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 490127)
Δωσε ολα τα υπολοιπα και κρατα μονο τα δυο χαρεμια. Σε λιγο θα εχεις τοσα πολλα γκαπι που θα ψαχνεις να τα δινεις!

τουλαχιστον συμφωνουμε...:D:D

Konstantin79 06-10-10 22:54

Ok! Αφησα τα guppies και τα δυο swordtail. Θελω να κρατησω το ενα ζευγαρι ξιφοφορους. Θα μου δημιουργησει προβλημα αυτο;

Πάνος 06-10-10 23:17

θα τρωγονται περισσοτερα μωρα...οι ξιφοφοροι ειναι ολιγον ανελεητοι οταν βρισκουν μωρα για ορεκτικο.
με αρκετα φυτα και κρυψωνες ολο και καποια θα επιβιωνουν...αλλα αν εχεις μονο γκαπυ θα επιβιωνουν πολυυυυυυ περισσοτερα.

και οι ξιφο οπως ολα τα ζωοτοκα δε πανε σε ζευγαρια αλλα σε χαρεμι για να μη στρεσσαρονται τα θηλυκα.

delta66 06-10-10 23:39

Tα pangio kuhlii ομως ζουν σε μετρια μαλακο και οξυνο νερο αντιθετα απο τα γκαπι.
Επιση ζουν και μεσα στο βυθο που γιαυτο το λογο πρεπει να ειναι αμμωδης

bokostas 06-10-10 23:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 490162)
θα τρωγονται περισσοτερα μωρα...οι ξιφοφοροι ειναι ολιγον ανελεητοι οταν βρισκουν μωρα για ορεκτικο.
με αρκετα φυτα και κρυψωνες ολο και καποια θα επιβιωνουν...αλλα αν εχεις μονο γκαπυ θα επιβιωνουν πολυυυυυυ περισσοτερα.
...

Σωστός, οι ξιφοφόροι είναι ιδανικοί συγκάτοικοι για τα γκάπυ, γιατί κάνουν population control και δεν αφήνουν τους αριθμούς να ξεφύγουν.:D
Χωρίς ξιφοφόρους, οι αναπαραγωγές των γκάπυ πολύ γρήγορα θα καταστήσουν το ενυδρείο μικρό κι ανεπαρκές για να συντηρήσει τόσο πολλά.
Προτείνω να γίνει και υπόμνημα: "Ποτέ γκάπυ χωρίς την παρουσία ξιφοφόρων".:)

thanasis76 07-10-10 07:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 490152)
Ok! Αφησα τα guppies και τα δυο swordtail. Θελω να κρατησω το ενα ζευγαρι ξιφοφορους. Θα μου δημιουργησει προβλημα αυτο;


μια ερωτηση εδω.... ενω μιλαμε ξαφνικα σε μιση ωρα διαβαζω αυτη την απαντηση σου....
συγνωμη αλλα 11 το βραδυ, που πηγαν τα υπολοιπα ψαρια??

posidwnas 07-10-10 09:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 490172)
Σωστός, οι ξιφοφόροι είναι ιδανικοί συγκάτοικοι για τα γκάπυ, γιατί κάνουν population control και δεν αφήνουν τους αριθμούς να ξεφύγουν.:D
Χωρίς ξιφοφόρους, οι αναπαραγωγές των γκάπυ πολύ γρήγορα θα καταστήσουν το ενυδρείο μικρό κι ανεπαρκές για να συντηρήσει τόσο πολλά.
Προτείνω να γίνει και υπόμνημα: "Ποτέ γκάπυ χωρίς την παρουσία ξιφοφόρων".:)

Eγώ λέω να γίνουν υποχρεωτικοί οι ξιφοφόροι σε όλα τα ενυδρεία. Φυσικά όχι οι δικοί σου :grin: :grin: :smt052

Konstantin79 07-10-10 20:09

Μεταφερθηκαν φιλε μου σε μικροτερο ενυδρειο για την δωρεα τους σημερα σε ενυδρειοφιλο! :)
-------------------------
Απιστευτο!!!!!!!!!!!!!! :cool: Δεν περασε μια μερα κ ηδη εχω τρια μικρα να γυροφερνουν στις κρυψωνες τους!!! :D Τρομερη αλλαγη!!!! Ευχαριστω ολους παιδια για τις πολυτιμες συμβουλες!!!! Αντε κ σ'ανωτερα!!!! :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02058 seconds with 11 queries