Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   Roborovski dwarf hamster (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12412)

crazyio 26-06-06 21:01

Roborovski dwarf hamster
 
1 Συνημμένο(α)
καλορίζικο το νεο subforum για τα "λοιπά" ζωάκια ...... :D :D :D
Roborovski dwarf hamster .....
και το όνομα αυτού ......... ΠΑΦ !!!!!
Όντας αυτόν τον καιρό πολίτης πλέον και όχι φαντάρος (εντάξει με τις άδειες απολύσεως είμαι .. μην βαράτε .. απλά το χαρτί δεν έχω ακόμα στα χέρια μου :smt021 ) και έχοντας συνηθήσει την "εκεί" διάλεκτο ο Ποντικάς μας ονομάστηκε ΠΑΦ απο το .... ΣΑΦ (Σμήνος Άμυνας Φρούρισης) οπότε και ... Ποντίκι Άμυνας Φρούρησης :D :D :D μια και σίγουρα θα το πάρει πρώτος πρέφα αν γίνει κάτι το βράδυ εφόσον δεν λέει να ησυχάσει !!! :smt021
κάνει σαν τρελλό με την ρόδα όλο το βράδυ !!
το ταίζω με την τροφή που πουλάνε στα πετ σοπ στην σακούλα που έχει ηλιόσπορο, καλαμπόκι, σιτάρι και μερικά άλλα που δεν ξέρω τι είναι ...
τρώει μαζί μου κερασάκι, αγγουράκι, βερυκοκάκι, και ό,τι άλλο φρούτο ή λαχανικό μπορεί να μασουλάω .... εεε τρώει και ο ΠΑΦ απο λίγο :p
έχει σπιτάκι (ρετιρέ παρακαλώ), ποτίστρα, και ανατομικό ροκανίδι (απο πετ σοπ)
υπάρχει κάτι που ξέρετε παραπάνω για τα χάμστερ μια και είναι καινούριος συγκάτοικος και δεν ξέρω και πολλά πολλά .....
χρειάζεται τίποτα βιταμίνες και τέτοια στο νερό του ή οχι ?
αααα έχει ακόμα μέσα στο κλουβί του κάτι σαν σκληρό "σαπούνι" που είναι λέει για να το "ριμάζει" για να ακονίζει τα δόντια του :smt072

filoxenos 26-06-06 21:08

Τώρα, περίμενε... θα σου πει ο klaz σε λίγο... :D ;)

klaz 26-06-06 23:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Τώρα, περίμενε... θα σου πει ο klaz σε λίγο... :D ;)

voila.....με φωναξατε...???λοιπον ο παφ ειναι πολυ ''μουρη''..τον παω...οχι σαν τα αλλα τα ψοφιμια της μαριελ..:smt077:smt077:smt077......τα σχολια μου για αυτο το γουνινο πλασμα ειναι πολυ θετικα,και θετικα θα μεινουν....:smt045:smt045:smt045:smt045

Lsourtzo 26-06-06 23:32

Η γιαγιά μου τα έλεγε ξορκισμένα … :smt081


Εμένα από την άλλη μου αρέσει !!! :rolleyes:

Mariel 27-06-06 00:07

αντιπαρερχομαι το σχολιο του κλαζ.... :smt021:

εισαι σιγουρος οτι ειναι roborovski?δεν τα εχω δει ποτε στην ελλαδα και μαλλον για campbell μου μοιαζει....:confused:

Υ.Γ.δεν πηρες κανενα απο τα δικα μου να κανεις και μια καλη πραξη(σε μενα δηλαδη.....)

crazyio 27-06-06 00:48

Μάριελ ο Παφ μου ήρθε δώρο μέσα σε ένα κουτάκι απο μια φίλη .. :roll: οπότε ..... :smt009 Ξέρεις πως αν ήταν να αγοράσω θα σε προτιμούσα με κλειστά τα μάτια .... (γι' αυτο είχα ρωτήσει στο ποστ που είχες κάνει που δίνεις τα χάμσερ αν είναι roborovski, γιατί το είχα δει σε εκείνη και είχε πλάκα :smt041 )
όμως θα σε προτιμήσω για μονομάχο ..... εδώ και μήνες το λέμε ... :rolleyes:

η κοπέλα που μου το δώρισε έχει ίδιο και είχε φάει τον τόπο να βρεί τέτοιο .... φέρνει μόνο ένας στην Χαλκίδα και είχε ψάξει και σε Αθήνα και σε Ηράκλειο (Κρήτης) που σπούδαζε αλλα δεν έβρισκε.....
οπότε για να το πήρε απο δώ και να επιμένει και αυτή πως είναι roborovski αλλά και ο μαγαζάτορας ε.... πρέπει να είναι ... ξέρω γω :smt028
είναι πάντος πολύ πιο μικρό απο τα άλλα χάμστερ που έχω δει κατα καιρούς στα πετ σοπ :D
μια χνουδωτή μπαλίτσα είναι, η οποία δεν με έχει συνηθίσει ακόμα και δεν έρχεται έυκολα στο χέρι μου :(
και τρέχει και σαν διάολος .... :smt073

Υ.Γ Klaz, εεεεε όχι και ψοφίμια της Μάριελ, μια χαρά γλυκούλια είναι απο τις φωτό που τα έχω δει .... δηλαδή αν μου έδινε απο τα δικά της έτσι θα μου το προσφωνούσες ? θα το έβαζα να σε τσακίσει .... :smt041 :smt041

klaz 27-06-06 11:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio
Υ.Γ Klaz, εεεεε όχι και ψοφίμια της Μάριελ, μια χαρά γλυκούλια είναι απο τις φωτό που τα έχω δει .... δηλαδή αν μου έδινε απο τα δικά της έτσι θα μου το προσφωνούσες ? θα το έβαζα να σε τσακίσει .... :smt041 :smt041

μωρε μια χαρα ειναι και της μαριελ,απλα προσπαθω να της παω κοντρα....και συνηθως μου τη βγαινει με......σιωπη...:rolleyes: :rolleyes: μονο τωρα απαντησε.....:rolleyes: :p ...αρα βρισκομαι σε καλο δρομο.......:D :D :D

melitropos 27-06-06 11:53

παφ?
 
πουφ?!λοιπον crazyio την θες την συνταγη σου...
με γεια!!!ο νεος σου φιλος..

crazyio 27-06-06 11:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zoyzoynidio
πουφ?!λοιπον crazyio την θες την συνταγη σου...
με γεια!!!ο νεος σου φιλος..

πουφ??? ποιός είναι ο πούφ ?? δεν ξέρω κανέναν πούφ εγώ .....
εγώ τον ΠΑΦ ξέρω και είναι ο ποντίκαρός μου !!! -+9 -+9 -+9 -+9 -+9
Ακούω ακούω την συνταγή ... είμαι όλος αυτιά :smt028 :D

Carebean pirate 27-06-06 12:54

λοιπόν...
 
Λοιπόν...,:p
με γεια το νέο σου κατοικίδιο!!!:smt041 :smt041 :smt041
Διάβασα ότι του δίνεις διάφορα είδη φρουτων...με μέτρο να του δίνεις και όχι πολύ συχνά γιατί μπορεί να το βλάψουν...

Επίσης να σου πώ ότι τα χάμστερ δραστηροπιουνται την νύχτα και για αυτο κάνει θόρυβο...:roll: :roll: :roll:

Ακόμα θα ήθελα να σε ρωτήσω αν σε δάγκωσε καμοια φορά:confused: :confused: :confused:


Αυτά λοιπόν από εμένα...,-+9 -+9 -+9

φιλικά,:smt047

Χ.Χ.:smt028 :smt028

crazyio 27-06-06 14:35

Φρουτάκια τρώει αλλά όχι πολυ συχνά ......
Η αλήθεια είναι πως κανα 2 φορές με έχει δαγώσει προσπαθόντας να τον βγάλω απο το κλουβί του για να παίξουμε :smt065 :smt065 :smt065
λογικά όπου να' ναι θα αρχίσει να με μαθαίνει ! :smt001

melitropos 27-06-06 14:48

εγω
 
νομιζω πως σε δοκιμαζει να δει αν μελλοντικα θα σε φαει με σως η χωρις...:D:roll:


οσο για την συνταγη δεν μπορω να την ποσταρω γιατι θα την βγαλουν παλι οι μοντ...μονο πμ αν θες τοοοοοοοοοοσο πολυ.

crazyio 27-06-06 14:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zoyzoynidio
νομιζω πως σε δοκιμαζει να δει αν μελλοντικα θα σε φαει με σως η χωρις...:D:roll:


οσο για την συνταγη δεν μπορω να την ποσταρω γιατι θα την βγαλουν παλι οι μοντ...μονο πμ αν θες τοοοοοοοοοοσο πολυ.

λές ???? :confused:
η πλάκα είναι πως όταν τρώω κάτι (πχ πατατάκια) και πάω κοντά του το δάκτυλό μου το μυρίζει..και έρχεται και πάει να φάει :smt054
περιμένω ΠΜ με συνταγή ...... με βασικό συστατικό crazyio :smt041 :smt041

Filou 27-06-06 18:05

Μια φίλη μου έχει το χάμστερ με το όνομα ΨΟΦ. Πιστεύω θα κάνει καλή παρέα με το δικό σου... :D

klaz 27-06-06 18:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filou
Μια φίλη μου έχει το χάμστερ με το όνομα ΨΟΦ. Πιστεύω θα κάνει καλή παρέα με το δικό σου... :D

φανταζομαι εψαχνε χρονια η φιλη σου για να βρει ονομα στο πετ της...........ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ..............:rolleyes::rolleyes::rolleyes: :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: :smt047:smt047:smt047:smt047:smt079:smt079:smt079: smt079:smt002:p:p:D

crazyio 27-06-06 20:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filou
Μια φίλη μου έχει το χάμστερ με το όνομα ΨΟΦ. Πιστεύω θα κάνει καλή παρέα με το δικό σου... :D

ΨΟΦ??????
κοιτα, λυπάμαι ..... πες της φίλης σου πως δεν αφήνω τον ΠΑΦ μου να κάνει ...κακές παρέες !! :smt079 :smt079 :smt079
άκου εκεί ΨΟΦ !!! πρεπει να το αγαπάει πολυ το ....ψοφ... της ε? :rolleyes: :rolleyes: :D

melitropos 27-06-06 20:45

με αυτα
 
που ακουω αν αποκτησω ποτε κατι "τετοιο" θα το λεω "Φ" .....σκετο:smt101

Carebean pirate 27-06-06 21:20

λοιπόν...
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio
Φρουτάκια τρώει αλλά όχι πολυ συχνά ......
Η αλήθεια είναι πως κανα 2 φορές με έχει δαγώσει προσπαθόντας να τον βγάλω απο το κλουβί του για να παίξουμε :smt065 :smt065 :smt065
λογικά όπου να' ναι θα αρχίσει να με μαθαίνει ! :smt001

Ναι, ναι, σιγα σιγά θα μάθει...:smt101 :smt101 :smt101

:arrow: σου προτίνω να το πίανεις για παιχνίδι τις νυχτερινες ώρες που είναι πιο ήρεμο...:smt015 :smt015 :smt015 :smt015

:arrow: Επίσης να το πιάνεις όχι πολύ σφιχτά , και με τρόπο που να ειναι μεσα όλο το σώμα του και να εξέχει η κεφαλίτσα του.Δηλαδή θα το αγκαλίαζεις με τις δυο σου παλάμες(κατάλαβες:confused: )...Ετσι νίωθει ασφαλεια...;)

(οτιδήποτε αλλο ρωτάς:smt079 :smt079 )

Φιλικά,...
Χ.Χ.:smt047 :smt047 :smt047

Mariel 28-06-06 00:26

δοκιμασε να το βηαζεις εξω οχι πιανοντας το με το χερι αλλα μεσα σε αδεια ρολο απο χαρτι τουαλετας,βοηθαει ;) πολλα μινι χαμστερακια αναπτυσσουν αυτο που ονομαζεται "cage aggression"θεωρωντας το κλουβι σαν περιοχη τους και με αποτελεσμα να επιτιθενται στους εισβολεις...

@κλαζ:ειδες,ειδες??δεν τσιμπαω...το παιζω υπερανω:smt028

crazyio 28-06-06 01:55

μα έτσι το πιάνω .... με τα δύο χέρια και το κλεινω μέσα ... αλλά δεν λέει να κατσει εκεί το σκασμένο !!!! όλο φέυγει και πάει απο το ένα χέρι στο άλλο ...
θα δοκίμάσω και αυτό που λές μάριελ με τα χαρτόνια απο χαρτί Wc :d

dimitris21 28-06-06 08:42

Αυτό που βοηθάει πολύ στην γνωριμία σας είναι πριν του βάλεις φαγητό να του δώσεις ένα-δυο σποράκια με το χέρι.

Carebean pirate 28-06-06 09:10

:smt112 Εκτός από σποράκια πιο καλά θα ήταν να του δώσεις κάτι που του αρέσει περισσότερο:smt045 , κάτι πιο γλυκό αλλά όχι πολύ και όχι πολυ συχνά...:lol:

Mariel 28-06-06 13:06

απεφυγε τις λιχουδιες των μαγαζιων καθως αυτα τα μικρα ειναι επιρρεπη σε διαβητη.επισης απεφυγε φρουτα λαχανικα με υψηλο σακχαριτικο περιεχομενο ;)

Carebean pirate 28-06-06 13:25

ο.κ....!
 
Συμφωνώ...-+9 -+9 -+9 -+9 -+9 -+9 -+9

klaz 28-06-06 13:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21
Αυτό που βοηθάει πολύ στην γνωριμία σας είναι πριν του βάλεις φαγητό να του δώσεις ένα-δυο σποράκια με το χέρι.

...και δεν του δινεις 10 ευρω στο χερι να παρει οτι θελει........???:D :D :D :D

dimitris21 28-06-06 14:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz
...και δεν του δινεις 10 ευρω στο χερι να παρει οτι θελει........???:D :D :D :D

Για την ηλικία του θεωρείται αντιπαιδαγωγικό...:)

crazyio 28-06-06 19:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz
...και δεν του δινεις 10 ευρω στο χερι να παρει οτι θελει........???:D :D :D :D

ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ????
να του δώσω 10 ευρώ να πάει να πάρει σοκολάτες, γλυφυτζούρια, καραμέλες και μετά να το τρέχω και να του κάνω θεραπεία για διαβήτη ??
ΟΧΙ !! και ΠΑΛΙ ΟΧΙ !!
αυτό που θέλω να κάνω σαν καλός "πατέρας" είναι να δώ πως τα πάει στο σχολείο.... και αν η δασκάλα ποντικίνα μου πεί καλά λόγια θα του πάρω ποδήλατο !

Υ.Γ ελεος !! διαβήτη τα ποντίκια !!! το είχα διαβάσει αλλά δεν του είχα δωσει τρελή σημασία .....
οχι γενικότερα γλυκά, αλμυρά και τέτοια δεν του έχω δώσει τίποτα ...
το πιο γλυκό που έχει φάει είναι ένα βερύκοκο το οποίο όμως ήταν τόσο γλυκό που εγώ έφαγα ένα μπόλ απο αυτά ! :smt042 :smt042 :smt042

Υ.Γ2 ίσα ίσα που το βράδυ δεν λέει να ησυχάσει .. άρα εκείνη την ώρα αν πάω να παίξω μαζί του την έκατσα ..... άντε να το κάνω καλά :D

Υ.Γ3 είναι καλή ιδέα να του πάρω ποδήλατο ? :rolleyes:

klaz 28-06-06 22:55

βρε,τρελλε crazyio,αν κατσω να σου απαντησω σε αυτες σου τις ερωτησεις,θα πρεπει να συζηταμε για παντα..:p:p:rolleyes::p...οποτε....παιρνω πισω το ''ποντικοφαγωμενο 10ευρω μου.....και εσυ βαλε το αρουρι σου για υπνο.....:rolleyes::D:D:D:smt040

crazyio 29-06-06 04:18

Δεν πιστεύω να μην συμφωνείς για το ποδήλατο ???
λές να του πάρω πατίνι ? όχι, όχι .... είναι επικίνδινο ....
μπορεί να του πάρω rollers ..... θα δούμε ..

Υ.Γ αυτη την ώρα ΛΥΣΑΕΙ με την ρόδα !! :smt118 :smt037

Mariel 29-06-06 12:45

μπορεις να του παρεις μι μπαλα που κλεινει με καπακι και τον αφηνεις με αυτη να τρεχει μες στο σπιτι,πολυ γελιο :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03173 seconds with 11 queries