Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Υπερχείληση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12742)

ANEMOS 22-07-06 17:23

Υπερχείληση
 
Βρισκομαι στη φαση κατασκευης ενυδρειου απο μπετοφορμ διαστασεων 1,80-0,70-0,50,εχουν αγοραστει τα κομματια εκτος απο το τζαμι και εχει κατασκευαστει η βαση απο συμιδα παχους 4 cm.Σημερα αρχισε η κατασκευη του sump διαστασεων 0,60-0,40-0,50,η ερωτηση αφορα το θεμα της υπερχειλησης,εχω σκεφτει σωληνα 5 η 4 cm ακριβως πανω απο τη σταθμη νερου του ενυδρειου με την σκεψη οσο νερο ερχεται απο το sump τοσο φευγει απο το σωληνα υπερχειλησης,ειμαι σωστος η μου διαφευγει κατι?
Προσεχως και φωτο απο το ολο ενχειρημα

γαυρος 22-07-06 20:21

δηλ η σωληνα θα ειναι μεσα στο ενυδρειο? :confused:

ANEMOS 23-07-06 06:31

Θα τρυπηθει το πλαινο του ενυδρειου οπως περιγραφεις στο site του Τακη,η σκεψη ειναι απλη,εχω 100 λιτρα περιπου στο sump και οτι στελνω φευγει

γαυρος 23-07-06 08:43

δεν ξερω αν προσεξες καπου που λεει οτι κολλημενο ενυδρειο δεν το τρυπαμε.
την ελαβες υπ οψη σου την παραμετρο αυτη?
αυτο αν ειναι κολλημενο, αν ακομη δεν εχει κολληθει εισαι οκ.

Παράθεση:

εχω σκεφτει σωληνα 5 η 4 cm ακριβως πανω απο τη σταθμη νερου
αυτο το 4 εκ πανω απο τη σταθμη, δε το πιασα ομως.
αν ειναι πανω απο τη σταθμη πως θα φευγει το νερο?

ANEMOS 23-07-06 11:30

Το ενυδρειο δεν ειναι κολλημενο ακομα γαυρε οποτε ειμαστε οκ,οσο για την σωληνα εννοω σωληνα 4cm και ακριβως πανω απο την σταθμη του νερου δηλαδη σταθμη νερου στα 65 cm η σωληνα απο εκει και πανω,μετα οτι ερχεται απο το sump που φυσικα θα εχει 100 λιτρα περιπου νερου υπερχειλιζει και φευγει.Ευχαριστω για την βοηθεια τοσο εδω οσο και στο site

Takis 23-07-06 21:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
αυτο αν ειναι κολλημενο, [U][B]αν ακομη δεν εχει κολληθει εισαι οκ.

Γαυρε ειδες οτι μιλαει για ενυδρειο απο μπετοφορμ? ;)

γαυρος 23-07-06 21:49

ασφαλως και οχι δασκαλε :smt120:smt031

λες αν τοβλεπα θα ελεγα για τρυπημα που ειπα??

πως μου διεφυγε αραγε...:rolleyes::smt120

accnt 24-07-06 08:01

Με δυο απλές τρύπες (αν κατάλαβα σωστά) για να φεύγει το νερό θα έχεις αρκετό θόρυβο.
Ίσως θα πρέπει να κατασκευάσεις έναν θάλαμο υπερχείλισης με τπτ σύστημα Durso ή συναφή.
Ψάξε το λίγο περισσότερο.
Επίσης προσοχή που θα βάλεις την σωλήνα επιστροφής μέσα στο ενυδρείο για κίνδυνο πλημμύρας.

ANEMOS 24-07-06 20:51

1 Συνημμένο(α)
Βαζω και ενα προχειρο σκαριφημα για να γινω πιο κατανοητος,για το θορυβο accnt το εχω σκεφτει απλως σκεφτομουν το λιγο δεν ενοχλει αν ειναι πολυ ομως αλλαζει,το συστημα ομως περα του θορυβου θα δουλεψει?

Nik25 24-07-06 22:47

3 Συνημμένο(α)
Δοκιμασε με εσωτερικο θαλαμο υπερχειλησης με τρυπα στον πατο και σωληνα τυπου Durso.Δουλευει σε εμενα αψογα ,και το ενυδρειο μου να φανταστεις τωρα τελειωσε...Μετα απο πολυ διαβασμα εφτασα σε αυτη την λυση και πιστευω οτι δουλευει χωρις προβληματα.Σου παραθετω και μερικες φωτο και σχηματα για νακαταλαβεις.Επισης δες και στο www.dursostandpipes.com

accnt 25-07-06 07:22

Αυτό που έχει κάνει ο Νίκος είναι πολύ καλό. Εγώ το είχα κάνει με δυο θαλάμους υπερχείλισης (για περισσότερη ασφάλεια) και εξωτερικούς.
Αν το ξανάκανα θα έκανα εσωτερικούς ή έναν μεγαλύτερο θάλαμο στο κέντρο με δυο Durso.
Μόνο Νίκο στην υπερχείλιση δεν έχεις βάλει χτενάκι? Ελπίζω να υπάρχει πρόβλεψη να μπει.

Nik25 25-07-06 12:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt
Μόνο Νίκο στην υπερχείλιση δεν έχεις βάλει χτενάκι? Ελπίζω να υπάρχει πρόβλεψη να μπει.

Tα εχω τα χτενακια σπιτι ειναι απο πλεξι γκλας και υπαρχει προβλεψη για να μπουν.Παντως το συστημα ειναι τελειως ΑΘΟΡΥΒΟ.:smt041 :smt041

ANEMOS 25-07-06 18:16

Βλεπω δυο προβληματα στο συστημα αν μου επιτρεπεται,τρυπαω πατο ενυδρειου πραγμα που θελω να αποφυγω και δευτερον θελω οσο γινεται να μην φαινεται τιποτα απο σωληνες μεσα στο ενυδρειο

Nik25 25-07-06 21:05

Μετην τρυπα στον πατο δεν εχεις προβλημα καθως η πιεση του νερου ειναι πολυ μικρη μεσα στον θαλαμο υπερχειλησης και την σωληνα την κρυβεις βαζοντας ενα τζαμι με αμμοβολη στον θαλαμο υπερχειλησης η ρωτα τον accnt να σου πει πανεντα που εκανε.Για μενα η καλυτερη λυση.Δες και εδω www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=12756

Tolis 26-07-06 13:46

Αν τελικα η υπερχειλιση σου ειναι στην επιφανεια, προβλεψε μια η δυο μικρες αντλιες κρυμμενες καπου στον βυθο να κυκλοφορουν το νερο, γιατι οι βαριες βρωμες δεν φευγουν και συσσωρευονται στον βυθο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01709 seconds with 11 queries