Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Βλάβη λαμπτήρων σε CAYMAN 110 (FERPLAST) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52637)

geokary 11-05-11 18:06

Βλάβη λαμπτήρων σε CAYMAN 110 (FERPLAST)
 
Στο ενυδρείο μου (cayman 110) ξαφνικά μετά από λίγο τρεμόπαιγμα έσβησαν τα φώτα. Άλλαξα και τις δύο λάμπες (γιατί γράφει ότι είναι συνδεδεμένες σε σειρά, οπότε αν καεί μία δεν ανάβει ούτε η άλλη), αλλά τίποτα! Τι κάνω; Μήπως χάλασε κάτι άλλο; Το starter πού βρίσκεται; Αν και δε νομίζω να φταίει αυτό, γιατί οι λάμπες ήταν αναμμένες.

giannisqq 11-05-11 18:19

χαλαρωσε λιγο τα ακροφυσια,αυτα που σφιγκουν στις ακρες και οπως τις εχεις αναμενες γυρισε λιγο τις λαμπες

HLIASKR 11-05-11 18:24

Πες μας ποσο καιρο δουλευε το φωτιστικο η αν εγινε κατι πριν σταματησουν να αναβουν οι λαμπες!

geokary 11-05-11 18:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 588816)
χαλαρωσε λιγο τα ακροφυσια,αυτα που σφιγκουν στις ακρες και οπως τις εχεις αναμενες γυρισε λιγο τις λαμπες

Τις έχω αντικαταστήσει με καινουριες

Το ενυδρείο το έχω 5 χρόνια, τις λάμπες τις άλλαξα τελευταία φορά πριν 1 περίπου χρόνο.
Τώρα, ενώ ήταν αναμμένες και έκανα εργασίες καθαρισμού στο ενυδρείο, παρατήρησα ένα τρεμόπαιγμα και άκουσα έναν ήχο (τζζζζτ), όπως όταν καίγεται μια λάμπα πυρακτώσεως. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα έσβησαν...

HLIASKR 11-05-11 18:37

Ο μετασχηματιστης σε ποιο σημειο ειναι φαινετε με το ματι?

giannisqq 11-05-11 18:41

πολλες φορες οταν σφιγγω τα πλαινα χωρις να τις κραταω σταθερες γυρνανε και σβηνουν!!αναψε τις λαμπες μην τις σφιγγεις τελειος και γυρισετες προσεκτικα,πιστευω αυτο ειναι,γιατι εχει συμβει και σε μενα...
-------------------------
αλλιως βγαλε την πριζα,ξεβιδωσε το καπακι πισω(2βιδες)και δες μηπως βγηκε κανενα καλωδιο

geokary 11-05-11 19:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR (Μήνυμα 588825)
Ο μετασχηματιστης σε ποιο σημειο ειναι φαινετε με το ματι?

όχι δε φαίνεται. Πάντως το φίλτρο λειτουργεί κανονικά.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 588826)
πολλες φορες οταν σφιγγω τα πλαινα χωρις να τις κραταω σταθερες γυρνανε και σβηνουν!!αναψε τις λαμπες μην τις σφιγγεις τελειος και γυρισετες προσεκτικα,πιστευω αυτο ειναι,γιατι εχει συμβει και σε μενα...
-------------------------
αλλιως βγαλε την πριζα,ξεβιδωσε το καπακι πισω(2βιδες)και δες μηπως βγηκε κανενα καλωδιο

Το δοκίμασα πριν σφίξω τα πλαϊνά....
Το πίσω καπάκι το ξεβίδωσα, μέσα έχει στο πλάι μόνο ένα καλώδιο τυλιγμένο και στο κεντρικό τμήμα έχει το χρονοδιακόπτη και μια κλέμα. Πού μπορεί να είναι ο μετασχηματιστής και τα άλλα των λαμπτήρων;

paco 11-05-11 19:48

το μπαλαστ ειναι μεσα στο καπακι και δεν φαινεται
για να το ανοιξεις πισω οι μεντεσεδες ενωνονται με πιρους
τους βγαζεις και παιρνεις το καπακι στο χερι
το αναποδογυριζεις και βγαζεις τους ανακλαστηρες
γυρω γυρω και στη μεση κατω απο τους ανακλαστηρες εχει βιδες
τις ανοιγεις ΟΛΕΣ και μεσα αφου γινει 2 κοματια το καπακι βλεπεις το μπαλαστ
καλη συνεχεια και με υπομονη:grin:

geokary 11-05-11 19:56

Βλέπεις πιθανό να έχει καεί το μπάλαστ;

paco 11-05-11 20:42

πανω στο καπακι εχει τον χρονοδιακοπτη και απο διπλα τις κλεμες απο τις λαμπες τσεκαρισε τα καλωδια και τις επαφες
μετα τις επαφες στα ακροφισια
και μετα πας για ανοιγμα το καπακι να δεις το μπαλαστ
αν το ανοιξεις και ειναι καμενο θα ελεγα το επομενο να μπει εξω απο το καπακι
ειναι μια καλη ευκαιρια ναγινεις μποστανας και να βαλεις και περισσοτερα βατ:grin::grin::grin:

geokary 11-05-11 21:09

Τα φώτα είναι σβηστά από το Σάββατο. Θα έχουν κανένα πρόβλημα τα ψάρια ή τα φυτά; Τι να κάνω μέχρι να το φτιάξω; Δε βλέπω να προλαβαίνω αυτή την εβδομάδα...

gantalf 13-12-11 00:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από geokary (Μήνυμα 588896)
Τα φώτα είναι σβηστά από το Σάββατο. Θα έχουν κανένα πρόβλημα τα ψάρια ή τα φυτά; Τι να κάνω μέχρι να το φτιάξω; Δε βλέπω να προλαβαίνω αυτή την εβδομάδα...

φίλε μου ξέχνα τις ταλαιπωρίες, πήγαινε πάρε 2 λεντοταινίες και καθάρισες, καλά από κατανάλωση ρεύματος θα πάθεις πλάκα, με 14 watt η κάθε μία..

tsoum 13-12-11 09:33

7 μήνες μετά κατι θα βρηκε να κάνει! ;)

Εκτός αυτου, για τα led δεν είμαι τόσο σίγουρος... Πρόσφατα διαβασα πως πέφτει η απόδοσή τους μετά απο μερικές ώρες και οτι σε λίγο ποιο βαθία ενυδρεία δεν φτανει αρκετό φως κατω, τουλάχιστον στα πιο ψηλά ενυδρεία.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01839 seconds with 11 queries