Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Απορία για Guppies (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34267)

nkarytia 24-09-09 09:08

Απορία για Guppies
 
Εδώ και αρκετούς μήνες τα Guppies μου δεν γεννούν (2 αρσενικά και 6 Θηλυκά). Στο ενυδρείο μου παλιά είχα αρκετά φυτά (cabomba) ενώ τώρα μόνο ένα και μερικές πέτρες. Τα νιτρικά είναι μηδέν. Τι μπορεί να συμβαίνει;

aquaman 24-09-09 09:25

Νίκο, μήπως γεννάνε αλλά τα τρώνε οι γονείς τις πρώτες 1-2 μέρες;

Έχεις αρκετές κρυψώνες ή φυτά επιφάνειας για να κρυφτούνε τα μικρά;

Γενικά μήπως άλλαξε η διαρύθμιση του ενυδρείου σου;
-------------------------
Τώρα που διαβάζω προσεκτικότερα, με μόνο 1 φυτό και πετρες είναι πολύ πιθανόν να γίνονται μεζεδάκι τα μικρά...

ΜΙΜΗΣ 24-09-09 10:57

Καταρχην τα βλεπεις με φουσκομενες κοιλιες και μετα ξεφουσκονουν χωρις να δεις μωρα?

Αν ναι τοτε τα τρωνε βαλε κι αλλες κρυψωνες.`κερατοφυλλο,μπολικες πετρες στο εδαφος στο μεγεθος καρυδιου σαν βουναλακια για να δημιουργηθουν σχισμες και να κρυβονται τα μωρα.

Αλλιως τα αρσενικα σου -βλεπουν πολυ τηλεοραση-

nkarytia 24-09-09 20:04

Τωρα που το λέτε δεν έχω κρυψώνες σχεδόν καθόλου. Θα βάλω κερατόφυλο και επιπλέον πέτρες γιατί από τότε που άλλαξα τη διαρύθμιση εξαφανίστηκαν και οι γέννες.

PascM 24-09-09 21:56

Είναι πιθανό να συμβεί και αυτό, δηλαδή να σταματήσουν να γεννούν για κάποιο διάστημα ή να γεννάνε λίγα μικρά τα οποία να ...καταναλώνονται πριν προλάβεις να τα δεις.
Αν θέλεις μπορείς να βελτιώσεις την διατροφή τους.

nkarytia 25-09-09 12:30

Βελτίωση διατροφής τους? Πως? Τους δίνω τη τροφή για μικρά ψάρια της sera.

POURITANOS 25-09-09 13:04

Μερικές ερωτήσεις ώστε να μπορέσουμε να καταλάβουμε περισσότερα.:D

Μήπως τα γκαπι σου είναι αγορασμένα?
Αν ναι υπάρχει περίπτωση να είναι παρτίδα από αγρία γκαπί οπότε χρειάζονται στάδιο προσαρμογής.

Τα φυτά κρυψώνες κτλ δεν έχουν σχέση στο αν θα γονιμοποιηθούν τα ψαριά.
Απλά στο αν θα επιβιώσουν αρκετά μικρά.
Το ερώτημα είναι ειδές ποτέ γκαστρωμένα τα θηλυκά σου?

Όταν λες μηδέν νιτρικά? Κάθε ποτέ κανείς αλλαγές νερού και σε τι ποσοστά?
(άποψη μου αν και έχω ακούσει κράξιμο) όχι αλλαγές νερού σε μεγάλα ποσοστά.*

*Φυσικά όλα σχετικά είναι, μια και δεν μας αναφέρεις το μέγεθος του ενυδρείου σου ούτε αν έχει και αλλά ψαριά μέσα. .

Παρακολουθείς αν τα αρσενικά κάνουν ερωτικά παιχνίδια με τα θηλυκά?

Όλες οι τροφές είναι καλές (τύπου φλακς ακόμα και ταμπλέτες για ψαριά βυθού και ας είναι κύριος πλούσιες σε φυτικά ιχνοστοιχεία)
Μη ξεχνάμε ότι τα ψαριά αυτά (κουνουποψαρα) τρέφονται στην φύση κύριος με κουνούπια και μικρά έντομα. Οπότε καλό είναι όσο μπορείς να τα δίνεις και ζωντανή τροφή (πολτοποιημένα : έντομα, σκουλήκια, κάμπιες κτλ ότι βρεις).
Αλλιώς μπορείς να τα δίνεις κατεψυγμένα σκουλήκια (υπάρχουν στο εμπόριο και στα πετ σοπ).

Να αγοράζεις τροφές που αναφέρουν ότι κάνουν για γκαπι (σε ότι αφορά τα flakes).

halvas69 25-09-09 13:47

Πουριτανέ : Κρααααα

nkarytia : Ένα κόλπο που πιάνει σε περιπτώσεις, που σου χλαπακιάζουν τα μικρά, είναι το πολύ συχνό τάισμα σε πολύ μικρές ποσότητες, μέχρι να πάρουν τα πάνω τους τα μικρά.
Μιλάω για 10+ φορές την ημέρα, άμα πέφτει φαγητό ξεχνάνε και το sex.

nkarytia 25-09-09 14:59

Υπάρχει περίπτωση να τα φάνε όλα τα μικρά πριν δω έστω κι ένα από αυτά;

@halvas69, Αμα τα ταίζω συχνά δηλαδή θα μειώσω τη πιθανότητα να φαγωθούν τα μικρά;

@POURITANOS, το ενυδρείο μου είναι 60 λτ και του αλλάζω το νερό μια φορά τη βδομάδα περίπου 40%.
Είναι αγορασμένα τα guppies, αλλά είχαν γεννήσει μερικές φορές στο παρελθόν.
Μπορεί να φταίει και η θερμοκρασία (περίπου 28 βαθμοί);

ΜΙΜΗΣ 25-09-09 16:50

Πουριτανε γεια σου.

Λες οτι τρέφονται στην φύση κύριος με κουνούπια και μικρά έντομα...

στην αυλη του μαγαζιου μου υπαρχη μια ακακια τιγκα στην ψειρα και το μυγακι.

Λες να παρω να ριξω?


Επισης αν παρω ενα βαρελακι και το γεμισω νερο και το αφησω ολο το καλοκαιρι θα πανε τα κουνουπια να γεννησουν λαρβες ωστε να τις ποιανω και να ταιζω?

POURITANOS 25-09-09 17:21

Γεια και σε σενα:)

Μπορείς να δοκιμάσεις. ;)

Πάντως υπάρχει μεγάλη διαφορά στο τι τρώγει το κουνούπι ( αίμα από ζώα) και στα μυγάκια που τρέφονται από φυτά (μελίγκρα).
Οπότε αν δε τα φανέ μη παραξενευτείς. Μια και έχουν, τέλειος διαφορετικά συστατικά μετάξι τους. Τα έντομα αυτά.

Πιστεύω ότι θα τα φανέ.:confused:

Ένα βαρέλι θα έχει επιτυχία αν έχεις και κουνούπια στην περιοχή σου.
Δευτέρων αν έχει, σιγουρέψου ότι εκεί κοντά δεν υπάρχει καμιά φυσική λίμνη η έλος. Γιατί θα πάνε να γεννήσουν εκεί.;)

Αλλιώς δε βλέπω λόγω να μην έρθουν και σε σένα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02199 seconds with 11 queries