Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Μετρησεις Νερου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69493)

Αιμιλία 24-02-13 22:44

Μετρησεις Νερου
 
Επιτελους μετα απο παρα πολυ καιρο εχω στα χερια μου τα τεστ API..
Μολις τελειωσαν οι μετρησεις μου..

Αμμωνια: Εχουμε ενα θεμα μαλλον..Δεν ηταν ουτε ξεκαθαρο 0ppm,ουτε ξεκαθαρο 0,25ppm.. Οποτε νομιζω παιζω εκει αναμεσα..

ΝΟ2: 0ppm

NO3: Εχουμε επισης θεμα..Αλλα νομιζω ειναι 5.0ppm

Οποιαδηποτε παρατηρηση δεκτη!

Επισης περιπου αρχες Μαρτιου λογικα πρεπει να βγαλω το μπολι απο το φιλτρο,τι πρεπει να του βαλω?? :/

Skydiver 24-02-13 22:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία (Μήνυμα 740205)
Επιτελους μετα απο παρα πολυ καιρο εχω στα χερια μου τα τεστ API..
Μολις τελειωσαν οι μετρησεις μου..

Αμμωνια: Εχουμε ενα θεμα μαλλον..Δεν ηταν ουτε ξεκαθαρο 0ppm,ουτε ξεκαθαρο 0,25ppm.. Οποτε νομιζω παιζω εκει αναμεσα..

ΝΟ2: 0ppm

NO3: Εχουμε επισης θεμα..Αλλα νομιζω ειναι 5.0ppm

Οποιαδηποτε παρατηρηση δεκτη!

Επισης περιπου αρχες Μαρτιου λογικα πρεπει να βγαλω το μπολι απο το φιλτρο,τι πρεπει να του βαλω?? :/

Τι μπόλι έχεις βάλει;

Αιμιλία 24-02-13 22:55

Μμμ...Μου εδωσε ενα παιδι απο δω (Στελιος) ενα σφουγγαρακι μαζι με κατι στρογγυλα.Παραπανω πληροφοριες δυστυχως δεν εχω..:confused::confused:

thanasis76 24-02-13 22:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία (Μήνυμα 740210)
Μμμ...Μου εδωσε ενα παιδι απο δω (Στελιος) ενα σφουγγαρακι μαζι με κατι στρογγυλα.Παραπανω πληροφοριες δυστυχως δεν εχω..:confused::confused:

το ενυδρειο ειναι αδειο??? εχει ψαρια??? το μπολι ποσο καιρο το εχεις μεσα?

Αιμιλία 24-02-13 23:01

Oχι,το ενυδρειο το πηρα με ενα ψαρι μεσα(λιγο παραξενη ιστορια) και επρεπε να βαλω αμεσα μπολι,αποτι μου ειχαν πει τοτε.
Τωρα ειναι μεσα ενα μηνα.
(Το ενυδρειο ειναι 60L)

stelios816 24-02-13 23:02

το μπολι δεν αλλαζεται αιμιλια αυτα που εβαλες σαν πετρουλες τα αφηνεις μεσα .
αν εχει πεσει η ροη του φιλτρου απλα ξεπλυνε τα σφουγγαρακια με νερο απο το ενυδρειο οχι απο τη βρυση.

Skydiver 24-02-13 23:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία (Μήνυμα 740210)
Μμμ...Μου εδωσε ενα παιδι απο δω (Στελιος) ενα σφουγγαρακι μαζι με κατι στρογγυλα.Παραπανω πληροφοριες δυστυχως δεν εχω..:confused::confused:

Λογικά πρέπει να σου έδωσε σφουγγάρι και βιολογικό απο το φίλτρο του. Γιατί θέλεις να τα βγάλεις όμως;

thanasis76 24-02-13 23:05

κατι δεν παει καλα με το φιλτρο... κανονικα με μπολι δεν θα επρεπε να εχεις καθολου ΝΗ4... αμμωνια...:confused:

Αιμιλία 24-02-13 23:06

Ααα..τελεια..για καποιο λογο μου ειχε κολλησει οτι επρεπε να το βγαλω αρχες μαρτη!το ειχα γραψει κ σε χαρτακι παναθεμα με..:p

Δηλαδη απλα θα το ξεπλενω με νερο ενυδρειου κ τιποτα αλλο!
Απο τις μετρησεις μου πως ειμαι?Θα ζησουμε? :rolleyes:

stelios816 24-02-13 23:08

μηπως εχει απι τεστ θαναση και την μπερδευει το χρωμα αφου διαβαζει νιτρικα ειναι οκ μαλλον.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία (Μήνυμα 740232)
Ααα..τελεια..για καποιο λογο μου ειχε κολλησει οτι επρεπε να το βγαλω αρχες μαρτη!το ειχα γραψει κ σε χαρτακι παναθεμα με..:p

Δηλαδη απλα θα το ξεπλενω με νερο ενυδρειου κ τιποτα αλλο!
Απο τις μετρησεις μου πως ειμαι?Θα ζησουμε? :rolleyes:

ειπαμε χαλαρα. καλα εισαι τσεκαρε καλα το χρωμα στην αμμωνια στον ηλιο ομως.

thanasis76 24-02-13 23:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 740235)
μηπως εχει απι τεστ θαναση και την μπερδευει το χρωμα αφου διαβαζει νιτρικα ειναι οκ μαλλον.
-------------------------


ειπαμε χαλαρα. καλα εισαι τσεκαρε καλα το χρωμα στην αμμωνια στον ηλιο ομως.

ναι ισως να ειναι οκ αφου εχει νιτρικα, αλλα ας το κοιταξει για να ειναι σιγουρη. Αιμιλια η αμμωνια πρεπει να ειναι μηδεν

Αιμιλία 24-02-13 23:26

Ναι της api ειναι και οντως δε μπορω να ξεχωρισω καλα το χρωμα..
Θα το κανω και αυριο να δω με τον ηλιο που λες! Να εχω και αλλο ενα ζευγαρι ματιων να μου πει τη γνωμη του!

Επισης,εκανα και στο νερο βρυσης,ουτε εκει ηταν ξεκαθαρο 0 η αμμωνια..θα το δω κ αυτο αυριο!

chrisvari 24-02-13 23:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία (Μήνυμα 740246)
Ναι της api ειναι και οντως δε μπορω να ξεχωρισω καλα το χρωμα..
Θα το κανω και αυριο να δω με τον ηλιο που λες! Να εχω και αλλο ενα ζευγαρι ματιων να μου πει τη γνωμη του!

Επισης,εκανα και στο νερο βρυσης,ουτε εκει ηταν ξεκαθαρο 0 η αμμωνια..θα το δω κ αυτο αυριο!

Παιδιά με τις api το τεστ της αμμωνίας την έχω πατήσει πολλές φορές.Ενώ είναι στρομένο το φίλτρο μου όλο νομίζω οτι δεν είναι ξεκάθαρο κίτρινο.Το κοιτάω απο εδώ απο εκεί.Ρε μπας και πρασινίζει λέω?Ο μόνος τρόπος για να είμαι σίγουρος είναι να κάνω ταυτόχρονα και τεστ με νερό βρύσης και να συγκρίνω τα χρώματα κατω απο λάμπες φθορίου ή κάτω απο τον ήλιο.Σχεδόν πάντα είναι το ίδιο.Κάποια φορά είχα δει του ενυδρίου να πρασινίζει ελάχιστα παραπάνω απο της βρύσης.Αν δεις κανά τέτοιο κάνε αλλαγή νερού και την επόμενη μη ταισεις καθόλου

Αιμιλία 25-02-13 00:08

καθολου??Δε μου παει η καρδια να τα αφησω ετσι τα γλυκα μου! :-(

platy 25-02-13 01:43

αιμιλια..για το καλο τον ψαριων σου το λεμε..1 μερα ατάιστα δεν παθαίνουν απολυτως τιποτα...επισης μεχρι 7 μερες δεν παθαίνουν τιποτα....σε πολλα ψάρια δεν ειναι αναγκαίο το ταισμα καθε μερα..αλλα ίσως και μερα παραμέρα ή καθε 2 μερες...(επισης κανουμε και νηστείες σε περιοδο θεραπείας για καποια ασθένεια)

Αιμιλία 25-02-13 02:11

To ειπα με δοση πλακας φυσικα :)
Εννοειται αν χρειαστει θα τα αφησω,παρολο που οντως δε μου παει..

delta66 25-02-13 14:10

Παράθεση:

....τοποθετουμε το δοκιμαστικο σωληνα πανω στο χαρτακι και διπλα στις χρωματικες ενδειξεις του, ετσι ωστε φαινεται το υγρο μπροστα απο το ασπρο φοντο του.
Το κραταμε σε φωτειζομενο σημειο με καλο ασπρο φως (ηλιακο κατα προτιμηση, ή αλλιως σε λαμπα με λευκο φωτισμο) και συγκρινουμε τα χρωματα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62669

Κουραμπιές 25-02-13 16:12

Kαι εμενα οταν ταιζα πολυ και εκανα μετρησεις πριν την αλλαγη στις αρχες, καμια φορα τοκανα και 0,25 την αμμωνια σε ΑΠΙ. Μεχρι να ωριμασει το ενυδρειο ειναι και να στρωσει για τα καλα η βιολογια βαση ψαριων-ποσοτητα τροφης. Μετα θα μενει κατακιτρινο. Αυτο δεν σημαινει οτι εφυσηχαζεσαι ετσι? Ψυχραιμια με το ταισμα.

Αιμιλία 25-02-13 16:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 740422)


Με βαση αυτο το ποστ εκανα τα τεστ μου! :)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 740464)
Αυτο δεν σημαινει οτι εφυσηχαζεσαι ετσι? Ψυχραιμια με το ταισμα.

Φυσικα! :p

Γενικα καθε ποτε πρεπει να γινονται τα τεστ?

Skydiver 25-02-13 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία (Μήνυμα 740472)
Γενικα καθε ποτε πρεπει να γινονται τα τεστ?

Εγώ εφαρμόζω τα εξής:
  1. Νεοστημένο ενυδρείο (στρωμένο όμως) :arrow: Κάθε εβδομάδα (Πριν την εβδομαδιαία αλλαγή)
  2. Ενυδρείο στημένο πάνω από ένα 6μηνο χωρείς προβλήματα κατά το πρώτο 6μηνο :arrow: Κάθε μήνα
  3. Ενυδρείο με πρόβλημα στην βιολογία του :arrow: 2 - 3 φορές την εβδομάδα ή και συχνότερα (καθημερινά), αναλόγως την περίπτωση του προβλήματος (μετρήσεις)

Κουραμπιές 25-02-13 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία (Μήνυμα 740472)
Με βαση αυτο το ποστ εκανα τα τεστ μου! :)
-------------------------


Φυσικα! :p

Γενικα καθε ποτε πρεπει να γινονται τα τεστ?

Οποτε θελεις να μετρησεις :p μεχρι να βρεις τι ρουτινα αλλαγων χρειαζεσαι, σιγουρα πριν απο καθε αλλαγη, απο εκει και περα οταν κανεις κατι λαθος οπως αναταραξη του βυθου να μετρησεις μια αμμωνια, αν δεις περιεργη συμπεριφορα η αποχρωματισμο σε καποιο ψαρι, σε διακοπη ρευματος πανω απο 6ωρο, ολοι αυτοι ειναι καλοι λογοι για εκτακτες μετρησεις.

Skydiver 25-02-13 16:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 740479)
Οποτε θελεις να μετρησεις :p μεχρι να βρεις τι ρουτινα αλλαγων χρειαζεσαι, σιγουρα πριν απο καθε αλλαγη, απο εκει και περα οταν κανεις κατι λαθος οπως αναταραξη του βυθου να μετρησεις μια αμμωνια, αν δεις περιεργη συμπεριφορα η αποχρωματισμο σε καποιο ψαρι, σε διακοπη ρευματος πανω απο 6ωρο, ολοι αυτοι ειναι καλοι λογοι για εκτακτες μετρησεις.

:smt023:smt023:smt023

Αιμιλία 25-02-13 17:14

Ουυ τι καλα!! Ορεξη να χουμε να κανουμε μετρησεις δηλαδη! :D

stelios816 25-02-13 17:29

εχεις κατι καλυτερο να κανεις ? δε νομιζω χαχαχχαχ. γιατρος θα γινεις ειπαμε αιμιλιααα:smt044:smt044:smt044

Αιμιλία 25-02-13 17:50

Eλα ντε.. :p
Καλε ναι!!Αδικουμαι εγω!!Γιατρος,χημικος...Κατι πρεπει να γινω τελοσπαντων!!!
:smt081:smt081

Αιμιλία 26-02-13 22:41

Λοιιιπον!Εκανα ξανα μετρηση για αμμωνια το πρωι και βγαινει κιτρινολαχανι...αρα προς το 0.25

Υποθετω οτι πρεπει να κανω αλλαγη νερου κ να μην ταισω για καποιες μερες..?? :confused::confused:

stelios816 26-02-13 22:44

εκανες και στη βρυση να δεις αν ειναι το ιδιο?

Αιμιλία 26-02-13 23:12

Στην βρυση ειχα κανει την πρωτη φορα που επισης δεν ηταν ξεκαθαρο κιτρινο..Σημερα ξεχασα :(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02442 seconds with 11 queries