Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=18)
-   -   ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΩΡΑ 0 !!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25761)

γαυρος 19-06-08 23:03

ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΩΡΑ 0 !!!
 
Όπως ολοι θα γνωριζετε, εδώ και αρκετο καιρο τα οικονομικα του συλλογου είναι σε κατασταση μαρασμου.
Αυτό οφειλεται σε πολλους λογους οι οποιοι δεν είναι της παρουσης να αναλυθουν.
Γιαυτο τον λογο δεν είναι σκοπιμο ουτε χρονικα σωστο να αρχισουμε να λεμε τι φταιει, ποιος φταει, γιατι φταιει κλπ, που το μονο που θα προκαλεσουν θαναι το ενδιαφερον για λαικη καταναλωση.
Ότι ολοι εχουμε το μεριδιο ευθυνης μας το ξερουμε, αλλοι πιο λιγο, αλλοι πιο πολύ.
Δε θα το λυσουμε όμως τωρα.
Σημερα το απογευμα μερικα από τα εναπομειναντα ιδρυτικα μελη με δικη μας πρωτοβουλια , μαζι με 2-3 ακομη, μαζευτηκαμε και συζητησαμε τι μελλει γεννεσθαι με τον συλλογο, τα οικονομικα, τον χωρο κλπ.
Επειδη δεν είναι όπως προειπα χρονικα σωστο, δεν θα αναλυσω ουτε τι ειπαμε ουτε τπτ.
Καταληξαμε σε ένα συμπερασμα που λεει ότι πρεπει ολοι που αγαπαμε το συλλογο να συστρατευτουμε και να βοηθησουμε πασει δυναμη – οσο αυτό είναι εφικτο- ο συλλογος να παραμεινει στον χωρο του.
Μοναδικη πηγη εσοδων που να μπορει να κρατησει το συλλογο εκει που είναι τωρα ηταν και ισως με την βοηθεια σας ξανα-γινει, το περιοδικο μας.
Αυτό που αμεσα θελουμε είναι μια επωνυμη δεσμευση από οσους μπορουν να βοηθησουν.
Αυτή η βοηθεια δεν είναι άλλη από το να γραψουν οσοι περισσοτεροι μπορουν , αρθρα που να μπορουν να δημοσιευτουν στο περιοδικο. Δεν ζηταμε ουτε Κοελιους ουτε Παπαδιαμάντηδες ουτε τιποτα που να θελει φοβερες γνωσεις συγγραφης. Οποιος μπορει να γραψει μια ολοκληρωμενη προταση με νοημα είναι αποδεκτος. Αλλωστε όλα θα περασουν από την συντακτικη ομαδα οπου τα παιδια τα ισιωνουν οσο μπορουν.
Αυτό που δε θα με βρει συμφωνο θα είναι το δεν μπορω …ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ !
Υπαρχει ΔΕΝ ΘΕΛΩ., και το οποιον είναι αποδεκτον.
Σκεφτειτε όμως ποσες παπαρολογιες γραφουμε καθημερινα στα ποστ σε διαφορα φορα, και για παραδειγμα στο γκαμπ…
Αν μπορεσουμε και γραψουμε ένα αρθρο ο συλλογος θα παρει ξανα τα πανω του.
Η θεματολογια δεν είναι της παρουσης, η θεληση για βοηθεια είναι!
Δεν θελουμε θα θα θα θα …θελουμε να !
Παλιοτερα ειχαν ξαναζητηθει αρθρα, πολλοι ειπαν ναι, αλλα απεδειχθη ότι ηταν όλα λογια…
Εν ολιγοις λοιπον και τελειωνοντας θαθελα να σας ζητησω να γραψετε σχεδον μονολεκτικα κατω από αυτό το ποστ αν συμφωνειτε και αν θα βοηθησετε.
Αν παμε παλι σε λαικα δικαστηρια για τα γνωστα το ποστ θα κλειδωθει.
Ξανατονιζω !
Ζηταμε καποιους που ότι λενε να το κανουν και όχι να το … κ---νουν !
Δεν είναι ουτε για μενα ουτε για κανεναν αυτό. Είναι για το συλλογο που πιστευω ότι αρκετοι από μας τον αγαπαμε.
Περιμενουμε …

Raven 20-06-08 00:03

Θελω να βοηθησω. Εχω την εμπειρια μιας και εχω γραψει μερικα αρθρα σε περιοδικο με το οποιο συνεργαζομαι . Επισης μπορω να δημιουργησω εργα ζωγραφικης που να χρησιμοποιηθουν σαν εξωφυλλα η να κοσμησουν εσωτερικα καποια αρθρα.

Tolis 20-06-08 00:05

Για το δευτερο μπορεις να ξεκινησεις αμεσα με οτι θεμα θελεις.

Για το πρωτο πρπει να βρεις εσυ μια θεματολογια στην οποια νομιζεις οτι εισαι καλος.

Raven 20-06-08 00:22

Για το αρθρο απλα γραφω κατι που θεωρω οτι βγαινει απο μεσα μου και δεν υπερβαινει των γνωσεων μου πανω στο αντικειμενο, και μετα εσεις αποφασιζετε αν κανει η οχι.
Οσο για την ζωγραφικη, αυριο κιολας μπορω να ξεκινησω.

chris129 20-06-08 00:27

εαν δεν κανω λαθος και αν κανω σας παρακαλω να με διωρθωσεται το θεμα περιοδικο ειναι να συζητηθει απο την ΓΣ για το τι και πως θα γινει τελικα

chemical mac 20-06-08 00:37

μέσα είμαι, το είχα δηλώσει και στη συνάντηση του ΚΒΕ, παρουσία της ωραιοτάτης γραμματέως μας

Nik25 20-06-08 01:04

Πιστευω οτι σαν χομπιστας το θεμα κατασκευη ενυδρειου και ειδικοτερα κατασκευη ενυδρειου ,με υπεχειλησεις, sump ,επιστροφες ,αντλιες ,λιτρα ανα ωρα, DIY φωτιστικα και γενικα DIY το κατεχω αρκετα καλα πλεον καθως εχω φτιαξει παρα πολλα ενυδρεια τετοιου τυπου και οχι μονο για προσωπικη χρηση εννοειται.Οποτε καποιο κατασκευαστικο αρθρο θα μπορουσα να το αναλαβω πληρως.Με σχεδια και φωτος εννοειται.Ευχαριστω.

PascM 20-06-08 01:20

Μέσα και θα προσπαθήσω (δεν είμαι καλός) να γράψω (ουσιαστικά να περιγράψω) την πορεία του αλμυρού μου (nano) απο το στήσιμο μέχρι και τώρα.
Πιστεύω οτι ο αγαπητός γαύρος θα βοηθήσει στα λάθη!

Blanch 20-06-08 01:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris129 (Μήνυμα 274409)
εαν δεν κανω λαθος και αν κανω σας παρακαλω να με διωρθωσεται το θεμα περιοδικο ειναι να συζητηθει απο την ΓΣ για το τι και πως θα γινει τελικα

Ό,τι και να γίνει και όπως και να γίνει, τα άρθρα θα χρειαστούν. Χωρίς αυτά, δε μπορούμε να προχωρήσουμε τίποτα.

Και φυσικά δεσμεύομαι να συνεχίσω την αρθρογραφία.

kotsis 20-06-08 01:46

Λοιπόν να μαι κι εγώ. Δεν είμαι στο σύλογο αλλά θα ήθελα να βοηθήσω στο τόμέα του στησίματος αλλά και της εκτύπωσεις του περιοδικού. Η δουλεία μου είναι αυτή (διαφημηστική) και όπως καταλαβένεται έχω μεγάλη πείρα στο θέμα ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος συνάδελφος. αλλά θα μπορούσα να προσφέρω με μηδενικές απολαβές από εμένα την εκτύπωσει και το στήσιμο του περιοδικού ώστε να μειωθεί το κόστος και να μήνου αυτά τα χρήματα στο Συλλογο.
Υ.Γ Και όχι μονο εκέι να σημειώσο και σε άλλα οτιδήποτε μπορώ να προσφέρω μέσω της δουλειάς μου

accnt 20-06-08 07:27

Αν και δεν συμφωνώ σε όλα, μπορείτε να με υπολογίζετε.

PHILIPAN 20-06-08 07:31

Μήπως... λέω μήπως θα έπρεπε το post αυτό να βρίσκεται στο site του συλλόγου;

SOCRATIS 20-06-08 07:56

Ειμαι μέλος του συλλόγου και αν ενδιαφέρουν τα θέματα με χρυσόψαρα έχω καμιά 4-5 στα σκαριά.
Να μην πω και ότι θα επιθυμούσα μια μόνιμη σελίδα με θέμα το "κρύο νερό".

Συγνώμη για το θράσος .

netblues 20-06-08 08:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PHILIPAN (Μήνυμα 274425)
Μήπως... λέω μήπως θα έπρεπε το post αυτό να βρίσκεται στο site του συλλόγου;

Θεωρητικως ναι.
Για να το διαβασει ποιος ακριβως? :p

Οταν βαζει κανεις τετοια ποστ τα βαζει εκει που υπαρχει κόσμος...

theofilos 20-06-08 08:13

Μια ωραια προταση δεν θα ηταν το φορουμ του συλλογου να εχει ενα public view για οσους ενδιαφερονται να γινουν μελη η να συζητησουν κατι με το συλλογο?


Οσο για το αρθρο θεωρητικως ειμαι συμφωνος να βοηθησω, πρακτικως δεν ξερω τι αρθρα να γραψω.....

maikl 20-06-08 08:59

-Και γω να κανω μια προταση για ενα θεμα με τιτλο "Αποδρασεις"(ας πουμε) στο οποιο θα γραφουν οι χομπιστες απο διαφορα μερη για το μερος τους , ετσι για να ξεφευγουμε και λιγο?

SOCRATIS 20-06-08 09:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theofilos (Μήνυμα 274431)
Οσο για το αρθρο θεωρητικως ειμαι συμφωνος να βοηθησω, πρακτικως δεν ξερω τι αρθρα να γραψω.....

Αν το επιτρέπει η φιλοσοφία του περιοδικού θα μπορουσαν οσα μέλη επιθυμουν να γράψουν την δική τους ιστορια με την ενασχοληση με το χομπυ ή οτι άλλο αξιοπροσεκτο τους έτυχε σε σχεση με αυτό.Δεν χρειαζονται έρευνες και πολυς χρόνος .Μόνο διαθεση και 1-2 φωτογραφίες.



Υ.Γ.Περιμένω να δω με αγωνία, ποιος θα μου χτυπήσει την πόρτα.

theofilos 20-06-08 09:02

Ωραια ιδεα. Δηλαδη να εφτιαχνα ενα αρθρο π.χ. με τη πορεια του 120 λιτρου μου. Ετσι ενας αρχαριος που θα το εβλεπε θα ηταν σαν να διαβαζε μια ιστοριουλα με φωτογραφιες :D.

lucy 20-06-08 09:45

Θέλω κι εγώ να βοηθήσω!
Μπορώ να γράψω για τα ελληνικά υδρόβια- υδρόφιλα φυτά και για εμπειρίες σίγουρα όλοι μπορούμε να γράψουμε κάτι.
Εγώ π.χ. θα μπορούσα να πω για τα λάθη που έκανα στην λιμνούλα μου και για την αναπαραγωγή των μονομάχων (όχι κανονικό άρθρο, την εμπειρία και φυσικά τα λάθη)

klaz 20-06-08 09:52

αν βρω λιγο χρονο και εγω θα ηθελα να βοηθησω(με οποιον τροπο μπορω)
εξαλλου οι θεσεις και η αγαπη μου για το συλλογο ειναι γνωστες εδω και χρονια νομιζω...
με το καλο ελπιζω ολα να πανε κατ'ευχη.;)

george 20-06-08 09:54

Τα άρθρα θα πρέπει να είναι πρωτότυπα και να μην έχουν ξαναδημοσιευθεί σε βιβλία,forum,ιστοσελίδες κλπ.

Επίσης δεν θα πρέπει να είναι αντιγραφές ή μεταφράσεις από ξένα άρθρα και αν χρησιμοποιούνται αποσπάσματα να αναφέρονται οι πηγές.

Μικρος 20-06-08 10:00

Αν η μεχρι τωρα ενασχοληση μου με το μεσογειακο ενυδρειο και η μικρη εμπειρια που εχω αποκομισει μεσω της παρατηρησης και της μελετης παρουσιαζει ενδιαφερον,τοτε θα χαρω πολυ να συμμετεχω στην προσπαθεια αυτη.

chemical mac 20-06-08 10:03

για να το καταλάβουμε όλοι μας που έχουμε δηλώσει τη διάθεση να γράψουμε κάτι. περιμένουμε από κάποιον να μας πει ότι ξεκινάμε ή στέλνουμε ότι υλικό έχουμε; υπάρχει κάποιο deadline μέσα στο οποίο θα πρέπει να έχει δοθεί το υλικό; γιατί το να λέμε ότι είμαστε διαθέσιμοι και να το αφήνουμε στην καλή διάθεση του καθενός για το πότε θα γραφτεί το θέμα....θα πρέπει λοιπόν οι ενδιαφερόμενοι να είναι ενημερωμένοι

dimitris21 20-06-08 10:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 274461)
Τα άρθρα θα πρέπει να είναι πρωτότυπα και να μην έχουν ξαναδημοσιευθεί σε βιβλία,forum,ιστοσελίδες κλπ

επειδή όταν το διάβασα με μπέρδεψε λίγο, να διευκρινίσουμε ότι όταν μιλάμε για πρωτοτυπία εννοούμε στο άρθρο και όχι στο θέμα.
θέματα πρωτότυπα δεν νομίζω να υπάρχουν πολλά :D

PascM 20-06-08 10:11

Κοινώς να μην έχουν δημοσιευθεί πουθενά αλλού! Δεν παίρνουμε ένα άρθρο και το παρουσιάζουμε ξανά (στην περίπτωση που είναι δικό μας)

george 20-06-08 10:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 274471)
Κοινώς να μην έχουν δημοσιευθεί πουθενά αλλού! Δεν παίρνουμε ένα άρθρο και το παρουσιάζουμε ξανά (στην περίπτωση που είναι δικό μας)

Δεν παίρνουμε....γενικώς
:smt041:smt041:smt041


- Ιδεες και λυσεις
- προφιλ ψαριων
- προφιλ φυτων
- αρθρα γενικου περιεχομενου
- παρουσιασεις ενυδρειων.

rita 20-06-08 10:14

κ απο εμενα οτι χρειαστει.

dimitris21 20-06-08 10:23

Βλέπω πολλούς να είναι διστακτικοί να πάρουν μόνοι τους την απόφαση να γράψουν και αναφέρονται με εκφράσεις του τύπου αν νομίζετε, αν χρειαστεί, αν πιστεύετε και διάφορα τέτοια.

Το θέμα είναι απλό.

Δεσμεύεστε να γράψετε ένα άρθρο? Δηλώστε το.
Μπορείτε να το γράψετε? Γράψτε το.
Πότε το χρειαζόμαστε? Τώρα, δηλαδή το συντομότερο.

Είναι εφικτό από σήμερα να αρχίσουν να έρχονται άρθρα? Θα ήταν ότι καλύτερο

theofilos 20-06-08 10:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theofilos (Μήνυμα 274442)
Ωραια ιδεα. Δηλαδη να εφτιαχνα ενα αρθρο π.χ. με τη πορεια του 120 λιτρου μου. Ετσι ενας αρχαριος που θα το εβλεπε θα ηταν σαν να διαβαζε μια ιστοριουλα με φωτογραφιες :D.

Σωστα Δημητρη21. Εγω θελω 1-2 μηνες ακομα μεχρι να ετοιμαστει το ενυδρειο μου για πληρη παρουσιαση. Ειμαι εκτος των αμεσων σχεδιων σας. Παρ' ολα αυτα αν αρεσει αυτη η ιδεα δεσμευομαι απο τωρα οτι θα την ετοιμασω κατευθειαν μολις γινει το ενυδρειο κουκλι στο ανεφερομενο χρονικο διαστημα.

accnt 20-06-08 10:31

Ωραία όλα αυτά, αλλά θα πρέπει να αποφασιστεί και να κυκλοφορήσει το νέο περιοδικό έτσι?

Ζητάμε άρθρα και όλα τα λοιπά…. Λύσεις σχετικά με το νέο περιοδικό και τους τρόπους διανομής του, έχουν βρεθεί ή θα κάτσουμε να γράψουμε άρθρα, έτσι για να υπάρχουν?

Y.Γ. Η λέξη νέο έχει τους λόγους της που είναι bold.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02452 seconds with 11 queries