Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   300 λιτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41316)

linos21 17-06-10 09:04

300 λιτρα
 
σε 300 λιτρα ενυδρειο τι ψαρια θα μου προτεινατε να βαλω...να πω μονο πως θελω να βαλω πετρες που ειναι ασβεστολιθικες και εχω και αρκετα φυτα απο το παλαιο ενυδρειο που εχω των 60 λιτρων

harris samos 17-06-10 09:17

κοιτα κατα ασια μερια
η ενα κοπαδι μελανοτενιες που εχουν και φανταστηκα χρωματα

in the pond 17-06-10 09:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από linos21 (Μήνυμα 457098)
σε 300 λιτρα ενυδρειο τι ψαρια θα μου προτεινατε να βαλω...να πω μονο πως θελω να βαλω πετρες που ειναι ασβεστολιθικες και εχω και αρκετα φυτα απο το παλαιο ενυδρειο που εχω των 60 λιτρων

Aσβεστολιθικές πέτρες θα πει υψηλές σκληροτητες. Άρα πρέπει να επιλέξεις ψάρια που απαιτούν ανάλογη χημεία νερού και ανάλογο περιβάλλον (με φυτά και ασβεστολιθικές πέτρες).

Oι μελανοταινίες που αναφέρθηκαν μπορούν να ταιριάσουν σε αυτό το περιβάλλον, αλλά το ΡΗ πρέπει να διατηρείται μεταξύ (ΡΗ 6.5-8.0).

Έχεις επίσης και την επιλογή ενυδρείου για ξεχωριστές ποικιλίες χρυσόψαρα, όπου απαιτούν και αυτά ελαφρώς ή καθαρά αλκαλικό νερό. Τα φυτά μπορούν να ταιριάξουν και σε αυτή την περίπτωση.

Προσωπικά αν είχα στη διάθεση μου αυτό το ενυδρείο, δεν θα έκανα δεύτερη σκέψη από ψάρια είτε της λίμνης Μαλαόυι (mbuna) είτε της Τανκανίκα. Το θέμα εδώ όμως είναι ότι τα φυτά που μπορούν να επιβιώσουν (υπο περιστάσεις) στα ενυδρεία αυτά, μετρούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού.

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες για τα 3 πιο πάνω ενυδρεία, εδώ είμαστε.

linos21 17-06-10 10:12

εχω δωσει πολλα λεφτα για τα φυτα και μου αρεσουν και η αληθεια ειναι πως δεν θελω να αποχωρηστω κανενα..αν δεις τα φυτα μου στην παρουσιαση που εχω κανει για τον ενυδρειο το 60αρι που εχω μπορεις να μου πεισ ποια μπορω να κρατησω?

in the pond 17-06-10 10:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από linos21 (Μήνυμα 457118)
εχω δωσει πολλα λεφτα για τα φυτα και μου αρεσουν και η αληθεια ειναι πως δεν θελω να αποχωρηστω κανενα..αν δεις τα φυτα μου στην παρουσιαση που εχω κανει για τον ενυδρειο το 60αρι που εχω μπορεις να μου πεισ ποια μπορω να κρατησω?

Άρα ήθελες να κρατήσεις και το ξύλο, έτσι?
Καλά όμως, οι ασβεστολιθικές πέτρες από που σου προέκυψαν και τις θέλεις? Προκειται για μεγάλη ποσότητα? Θα κρατήσουν αρκετά μεγάλο χώρο στο ενυδρείο σου?

linos21 22-06-10 11:38

αν βαλω μονο δυο τρεισ ασβεστολιθικες πετρες σε 300 λιτρα νερο θα επιρρεαστουν πολυ οι τιμες?λεω να μην βαλω κιχλιδες και να κρατησω τα τετρας που εχω και τα ζεμπρα και να βαλω μερικα νεον και κανενα αλλο κοπαδακι απο τετρα και να μεταφερω οτι φυτα εχω απο το 60αρι στο 300αρι οποτε να πιασουν τοπο...τι λετε?

in the pond 22-06-10 12:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από linos21 (Μήνυμα 458593)
αν βαλω μονο δυο τρεισ ασβεστολιθικες πετρες σε 300 λιτρα νερο θα επιρρεαστουν πολυ οι τιμες?λεω να μην βαλω κιχλιδες και να κρατησω τα τετρας που εχω και τα ζεμπρα και να βαλω μερικα νεον και κανενα αλλο κοπαδακι απο τετρα και να μεταφερω οτι φυτα εχω απο το 60αρι στο 300αρι οποτε να πιασουν τοπο...τι λετε?

Oι ασβεστολιθικές πέτρες, έστω και λιγες, μακροπρόθεσμα θα σου ανεβάσουν τις σκληρότητες (όχι άμεσα). Τα ψάρια που αναφέρεις απαιτούν όξινο περιβάλλον, άρα τα δύο δεν πάνε μαζί. Σου προτείνω να κρατήσεις το ξύλο σου και τα φυτά σου, να προσθέσεις ακόμα λίγα ώστε να καλύψουν τυχόν κενα που θα προκείψουν στην πολύ μεγαλύτερη βάση που θα έχεις στο 300άρη.

Από μικρο-κοπαδόψαρα δεν είμαι είδικός, οπότε μπορείς να αναμένεις συγκεκριμένες πληροφορίες από τους ειδικούς του είδους.

Όταν λες κιχλίδες, εννοείς τις convict?

linos21 22-06-10 13:03

ποιες πετρες δεν ειναι ασβεστολιθικες?ξερω πως τισ ξεχωριζουμε ριχνοντας τους ακουαφορτε αλλα που μπορω στην φυση να βρω τετοιες πετρες μη ασβεστολιθικες

Giorgos 22-06-10 13:14

Καλη επιλογη μη ασβεστολιθικης πετρας ειναι ο σχιστολιθος. Δεν ξερω να σου πω που θα βρεις στην φυση, αλλα καποια πετ σοπ πουλανε. Επισης, μπορεις να βρεις και στον ΕΡΜΗ τετοιες πετρες (εγω ειχα παρει σε μορφη πλακακιου).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01381 seconds with 11 queries