Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Σκεψεις για μετατροπη ενυδρειου σε βιοτοπικο Αμαζονιου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38380)

beat89 28-02-10 22:07

Σκεψεις για μετατροπη ενυδρειου σε βιοτοπικο Αμαζονιου
 
Γεια σας παιδια.
Τα γραφω ολα αυτα εχοντας αμετρητες σκεψεις κ ιδεες στο κεφαλι μου.

Λοιπον ας ξεκινησουμε.
Πρωτα απο ολα να σας πω οτι εχω ενα ενυδρειο 96L με διαστασεις 80x30x40.
Μεσα εχω melanotaenia preacox,ancistrus sp3,
ancistrus dolichopterus,cory κ αμετρητες γαριδες.

Απο καιρο ειχα τη σκεψη μετατροπης του σε Αμαζονιου κ ειδικα τωρα που εχω κ τα L-183 πιστευω οτι σιγουρα το αξιζουν.
Θα ηθελα να μου πειτε αν γινετε ενα ενυδρειο σε αυτα τα λιτρα,να γινει Βιοτοπικο Αμαζονιου και αν οι διαστασεις του,επιτρεπουν κατι τετοιο αφου συγκεκριμενα το πλατος ειναι 30 εκ..
Φυσικα το εσωτερικο φιλτρο που τωρα εχω ειναι κολλημενο στην πλατη του ενυδρειου κ το οποιο θα αφαιρεθει κ θα αντικατασταθει με ενα εξωτερικο.

Εδω να προσθεσω οτι οι μελανοταινιες,οι γαριδες κ ισως τα sp3 θα φυγουν κ γιατι δεν ταιριαζουν αλλα κ για να αντιστοιχουν περισσοτερα λιτρα στα υπολοιπα ψαρια ετσι ωστε να αναπτυχθουν σωστα.
Οσον αφορα την ψαροσυνθεση δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις λογω κ του οτι τα λιτρα ειναι λιγα.Θα ελεγα εκτος απο ancistrus κ cory που ηδη εχω,καποιους ροδοστομους για αρχη.
Επισης,αυτο που σκεφτομαι σαν Αμαζονιου ειναι αμμος κ λιγα ξυλα κ φυσικα η αντιστοιχη χημεια νερου με χαμηλο ph κ σκληροτητες.
Να προσθεσω οτι ολο αυτο το κειμενο γραφτηκε επειτα απο τις διαβεβαιωσεις του halva κ του georgarask οτι μπορει να γινει ομαλα η μεταβαση απο το ενα aquascape στο αλλο.:D:D:rolleyes::rolleyes:

Συγγνωμη για το μεγαλο post κ αναμενω τις απαντησεις-ιδεες σας για αυτες μου τις σκεψεις.
Ευχαριστω.:)

Γιαννης Μ5 28-02-10 22:18

Νομίζω οτι μπορείς να συνεχίσεις, αλλάζοντας το υπόστρωμα (ψιλή-"ουδέτερη" άμμος) αφήνοντας μόνο τα γατόψαρα και βάζοντας 8-10 Ροδόστομους, μερικά φύλλα και ξύλα...

beat89 01-03-10 15:56

Κ εγω ετσι πιστευω.
Το εχει κανει κανεις σε αυτα τα λίτρα ομως?
Θα εχω καποιο προβλημα?:confused:

theodor72 01-03-10 16:18

Ποιό είναι το πρόβλημα σου με τα λίτρα σου; Τι σκέφτεσαι να βάλεις; Δεν χρειάζεται να έχεις πολλά λίτρα για να φτιάξεις ενυδρείο με είδη αμαζονίου. Τον όρο βιοτοπικό τον αποφεύγω...

Όσον αφορά τους ροδόστομους είναι γρήγοροι κολυμβητές και θέλουν αρκετό μήκος ενυδρείου για να μπορέσουν να κάνουν κοπαδάκι και να κινηθούν άνετα. Για να καταλάβεις, εγώ έχω μερικούς σε 120 λίτρα μεικτά και με μηκος ενυδρείου 80 εκατοστά και δεν τα βλέπω να κινούνται άνετα. Μέχρι να ξεκινήσουν από την μία πλευρά για να κοπαδιάσουν και να κολυμπήσουν έχουν φτάσει στην άλλη πλευρά. Σίγουρα θέλουν πάνω από ένα μέτρο μήκος ενυδρείου. Όχι πως δεν μπορούν να ζήσουν σε αυτά τα λίτρα και αυτό το μήκος ενυδρείου, απλά δεν θα μπορείς να χαρείς πλήρως την πραγματική ομορφιά αυτού του ψαριού που εκτός από το όμορφο χρώμα τους είναι και η κίνηση τους.

beat89 01-03-10 16:33

Το ουσιαστικο προβλημα μου ειναι το πλατος που ειναι μολις 30 εκ..
Δεν ξερω κατα ποσο θα εχω προβλημα στο στησιμο των ριζων.
Αν αυτο δεν μου δημιουργησει καποιο θεμα τοτε θα ηθελα να μου πειτε ενα καλο εξωτερικο φιλτρο για τα λιτρα μου,τι ξυλα να χρησιμοποιησω ετσι ωστε τα ψαρια να εχουν αρκετο χωρο να κολυμπουν αλλα κ κρυψωνες,αλλα κ τι αμμο να παρω(τι διαμετρου δηλαδη κ τι χρωμα).
Η αμμος δεν θελω να ειναι πουδρα μηπως κ αργοτερα βαλω κανενα φυτο.

Perazzi 01-03-10 17:08

Κάτι τέτοιο πιστεύω θα σε κάνει είναι και οικονομικό


http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1254

από ρίζες δε πιστεύω να έχεις πρόβλημα απλά θα βρεις τα ανάλογα σε μέγεθος............... και ας να μην είναι θα τούς κουρέψεις λίγο :D



beat89 01-03-10 21:37

Το ειχα δει κ εγω αυτο.Πραγματι φαινεται πολυ καλο.
Υπαρχει ακριβως το ιδιο φιλτρο με βανακια αλλα ειναι 20 ευρω πιο ακριβο.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1949
Τι ειναι ακριβως τα βανακια κ σε τι χρησιμευουν?
Απο αμμο καποια γνωμη κ που μπορω να βρω χαλαζιακη?

Apostolis 02-03-10 00:01

Προσωπικά, δε θα έπαιρνα εξωτερικό φίλτρο αν δεν είχε βανάκια... είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΒΟΛΙΚΑ κατά τη διαδικασία καθαρίσματος του φίλτρου, αφού κλείνοντας και αποσυνδέοντάς τα, ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ...
Άμμο δεν ξέρω πού θα βρείς στην Πάτρα
Οι ροδόστομοι είναι μια χαρά για τα λίτρα και κάνουν "σφιχτό" κοπαδάκι... "δείχνουν" βέβαια πιο ωραία σε 2μετρο ενυδρείο, αλλά...τί να κάνουμε...?

maikl 02-03-10 05:00

...για να σε προλαβω,μη μπλεκεις με την αρχαιολογια....:D,μετα θα χρειαστεις αλλα 3 λιτρα βιολογικο υλικο (αν δεν το αφησεις με τα σφουγγαρια) με μια επιβαρυνση στο κοστος του φιλτρου απο 15 ευρω αν βαλεις αυτο,ή 42 ευρω αν βαλεις "μαμισια" υλικα οπως αυτο.Αρα πας στα 70+15 =85 ή 112 ευρω για ενα φιλτρο που θα σε "κουρασει" οποτε θελεις να το βαλεις μπρος λογω ελλειψης αυτοματης αναροφησης του νερου(primming support)....;)
Αντιθετα βαζοντας αυτο ,εισαι κοπλε απο υλικα αφου εμπεριεχονται,εχει ευκολο ανοιγμα με τα βανακια ενσωματωμενα στη κεφαλη και αυτοματη αναροφηση μεσω του πολυχρηστικου λεβιε που εχει ,που κανει το ανοιγμα του φιλτρου οποτε το κανει κανεις αυτο,παιχνιδι....;)

beat89 02-03-10 10:01

Πολυ καλο το 2ο maikl αλλα ανεβαινει λιγο η τιμη του.
αυτο καλο ειναι?
Εχει μαζι κ τα υλικα αλλα δεν ξερω αν εχει το primming support.
Γνωριζει κανεις?

thanasisg 02-03-10 10:17

Καλό είναι, έχει ένας φίλος το 205 το οποίο δουελεύει κανά δυό χρόνια χωρίς προβλήματα. Νομίζω έχει αυτόματη αναρόφηση νερού.

Το 105 σου πέφτει μάλλον μικρό. Κατά την γνώμη μου πρέπει να δείς το 205.

beat89 02-03-10 15:09

Στα 96L που εχω δεν ειναι ικανοποιητικο το 105?
Γυριζει 480 λ/ω.
Χρειαζομαι το 205?
Μονιζω αυτο γυριζει 600λ/ω.
Κ κατι αλλο.Τα watt ενος φιλτρου παιζουν ρολο στην δυναμη-μανομετρικο του?

thanasisg 02-03-10 15:43

Ουπς, λάθος!! Συγνώμη!!! Νόμιζα ότι ηταν 196 λιτρα και όχι 96, οποτε μάλλον το 105 είναι αρκετό!!

Τα βατ παίζουν ρόλο και στην παροχή και στο μανομετρικό. Είναι συνδιασμός του όγκου του νερού και του ύψους στο οποίο πρέπει το νερό να φτάσει. Στα ενυδρειακά μιας και το μανομετρικό έχει μικρές διαφορές τα βατ αυξάνονται κυρίως με την αύξηση της παροχής της αντλίας.

beat89 02-03-10 15:48

Αρα τα watt παιζουν ρολο κυριως στην αυξηση παροχης του νερου.
Μαλιστα.
Γνωριζει κανεις αν το fluval 105 εχει αυτοματης αναροφηση νερου??

thanasisg 02-03-10 16:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 422880)
Γνωριζει κανεις αν το fluval 105 εχει αυτοματης αναροφηση νερου??

Πρέπει να έχει αλλά δεν είμαι σίγουρος!!

maikl 02-03-10 17:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 422756)
Πολυ καλο το 2ο maikl αλλα ανεβαινει λιγο η τιμη του.

...αυτο??
υ.γ.σου προτεινα το αμεσως πιο μεγαλο φιλτρο νωριτερα με τη λογικη οτι αργοτερα ισως αναβαθμισεις τα λιτρα σου,οποτε και θα εισαι καλυμενος απο φιλτρανση ;)

beat89 02-03-10 17:25

Δικιο εχεις.
Ειμαι αναμεσα στο Eheim ecco pro 120 κ στο fluval 205.
Ποιο πιστευετε θα ειναι καλυτερο?
Η τιμη τους μαζι με υλικα κ βανακια ειναι σχεδον ιδια.

pavlos2003 02-03-10 17:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasisg (Μήνυμα 422891)
Πρέπει να έχει αλλά δεν είμαι σίγουρος!!

Δεν ξέρω τι ειναι αυτο αλλα οταν γινεται πχ μια διακοπη ρευματος δε χρειαζεται μετα να κανεις κατι για να ξεκινησει παλι τη λειτουργια του.
Οταν το εχεις ανοιξει για να το καθαρισεις (κλεινοντας ενα διακοπτη και χωρις να χυθει σταγονα) μετα για να ξεκινησει πρεπει να τρομπαρεις λιγο (με την καλη εννοια) με ενα μικρο γκρι λεβιεδακι που διακρινω στη μεγεθυνση της φωτογραφιας που εχεις παραπανω στο λινκ.
Εχω το 305. και θελω αλλο ενα φιλτρακι αναμεσα σε αυτα που ψαχνεις και συ απλα για να βελτιωσω την κυκλοφορια και να αυξησω και λιγο τη βιολογια μου..

Γιώργος Κ 02-03-10 17:53

Το πιο σημαντικο για μενα (ειδικα για ροδοστομους) ειναι μαλακό και οξινο νερο - αντιστροφη οσμωση εχεις? :confused:

beat89 02-03-10 19:19

Αντιστροφη οσμωση δεν εχω.
Επειδη ειναι λιγα τα λιτρα θα βαζω απιονισμενο.
Ηδη εχω βαλει αρκετο κ εχουν πεσει ph κ σκληροτητες.

Βρηκα το fluval 205 σε πολυ καλη τιμη αλλα δεν ξερω αν εχει αυτοματη αναροφηση νερου.
Η σειρα 5 της fluval ειναι "ιδια" αρα pavlos2003 αν εχει το 305 θα εχει κ το 205.
Εχει?:confused:

Apostolis 04-03-10 00:28

...εγώ πάντως είναι "fun" της σειράς "classic" της EHEIM... για να έχεις ΑΛΛΑ πράγματα να ασχολείσαι, και ΟΧΙ το φίλτρο... ;)

(PS: ένα 2215 θα σου ήταν ΚΟΥΤΙ!)

beat89 04-03-10 00:47

Απλα το 2215 το εχω βρει χωρις βανακια κ χωρις υλικα σε λιγο χαμηλοτερη τιμη απο το 205.

yannakis 04-03-10 01:46

δυστυχως για να κατεβασεις σε αυτα τα λιτρα την σκληροτητα θα χρειαστεις πολλα μπουκαλια απιονισμενο νερο και δεν συμφερει!υπαρχουν και οικονομικες λυσεις που σου λυνουν τα χερια!:D

beat89 04-03-10 01:53

Εχω ηδη κατεβασει το ph απο 7.3 σε 6.4 .
Βαζω εδω κ καιρο απιονισμενο.
Αρα δεν νομιζω οι σκληροτητες να ειναι υψηλες.

yannakis 04-03-10 01:57

εγω μιλαω για τα οικονομικα..γιατι καθε βδομαδα θα πρεπει να βαζεις αρκετα μπουκαλακια για τις αλλαγες..φυσικα εσυ θα κανεις οτι θες:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02161 seconds with 11 queries