Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Νεο setup προς σχολιασμο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39519)

lucky13 11-04-10 22:52

Νεο setup προς σχολιασμο
 
1 Συνημμένο(α)
Οπως λεει και ο τιτλος βαζω εδω το καινούργιο μου setup(ακολουθώντας το παραδειγμα του Raven =p) γιατι για τελικη παρουσίαση ειναι νωρίς ακομα. Η φωτογραφια ειναι πολυ πρόχειρη απλα για μια πρωτη ιδεα. (Οπως φαίνεται ειχα και ενα σοβαρο θεμα με αλγες επεδη δεν εχω πολυ χρονο να ασχοληθώ τελευταια αλλα τωρα ειναι σε φαση που φευγουν μια μια.. =p)

exelix 11-04-10 22:53

Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ! Έχεις σκεφτεί να κάνεις κάτι με το κενό στη μέση ή θα το αφήσεις έτσι;

achisael 11-04-10 22:54

εμενα μου αρεσει πολυ το κενο στην μεση....

giannisqq 11-04-10 22:54

σουπερ!!!που να φουντωσουν κιολσς!!!

Μίμης 11-04-10 22:56

ειναι παρα πολυ ωραιο..:smt041:smt041
θα μου αρεσαν λιγα περισσοτερα φυτα στις 2 ακριες;)

j.p. 11-04-10 23:33

καταπληκτικό είναι.

ispyii 11-04-10 23:36

Eξαιρετικό.....!

Χριστόφορος Μίχας 11-04-10 23:53

Ωραιότατο είναι. Το κενό στη μέση δίνει βάθος. Λίγο πιο αριστερά από το κενο μπορείς να βάλεις ένα ψηλό φυτό. Πόσα λίτρα είναι?

theodor72 11-04-10 23:54

Σαν στήσιμο είναι πολύ όμορφο! Με έμπνευση και προοπτικές! Η πρώτη εντύπωση άφήνει αρκετές υποσχέσεις!

Ωστόσο, όπως είπες και εσύ είναι πολύ νωρίς για να κάνει κάποιος πιο συγκεκριμένες παρατηρήσεις και σχόλια. Το σίγουρο είναι πως θέλει μερικά φυτά ακόμα.

Πες μας τι έχεις κατά νου να κάνεις. Θα το κάνεις full planted; Είναι το 120λιτρο που φαίνεται στην υπογραφή σου; Δείχνει αρκετά μεγαλύτερο.

pavlos t 11-04-10 23:56

πολυ ωραιο θα ηθελα να το δω σε κανα μηνα τα ξυλα σου μου αρεσουν πολυ το ιδιο και οι πετρες

Raven 12-04-10 00:03

Με την πρωτη ματια ειναι φοβερο. Οταν ομως συνηθισει το ματι και μετα...κατι του λειπει :rolleyes: κατι δεν παει καλα με την αρμονια του. Λογικα ολα ειναι στη θεση τους, κενο στη μεση, ριζες , γραμμες κλπ αλλα μου αφηνει μια γευση οτι κατι λειπει..
Ισως θελει μερικους ακομα ογκους φυτων γιατι το κενο δειχνει πολυ μεγαλο. Εκτος απο το stargrass δεν υπαρχει καποιο αλλο φυτο που να δινει "σχημα " στο aquascape.
Παιζει ρολο και το φοντο, που με την προχειρη φωτογραφιση δειχνει "βρωμικο" σκουρο γκρι.. Στην τελικη φωτογραφια θα πρεπει να δοκιμαστει και με backlight, νομιζω οτι θα του ταιριαζει.
-------------------------
Τωρα θυμηθηκα.. ειναι πολυ στενο το ενυδρειο σου και δεν δειχνει καλα η μεσαια διασταση με αποτελεσμα να μην βγαζει πολυ βαθος.

lucky13 12-04-10 00:11

Ευχαριστω για την ανταποκριση.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 434830)
Είναι το 120λιτρο που φαίνεται στην υπογραφή σου; Δείχνει αρκετά μεγαλύτερο.

Ναι 120 λιτρα, αυτο προσπαθησα να κανω βασικα να διχνει μεγαλυτερο καπως επειδη και οι διαστασεις ειναι λιγο οτι νανε για σωστο φυτεμενο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 434834)
Με την πρωτη ματια ειναι φοβερο. Οταν ομως συνηθισει το ματι και μετα...κατι του λειπει :rolleyes: κατι δεν παει καλα με την αρμονια του. Λογικα ολα ειναι στη θεση τους, κενο στη μεση, ριζες , γραμμες κλπ αλλα μου αφηνει μια γευση οτι κατι λειπει..
Ισως θελει μερικους ακομα ογκους φυτων γιατι το κενο δειχνει πολυ μεγαλο. Εκτος απο το stargrass δεν υπαρχει καποιο αλλο φυτο που να δινει "σχημα " στο aquascape.
Παιζει ρολο και το φοντο, που με την προχειρη φωτογραφιση δειχνει "βρωμικο" σκουρο γκρι.. Στην τελικη φωτογραφια θα πρεπει να δοκιμαστει και με backlight, νομιζω οτι θα του ταιριαζει.

Αλεξ και εμενα αυτο μου σκαει τελευταία και εχω σκεφτει οτι αν μπει ενα ακομα φυτο δεξια πισω, (οπως εχω το stargrass αριστερα) θα δεσει πολυ καλυτερα απλα ψαχνω να βρω πο φυτο

Raven 12-04-10 00:22

Παράθεση:

Αλεξ και εμενα αυτο μου σκαει τελευταία και εχω σκεφτει οτι αν μπει ενα ακομα φυτο δεξια πισω, (οπως εχω το stargrass αριστερα) θα δεσει πολυ καλυτερα απλα ψαχνω να βρω πο φυτο
Τι λες για ενα απο αυτα:
Rotala rotundifolia
Rotala green
Πρασινο Myriophyllum
Limnophyla aquatica
Cabomba caroliniana
Ludwigia arcuata


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01569 seconds with 11 queries