Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   amano vs microsorum....συμβουλες please (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11180)

Πάνος 17-03-06 15:37

amano vs microsorum....συμβουλες please
 
4 Συνημμένο(α)
αισθανθηκα οτι θα θεωρηθω παραλογος ανοιγοντας αυτο το θεμα αλλα....οι φωτογραφιες δε μου αφησαν περιθωριο αμφιβολιας...
εχοντας ακουσει για το "καθαρισμα" της αλγης των φυτων απο τις caridina japonica (αμανο γαριδες) αγορασα μια εξαδα και κατοπιν αφου μου αρεσαν αλλες 6. βρισκονται 3 μηνες στο ενυδρειο μου και ολα πηγαιναν καλα. το μονο που με ενοχλουσε ειναι πως εκλεβαν τις ταμπλετες η τα pellets που εριχνα για τα corydoras. σημερα μολις ξυπνησα κι αντικρισα το ενυδρειο φατσα μουρη η μεγαλυτερη αμανο μου (5 εκ) να τρωει ενα μικροσορουμ. δεν το εκανε κανεις αλλος γιατι εχω πλατυ γκαπυ sae, ottos,corys και δεν εχω σαλιγκαρια.. εφαγε λαιμαργα μπροστα στα ματια μου μισο φυλλο microsorum pteropous..παραθετω φωτο...
το φυλλο ειναι αυτο που μοιαζει σαν αυτα των δεντρων φαγωμενα απο καμπιες...μονο τα νευρα αφησε αθικτα..εστιαστε στο μοπανι και θα το δειτε καθαρα. στην τελευταια φωτο εκοψα το φυλλο και το φωτογραφισα εκτος ενυδρειου.
πρεπει να βγαλω τη γαριδα η ολες γιατι θα κανουν το ιδιο και οι αλλες καποια στιγμη? τρωνε οι αμανο φυτα? εχεις καποιος παρομοια εμπειρια?
συγνωμη δεν εχω καλη μηχανη και δε μπορω να εστιασω περισσοτερο...θα ηταν πολυ θολες οι φωτο
σας παρακαλω για συμβουλες...

netblues 17-03-06 19:44

Τα περισσοτερα , αν οχι ολα απο τα λεγομενα αλγοφαγα ειδη, καποιες στιγμες τρώνε και καποια τρυφερά φυτά ειδικότερα αν δεν υπάρχει φρέσκια άλγη.
Δοκιμασε να τις ταισεις με ταμπλετες αλγης η και σπιρουλινα.

DJK 17-03-06 21:20

Έχω 10 Caridina Japonica. Στο δικό μου ενυδρείο έχω δει να τρώει Hydrocotyle Leucocephala ένω έχω ακούσει ότι τους αρέσει και το Alternanthera αν και σε αυτό δεν έχω ίδια άποψη. Το έχω δει όμως μόνο μία φορά στους 6 μήνες που τις έχω το οποίο σημαίνει οτι δεν της άρεσε τελικά και τόσο πολύ.

lasal 18-03-06 00:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex-poli
σημερα μολις ξυπνησα κι αντικρισα το ενυδρειο φατσα μουρη η μεγαλυτερη αμανο μου (5 εκ) να τρωει ενα μικροσορουμ.

Μπορεί να τσιμπολογίσει λίγο ομως δεν μπορεί να κάνει αυτού του μεγέθους ζημιά.
Δεν νομίζω πως στο έφαγε η γαρίδα αμάνο όμως ειμαι σχεδόν σίγουρος για τα SAE.

mikenuke 18-03-06 16:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal
όμως ειμαι σχεδόν σίγουρος για τα SAE.

Ειναι πιθανο, ειδικα αν ειναι ενηλικα.Βεβαια τα φυλλα του πτεροπους ειναιπολυ σκληρα, αλλα δεν ξερεις καμια φορα.
Τι μεγεθος εχουν τα ΣΑΕ σου?

Πάνος 18-03-06 19:14

ηταν η γαριδα...
 
σας ευχαριστω για το ενδιαφερον και συγνωμη που δεν μπορεσα να συνδεθω πιο νωρις να απαντησω..
τα sae 3 τον αριθμο τα πηρα 20 μερες πριν και ειναι πολυ μικρα (3 εκ). εν τω μεταξυ ειδα το φυλλο κα εκατσα να παρατηρησω οποτε ειδα τη γαριδα να κανει τη μιση ζημια της συνολικης μπροστα μου. και μαλιστα σε ελαχιστο χρονο. γιαυτο πιστευω πως και την αλλη μιση ζημια την εκανε αυτη. αν παιζει καπιο ρολο ειναι η μεγαλυτερη που εχω....θα δοκιμασω και με ταμπλετες σπιρουλινας να δω αν ξανασυμβει...αν ναι θα ενημερωσω σχετικα..

Πάνος 09-04-06 21:50

τα ιδια παντελακι μου...
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex-poli
σας ευχαριστω για το ενδιαφερον και συγνωμη που δεν μπορεσα να συνδεθω πιο νωρις να απαντησω..
τα sae 3 τον αριθμο τα πηρα 20 μερες πριν και ειναι πολυ μικρα (3 εκ). εν τω μεταξυ ειδα το φυλλο κα εκατσα να παρατηρησω οποτε ειδα τη γαριδα να κανει τη μιση ζημια της συνολικης μπροστα μου. και μαλιστα σε ελαχιστο χρονο. γιαυτο πιστευω πως και την αλλη μιση ζημια την εκανε αυτη. αν παιζει καπιο ρολο ειναι η μεγαλυτερη που εχω....θα δοκιμασω και με ταμπλετες σπιρουλινας να δω αν ξανασυμβει...αν ναι θα ενημερωσω σχετικα..

και ενημερωνω λοιπον.....λιγο αφησα ακαθαρτο το ενυδρειο...λιγο φως παραπανω και φρεσκια αλγη ετοιμη για μεζε στις γαριδες...οσο την εφαγα εγω τοσο την εφαγαν κι αυτες.:smt021 ...ουτε οι ταμπλετες σπιρουλινας εκαναν κατι....οποτε τα microsorum pteropus "undulata" εγιναν αναρπαστα:mad: ...ισως αρεσει η γευση τους...αφου ειδα κι αποειδα μετεφερα τις γαριδες στο βρεφοκομειο-ενυδρειο που εχω για τα ζωοτοκα μου:( ....να δω εκει τι θα φανε που δεν εχω φυτα?:D ελπιζω τα νεογεννητα να μην εχουν προβλημα..παντως δε ξερω αν ξανατολμησω το συνδυασμο γαριδες αμανο και φυτα....:(

lasal 09-04-06 23:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex-poli
παντως δε ξερω αν ξανατολμησω το συνδυασμο γαριδες αμανο και φυτα....:(

Μήπως δεν ειναι γαρίδες αμάνο αλλα ghost?
Βγαλε μια φωτογραφια να δούμε.

azores 11-04-06 01:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal
Μήπως δεν ειναι γαρίδες αμάνο αλλα ghost?
Βγαλε μια φωτογραφια να δούμε.

Είναι σίγουρα γαρίδες αμάνο Γιάννη, γιατί απο το ίδιο ενυδρείο είχες πάρει και σύ...:D:D:D

Πάνος 11-04-06 14:41

διαφορετικα ενυδρεια...διαφορετικοι κοσμοι..
 
ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδια...παραυτα οι αμανο ειναι ενδιαφεροντα οντα και θα τις κρατησω στο μικρο...
τι να υποθεσω..καθε ενυδρειο ενας κατασκευασμενος βιοτοπος απο διαφορετικους δημιουργους...αρα και ενας διαφορετικος μικροκοσμος με διαφορετικες συνθηκες ,αναγκες και ισως διαφορετικες συμπεριφορες...ισως αυτη ειναι και η μαγεια του ενυδρειου...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01659 seconds with 11 queries