Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ενυδρείο από πλεξιγκλάς...Χωρίς ψάρια... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43972)

Τηλέμαχος 22-09-10 14:18

Ενυδρείο από πλεξιγκλάς...Χωρίς ψάρια...
 
Γειά σας! Έχω πολλές απορίες τελευταία...Και τώρα πάω για ψευτό-DIY
Θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο που δεν θα είναι ενυδρείο, χωρίς ψάρια, χωρίς βυθό, χωρίς βιολογία χωρίς τίποτα... Θέλω να χρησιμοποιήσω πλέξιγκλας αλλά θα μου συστήνατε κάτι για την κατασκευή;
Θα είναι μια απλή εργασία για το σχολείο... Για την τεχνολογία. Θα συνδυάσω και κάποιες δικές μου πατέντες... Με ροές και ράβδους και έλικες...
Δεν ξέρω τί να βάλω για τον πάτο και αφού κολλήσω τα 4 γυαλιά πως θα τα ασφαλίσω από το πάνω χείλος... Διαθέτω ενυδρειακή σιλικόνη και θα πάρω και πλέξιγκλας... Η εργασία θα γίνει σε μερικούς μήνες αλλά θέλω να προετοιμάζω ένα σχεδιάγραμμα.
- Ανακεφαλαίωση

1. Ενυδρείο 4 πλευρών, χωρητικότητας 8-10 λίτρων. Συστήνετε διαστάσεις για να μπορώ να το κουβαλώ κιόλας; Επιτρεπτά υλικά πλέξιγκλας.
2. Στεγανό. Με σιλικόνη και τί πάτο;
3. Αντλία από το φίλτρο στην καραντίνα μου. Για να σπρώχνει το νερό στην έλικα και να κινεί το καλαμάκι-ράβδο.


Συμβουλές; Και σόρυ για το οφ τόπικ...

paris_athens 22-09-10 14:24

Σιλικονη και πλεξι απλα ξεχνα το...αν δεν εχει βαρος και δεν βαλεις και νερο μεσα μπορεις να το κολλησεις με κολλα δυο συστατικων για ακρυλικα. Αλλιως πας στο φαρμακειο παραγγελνεις χλωροφορμιο και με πολυ προσοχη κανεις την κολληση.

Τηλέμαχος 22-09-10 14:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paris_athens (Μήνυμα 483672)
Σιλικονη και πλεξι απλα ξεχνα το...αν δεν εχει βαρος και δεν βαλεις και νερο μεσα μπορεις να το κολλησεις με κολλα δυο συστατικων για ακρυλικα. Αλλιως πας στο φαρμακειο παραγγελνεις χλωροφορμιο και με πολυ προσοχη κανεις την κολληση.

:smt120:confused:

georgebruno 22-09-10 14:26

θελεις να αναπαραστησεις υδρογεννητρια?

Τηλέμαχος 22-09-10 14:34

Περίπου αλλά η ράβδος θα τραβάει ένα σκοινί που θα σηκώνει (και από τις δύο μεριές) ένα χάρτινο καλαθάκι με ανάλογο βάρος... Για να δω αν η δύναμη του νερού που βγαίνει από το φίλτρο μπορεί να σηκώσει τόσο βάρος...
-------------------------
Ξαναλέω τί θέλω να κάνω γιατί μπερδεύτηκα!
Παίρνω τέσσερα κομμάτια πλέξιγκλας (για τον πάτο δεν ξέρω) και τα κολλάω μεταξύ τους με ενυδρειακή σιλικόνη (Λάθος από ότι μου είπατε)
Βάζω μέσα το παλιό μου φίλτρο που γυρίζει 300λ/ωρα της resun ένα πολύ μικρό.
Ενυδρείο 10 και πάνω λίτρων
Γεμίζω με νερό
Ξεκινώ το φιλτράκι
Πετάει νερό
Γυρίζει τη ράβδο
:confused:

georgebruno 22-09-10 14:41

γιατί θελεις να το κάνεις απο πλέξι αναγκαστικά?με γυαλι θα ηταν πιο ευκολο (ασε που υπάρχουν και ετοιμες τετραγωνες γυαλες με λιγα χρηματα)

Τηλέμαχος 22-09-10 14:42

γυάλα έχω και το θέμα μου είναι πως θα ήθελα να το φτιάξω μόνος μου...
Απαγορεύεται από ότι μου είπαν η χρήση γυαλιού! :smt120 Μόνο πλέξιγκλας μέσα στο εργαστήριο...
Δηλαδή πλέξιγκλας και σιλικόνη δεν;
Ούτε για λίγες μέρες;

georgebruno 22-09-10 14:51

υπάρχουν και πλαστικές γυάλες ακόμα πιο φθηνες!και δεν θα έχεις διαρροές σιγουρα και θα την χρησιμοποιήσεις και για ενυδρειακούς σκοπους μεθαυριο(παρτην λιγο μεγαλύτερη από 10 λιτρα!:smt052)Βέβαια επειδή ξέρω οτι η χαρά του diy είναι απίστευτη,αν θελεις το θέλεις τόσο πολύ προχωρα το..

Τηλέμαχος 22-09-10 14:51

Ε αυτό θέλω να κάνω...
Συμβουλές για να το φτιάξω;
Διαθέτω σιλικόνη...

bokostas 22-09-10 16:31

Δεν κάνει η σιλικόνη, το πλέξι κολλάει με χλωροφόρμιο, όπως σωστά σου είπε ο paris_athens:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paris_athens (Μήνυμα 483672)
Σιλικονη και πλεξι απλα ξεχνα το...αν δεν εχει βαρος και δεν βαλεις και νερο μεσα μπορεις να το κολλησεις με κολλα δυο συστατικων για ακρυλικα. Αλλιως πας στο φαρμακειο παραγγελνεις χλωροφορμιο και με πολυ προσοχη κανεις την κολληση.


Τηλέμαχος 22-09-10 16:38

ΟΚ! Ευχαριστώ!
Τελικά θα χρησιμοποιήσω γυαλί (θα ζητήσω ειδική άδεια)...
Ωραία, το κολλάω με ενυδρειακή σιλικόνη, περιμένω.
Με τα υπόλοιπα σημεία τί κάνω; (Πάτος κτλ κτλ;)

bokostas 22-09-10 16:54

Εγώ για πάτο θα χρησιμοποιούσα ένα... 5ο γυαλί. Γιατί να το ρισκάρεις με κάτι άλλο?
Τι άλλο σε προβληματίζει?

Τηλέμαχος 22-09-10 17:25

Το ίδιο σκεφτόμουν...
Τώρα θα φτιάξω ένα πλάνο με τις διαστάσεις... μετά τα μαθήματαzw
-------------------------
Αποφάσισα:

Μ: 40
Π: 35
Υ: 25
εκ
Λ: 35

Συμβουλές συγκόλλησης;
-------------------------
Πόσο κοστίζει περίπου το τζάμι αν έχει πάχος 3μμ και θα χρειαστώ 52 τετ εκατοστά;

Crazy_Beaver 22-09-10 18:31

Φίλε μου έχει το Jumbo μικρα ενυδρία νομιζω 10 και 15 λίτρων είναι απο πλέξυ.

Τηλέμαχος 22-09-10 18:37

Ευχαριστώ γνωρίζω καλά για τα jumbo αλλά η ουσία του μαθήματος είναι να φτιάξω κάτι με δική μου πρωτοβουλία...
Και αν κάτι πάει στραβά, βουρ για jumbo...:D

Τελικά πώς να τα κολλήσω;
http://i56.tinypic.com/25p4ozc.jpg

Dream Waters 22-09-10 19:33

Θα παρεις τζαμι 5mm, 3mm κανουν μονο για κορνιζοποιια.
Το συγκεκριμενο προγραμμα ειναι τερμα "ακυρο" διοτι περνει σαν παραγοντα μοναχα το υψος της δεξαμενης και οχι τοσο πολυ το φαρδος.
Σου μιλαει ενας κατασκευαστης.

Neoklis 22-09-10 19:40

Νικο αυτο ειναι ενα θεμα που συζητούσαμε πρόσφατα με τον βασίλη...
Δεν ειναι και τόσο "άκυρο" το συγκεκριμένο, γιατί η υδροστατική πίεση που ασκείται σε ενα ενυδρειο έχει να κάνει μόνο με το υψος..

Θα είχε ενδιαφέρον ομως νομιζω να το συζητήσουμε...
Παω να ανοίξω ενα νεο ποστ, για να μην "βρωμιζουμε" του παιδιου..:rolleyes:


Τώρα για το 3mm συμφωνω μαζι σου, απαιτείται τζάμι 5mm...
________________________________________________

οποιος θελει να πει κατι ας το κανει εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43982

Τηλέμαχος 22-09-10 20:13

Μία απλή εργασία σχολείου θα είναι! Σιγα μην την χρησιμοποιήσω για ενυδρείο!
εκτος και αν βγει καλό:D
οκ λοιπον παχος 5μμ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01816 seconds with 11 queries