Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=141)
-   -   γεννησαν τα νεον τετρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34094)

doctor 12-09-09 21:48

γεννησαν τα νεον τετρα
 
γεια σας παιδια ειμαι σχετικα καινουριο μελος στο φορουμ.εχω ενα ενυδρειο 110 λιτρων με ευκολα φυτα και σημερα ειδα τα νεον μου να γεννανε.δυστυχως δν νομιζω να επιζησουν τα αβγα αλλα η εμπειρια ηταν μοναδικη.ειναι ενα κοπαδακι των δεκα και εχει για συγκατοικους ενα ραμιρεζι 5 corydoras ενα ancistrus bristlenose.

Memas 13 13-09-09 08:09

Καταπληκτικό και πολυ σπάνιο αν μιλάμε για paracheirodon innesi.
δεν έχεις ένα ενυδρείο καραντίνα να τα μεταφέρεις?
Πάντως συγχαρητήρια
Δεν λες και τις παραμέτρους σου μήπως κάνουμε κ οι υπόλοιποι τίποτα?

doctor 13-09-09 10:03

ευχαριστω πολυ.δυστυχως δν εχω ενυδρειο καραντινα γιατι δν περιμενα με τιποτα να γεννησουν καθως ηξερα πως ειναι πολυ σπανιο.οι τιμες μου ειναι ph 6.9 ανθρακικη 4 ολικη 5 θερμοκρασια 24.5.χρησιμοποιω νερο Α.Ο τριων σταδιων και συμπληρωνω με ιχνοστοιχεια.ταιζω καθε μερα της εβδομαδας διαφορετικη τροφη.

Dimis 13-09-09 13:08

Γενικα οπως ολα τα ζωντανα οταν βρισκοντε σε ιδανικες συνθηκες ετσι και τα ψαρια βγαζουν τον καλυτερο τους εαυτο.
Οι παραμετροι του νερου σου οι συγκατοικοι και η ιχθυοφορτιση ειναι ιδανικες και γι αυτο συνεβει αυτο.
Ευγε...

doctor 13-09-09 18:22

να αναφερω επισης πως τα νεον προτιμησαν να χωθουν μεσα στη limnofilla sessiflora που εχω και εκει να γενησουν.σημαδια γενικα πως ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη ειναι το ατελειωτο κυνηγητο μεταξυ τους.τουλαχιστον αυτο συνεβη στη δικη μου περιπτωση.

blondi 13-09-09 21:31

μπραβο και απο μενα!!!!!!!!!!!!!!!

imichal 13-09-09 22:00

Mπραβο!

kifinas 13-09-09 22:01

Καμια φοτωγραφια δεν εχεις να ανεβασεις μιλαμε για εξερετικα σπανιο συμβαν.

doctor 13-09-09 22:09

δυστυχως παιδια δν εχω.ειναι το πρωτο μου ενυδρειο και τα νεον ειναι μεσα 6 μηνες οσους εχω και το ενυδρειο.ετσι λοιπον και εγω δν περιμενα να συμβει αυτο καθως ηξερα πως ειναι πολυ σπανιο.η διαδικασια αναπαραγωγης αρχισε μολις αναψαν οι λαμπες και κρατισε γυρω στις 2 ωρεσ οπου τα αρσενικα νεον κηνυγουσαν τα θηλυκα και μολις καποιο αρσενικο καταφερνε να το στριμωξει ενωνονταν πλαι πλαι και υστερα απο 4-5 δευτερολεπτα τιναζονταν και εβλεπες τα αυγουλακια.

Γιώργος Κ 13-09-09 22:37

Ομορφες στιγμες!! :p
Για να πετυχεις αναπαραγωγη ειναι λιγο "δυσκολο" αλλα αν θες δεν ειναι ακατορθωτο ... θα χρειαστεις ενα ενυδρειο να μεταφερεις τα αυγα και να το καλυψεις απο ολες τις μεριες αφου τις πρωτες μερες δε θελουν καθολου φως!

doctor 17-09-09 17:02

Απιστευτο.τα νεον μου ξαναγεννησαν.

Memas 13 17-09-09 17:31

Πολλά μπράβο.
Βγάλε φωτογραφίες οπωσδήποτε και φτιάξε ένα χρονικό του συμβάντος, είμαι σίγουρος ότι αξίζει να γίνει άρθρο.
Βέβαια σκοπός σου είναι να επιζήσουν κάποια από τα μικρά, μακάρι όλα...:smt041
Πρόσεξε τα. Αποψη μου είναι να μετακομίσεις ή τα ψάρια σου ή τα μικρά.

ΜΙΜΗΣ 17-09-09 19:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από doctor (Μήνυμα 375601)
Απιστευτο.τα νεον μου ξαναγεννησαν.

Οταν λες γεννησαν τι ενοεις?
Γονιμοποιηθηκαν τα αυγα?

Γιατι απο το να γεννησουν μεχρι να δεις ουριτσες...

πιστευω εχει ακομα δρομο και δουλεια.

παντος μπραβο για την σωστη φροντιδα τον ψαριων σου.

doctor 17-09-09 20:09

οχι φιλε μου απλα ζευγαρωσαν δν γεννηθηκαν τα αβγα και δν πιστευω να γεννηθουν καθως θελουν ενα δευτερο ενυδρειο για να τα μεταφερω το οποιο δν εχω. επισης θελουν να μην υπαρχει φως καθως τα αβγα τους ειναι φωτοφοβικα.και τελος και να τα ειχα ολα αυτα το μαζεμα τους δν ειναι το πιο ευκολο πραγμα καθως γεννανε τα αβγα στα λεπτα φυλλα τις limnofilla και δν μπορω να τα μαζεψω.αυτα

Γιώργος Κ 17-09-09 20:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από doctor (Μήνυμα 375639)
... δεν ειναι το πιο ευκολο πραγμα καθως γεννανε τα αβγα στα λεπτα φυλλα τις limnofilla και δν μπορω να τα μαζεψω.αυτα

Με μια μεγαλη συριγγα μπορεις να τα μαζεψεις ... αλλα οπως λες πρεπει να εισαι καλα προετοιμασμενος!!

doctor 17-09-09 20:14

Η μονη περιπτωση παντως που μπορω να φανταστω για την εκκολαψη των αβγων ειναι να εχω ενα ενυδρειο μονο με νεον μεσα και κερατοφυλλο και μολις γινει η αναπαραγωγη να τα βγαλω γιατι εχουν την συνηθεια να τα τρωνε και υστερα να σβησω το κυκλοφορητη και να εχω μονο αεραντλια και τελος να τα απομονοσω απο το φως.με ολα αυτα καταλαβενετε οτι η εκκολαψη των αβγων ειναι ακατορθωτη για μενα αυτην την στιγμη αλλα στο μελλον ποτε δν ξες τι μπορει να γινει.

gangster95 17-09-09 20:56

:rolleyes:παιδια τα νεον θελουν μαλατο νερο;

Memas 13 17-09-09 23:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gangster95 (Μήνυμα 375653)
:rolleyes:παιδια τα νεον θελουν μαλατο νερο;

ναι;)

Raven 18-09-09 01:20

Ειχα παρομοια εμπειρια με τα neon καποτε. Ειδα ουριτσες αλλα μια ατυχια με το θερμαντικο σκοτωσε τα μωρα μολις βγηκαν.
Δεν ειναι τοσο δυσκολο να γεννησουν, ειναι πολυ δυσκολο ομως να κρατησεις γονο και θελει καλη οργανωση και προετοιμασια.
Δες εδω την αποτυχημενη μου τοτε προσπαθεια για αναπαραγωγη.

Memas 13 18-09-09 07:59

Να ξέρεις ότι η μεγαλύτερη πιθανότητα είναι να γεννήσουν το πρωί με το πρώτο φως...
άρα καλό είναι να έχεις το νου σου για να προλάβεις καταστάσεις...;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02032 seconds with 11 queries