Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ΑΛΓΗ??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34922)

m3expert 25-10-09 13:35

ΑΛΓΗ???
 
Το τζαμι μου μαζευει κατι πρασινα στιγματα αγορασα κατι για να το καθαρισω(μαγνητη) αλλα δεν φευγει με τιποτα.
δοκιμασα και λιγο υαλοβαμβακα οσο και να εβαζα δυναμη με το χερι λιγο εφυγε τελικα .
τι να ειναι αυτο ???

Γιώργος Κ 25-10-09 13:38

Λογικα αλγη .... Βαλε μια φωτο αν μπορεις!
Παιρνεις μια τηλεκαρτα τη πλενεις καλα ... και καθαριζεις το τζαμι!!
Και πιστωτικη κανει :D
Η ενα σφουγγαρι που εχουμε για τα πιατα (αχρησημοποιητο - χωρις αρωματα - το απλο) το πλενεις πολυ καλα και απο εδω και περα το εχεις να καθαριζεις τα τζαμια!! :p

ErnieBall 25-10-09 13:39

με λεπτο συρματακι κουζινας βγαινει η αλγη...δεν εννοω το κλασικο για τα πιατα..
ειναι κατι αλλα...αν και το με το κλασικο βγαινει αν δεν εχει χρησιμοποιηθει με απορρυπαντικο

Γιώργος Κ 25-10-09 13:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ErnieBall (Μήνυμα 383586)
με λεπτο συρματακι κουζινας βγαινει η αλγη...δεν εννοω το κλασικο για τα πιατα..
ειναι κατι αλλα...

Δε το εχω δοκιμασει αλλα ... μη κανει γρατζουνιες στο τζαμι?

ErnieBall 25-10-09 13:44

ειναι πολυ μαλακο συρμα.το πιεζεις και ειναι σα σφουγγαρι...εμενα προσωπικα δε μου χει κανει ουτε μια..

Dionysia 25-10-09 14:34

εμενα με τον μαγνητη καθαρισε και ειχε πιασει και πολυ αλγη.δοκιμασε να μην ειναι αδειο εννοω εκει που θα καθαριζεις το ενυδρειο να εχει νερο γιατι αν δεν εχει δεν βγαινει το εχω δοκιμασει.

ErnieBall 25-10-09 14:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dionysia (Μήνυμα 383607)
εμενα με τον μαγνητη καθαρισε και ειχε πιασει και πολυ αλγη.δοκιμασε να μην ειναι αδειο εννοω εκει που θα καθαριζεις το ενυδρειο να εχει νερο γιατι αν δεν εχει δεν βγαινει το εχω δοκιμασει.


αχ πως φαινεται η νοικοκυρα!:D

harris samos 25-10-09 14:38

μαγνητακη της τουνζε απιστευτο

Γιώργος Κ 25-10-09 14:48

Προσεξτε τα μαγνητακια οταν πλησιαζετε στο υποστρωμα ... αν μπει ενας κοκκος αμμου η ακομα χαλικακι ... τοτε εμφανιζονται γρατζουνιες .. το εχω παθει για αυτο το λεω!! :rolleyes:

harris samos 25-10-09 14:51

στο μαγνητακι της τουνζε δεν περναει τιποτα ουτε η ψιλοκοκκι αμμος :smt041:smt041:smt041:smt041

Teo1 25-10-09 16:25

πάρε από ένα χρωματοπωλείο μια ξύστρα τζαμιών
http://www.toolstore.gr/images/XISTRAWEB.jpg

KNOCKY 25-10-09 16:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 383613)
Προσεξτε τα μαγνητακια οταν πλησιαζετε στο υποστρωμα ... αν μπει ενας κοκκος αμμου η ακομα χαλικακι ... τοτε εμφανιζονται γρατζουνιες .. το εχω παθει για αυτο το λεω!! :rolleyes:

Αυτο ειναι γεγονος την εχω πατησει κι εγω.

Πάνος 26-10-09 10:54

green spot αλγη λογικα...σφουγγαρακι κουζινας απλο χωρις φαρμακο καινουριο εννοειται ειδικα για το ενυδρειο...μια χαρα την καθαριζει...το χρησιμοποιω χρονια...ουτε η πρασινη επιφανεια κανει γρατζουνιες...
και ξυστρα τζαμιων εχω χρησιμοποιησει αλλα μετα απο λιγο καιρο σκουριαζει και θελει αντικατασταση συντομα...ευτυχως ειναι φθηνες βεβαια!

douran_p 26-10-09 11:03

πλακα πλακα μετα απο 6 μηνες μολις εβαλα 2 λαμπα και ανεβασα τα βατ συν οτι αργησα να κανω μια αλλαγη.... (γιατι αλλαζα νερο καθε 7 με 10 και το πηγα καθε 15 γιατι εβαλα φυτα κερατοφυλλο και 2 ανουμπιες....)

και αντι για 15 μερες αλλαξα νερο στις 25

εχω γεμισει και γω με πρασινη αλγη στο μπροστινο και πιοσω τζαμι κυριως

και δεν την καθαρισα εδω και ενα μηνα :rolleyes:

στην επομενη αλλαγη 8α παιξει σφουγγαρακι κουζινας και αν δεν γινει δουλεια θα ανοιξω ποστ για συμβουλες

yannakis 02-11-09 22:28

παιδια οταν καθαριστει η αλγη πως την μαζευεις?

Πάνος 02-11-09 23:25

η green spot δε μαζευεται...οταν χρησιμοποιεις σφουγγαρακι ενα μερος μενει στο σφουγγαρι αλλα ενα μερος διαλυεται στο νερο και βλεπεις τα αιωρουμενα σωματιδια...πολλα απο αυτα κατακρατουνται στο φιλτρο και αλλα καταληγουν και παλι συντομα στο τζαμι...το μεγαλυτερο μερος ομως αφαιρειται..;)

yannakis 02-11-09 23:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 386114)
η green spot δε μαζευεται...οταν χρησιμοποιεις σφουγγαρακι ενα μερος μενει στο σφουγγαρι αλλα ενα μερος διαλυεται στο νερο και βλεπεις τα αιωρουμενα σωματιδια...πολλα απο αυτα κατακρατουνται στο φιλτρο και αλλα καταληγουν και παλι συντομα στο τζαμι...το μεγαλυτερο μερος ομως αφαιρειται..;)

ευχαριστω πολυ!

crazyio 02-11-09 23:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Teo1 (Μήνυμα 383631)
πάρε από ένα χρωματοπωλείο μια ξύστρα τζαμιών
http://www.toolstore.gr/images/XISTRAWEB.jpg

Κάτι τέτοιες ξύστρες είναι ιδανικές για να καταστρέψουν τζάμια ...
Οι ξύστρες αυτές είναι περισσότερο για δουλειές ελαιοχρωματιστών, λίγο στραβή να είναι η λάμα κλαις το τζάμι σου.
Καλύτερα αν επιμένεις να βάλεις ξύστρα για την άλγη πάρε μια καλή για κεραμικές εστίες.

persival 03-11-09 07:54

Χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό αυτό κι ας μην έχω άλγες και το θεωρώ αποτελεσματικό. Βέβαια αν στραβώσει η λάμα όπως είπε και ο προλαλήσαντας και δεν το πάρω χαμπάρι.........

harris samos 03-11-09 10:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από persival (Μήνυμα 386146)
Χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό αυτό κι ας μην έχω άλγες και το θεωρώ αποτελεσματικό. Βέβαια αν στραβώσει η λάμα όπως είπε και ο προλαλήσαντας και δεν το πάρω χαμπάρι.........

αυτο περνει λαμα ξιραφι οπος αυτα που ξιριζομαστε ???? και κατι αλλο ποσο μακρος εχει το κονταρι ??

persival 03-11-09 19:11

Έχει μήκος κάτι λιγότερο απο 55 εκατοστά και το ξυράφι σίγουρα είναι πιο χοντρό σε σχέση με αυτά που ξυριζόμαστε, δεν μπορώ όμως να διευκρινίσω πόσο παχύ είναι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02335 seconds with 11 queries