Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κιχλίδες ποταμών Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=122)
-   -   φυλο kribensis (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17540)

alexinio 21-05-07 18:01

φυλο kribensis
 
2 Συνημμένο(α)
μετα απο καιρο μου μπαινουν υποψιες για το φυλο των krib μου
νομιζα οτι ηταν αρσενικο και θηλικο (αλλα οχι ζευγαρι)
η θυλικια κυνυγαει το αλλο ψαρι συνεχεια και καθεται ολη την ωρα στην φωλια
ασε που η κοιλια της ειναι κατακοκκινη
το αλλο κριμπ ειναι φωβισμενο και κα8εταιι στην επιφανιεια η δειλα δειλα κανει βολτες στο ενυδρειο και απομακρυνεται οταν δει το αλλο
μηπως δεν ειναι αρσενικο θυλικο? ε τοτε τι ειναι?
σας παραθετω μερικες φωτογραφιες για να δειτε και να μου πειτε τι να κανω
Υ.Γ.θελω επειγοντοως ζευγαρωμα και μωρα:D:D:D:D:D:D
αριστερα ο "αρσενικος" και δεξια η "θυλικια"

jimfytakis 21-05-07 18:15

Εμενα μου κανουν για ζευγαρι γιατι εχω και γω και εχω σχηματησει 2 ζευγαρια.Εχω παντως 3 αρσενικα που μου εμειναν γυρω στα 4εκ αν θελεις

alexinio 21-05-07 18:16

αρσενικο-θυλικο μπορει ...ζευγαρι με τπτ
τι να τα κανω τα 4cm?εδω το αρσενικο που εινια γυρω στα 6-7 κοντευει να το σκοτωσει
μηπως να επαιρνα ενα αρκετα μεγαλυτερο?

Giorgos 21-05-07 19:01

Από τη φωτογραφία που ανέβασες δεν μπορώ να διακρίνω το φύλο του πρώτου. Καμία καλύτερη μπορείς να πετύχεις; Φρόντισε να φαίνεται καλά η ουρά του.

alexinio 21-05-07 20:15

2 Συνημμένο(α)
:smt120ελπιζω να βοη8ησα

Giorgos 21-05-07 20:26

Δυστυχώς έχεις δύο θηλυκά.

alexinio 21-05-07 20:30

οποτε τι κανω? επιστρεφω το ενα?
ποιο ομως?
αυτο με τα πιο αχνα χρωματα ετσι?
το αρσενικο να φροντισω να ειναι λιγο πιο μεγαλο μηπως μην βγει η αλλη επιθετικη?
κριμα παντος κριμα το ειχα αγαπησει
:(:(:(:(:(:(

Giorgos 21-05-07 20:53

Να επιστρέψεις όποιο από τα δύο αποφασίσεις (εγώ θα κρατούσα την πιο δυνατή) και να επιλέξεις ένα ψάρι που να έχει ουρά με σχήμα ρόμβου και σημάδια πάνω της σε σχήμα αυγών (egg spots).

jimfytakis 21-05-07 21:13

George,εγω ξερω τα αρσενικα δεν εχουν τοσο χρωμα,δεν εχουν ροζ κοιλια και η ριγα τους ειναι πιο ξεθωρη.Δεν ισχυει?

klaz 21-05-07 21:20

ισχυει οτι ισχυει σε ολες τις κιχλιδες,δηλαδη οπου συνηθως δουλευει η ιεραρχια και υπαρχουν πολλα ατομα σε ενα τανκ,υπερισχυει ο δυνατοτερος,ο οποιος εχει και το πιο ζωντανο χρωμα,και ολοι οι υπολοιποιγια να μην δινουν στοχο,ειναι σχεδον αχρωμοι....
και σ'αυτην την περιπτωση και ασχετως φυλλου συμβαινει το ιδιο..!!

PascM 22-05-07 00:21

Βέβαια σε περίπτωση ζευγαρώματος θα δεινοπαθήσουν τα καημένα τα sterbai

alexinio 22-05-07 09:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 176392)
ισχυει οτι ισχυει σε ολες τις κιχλιδες,δηλαδη οπου συνηθως δουλευει η ιεραρχια και υπαρχουν πολλα ατομα σε ενα τανκ,υπερισχυει ο δυνατοτερος,ο οποιος εχει και το πιο ζωντανο χρωμα,και ολοι οι υπολοιποιγια να μην δινουν στοχο,ειναι σχεδον αχρωμοι....
και σ'αυτην την περιπτωση και ασχετως φυλλου συμβαινει το ιδιο..!!

δηλαδη αμα εβγαζα την πιο δυνατη θυληκια θα τονιζοταν το χρωμα της αλλης?
με τον αρσενικο που θα παρω τι να κανω?
να ειναι μεγαλυτερος απο την θυληκια?

klaz 22-05-07 09:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexinio (Μήνυμα 176437)
δηλαδη αμα εβγαζα την πιο δυνατη θυληκια θα τονιζοταν το χρωμα της αλλης?
με τον αρσενικο που θα παρω τι να κανω?
να ειναι μεγαλυτερος απο την θυληκια?

λογικα ναι,και οχι δεν ειναι απαραιτητο,αρκει να ειναι αρσενικος.....:rolleyes::p

alexinio 22-05-07 09:10

το ειπα αυτο επειδη ειχα βρει ενα σχετικο 8εμα που μια 8υληκια σκωτωνε ολους τους αρσενικους και σαν απαντηση δωσατε να παρει ενα μεγαλυτερο αρσενικο και να αλλαξει (νομιζω!) κατι στο aquascape
οποτε αρσενικος ναναι και οτι ναναι
thanks για τις απαντησεις!!!!

klaz 22-05-07 09:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexinio (Μήνυμα 176439)
το ειπα αυτο επειδη ειχα βρει ενα σχετικο 8εμα που μια 8υληκια σκωτωνε ολους τους αρσενικους και σαν απαντηση δωσατε να παρει ενα μεγαλυτερο αρσενικο και να αλλαξει (νομιζω!) κατι στο aquascape
οποτε αρσενικος ναναι και οτι ναναι
thanks για τις απαντησεις!!!!

με τα κριμπς βεβαια ολα ειναι σχετικα,μου εχει συμβει πανω σ'αυτο νπου λεςε ακριβως το αντιθετο.....
καθε ψαρι εχει τη δικη του προσωπικοτητα,γι'αυτο ειναι και λιγο λαχειο,η επιλογη του καθε ζωου....:rolleyes:;)

alexinio 21-01-08 17:15

Από την αναδιαμόρφωση του ενυδρείου μου ...μου έχει μείνει ενα krib στο οποίο θέλω [ανεξαρτήτως αν θα το κρατήσω] να ξέρω το φύλο του.
Το αγόρασα ως αρσενικό αλλα μόνο αρσενικό δεν βγηκε.
Φωτογραφίες...
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pict1343-1.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...a-pict1351.jpg

chris129 21-01-08 18:09

2 Συνημμένο(α)
εμενα παντως για αρσενικο μου φαινετε το δικο μου ζευγαρι αριστερα ειναι το θυληκο και δεξια ειναι ο αρσενικος

jimfytakis 21-01-08 18:44

αρσενικος ανευ αμφιβολιας

alexinio 21-01-08 21:52

Γιατί όμως με την θηλικία της φωτογραφίας [βλέπε 2η φωτογραφία του πρώτου μου πρώτου μου post] δεν παιχτηκε τίποτα?
Όλο τον κυνηγαγε και του ωρμουσε....
Ηταν χωμένος αυτός όλη την ώρα σε μια χαραμάδα ενός ξύλου.

glazar 21-01-08 22:38

Η θηλυκια ειναι φουλ ετοιμη για γεννα ενω ο αρσενικος δεν ειναι καθολου.
Φαινεται απο τα χρωματα του.Υπομονη βαλε κανα 2 σπηλιες παραπανω και θα την βρουν την ακρη

alexinio 21-01-08 22:53

Βασικα για να εξηγλησω την κατασταση.
Αρχισα με 2 kribs τα οποια βγηκαν θυληκα.
Το ένα απο το πολυ το ξυλο και την ζεστη του καλοκαιριου δεν άντεξε.
Έτσι πηρα αλλο ένα το οποιο απο τηην ωρα που μπηκε στο ενυδρειο κυνηγιόταν απο το άλλο και έμενε μόνο του σε μια τρυπα χωρίς να βγαίνει έξω καθόλου και ποτε.
Το θυλικο ήταν στην καρυδα του και το μόνο που έκανε ήταν να κυνηγάει το άλλο όταν εβγαινε και να ψάχνει για τροφη.
Αυτα...τέλοσπαντων μας άφησε και αυτο και έμεινα με το αρσενικο....

chris129 21-01-08 22:59

φιλαρακι μην απογοητευεσαι και τα δικα μου περιπου 6-7ΜΗΝΕς κανανε να βγαλουν γεννα τωρα που τα λεμε εχω 7 μικρα και περιμενω και νεα γεννα

GhostShip 22-01-08 17:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis (Μήνυμα 230421)
αρσενικος ανευ αμφιβολιας

Όταν στο λεγα εγώ εσύ τα δικά σου...

Anyway το θέμα είναι τι κάνεις τώρα! Για μένα πρώτα απ'όλα αγοράζεις ένα δεύτερο krib, αυτή τη φορά θηλικό, όχι πολύ μικρότερο απο αυτό που έχεις τώρα(στο ίδιο μέγεθος είναι καλά, μεγαλύτερο ακόμα καλύτερα) και τα βάζεις μαζί, μετά απο κει... you have to try your best!

alexinio 22-01-08 22:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GhostShip (Μήνυμα 230737)
Όταν στο λεγα εγώ εσύ τα δικά σου...

:smt033

alexinio 27-01-08 00:57

Λοιπόν...
Αποφάσησα να κρατήσω τον αρσενικο και να του βάλω μια θηλικια...
Έβγαλα το gourami και σύντομα όταν μπορέσω να τα πίασω θα βγάλω και τα πιγκουινάκια (penguin tetra)

ΥΓ έγινα κάτοχος ένος panaque L104 maccus!
Λέτε να τον πειράξουν τα κριμπ?

Moutralewn 28-01-08 10:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexinio (Μήνυμα 231960)
έγινα κάτοχος ένος panaque L104 maccus!
Λέτε να τον πειράξουν τα κριμπ?

Αν ζευγαρώσουν τα Κριμπς και ο πλέκο πλησιάζει, θα του αλλάξουν τα φώτα.!! ;)

alexinio 10-02-08 22:04

3 Συνημμένο(α)
Παιδιά έχω πολύ δυσάρεστα νέα...
Καταρχάς σας παραθέτω φωτογραφίες απο το κριμπένσις που αγόρασα για τον κύριο.
[1η φωτογραφία η θυλικιά (?)]
[2η φωτογραφία ο αρσενικός (?) που είχα]
[3η φωτογραφία η θυλικιά (?) όπως καταάντησε απο τον αρσενικό(?)]
Λοιπόν πήγα στο καταστημα και τους είπα να μου δώσουν μια θυλικιά krib.
Μου δίνουν το ψαράκι [το οποίο ήταν πολυ μεγάλο για θυλικό] και πάω σπίτι και κάνω την προσαρμογή.
Με το που το βάζω μέσα πάει να μπει στην καρλυδα και ο αρσενκός το αρπάζει απο τα μούτρα και α΄ρχισαν να παλέυουν.
Το καινούριο "έχασε" και τώρα έχει τα χάλια του.Το καταδιώκει συνέχεια ο άλλος και το τσιμπάει και το σέρνει και τώρα είναι ετοιμοθάνατο.
Δεν έχω κάνει τίποτα μέχρι τώρα και δεν επειχειρώ να στήσω ένα ενυδρειάκι και να το βάλω μέσα γιατί πιστεύω πως αυτό μπορεί να αποβεί μοιραίο.

fishme1 10-02-08 22:15

στησε ενα ενυδρειακι επειγοντως.

Πάνος 10-02-08 23:40

αν διακρινω καλα το σχημα της ουρας στην πρωτη φωτο...και η "θηλυκια" σου ειναι μαλλον αρσενικος!...η ουρα της θηλυκιας πρεπει να ειναι κοφτη πισω και να μην κανει μυτη...δηλαδη ολη η ουρα να ειναι τριγωνο και οχι ρομβος οπως του αρσενικου..
αν στησεις ενυδρειο θα ειναι αστρωτο οποτε θα καταδικασει το ψαρι...αλλα και ο αλλος θα το σκοτωσει οποτε παντο πισω στο μαγαζι η σε καποιο φιλο με στρωμενο ενυδρειο....
ο αρσενικος σου ειχε βρει τη φωλια και περιμενε θηλυκο...κι εσυ του πηγες εναν εισβολεα...δικαιως συμπεριφερθηκε ετσι...τα ενστικτα βλεπεις...παντως αν εχει ελπιδες να ζησει πρεπει να τα χωρισεις...

Tolis 11-02-08 03:14

Αρσενικο σου δωσανε, κι αν κρινω απο τη 3η φωτο, δεν θα χρειαστει να στησεις τιποτα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02276 seconds with 11 queries