Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   τελικα ειναι πολλες οι αποριες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43936)

emma 21-09-10 20:44

τελικα ειναι πολλες οι αποριες
 
σε 60λιτρο ενυδρειο εχω 2 ζεμπρακια, 3 ινδιανακια, 1 μονομαχινα(που θα μετακομισει), 1 γλειφτη(Gyrinocheilus aymonieri) κ ενα corydoras(που ψαχνει για σπιτι). θελω να φτιαξω κοπαδακια των 6 στα ινδιανακια κ στα ζεμπρακια μπορω, εχω περιθωρια η θα στριμωχτουν?εχει σημασια η αναλογια θυληκων κ αρσενικων κ πως θα ξεχωρισω τα θυληκα απο τα αρσενικα κ στα 2 ειδη??
-------------------------
υ.γ. οι διαστασεις μου ειναι: 60χ30χ38=68,4 λιτρα μεικτα.
60 λοιπον ειναι τα καθαρα μου:D
καμια ιδεα λοιπον?

Αber 21-09-10 20:55

ζεμπρακια εννοεις convict η αφρικανες?

emma 21-09-10 21:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αber (Μήνυμα 483350)
ζεμπρακια εννοεις convict η αφρικανες?

zabra danio οριστε και ενα λινκ ( μονο που τα δικα μου ειναι ροζ)
http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...w=1366&bih=552 :D:D

neos 21-09-10 21:21

Καταρχήν υποθέτω ότι όταν λες ζεβράκια εννοείς τα brachydanio rerio και όταν λες ινδιανάκια εννοείς τα hyphessobrycon serpae.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι στα λίτρα αυτά θα ήταν καλύτερα να κρατήσεις ένα από τα δύο είδη, να φτιάξεις μεγαλύτερη ομάδα 10-12 ατόμων και να δώσεις στο ενυδρείο ένα βιοτοπικό προσανατολισμό (ασιάτικο ή νοτιοαμερικάνικο). Αυτό όμως δεν είναι απόλυτο καθώς τα δύο είδη θεωρούνται "ειρηνικά" και κατάλληλα για κοινωνικό ενυδρείο (ίσως τα τέτρα θέλουν ένα κλικ πιο όξινο και μαλακό νερό από τα ντάνιο). Απλώς εγώ θεωρώ ότι τα λεγόμενα κοινωνικά ενυδρεία, ένα παρωχημένο είδος ενυδρείου ενώ αν στήσεις ένα βιοτοπικό species tank νομίζω θα χαρείς καλύτερα τις συμπεριφορές των ψαριών σου.
Σε κάθε περίπτωση, συγχαρητήρια που αποφάσισες να επιμεληθείς τη σύνθεση των ψαριών σου και να προσαρμόσεις το στήσιμο στις ανάγκες τους;)

emma 22-09-10 00:04

τα ζεμπρακια ειναι τα danio ναι τι ινδιανακια ειναι τα Hyphessobrycon Callistus,εχω ηδη ξεκινησει να φτιαχνω τον βιοτοπο,δεν θα εφτιαχνα μεγαλες ομαδες απο 6 ελεγα να βαλω.σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου :):)

delta66 22-09-10 00:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από neos (Μήνυμα 483365)
Καταρχήν υποθέτω ότι όταν λες ζεβράκια εννοείς τα brachydanio rerio και όταν λες ινδιανάκια εννοείς τα hyphessobrycon serpae.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι στα λίτρα αυτά θα ήταν καλύτερα να κρατήσεις ένα από τα δύο είδη, να φτιάξεις μεγαλύτερη ομάδα 10-12 ατόμων και να δώσεις στο ενυδρείο ένα βιοτοπικό προσανατολισμό (ασιάτικο ή νοτιοαμερικάνικο). Αυτό όμως δεν είναι απόλυτο καθώς τα δύο είδη θεωρούνται "ειρηνικά" και κατάλληλα για κοινωνικό ενυδρείο (ίσως τα τέτρα θέλουν ένα κλικ πιο όξινο και μαλακό νερό από τα ντάνιο). Απλώς εγώ θεωρώ ότι τα λεγόμενα κοινωνικά ενυδρεία, ένα παρωχημένο είδος ενυδρείου ενώ αν στήσεις ένα βιοτοπικό species tank νομίζω θα χαρείς καλύτερα τις συμπεριφορές των ψαριών σου.
Σε κάθε περίπτωση, συγχαρητήρια που αποφάσισες να επιμεληθείς τη σύνθεση των ψαριών σου και να προσαρμόσεις το στήσιμο στις ανάγκες τους;)

Συμφωνω

@ emma
Να επισημανω οτι ουτε ο CΑΕ (Gyrinocheilus aymonieri), που δεν σε ειδα να εχεις ενδοιασμους, ειναι καταλληλος για το ενυδρειο.

Alex_Salonica 22-09-10 00:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από emma (Μήνυμα 483363)
zabra danio οριστε και ενα λινκ ( μονο που τα δικα μου ειναι ροζ)

Αν είναι ροζ προφανώς είναι τεχνητά βαμμένα και συγκεκριμένα τα έχουν εκχύσει DNA μέδουσας :(

emma 22-09-10 00:56

Παράθεση:

Να επισημανω οτι ουτε ο CΑΕ (Gyrinocheilus aymonieri), που δεν σε ειδα να εχεις ενδοιασμους, ειναι καταλληλος για το ενυδρειο
γιατι δεν ειναι καταλληλα??

delta66 22-09-10 01:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από emma (Μήνυμα 483473)
γιατι δεν ειναι καταλληλα??

Εχεις τσεκαρει σε τι τελικο μεγεθος φτανει φυσιολογικα?
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...0aymonieri.htm
-------------------------
Για την επιλογη ψαριων και τη συμβατοτητα των ψαριων υπολογιζουμε κι αλλους παραγοντες εκτος απο τις παραμετρους του νερου.
Συνοπτικα:
- Ειρηνικη συμβιωση μεταξυ των ψαριων (απλα να μη τρωει το ενα το αλλο, αλλα ουτε και να κυνηγιουνται πολυ, στρεσαροντας τοσο τα αδυναμα ψαρια, ωστε να ασθενησουν αργα ή γρηγορα, η να βαζουμε ψαρια fin nippers και τσιμπανε τις ουρες και τα πτερυγια σε ψαρια που εχουν μακρυα.)
- Ιδιες αναγκες σε παραμετρους νερου (οξυτητα pH, σκληροτητα gH, θερμοκρασια)
- Διατροφη και τροπος σιτησης (να μπορουν/προλαβαινουν να τρεφονται ολα αλλα και χωρις να μπερδευουμε τις διατροφες τους)
- Παρομοιες αναγκες σε περιβαλλον/διακοσμηση ενυδρειου (ακομα και ροη νερου, ενταση φωτισμου κλπ)
- Τα λιτρα και οι διαστασεις να ικανοποιει το μινιμουμ λιτρων και διαστασεων που χρειαζεται καποιο ειδος απο αυτα, (υπολογιζεις το τελικο μεγεθος και οχι το μεγεθος των μωρων που πουλανε συνηθως τα πετσοπ)
- Να προσεχουμε την ιχθυοφορτιση, το συνολο δλδ των ψαριων που μπορεις να βαλεις (παλι συμφωνα με το τελικο μεγεθος τους ψαριου)
- Να τηρουμε τη σωστο αριθμο και αναλογιες ατομων (αν πρεπει δλδ να ζουν σε ομαδες, μοναχικα,σε ζευγαρια ή χαρεμια κλπ)


Η καταγωγη τους μας ενδιαφερει μονο στην περιπτωση που θελουμε να στησουμε αναπαρασταση καποιου βιοτοπου.
Προσοχη ομως, καποια ειδη ψαριων μπορει να ζουν στον ιδιο βιοτοπο αλλα να μην ειναι συμβατα στο ενυδρειο.
Πρεπει παντα να υπολογιζεις και τους πιο πανω παραγοντες συμβατοτητας. Δεν φτανει να ειναι απο τον ιδιο βιοτοπο τα ψαρια.
πχ Πιρανχας και Δισκοι ζουν στον ιδιο βιοτοπο. Στη φυση εχουν τη δυνατοτητα οι Δισκοι να αποφευγουν την επαφη με τα Πιρανχας, στο ενυδρειο οχι.

emma 22-09-10 01:08

Παράθεση:

Αν είναι ροζ προφανώς είναι τεχνητά βαμμένα και συγκεκριμένα τα έχουν εκχύσει DNA μέδουσας
ναι το εχω διαβασει κ εγω αυτο αφου τα πηρα εννοειται ο μονος λογος που ηθελα να τα κανω κοπαδακι ειναι για να ειναι αυτα καλητερα.

bokostas 22-09-10 01:10

Σπύρο αν το κάνεις λίιιιγο πιο αναλυτικό, αξίζει για υπόμνημα.:smt038

emma 22-09-10 01:12

Παράθεση:

Εχεις τσεκαρει σε τι τελικο μεγεθος φτανει φυσιολογικα?
εχεισ δικιο σε αυτο αλλα ακομα ειναι μικρουλις οταν ερθει η ωρα του κ αυτου νου θα τον δωσω για ιοθεσια!!:D:D

delta66 22-09-10 01:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 483480)
Σπύρο αν το κάνεις λίιιιγο πιο αναλυτικό, αξίζει για υπόμνημα.:smt038

Βοηθα οτι νομιζεις οτι λειπει ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από emma (Μήνυμα 483481)
εχεισ δικιο σε αυτο αλλα ακομα ειναι μικρουλις οταν ερθει η ωρα του κ αυτου νου θα τον δωσω για ιοθεσια!!:D:D

Κλασικο λαθος νεων.
1. Η αναπτυξη σε πολλα ειδη ψαριων επηρεαζεται απο το μεγεθος του ενδυρειου. Ποιος θελει ψαρι με νανισμο?
2. Σε βρισκω αρκετα αισιοδοξη οτι θα βρεις ευκολα καταλληλο ενυδρειο για να το δωσεις.

emma 22-09-10 01:30

ωραια εσυ σωστα τα λες αλλα κ γω αυριο θα δωσω το corydoraki μου λογο μοναξιας τωρα μαθαινω οτι πρεπει να δωσω κ αυτο,σιγουρα πρεπει να κοιταξω το καλητερο για τα ψαρακια μου αλλα ενα ενα. ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...:D:D:D

delta66 22-09-10 02:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από emma (Μήνυμα 483489)
ωραια εσυ σωστα τα λες αλλα κ γω αυριο θα δωσω το corydoraki μου λογο μοναξιας τωρα μαθαινω οτι πρεπει να δωσω κ αυτο,σιγουρα πρεπει να κοιταξω το καλητερο για τα ψαρακια μου αλλα ενα ενα. ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...:D:D:D

Ετσι,
Ολοι την πατησαμε καποτε.
Γραφουμε τωρα μηπως προλαβουμε να μην κανουν τα ιδια λαθη και στεναχωριουνται κι αλλοι.
Το εχω κανει και μπανερακι στην υπογραφη μου αριστερα.
Κανε κλικ πανω του.
Η λεξη "ΠΡΙΝ" εναι σημαντικη
:smt023

emma 22-09-10 02:20

Παράθεση:

Ετσι,
Ολοι την πατησαμε καποτε.
Γραφουμε τωρα μηπως προλαβουμε να μην κανουν τα ιδια λαθη και στεναχωριουνται κι αλλοι.
Το εχω κανει και μπανερακι στην υπογραφη μου αριστερα.
Κανε κλικ πανω του.
Η λεξη "ΠΡΙΝ" εναι σημαντικη
εχεις δικιο ετσι ειναι θελουμε το καλητερο για τα ψαρακια μας κ αυτο προσπαθουμε να τους δωσουμε!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01881 seconds with 11 queries