Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   βιοτοπικο ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18266)

steady 26-06-07 19:10

βιοτοπικο ενυδρειο
 
1 Συνημμένο(α)
οχι δεν θελω να ξεκινησω ενα βιοτοπικο ενυδρειο με δισκους<θελω δηλαδη αλλα δεν το τολμαω ακομα> απλα βρηκα μια κατα τη γνωμη μου απο τις ποιο πιστες αναπαραστασεις του rio negro σε ενυδρειο και ειπα να τη χαρισω σε εσας τους δισκαδες...
το μαυρο χρωμα του νερου σε συνδιασμο με aquaskaping χωρις φυτα<οταν το ph ειναι 5,5 λιωνουν στο negro>
και με ξυλα<ηθελε μερικα περισσοτερα> και φυλλα νομιζω ειναι τελειο για τα δισκακια και μια πιστη αναπαρασταση βιοτοπου...και τα ψαρακια πολυ ομορφα...
εσεις τι λετε εισαστε υπερ της πιστης ανπαραστασης βιοτοπου η της ευκολια με την προσθηκη λιγου κερατοφυλλου να τραβαει κανα νιτρικο:D

Pritanis 26-06-07 19:20

ο επομενος στοχος μου.... φυσικα με αγρια ψαρια και οχι υβριδια...... με πεχα 5,5 εκτος απο τα φυτα πεθαινουν και ολα τα ενδοπαρασιτα και βακτηρια που τοσο μας ταλαιπωρουν.......

MiziGr 26-06-07 19:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 185731)
ο επομενος στοχος μου.... φυσικα με αγρια ψαρια και οχι υβριδια...... με πεχα 5,5 εκτος απο τα φυτα πεθαινουν και ολα τα ενδοπαρασιτα και βακτηρια που τοσο μας ταλαιπωρουν.......

Αμα το καταφέρεις και βγάλεις και γέννα (που όπως σε κόβω μια χαρά μπορείς) θα μας κάνεις πάλι να μας τρέχουν τα σάλια!!! Δοκίμασέ το εγώ πιστεύω πως μπορείς να τα καταφέρεις!

safi 26-06-07 19:53

Εξαιρετική προσπάθεια προσομοίωσης, απογοητευτικό αποτέλεσμα
στην αισθητική.

mikenuke 26-06-07 19:59

To βρηκες, εννοεις δηλαδη οτι η φωτο και το ενυδρειο απο καποιον αλλο?ή εσυ το εκανες?γιατι με μπερδεψες...

steady 26-06-07 20:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από safi (Μήνυμα 185738)
Εξαιρετική προσπάθεια προσομοίωσης, απογοητευτικό αποτέλεσμα
στην αισθητική.

διαφωνω εξαρταται τι εχεις στο μυαλο σου εμενα με γοητευει το φυσικο και να καταφερω το προσομοιωσω...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke (Μήνυμα 185740)
To βρηκες, εννοεις δηλαδη οτι η φωτο και το ενυδρειο απο καποιον αλλο?ή εσυ το εκανες?γιατι με μπερδεψες...

η φοτο ειναι απο τσεχικο φορουμ την βρηκα πανω σε μια ερευνα που κανω για τον negro και τον orinoco με στοχο την προσομοιωση καποιου απο τους δυο δεν εχω αποφασισει ακομα:D
οχι με δισκους δυστηχως αλλα με κιχλιδες και κυριως pleco με προσπαθειες αναπαραγωγης καποιο ειδων που εχω στο μυαλο μου

mios 27-06-07 01:19

5 Συνημμένο(α)
Για δες εδώ !!!

steady 27-06-07 01:36

1 Συνημμένο(α)
καλα ο τυπος εγραψε φοβερο αποτελεσμα ακομι ποιο κοντα στη φυση απ το προυγουμενο θελει βεβαια να την κανεις την πατεντα σε ενυδρειο με βαθος για να δειξει!αλλα αυτη η λασπηλα που βγαζει ειναι φοβερη...
μπορω να φανταστω οτι ετσι θα ειναι ο πυθμενας του καναλιου αυτης της φοτο

MiziGr 27-06-07 01:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mios (Μήνυμα 185842)
Για δες εδώ !!!

Πραγματικά τέλειο αποτέλεσμα... Να υποθέσω πως έχει κολλήσει την άμμο με σιλικόνη;;;; Γενικά πρέπει να έχει σχέση με το diy (νομίζω είναι άρθρο του Γαύρου) που υπάρχει στο site του κυρίου Τάκη

mios 27-06-07 02:03

Ο τύπος είναι Σουηδός και το ενυδρείο 300 λτ :smt108 .Χρησιμοποίησαν ένα είδος τσιμέντου? :confused: (We have taken some special "concrete" and before the "concrete" hardened we stuffed the background with peat and the peat stucked in the process).Πάντως τώρα έχει πιράνχας μέσα

johnny98130 27-06-07 08:34

Εχω σχεδόν ετοιμάσει ενυδρειο 1500λτ, σχεδόν βιοτοπικό με άγριους δίσκους....υπομονή σε λίγες μέρες θα το ανεβάσω

klaz 27-06-07 08:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnny98130 (Μήνυμα 185881)
Εχω σχεδόν ετοιμάσει ενυδρειο 1500λτ, σχεδόν βιοτοπικό με άγριους δίσκους....υπομονή σε λίγες μέρες θα το ανεβάσω

ουαοο....:pαντε μας πεφτουν τα σαλια.....
το περιμενουμε...!!!!!

Genirous 27-06-07 09:37

2 Συνημμένο(α)
Κώστα (steady) καλό το ενυδρείο, αλλά οι ρίζες είναι απελπιστικά λίγες και μικρές...η άμμος είναι σχεδόν τέλεια!!!
Η τελευταία φωτό που ανέβασες δεν έχει σχέση με ποταμό blackwater, αλλά whitewater...;)
...
Αν θες να πάρεις μια γεύση από μαύρο ποταμό ρίξε ένα βλέφαρο εδώ...:rolleyes:

steady 27-06-07 09:41

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από genirous (Μήνυμα 185906)
Κώστα (steady) καλό το ενυδρείο, αλλά οι ρίζες είναι απελπιστικά λίγες και μικρές...η άμμος είναι σχεδόν τέλεια!!!
Η τελευταία φωτό που ανέβασες δεν έχει σχέση με ποταμό blackwater, αλλά whitewater...;)
...
Αν θες να πάρεις μια γεύση από μαύρο ποταμό ρίξε ένα βλέφαρο εδώ...:rolleyes:

αργησες ρε γιωργο σε περιμενα πολυ νωριτερα!!!!ναι οντως οι ριζες ειναι λιγες...μαλλον κλαδακια θα τα ελεγα αλλα δεν νομιζω οτι χαλαει κατι αυτο..
δεν ειναι απαραιτητο οτι παντου θα εχει τεραστιους κορμους...τι λες?
ναι οντως για τη φοτο εχεις δικιο με εξαπατησε το site που τη βρηκα και μια extra φοτο για σενα ''ηλιοβασιλεμα στο rio orinoco'':grin: :grin: :grin:
και στη δευτερη δες ενα δειγμα αμμου φαινεται καθαρα πως ειναι στις οχθες...

Genirous 27-06-07 09:53

...ανάλογα για τι δίσκο μιλάς...;)
...για τον symphysodon discus (wild heckel red) που απαντά στο μαύρο ποταμό (όπως αυτός της τελευταίας φωτό του mios), ζει κυριώς στους παραπόταμούς του rio Negro και βρίσκει καταφύγιο ανάμεσα σε πολλές ρίζες, μικρές και μεγάλες, μιας και δεν υπάρχει καθόλου υποβρύχια βλάστηση...
...για τους υπόλοιπους δίσκους όμως δε θεωρώ ακριβές βιοτοπικό ενυδρείο δίσκων κάτι τέτοιο (blackwater με ξύλα)...εκτός αν ο ποταμός προέλευσής τους είναι μαύρος...:rolleyes:
--------------------------------
...όσο για orinoco δεν έχω πληροφόρηση, ας εκτιμήσει ο πλέον κατάλληλος...:rolleyes:

steady 27-06-07 09:55

το ξεκαθαρισα για δισκους δεν ξερω απλα βρηκα ενα ωραιο ενυδρειο βιοτοπου και ειπα να τον βαλω σε αυτη την κατηγορια για τους δισκαδες!!!!
ειδες πως ειναι η αμμος στη δευτερη φοτο?σαν πουδρα:D :D :D

Genirous 27-06-07 10:03

...δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά ούτε αυτή η φωτό (2η) είναι από rio Negro...:(

steady 27-06-07 10:05

γιαυτο την εβαλα για να δω τι θα μου πεις το νερο και οι πετρες οντως δεν παραπεμπουν σε negro αλλα τοσο λευκη και ψιλη αμμο μονο ο negro δεν εχει? οποτε?δεν θα υπαρχει καποιο σημειο του ποιο καθαρο?

klaz 27-06-07 10:10

παντως κυριοι,τα βιοτοπικα ειναι κατι σχετικο.
οι περισσοτεροι απο εμας γνωριζουν οτι μιλαμε για βουρκους στην κυριολεξια,και τουλαχιστο οποιοι θελουν να φτιαξουν κατι συγκεκριμενο πχ βιοτοπικο δισκων...δεν ειναι και απο τα ομορφοτερα θεαματα για ενυδρειο...
εε,καπου εκει παντα επεμβαινει η αισθητικη μας,καθοτι και να το θελαμε πολυ να αντιγραψουμε εναν κυριολεκτικο βιοτοπο,η γυναικα μας εχει αλλη αντιληψη επι του θεματος ειδικα αν βρισκεται το ενυδρειο στο σαλονι μας.....
και συνεχιζω οτι δεν μιλαω για ομορφα ενυδρεια με πολλες ριζες και λευκη αμμο....

Genirous 27-06-07 10:21

...τότε συμπαθή, φίλτατε, ευχάριστε, συνχομπίστα klazάκο...της plaz θα της αρέσουν μόνο οι δίσκοι-υβρίδια...:D :D :D

klaz 27-06-07 10:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από genirous (Μήνυμα 185925)
...τότε συμπαθή, φίλτατε, ευχάριστε, συνχομπίστα klazάκο...της plaz θα της αρέσουν μόνο οι δίσκοι-υβρίδια...:D :D :D

οχι απαραιτητα αδελφε μου.:p
το ενυδρειο περασε απο πολλα σταδια...καποιο φεγγαρι μαλιστα ηταν ολλανδικου τυπου φουλ φυτεμενο με δισκους.(δεν κυκλοφορουν πολλα τετοια ξερεις..)..ειπαμε ειναι θεμα γουστου..και πειραματισμων...
νομιζω ομως οτι μετα απο πολλα ακουασκειπινγ,και αν μιλαμε για κατι το οποιο μονιμα αλλαζει λουκ,οπως ειναι το ενυδρειο μας ολα ειναι και παλι σχετικα....
η plaz παντως λατρευει το γουστο μου.....:p:D

Genirous 27-06-07 11:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 185929)
...το ενυδρειο περασε απο πολλα σταδια...καποιο φεγγαρι μαλιστα ηταν ολλανδικου τυπου φουλ φυτεμενο με δισκους.(δεν κυκλοφορουν πολλα τετοια ξερεις..)..ειπαμε ειναι θεμα γουστου..και πειραματισμων....η plaz παντως λατρευει το γουστο μου.....:p:D

πότε θα μας κάνεις μια αναλυτική παρουσίαση...?:D :smt040

klaz 27-06-07 12:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από genirous (Μήνυμα 185934)
πότε θα μας κάνεις μια αναλυτική παρουσίαση...?:D :smt040

ας μην καννιβαλισουμε αλλο το ποστ του φιλου....
οταν ερθει η ωρα και μολις διωξω το κακο ματι που επεσε....τοτε θα γινει και η παρουσιαση...;)

alexinio 28-06-07 14:05

3 Συνημμένο(α)
αυτες οι φωτο απο εμενα...αληθεια οι δισκοι με τι ψαρια ζουν στο φυσικο τους περιβαλλον?

Tolis 01-07-07 12:49

Μην χρησιμοποιειτε τον ορο υβριδια γιατι θα αρχισει να μενει - υβριδια ειναι αλλο πραμα, διασταυρωση δυο διαφορετικων ειδων - οι δισκοι για τους οποιους μιλατε ειναι αποτελεσματα επιλεκτικων αναπαραγωγων του ιδιου ειδους.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02066 seconds with 11 queries