Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Χρειάζεται λίπανση? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37748)

sailim 09-02-10 19:18

Χρειάζεται λίπανση?
 
Σε νεοστημμένο ενυδρείο, με μεταφορα όλοκληρου του περιεχομένου ενός παλαιότερου μου (4 ετών ζωής), έχω τα εξείς φυτά:
-vallisneria americana
-sagittaria subulata
-moss
-ανούμπιες
Στο παλιό μου ενυδρείο(που είχα μονο ανουμπιες και moss) δε χρησιμοποιούσα κανένα λίπασμα, ούτε CO2, χωρίς κανενα πρόβλημα. Ηθελα να ρωτήσω, αν με τα νέα (εχω διαβάσει οτι είναι αρκετά ευκολα φυτά όλα τους) θα πρεπέι να αρχισω να χρησιμοποιώ καποιο -υγρό ή μεσα στο υπόστρωμα(λευκή άμμος με αραγόνιτη).
Ευχαριστώ.

platy 09-02-10 19:21

ε μιας και ειναι ευκολα φυτα ....συνηθως δεν θελουν τπτ...ομως δεν θα τα βλαψει και μια φορα το τοσο να ριχνεις ενα υγρο λιπασματακι΄...

sailim 09-02-10 19:41

Το να αρχίσω να χρησιμοποιώ, το καλό που μπορεί να κάνει στη φυτά μηπως θα είναι επιβάρυνση για το ενυδρείο? Δεν είμαι και πολυ υπέρ των πολλών "συμπληρωματων", εκτός των αναγκαίων..

platy 09-02-10 19:45

τι ψαρακια και φιλτρο εχεις΄...λιτρα/? δεν νομιζω να προκαλεσεις καμια επιβαρυνση...και απο λιπασματα ..της seachem και αλλα τετοια και της api για τα φυτα με χοντρο φυλλωμα

sailim 09-02-10 19:54

Έχω πλάτυ και red cherry. To ενυδρείο ειναι της Juwel, με το δικό του φίλτρο (αν γνωρίζεις) - με κυκλόφορητη. Είναι το Rio 125. Καθαρά λίτρα υπολογίζω κοντά στα 100

platy 09-02-10 19:56

εχω ακριβως το ιδιο φιλε ...αρκετα φυτεμενο με το ιδιο φιλτρο (ριξε μια ματια http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36989&page=2 ) και δεν εχω προβληματα...κλαδευω και ριχνω και κανα λιπασματακι μια φορα την εβδομαδα

sailim 09-02-10 19:58

Ωραία..Κάποιο δοκιμασμένο για τα φυτα που έχω?

panospkk 09-02-10 20:36

εγώ χρησιμοποιώ την σειρά στης seachem και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πιστεύω ότι με το γενικό της λίπασμα (flourish) θα είσαι εντάξει.

sailim 10-02-10 08:04

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω, σε είδη σαν τα δικά μου, τί ειναι προτιμότερο: προσθήκη λιπάσματος ή CO2;

panospkk 10-02-10 09:16

το ένα ζητάει το άλλο. Με το co2 επιταχύνονται οι καύσεις των φυτών, αναπτύσονται γρηγορότερα, άλλά το φυτό ζητάει περισόττερα θρεπτικά συστατικά, δηλ. λιπάσματα. Σκέψου το σαν ένα τρίγωνο με κύριες παραμέτρους τα λιπάσματα από την μία μεριά και το co2 και των φωτισμό (απαραίτητος μην το ξεχνάς) από τις άλλες. Σε πρώτη φάση θα σε συμβούλευα να προσθέσεις ένα γενικό λιπασματάκι και σε περιπτωση που δεις κάποια έλλειψη από τα φυτά σου μιλάμε για κάτι περισόττερο.
Κάνε μια παρουσίαση του ενυδρείου σου, καλό θα σου κάνει.

sailim 10-02-10 09:55

Οκ, μάλλον θα πάρω αυτο της seachem.. Ρίχνω σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγη υπολογίζοντας αναλογία στα λίτρα που αλλαζω ή στο σύνολο των λίτρων του ενυδρείου?

kingrim 10-02-10 10:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panospkk (Μήνυμα 415360)
Σκέψου το σαν ένα τρίγωνο με κύριες παραμέτρους τα λιπάσματα από την μία μεριά και το co2 και των φωτισμό

χωρις να είμαι ο ειδήμων στα φυτά στο ίδιο συμπέρασμα έχω καταλήξει για εύκολα φυτά θέλεις έναν απλό φωτισμό-ελάχιστο λίπασμα και διοξείδιο DIY. για μέτρια/δυσκολα φυτά πρέπει ανάλογος να αλλάξεις-αυξήσεις όλα τα παραπάνω στοιχειά με οποιον τροπο μπορεις.

υπόστρωμα για μέτρια δύσκολα φυτα (όχι ότι δεν θα βοηθούσε και στα εύκολα απλά συνήθως πάμε σε εύκολα για μείωση του κόστους )

panospkk 10-02-10 16:50

είναι καθαρά θέμα δικό σου στο τι θέλεις να κάνεις. Προσωπικά παρόλο που ξεκίνησα με εύκολα φυτα, μεταπήδησα γρήγορα σε φυτά μέτριας δυσκολίας και μπορώ να πω ότι το άθλημα με μαγευει...

sailim 10-02-10 17:37

Ποια η διαφορά (στο αποτέλεσμα) των υγρών λιπασμάτων από τα στερεά;

platy 10-02-10 20:06

τα στερεα λιπασματα ειναι το υποστρωμα και οι ταμπλετες....αυτα ..τα υγρα τα βαζεις πιο ευκολα ειναι πιο ευχρηστα βρισκονται σε μεγαλυτερη γκαμα ...κλπ

sailim 10-02-10 20:09

Οπότε αποτέλεσμα-δράση για τα φυτά ίδια..

platy 10-02-10 20:11

αναλογα τι σε βολευει ...παντως για μενα η σειρα της seachem εχει καποια απο τα καλυτερα ,,

panospkk 11-02-10 08:42

μην ξεχνάμε παιδιά ότι κάποια φυτά τραβάνε θρεπτικά συστατικά από το ριζικό τους σύστημα, οπότε επιβάλλεται το υπόστρωμα αν μιλάμε για μέτριας δυσκολίας φυτα. Νομίζω ότι ένα αυτοανανεώμενο υπόστρωμα είναι ότι καλύτερο. Και ας μην ξεχνάμε ότι το υπόστρωμα σε δεσμεύει.... ή το βάζεις από την αρχή ή δεν το βάζεις καθόλου. Είναι από αυτά που λέμε ότι κόπηκε μεγειά

sailim 11-02-10 10:12

..αυτοανανεώμενο υπόστρωμα? Τι ακριβώς είναι?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01727 seconds with 11 queries