Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Ceratophyllum demersum (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78897)

Γιαννης29 22-03-14 11:19

Ceratophyllum demersum
 
εχω αγορασει 3-4 μικρα κομματια κερατοφυλλα.τα εχω αφησει στη επιφανεια του νερου αλλα επειδη το νερο δεν ειναι στασιμο λογο φιλτρου επιπλεουν προσ τη μια πλευρα του ενυδρειου με αποτελεσμα να μη μου αρεσει και πολυ :smt106 .καμια ιδεα για κατι καλυτερο?

lifefx 22-03-14 11:31

Καλημέρα,μπορείς να τα "φυτέψεις" στο υπόστρωμα θάβωντας την μία άκρη ωστε να έχουν φορά προς την επιφάνεια όπως όλα τα φυτά.Αλλος τρόπος είναι,εφόσον σου αρέσει να είναι στην επιφάνεια,είναι να χρησιμοποιήσεις δύο βεντουζες(1.50ε η συσκευασία των δύο)και πετονιά.Θα κολλήσεις της βεντούζες εσωτερικά της γυάλας π.χ. στο πίσω τζάμι και στο αριστερό πλαινό και θα της ενώσεις με την πετονιά έτσι ώστε αυτή(η πετονιά) να εφάπτετε σχεδόν με την επιφάνεια του νερού.Έτσι θα κρατάει περιορισμένο το ελέυθερο φυτό σου στο σημείο που θέλεις.

Γιαννης29 22-03-14 11:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lifefx (Μήνυμα 829050)
Καλημέρα,μπορείς να τα "φυτέψεις" στο υπόστρωμα θάβωντας την μία άκρη ωστε να έχουν φορά προς την επιφάνεια όπως όλα τα φυτά.Αλλος τρόπος είναι,εφόσον σου αρέσει να είναι στην επιφάνεια,είναι να χρησιμοποιήσεις δύο βεντουζες(1.50ε η συσκευασία των δύο)και πετονιά.Θα κολλήσεις της βεντούζες εσωτερικά της γυάλας π.χ. στο πίσω τζάμι και στο αριστερό πλαινό και θα της ενώσεις με την πετονιά έτσι ώστε αυτή(η πετονιά) να εφάπτετε σχεδόν με την επιφάνεια του νερού.Έτσι θα κρατάει περιορισμένο το ελέυθερο φυτό σου στο σημείο που θέλεις.

μου φενεται πολυ ωραιο .ευχαριστω για την ιδεα ¨)

lifefx 22-03-14 11:47

Δέ κάνει τίποτα :)

rottbea 22-03-14 12:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lifefx (Μήνυμα 829050)
Καλημέρα,μπορείς να τα "φυτέψεις" στο υπόστρωμα θάβωντας την μία άκρη ωστε να έχουν φορά προς την επιφάνεια όπως όλα τα φυτά.Αλλος τρόπος είναι,εφόσον σου αρέσει να είναι στην επιφάνεια,είναι να χρησιμοποιήσεις δύο βεντουζες(1.50ε η συσκευασία των δύο)και πετονιά.Θα κολλήσεις της βεντούζες εσωτερικά της γυάλας π.χ. στο πίσω τζάμι και στο αριστερό πλαινό και θα της ενώσεις με την πετονιά έτσι ώστε αυτή(η πετονιά) να εφάπτετε σχεδόν με την επιφάνεια του νερού.Έτσι θα κρατάει περιορισμένο το ελέυθερο φυτό σου στο σημείο που θέλεις.

Το κερατοφυλλο δεν φυτευται!Και αν το κανεις μετα απο λιγο καιρο αδυνατιζει και κοβεται με αποτελεσμα να ειναι παλι στην επιφανεια.Ισως αν δεθει ελαφρια με μια πετονια να μεινει σε καποια θεση.

tsala 22-03-14 13:28

σωστα, θα σαπισει με τον καιρο..
μπορεις να το δεσεις με πετονια καπου.. ή σε βεντουζες ή σε καμια ριζα ή σε καποια πετρα.. αλλα οχι φυτεμα.. ;)

Γιαννης29 22-03-14 15:53

ευχαριστω παιδια για τισ ιδεες

lifefx 23-03-14 01:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 829059)
Το κερατοφυλλο δεν φυτευται!Και αν το κανεις μετα απο λιγο καιρο αδυνατιζει και κοβεται με αποτελεσμα να ειναι παλι στην επιφανεια.Ισως αν δεθει ελαφρια με μια πετονια να μεινει σε καποια θεση.

Γι'αυτό το έχω σε εισαγωγικά...μπορείς να τα "φυτέψεις"


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01344 seconds with 11 queries