Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Τα... φωτα σας!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89662)

redman 14-01-16 17:25

Τα... φωτα σας!!
 
Καλησπερα.
Πηρα ενα μπαλαστ με ακροφυσια να το τοποθετησω στο ενυδρειο μου το οποιο εχεο ηδη πανω 2 επι 39 βαττ 4000κελβιν.
Ειχε πανω 2 λαμπες το μπαλαστ. Μια γκορλουξ 34 βαττ και μια πιο μικρη σε μηκος 18 βαττ.
Οι λαμπες θα μπουν μπροστα και πισω απο τις 2 υπαρχουσες.
Να σημιωσω εδω οτι η μικρη λαμπα βγαζει ενα πορτοκαλι χρωμα.
Να βαλω στο πισω μερος την πορτοκαλι, στη μεση να ειναι οι 2 του ενυδρειου και μπροστα η γκορλουξ; Ή μηπως πισω η γκορλουξ, μετα οι 2 υπαρχουσες και στο μπροστα μερος η μικρη;

Michali[s] 14-01-16 18:11

Καλησπερα

Δεν καταλαβα. Εχεις ενα μπαλλαστ στο οποιο ειναι συνδεδεμενη μια gro 34watt και αλλη μια οχι Gro στα 18 watt?
Αν ειναι οντως ετσι, εισαι σιγουρος οτι μπορεις να δουλεψεις το ballast με αυτον τον τροπο?
Ρωταω επειδη συνηθως τα ballast ( τουλαχιστον αυτα που εχω πιασει στα χερια μου ) "απαιτουν" δυο ιδιων watt λαμπες. Δηλαδη σου επιτρεπουν να βαλεις ειτε δυο λαμπες στα 24 watt η καθεμια ειτε 2 στα 34 watt η καθεμια αλλα οχι μια στα 34 και μια σε καποια αλλα watt. Οχι οτι δεν θα παρει μπρος αλλα σιγουρα μια απο τις δυο λαμπες - υποθετω η μικροτερη - θα λειτουργει εκτος προδιαγραφων.
Ποιο ειναι το ballast που εχεις?

( Για την τοποθετηση δεν μπορω να σε βοηθησω απο εμπειρια. Απο ενστικτο θα εβαζα την Gro πανω απο την περισσοτερη φυτομαζα )

redman 14-01-16 18:55

το μπάλαστ διπλό arcadia 2 x24 /2 x39
οι υποθεσεις ειναι ετσι οπως τις εκανες! μια gro 34w, και μια philips πορτοκαλι 14 βαττ

johnpecn` 14-01-16 19:02

Εσυ θες να βαλεις αυτά τα watt επιπλέον στο ενυδρειο; Αν ναι βαλτες οπως ειναι, για το αν θα μπουν μπρος πισω ανάμεσα κλπ δεν εχει σημασια, αυτο που εχει σημασια ειναι που ειναι τα πιο δύσκολα φυτα; Καποια κοκκινα η καποια πράσινα απαιτητικά η ακομα αν εχεις δωσει ανισόπεδο βάθος στο βυθό εκει θα βαλεις απο πανω την πιο δυνατή λαμπα.Δυο επιςημανςεις να τις ξερεις η γκρολουξ εχουν λιγότερα λούμεν απο της αντίστοιχες daylight και τα κοκκινα φυτά προτιμούν όλες τις αλλες εκτος τις grolux.

redman 14-01-16 19:05

αρα πισω θα μπει η μικρη και μπρστα η γκρολουξ! εχω σκοπο να βαλω στην πισω γωνια καμια κοκκινιλα.
αν δεν εβαζα καθολου την μικρη philips και αγοραζα μια καινουργια των 39w δε θα ηταν καλυτερα? απο θεμα αποδωσης σε βατ/λιτρο.

Michali[s] 14-01-16 19:06

Δεν ξερω καθολου τι κανει η arcadia στα ballast που βγαζει. Αν ειχες κανονικο ballast αγορασμενο απο μαγαζι ηλεκτρολογικου υλικου θα σου ελεγα να μην βαλεις την 14αρα πανω, αλλα να παρεις μια ιδια 745 865, οτι ειναι τεσπα στα 34 watt.

johnpecn` 14-01-16 19:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman (Μήνυμα 914752)
αρα πισω θα μπει η μικρη και μπρστα η γκρολουξ! εχω σκοπο να βαλω στην πισω γωνια καμια κοκκινιλα.

αν δεν εβαζα καθολου την μικρη philips και αγοραζα μια καινουργια των 39w δε θα ηταν καλυτερα? απο θεμα αποδωσης σε βατ/λιτρο.


Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρείο; Ποσες λαμπες εχει εκτος απο αυτο το μπαλαστ;διοξείδιο θα εχεις;

redman 14-01-16 19:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 914754)
Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρείο; Ποσες λαμπες εχει εκτος απο αυτο το μπαλαστ;διοξείδιο θα εχεις;

εχει ακομα 2 λαμπες στα 39 βαττ η καθε μια, 4000 κελβιν εκαστος
ειναι 200 λιτρα μικτα.
αν μπουν τωρα ετσι οπως ειναι οι λαμπες, θα εχω 56βατ/λιτρο
diy co2 υπαρχει, και λιπανση ερχετε συντομα

johnpecn` 14-01-16 19:18

Αν βάλεις τις λαμπες ως εχουν θα εισαι στα 0.67 watt ανα λίτρο αν βαλεις 4 *39 θα εισαι στα 0.78 ανα λίτρο, ειναι αρκετά δυνατός φωτισμος θα χρειαστεί μπουκαλα co2 αλλιώς προβλέπω αλγες. Για το κοκκινο φυτο θα σου πρότεινα άλλη θέση αλλα δεν ειναι της παρούσης :)

redman 14-01-16 19:22

τοτε τις βαζω ως εχουν για να εχω το κεφαλι μου ησηυχο.!

johnpecn` 14-01-16 19:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman (Μήνυμα 914752)
αρα πισω θα μπει η μικρη και μπρστα η γκρολουξ! εχω σκοπο να βαλω στην πισω γωνια καμια κοκκινιλα.

αν δεν εβαζα καθολου την μικρη philips και αγοραζα μια καινουργια των 39w δε θα ηταν καλυτερα? απο θεμα αποδωσης σε βατ/λιτρο.


Θα πρότεινα να βγει η Γκρό αν εχεις κοκκινα φυτά και να βαλεις μια απλή απο ηλεκτρολογείο και βάλε μια 18αρα Γκρό η απλή μπροστά
-------------------------
Και τα 0.67ειναι δυνατός φωτισμος και θελει προσοχή, καλη κυκλοφορία ,καλη οξυγόνωση ,συχνές αλλαγές νερου, μηδενική αμμωνια, και διοξείδιο γιατι η αλγες θα κανουν παρτυ με τόσο φως.

redman 14-01-16 19:29

θα βαλω την γκρο μπροστα, που τα φυτα μου ειναι πιο χαμηλα.
πισω θα βαλω την μικρη πορτοκαλι, που ειναι αρκετα εντονη, και οπου θα βαλω και καμια κοκκινιλα. η κοκκινιλα παιζει ακομα.
επλιζω με το diy co2 , τα 1200λιτρα/ωρα του φλουβαλ 406 στα 200 λιτρα να μην εχω θεμα

johnpecn` 14-01-16 19:34

Ωραία αναμένουμε εξελίξεις ;)

redman 15-01-16 01:25

θα ενημερωσω απο την αλλη βδομαδα λογικα που θα δω τα πρωτα δειγματα
-------------------------
παιδια τυχαια βρηκα μια λαμπα Αnubias 24w 10000k
μηπως ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησω αυτη και να αφησω μια εκ των γκρολουξ η την πορτοκαλι?
το κακο ειναι οτι δε μπορω να βρω πληροφοριες για αυτη τη λαμπα.

redman 15-01-16 01:32

1 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 76152

redman 15-01-16 09:46

H γκρολουξ που την δοκιμασα δεν εχει και τοσο εντονο φως οπως οι λευκες philips, η καινουργια που αναφαιρω πιο πανω και η μικρη πορτοκαλι.
Μηπως εχει χαλασει η μηπως ετσι ειναι απο τη μανα της;

Nick74 16-01-16 19:40

Το ιδιο εντονο ειναι απλα τα ματια σου βλεπουν καλυτερα το πληρες φασμα

johnpecn` 16-01-16 21:56

Δεν ειναι θέμα φάσματος μονο ,ειναι και φωτεινότητας η 28watt sylvania grolux 590mm δινει 800lumen και η 28watt aquastar 590mm 1400 ,τα λουμεν που λεω δεν τα θυμάμαι ακριβώς τα ειχα βρει πρόπερσι αλλα η διαφορά ειναι τόσο μεγάλη, οποιος θελει με λίγο ψάξιμο να το βρει,ειμαι απο κινητό αλλιως θα βρισκα κ τα λινκ ;)

redman 17-01-16 19:26

εβαλα τις λαμπες! θα ανεβασω σε λιγο φωτογραφιες!

redman 25-01-16 01:31

7 Συνημμένο(α)
αργησα να ενημερωσω σχετικα με το τι εκανα σε αυτο το σημειο. Ξεκιναμε λοιπον!
Για να μπουν τα φωτα επρεπε να γινουν τρυπες στο καπακ, οι οποιες λογω ελειψης εργαλιων εδω στην Αθηνα, εγιναν με τον παραδοσιακο τροπο! Καρφι και φωτια!
Στη συνεχεια ξυστικαν οποιες τραχιες επιφανιες υπηρχαν για να μπει το αλουμινοχαρτο που θα λειτουργει σαν ανακλαστηρας. (Παραλληλα εκανα και μια αλαγη νερου οπως θα δειτε παρακατω!)
Με καποιες μικρες ανοξυδοτες βιδες που πηρα απο τα πρακτικερ βιδωσα της βασεις και τις εσφυξα με τα παξιμαδια. Στη συνεχεια περασα τα καλωδεια και εβαλα της λαμπες πανω στα ακροφυσια.
Το αποτελεσμα ηταν πολυ καλο, δεδομενου οτι η πορτοκαλι λαμπα αυξανει κατα πολυ την ενταση του φωτος.
Τελος, παραθετω, αν και με θολουρα λογω αλαγης και σκουπας βυθου, το αποτελεσμα. Στην μια θα δειτε πως φαινετε οτα αναβουν οι 2 μικρες που ειναι μπρος-πισω, και πως ειναι οταν αναβουν ολες μαζι.
Συνημμένο Αρχείο 76301 Συνημμένο Αρχείο 76302 Συνημμένο Αρχείο 76303 Συνημμένο Αρχείο 76304 Συνημμένο Αρχείο 76305 Συνημμένο Αρχείο 76306 Συνημμένο Αρχείο 76307

johnpecn` 25-01-16 13:10

Ωραίο εγινε ,και το ενυδρειο πολυ καλό
Το αλουμινόχαρτο θα σε ταλαιπωρήσει γιατι θελει συχνό άλλαγμα βάλε αλουμινοταινια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01932 seconds with 11 queries