Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ludwigia repens (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34970)

doctor 27-10-09 00:27

ludwigia repens
 
γεια σας παιδια.πριν απο δυο εβδομαδες περιπου πηρα μια ludwigia και απο τοτε που την εχω παρει δν εχει αναπτυχθει και χανει τα φυλλα της αφου πρωτα δημιουργηθουν τρυπες.Ο φωτισμος μου ειναι μισο βατ ανα λιτρο και απο λιπασματα εριχνα ενα της preis αλλα χθες αγορασα της seachem το flourish μπας και δω διαφορα.δν χρησιμοποιω co2 και γενικως εχω ενα φυτεμενο με πολλα ευκολα και ομορφα φυτα.να πω πως το υποστρωμα μου ειναι της seachem το flourite.τι μπορει να φταει?μηπως απλα ειναι περιοδος προσαρμογης για το φυτο?

Rigel 27-10-09 00:52

Καπου εδω μέσα διαβασα οτι θέλει περίπου 3 βδομάδες για να προσαρμοστουν σε αλλαγές των συνθηκων,οπότε υπομονή!
η δικιά μου ludwigia παντως έκανε καιρο να παρει μπρος..

chemical mac 27-10-09 00:53

Από κάλιο πως πας;

doctor 27-10-09 01:01

επειδη εχω ευκολα φυτα δν εχω παρει τεστ για να μετραω το καλιο και το σιδηρο η το φωσφωρο.και εγω υποψιαστηκα ελλειψη ιχνοστοιχειων και για αυτο πηρα το λιπασμα της seachem που τα περιεχει ολα.να αναφερω επισης πως η ελλειψη καλιου φαινεται και στη hygrofilla polysperma καθως καποια φυλλα της εμφανιζουν τρυπες.να αναφερω επισης πως χρησιμοποιω α.ο και συμπληρωνω τα ιχνοστοιχεια της preis discus mineral.λετε με το flourish να δω διαφορα εχει περασει μια μερα απο τοτε που εριξα για πρωτη φορα αυτο το λιπασμα.....

chemical mac 27-10-09 10:15

σε μια μέρα μέσα δεν πρόκειται να δεις διαφορά. αυτό που θα σε βοηθούσε περισσότερο είναι το κάλλιο. το κάλλιο που περιέχεται στο γενικό της seachem δεν αρκεί.

doctor 27-10-09 12:47

τι μου προτεινεις να περιμενω να δω πως θα παει καμια βδομαδα η να παω να παρω το seachem pottassium?
-------------------------
up!!!!!

chemical mac 27-10-09 15:59

να πάρεις κάλλιο τώρα

doctor 27-10-09 20:08

ενταξει πηρα το seachem pottasium και εριξα την δοση που αναγραφει.Παρατηρω επισης πως τα καινουρια φυλλα στα φυτα μου εχουν σκουρα πρασινα τους ιστους τους ενω ολο το φυλλο ειναι ανοιχτο πρασινο.διαβασα πως προκειται για ελλειψη μαγγανιου.ισχυει?και αν ναι τι να κανω?

chemical mac 27-10-09 21:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από doctor (Μήνυμα 384355)
ενταξει πηρα το seachem pottasium και εριξα την δοση που αναγραφει.Παρατηρω επισης πως τα καινουρια φυλλα στα φυτα μου εχουν σκουρα πρασινα τους ιστους τους ενω ολο το φυλλο ειναι ανοιχτο πρασινο.διαβασα πως προκειται για ελλειψη μαγγανιου.ισχυει?και αν ναι τι να κανω?

...υπομονή...

doctor 27-10-09 21:40

σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!!!!!!και κατι τελευταιο μηπως τα ιχνοστοιχεια που ριχνω της preis δν κανουν δουλεια και το νερο ειναι τοσο φτωχο?

doctor 25-11-09 23:03

παιδια η ludwigia μετα απο ενα μηνα εχοντας παρει σιδηρο και καλιο και τωρα ιχνοστοιχεια της seachem εχει χασει τα περισσοτερα παλια της φυλλα και εχει πεταξει καινουρια τα οποια ομως αναπτυσσονται παρα μα παρα πολυ αργα.Επισης το φυτο δν εχει ριζωσει ακομα καλα.οταν το πηρα δν ειχε ριζες ηταν κλαδακια και οι ριζες αναπτυσσονται επισης πολυ αργα.Τι μπορει να φται ρε παιδια ειναι απο τα αγαπημενα μου φυτα.τι συμβαινει?????
-------------------------
μηπως μπορειται να μου πειτε αν εχει τυχει σε καποιον απο σας να περιμενει τοσο πολυ για να παρει τα πανω του ενα φυτο?εχει περασει κοντα στον εναμισι μηνα.....

andreas213 26-11-09 00:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από doctor (Μήνυμα 391823)
παιδια η ludwigia μετα απο ενα μηνα εχοντας παρει σιδηρο και καλιο και τωρα ιχνοστοιχεια της seachem εχει χασει τα περισσοτερα παλια της φυλλα και εχει πεταξει καινουρια τα οποια ομως αναπτυσσονται παρα μα παρα πολυ αργα.Επισης το φυτο δν εχει ριζωσει ακομα καλα.οταν το πηρα δν ειχε ριζες ηταν κλαδακια και οι ριζες αναπτυσσονται επισης πολυ αργα.Τι μπορει να φται ρε παιδια ειναι απο τα αγαπημενα μου φυτα.τι συμβαινει?????
-------------------------
μηπως μπορειται να μου πειτε αν εχει τυχει σε καποιον απο σας να περιμενει τοσο πολυ για να παρει τα πανω του ενα φυτο?εχει περασει κοντα στον εναμισι μηνα.....

το προβλημα νομιζω ειναι οτι δεν εχεις διοξειδιο.

doctor 26-11-09 10:22

ναι σιγουρα ειναι ενα μειων αυτο αλλα εχω την εντυπωση πως ειναι ευκολο φυτο και γενικα παρα πολλα ατομα το εχουν παρει και το συντηρουν χωρις διοξειδιο και παει σφαιρα...

andreas213 26-11-09 10:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από doctor (Μήνυμα 391932)
ναι σιγουρα ειναι ενα μειων αυτο αλλα εχω την εντυπωση πως ειναι ευκολο φυτο και γενικα παρα πολλα ατομα το εχουν παρει και το συντηρουν χωρις διοξειδιο και παει σφαιρα...

εμενα με διοξειδιο παει σφαιρα.προσπαθησε να κανεις diy co2 μηπως δεις καποια διαφορα.και καποια φυτα σε καποια ενυδρεια δεν πανε με τιποτα.αστο λιγο με diy co2 και αν δεν βλεπεις διαφορα δοκιμασε κατι αλλο.παντως ολα τα φυτα θελουν το χρονο τους.

doctor 26-11-09 10:38

σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου θα το δοκιμασω και αυτο.

doctor 05-12-09 00:08

παιδια πηγα και πηρα τo excel της seachem ελπιζω να δω διαφορα.παντως αυτο που παρατηρω μεσα στους δυο μηνες ειναι πως εχει χασει ολα τα παλια φυλλα και εχει πεταξει καινουρια και βγαζει ριζες ομως στα κλαδια...γεγονοτα ενθαρυντικα απλα αυτο που μενει ειναι να ριζωσει και στο υποστρωμα γεγονος που δν εχει συμβει και ελπιζω να διορθωθει με το excel....

Raven 05-12-09 02:09

Κατι του λειπει.. σιγουρα δεν ειναι το co2 αφου οπως ειπες και μονος σου ειναι απο τα φυτα που πανε καλα και χωρις διοξειδιο.
Αυτο που πρεπει να κοιταξεις ειναι να μην λειπει κατι απο τα παρακατω: καλιο, σιδηρο, ιχνοστοιχεια ( τα οποια προστιθενται και με τις αλλαγες νερου), νιτρικα και φωσφωρο. Το καλιο δεν μετραται απο καποιο τεστ, αλλα ουτε και βλαπτει αν πεσει λιγο παραπανω, και αφου παρουσιαζει τρυπες στα φυλλα το φυτο, ειναι ο υπ αριθμον 1 υποπτος για ελλειψη.
Εγω θα τα επαιρνα με την σειρα...στην αρχη προσθηκη καλιου και συχνοτερες αλλαγες νερου. Παρατηρηση για 7-10 μερες και αν το προβλημα παραμενει , τοτε θα κοιταζα τα νιτρικα και το φοσφωρο. Τελευταια θα αφηνα το σιδηρο και τα traces μιας και σε 0,5 w/l ειναι λιγο απιθανο να εχεις ελλειψη.
Τσεκαρισε επισης να υπαρχει κυκλοφορια στο σημειο που ειναι φυτεμενη η repens και δοκιμασε να φυτεψεις ενα κομματι και σε αλλη θεση του ενυδρειου κοντα ομως στο φως. Καμια φορα,απλα αλλαζοντας θεση σε καποιο φυτο, ξεκιναει να παιρνει τα πανω του.

doctor 24-12-09 14:50

παιδια βρεθηκε τελικα το προβλημα.η ludwigia repens που εχει προβλημα δν ειναι η κλασικη αλλα καποια διασταυρωση νομιζω πως λεγεται ludwigia repens x arcuata.το καταλαβα αυτα γιατι πηρα μια repens κλασσικη και παει πολυ καλα μεχρι στιγμης.η x arcuata νομιζω πως εχει υψηλοτερες απαιτησεις απο την κλασικη για αυτο το λογο ειχε δημιουργηθει το προβλημα.....αμα ο πωλητης ηξερε απο την αρχη την ακριβη ονομασια του φυτου δν θα ειχαμε αυτο το προβλημα αλλα τι να κανεις ζουμε για να μαθαινουμε...
-------------------------
και βεβαια ευχαριστω ολους οσους ασχοληθηκαν με το θεμα μου και προσπαθησαν να βοηθησουν...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01767 seconds with 11 queries