Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Προβλημα με πλεκο. Παρακαλω βοηθεια. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57762)

karmas 23-11-11 00:03

Προβλημα με πλεκο. Παρακαλω βοηθεια.
 
1 Συνημμένο(α)
Καλησπερα σε ολους. Ξεκιναω λεγοντας την εμπειρια μου στα ενυδρεια. Ειχαμε πολλα χρονια οικογενειακος ενυδρεια γλυκου και θαλασσινου. Καποια στιγμη το 2002 περασαμε απο γλυκο σε θαλλασινο. Ετσι το ενα ψαρι που δεν δωσαμε ηταν ενας πλεκο, τον οποιο τον βαλαμε σε ενα ενυδρειο 25 λιτρων και μεχρι πριν 5 μερες ηταν μια χαρα. Το ενυδρειο δεν εχει φιλτρο απο παντα και γινονται αλλαγες νερου καθε 2 μερες το 90% του νερου με αλλο που εχει προετοιμαστει με αντιχλωριο. Θα ηθελα να με βοηθησετε τι μπορω να κανω με το ψαρακι μου? Αρχισε να ανεβαινει στην επιφανεια αναποδα και να καθεται αρκετη ωρα ετσι μεχρι που εδω και 3 μερες εχει μεινει μονιμα πανω, βαρυανασαινει και σαν να εχει φουσκωσει η κοιλια του ελαχιστα και εχει βγαλει καποια κοκκινα σημαδια σαν αιμα. Αυτο ισως να οφειλεται στο οτι εκεινο το σημειο του ειναι εκτος νερου αυτες τις 3 μερες? Χθες οταν τον ακουμπησα απλώς βυθισε λιγο και ξανα επανηλθε στην επιφανεια (δεν εκανε κατι δηλαδη) ενω σημερα οταν τον σκουντηξα παλι, κινηθηκε λιγο αλλα δεν κολυμπουσε καθολου σωστα, βρηκε στον βυθο και ξανα ανεβηκε στην ιδια θεση, στην επιφανεια δηλαδη αναποδα.

Παραθετω εικονα και βιντεο:

Συνημμένο Αρχείο 46008

http://www.youtube.com/watch?v=6oxKPnk-DDg

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Παναγιώτης Κ 23-11-11 00:09

Ίσως απλά ο pleco σου να τα έχει παίξει σε τόσο μικρό ενυδρείο και να έχει αρωστήσει ή να θέλει να αυτοκτονήσει(όπως οι παγκάσιοι όταν δεν έχουν χώρο). Δέν είμαι σίγουρος. Περίμενε απαντήσεις και απο άλλους !

karmas 23-11-11 00:11

Ok, περιμενω και απο αλλους να δω τι θα μου πουν. Το οτι το ενυδρειο ειναι μικρο το ξερω. Το θεμα ειναι αν μπορω να κανω κατι τωρα και αν μπορω να κανω καποια θεραπεια.

Γιαννης Μ5 23-11-11 00:19

Φιλε μου ειλικρινα λυπαμαι πολυ για το ψαρακι σου.Η κατασταση του ειναι πολυ ασχημη.Μιας και απο κοντα το βλεπεις καλυτερα,μηπως ειναι τραυματισμενος;Δυσκολα παντως θα την βγαλει.:(

Παναγιώτης Κ 23-11-11 00:22

Λογικά απο κάπου θα τραυματίστηκε. Μέσα στο ενυδρείο τί αντικείμενα έχεις ?
Γενικώς τρώει καθόλου?

tsoum 23-11-11 00:23

Καταρχας είναι ανεπιτρεπτο να εχεις τετοιο ψάρι σε 25 λίτρα και ΧΩΡΙΣ φιλτρο... Αν το αγαπουσες τόσο θα επρεπε να το χαρίσεις κάπου οπου θα εχει καλή ζωη. Το μονο που καταφερες είναι αυτο, και, απορώ πως αντεξε τοσα χρόνια... Επίσης περιμενες μεχρι να είναι αναποδογυρισμένο το ψαρι και να επιπλεει για να μπεις να ψαξεις... Αισχος... Το ψαρι 99% θα πεθανει.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις εσύ είναι να το αποτελειωσεις ωστε να μην βασανίζεται.

karmas 23-11-11 00:23

@Γιαννης Μ5

Δεν φαινεται να ειναι τραυματισμενος, δεν βλεπω κατι τετοιο. Στα σημεια στα οποια εχει αυτα τα κοκκινα σημαδια (στην κοιλια δηλαδη και λιγο στο πτερυγιο στην ακρη) ειναι τα μοναδικα που ειναι εξω απο το νερο.

@tsoum

Σωστα τα λες, το θεμα ειναι τωρα αν γινεται κατι.

@Παναγιωτηςcr7

Απαντησα πιο πανω, δεν φαινεται να τραυματιστηκε καπου, το ενυδρειο εχει μεσα μονο αμμο για βυθο, τιποτα αλλο.

Ετρωγε κανονικα μεχρι που γυρισε αναποδα στην επιφανεια. Απο τοτε δεν του ξανα εβαλα, μηπως τον πειραξε η τροφη.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 23-11-11 00:23

Ειναι αργα τορα :(:(:(:(:(:(:(

faceck 23-11-11 00:25

ασχημη κατασταση...σε τοσο μικρο ενυδρειο ειναι σαν φερετρο..

Chris82 23-11-11 00:27

Το ενυδρειο αυτο ειναι παρα πολυ μικρο για εναν pleco!!
Βαλε στο ενυδρειο ενα στρωμενο φιλτρακι,εναν θερμοστατη και αυξησε την οξυγονωση.Αν δεν εχεις αλλο ενυδρειο να τον υποδεχτει τοτε θα πρεπει να του βρεις ενα σπιτι που να του αξιζει!!

faceck 23-11-11 00:35

εγω δεν εχω καταλαβει ακομα σε ποιο απο ολα χρειαζεσαι βοηθεια..ξερεις οτι ενυδρειο χωρις φίλτρο οσο συχνες αλλαγες και να κανεις δεν γινεται..επισης νομιζω ξερεις οτι ο πλεκο γινεται τερας και θελει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ενυδρειο..και το αλλο θεμα ειναι ποσο προθυμος εισαι εσυ να κανεις καλα ενα μισοπεθαμμενο ψαρι και να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο φίλτρο και ολα τα παρελκομμενα για να γινει σωστο ενυδρειο.

karmas 23-11-11 00:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faceck (Μήνυμα 632080)
εγω δεν εχω καταλαβει ακομα σε ποιο απο ολα χρειαζεσαι βοηθεια.

Στο να σωθει το ψαρι, εαν πλεον γινεται. Δηλαδη μονο μ ενα ενυδρειο μεγαλυτερο, στρωμμενο φιλτρο και αεραντλια θα ειναι ολα οκ? Θα υπαρχει ελπιδα να σωθει? Καποια θεραπεια?

faceck 23-11-11 00:48

τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο αλλα εαν ηταν στις σωστες συνθηκες και στο σωστο ενυδρειο τα πραγματα θα ηταν πιο ευκολα..δυστηχως σε 25 λιτρα ενυδρειο και χωρισ φίλτρο αν βαλεις οποιοδηποτε φαρμακο θα πεθανει απο δηλητηριαση.δεν ξερω ειλικρινα τι να προτεινω...

αυτο το κοκκινο στην κοιλια του για πληγη μου φαινεται..αλλα μπορει και να ειναι απο ''υπερβολικη δοση αμμωνειας'' χωρις να ειμαι σιγουρος.καλη συνεχεια σε οτι κανεις!

τωρα παρατηρησα καλυτερα το βιντεακι και ειδα και τα βραγχια του που ειναι κατακοκκινα οποτε ειναι πιο πιθανη η δηλητηριαση απο αμμωνια και μαλλον εχει περασει και σε αλλα οργανα γι αυτο και δεν μπορει να σταθει και απλα υποφερει :/

OlgaM 23-11-11 02:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 632059)
Ίσως απλά ο pleco σου να τα έχει παίξει σε τόσο μικρό ενυδρείο και να έχει αρωστήσει ή να θέλει να αυτοκτονήσει(όπως οι παγκάσιοι όταν δεν έχουν χώρο). Δέν είμαι σίγουρος. Περίμενε απαντήσεις και απο άλλους !



Δυστυχώς, συμφωνώ και εγώ... :rolleyes::rolleyes:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faceck (Μήνυμα 632080)
εγω δεν εχω καταλαβει ακομα σε ποιο απο ολα χρειαζεσαι βοηθεια..ξερεις οτι ενυδρειο χωρις φίλτρο οσο συχνες αλλαγες και να κανεις δεν γινεται..επισης νομιζω ξερεις οτι ο πλεκο γινεται τερας και θελει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ενυδρειο..και το αλλο θεμα ειναι ποσο προθυμος εισαι εσυ να κανεις καλα ενα μισοπεθαμμενο ψαρι και να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο φίλτρο και ολα τα παρελκομμενα για να γινει σωστο ενυδρειο.


Συμφωνώ, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο που θα του παρέχει αξιοπρεπείς συνθήκες διαβίωσης.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karmas (Μήνυμα 632055)
Καλησπερα σε ολους. Ξεκιναω λεγοντας την εμπειρια μου στα ενυδρεια. Ειχαμε πολλα χρονια οικογενειακος ενυδρεια γλυκου και θαλασσινου. Καποια στιγμη το 2002 περασαμε απο γλυκο σε θαλλασινο. Ετσι το ενα ψαρι που δεν δωσαμε ηταν ενας πλεκο, τον οποιο τον βαλαμε σε ενα ενυδρειο 25 λιτρων και μεχρι πριν 5 μερες ηταν μια χαρα. Το ενυδρειο δεν εχει φιλτρο απο παντα και γινονται αλλαγες νερου καθε 2 μερες το 90% του νερου με αλλο που εχει προετοιμαστει με αντιχλωριο. Θα ηθελα να με βοηθησετε τι μπορω να κανω με το ψαρακι μου? Αρχισε να ανεβαινει στην επιφανεια αναποδα και να καθεται αρκετη ωρα ετσι μεχρι που εδω και 3 μερες εχει μεινει μονιμα πανω, βαρυανασαινει και σαν να εχει φουσκωσει η κοιλια του ελαχιστα και εχει βγαλει καποια κοκκινα σημαδια σαν αιμα. Αυτο ισως να οφειλεται στο οτι εκεινο το σημειο του ειναι εκτος νερου αυτες τις 3 μερες? Χθες οταν τον ακουμπησα απλώς βυθισε λιγο και ξανα επανηλθε στην επιφανεια (δεν εκανε κατι δηλαδη) ενω σημερα οταν τον σκουντηξα παλι, κινηθηκε λιγο αλλα δεν κολυμπουσε καθολου σωστα, βρηκε στον βυθο και ξανα ανεβηκε στην ιδια θεση, στην επιφανεια δηλαδη αναποδα.

Παραθετω εικονα και βιντεο:

Συνημμένο Αρχείο 46008

http://www.youtube.com/watch?v=6oxKPnk-DDg

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.


Βακτηριακά προβλήματα.
Κόκκινα σημάδια στο σώμα και στα πτερύγια. Πρόερχονται από κακές συνθήκες νερού και από μόλυνση με εξωτερικά παράσιτα.

Γιώργος Κ 23-11-11 02:00

Στο βιντεο βλεπω ενα ψαρι που πεθαινει :(

Κανε μια αλλαγη νερου ... δε νομιζω οτι μπορεις να κανεις πολλα πραγματα τωρα πια!

karmas 23-11-11 02:56

Παιδια, σας ευχαριστω ολους πραγματικα, για τις αμεσες απαντησεις και ζητω συγνωμη αν σας χαλασα το βραδυ.

OlgaM 25-11-11 14:36

Εντάξει, να σου πω, δεν σου φτάνει που νιώθεις άσχημα για το ψαράκι σου, μην σκας και για το δικό μας βράδυ! Άνθρωποι είμαστε, όλοι κάνουμε λάθος επιλογές μερικές φορές. Μην το παίρνεις και κατάκαρδα

Κλεόβουλος 25-11-11 14:53

Ε ας το πάρει και λίγο κατάκαρδα!
Δεν δικαιολογείται κάποιος που έχει υποτίθεται και κάποια εμπειρία, να κρατάει ένα ζωντανό σε κατάσταση βασανιστηρίων για τόσο καιρό χωρίς να φροντίσει να μάθει για τις ανάγκες του :(
και μόνο όταν φτάσει σ' αυτή την άθλια κατάσταση να ζητάει βοήθεια!:smt017

Παναγιώτης Κ 25-11-11 14:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 632593)
Ε ας το πάρει και λίγο κατάκαρδα!
Δεν δικαιολογείται κάποιος που έχει υποτίθεται και κάποια εμπειρία, να κρατάει ένα ζωντανό σε κατάσταση βασανιστηρίων για τόσο καιρό χωρίς να φροντίσει να μάθει για τις ανάγκες του :(
και μόνο όταν φτάσει σ' αυτή την άθλια κατάσταση να ζητάει βοήθεια!:smt017

+ 1

OlgaM 25-11-11 17:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 632594)
+ 1



Eντάξει, δεν διαφωνώ επί της ουσίας, απλά τον λυπήθηκα λίγο, γιατί κατάλαβα ότι στεναχωρήθηκε πολύ:(

Γιώργος Κ 25-11-11 22:24

Ολοι νοιωθουμε το ιδιο συναισθημα και για αυτο ολοι μας συνεχεια προσπαθουμε να "δωσουμε" οτι καλυτερο στα ψαρια μας!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02059 seconds with 11 queries