Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Καφέ Άλγη Plan of Actions (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16281)

ΧρήστοςΠ 22-03-07 12:06

Καφέ Άλγη Plan of Actions
 
Καλημέρα σε όλους ,

Μου έκανε την εμφάνησή της μάλλον καφέ άλγη πάνω στην anoubia:( .
To ενυδρείο είναι νέο μόλις ενός μηνός (record 70l) με μετρήσεις Αμμωνία 0 Νιτρίτης 0 Νο3 12,5 και PH 7.5 . Ύπαρχει CO2 με μίγμα έτοιμο και σκάλα μέσα στο ενυδρίο για την διαχυση ( δεν θυμάμαι το όνομα ) , κάνω λίπανση με SERA μία φορά στις 3 μέρες . Αυτό που άλλαξα ήταν ότι πρόσθεσα φωτισμό άλλα 15w γιατί πιστεύω ότι με το φως των 15w μόνο του που έχει το ενυδρείο είναι πολύ λίγο ( 15W / 60l = .250W per Litre ) τώρα έχω φτάσει στα 0,5W per litre το οποίο πιστεύω για τα πολύ εύκολα φυτά μου είναι λίγο καλύτερο .

Το λάθος πιστεύω που έκανα είναι ότι δούλεψα και τις 2 λάμπες από την πρώτη μέρα στις 10 ώρες συν 'οτι η anoubia δεν είναι σε σκιερό μέρος ( αν και μου είναι δύσκολο να την μετακινήσω λόγω ότι το ενυδρείο είναι μικρό )

Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα posts που αφορούν την καφέ άλγη και παρατήρησα ότι πολλοί έμπειροι συνάδερφοι έχουν δώσει αρκετές λύσεις κατα καιρούς . Το ερώτημα μου είναι υπάρχει κάποια σειρά που πρέπει να γίνουν αυτές οι διορθωτικές κινήσεις για την καταπολέμηση της καφέ άλγης πχ. σταδιακή αύξηση του φωτισμού , εισαγωγή ψαριών και σαλιγκαριών που τρώνε άλγη , αλλάγες νερού , φάρμακα και πολλά άλλα. Υπάρχει κάποιος συνδιασμός των παραπάνω για καλύτερο αποτέλεσμα ;
Ευχαριστώ
Φιλικά Χρήστος

klaz 22-03-07 12:24

σταδιακη αυξηση του φωτισμου(σε φωτοπεριοδο),συχνο μηχανικο καθαρισμο της καφε αλγης με το χερακι σου,και συχνες-πολυ συχνες αλλαγες νερου θα βοηθησουν να φυγει...
μην ξεχνας βεβαια οτιη καφε ειναι συνηθες φαινομενο σε νεοσυστατα ενυδρεια,και αν δεν γινει καποια δραστικη αλλαγη στις συνθηκες ,μετα απο λιγο υποχωρει απο μονη της.....
καλη συνεχεια.....

ΧρήστοςΠ 22-03-07 12:32

Ευχαριστώ KLAZ θα ξεκινήσω έτσι και βλέπουμε . Μία ακόμα ερώτηση μπορώ να συνεχίσω με την μία λάμπα 15w και να ανάβω και την 2 κάποιες ώρες ή και τις 2 μαζί με σταδιακή αύξηση .

klaz 22-03-07 12:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ (Μήνυμα 163105)
Ευχαριστώ KLAZ θα ξεκινήσω έτσι και βλέπουμε . Μία ακόμα ερώτηση μπορώ να συνεχίσω με την μία λάμπα 15w και να ανάβω και την 2 κάποιες ώρες ή και τις 2 μαζί με σταδιακή αύξηση .

αν πχ αναβες την πρωτη λαμπα με 10ωρο,θα ξεκινησεις με 8ωρο τη δευτερη,και θα αυξανεις μιση ωρα καθε βδομαδα μεχρι να φτασεις τις 10 ωρες καιστη δευτερη...κατανοητο..?????;)

ΧρήστοςΠ 22-03-07 13:00

Απόλυτα :smt023

ΧρήστοςΠ 29-03-07 07:45

Φίλε Klaz,
Το post αυτό είναι για να σε ευχαριστήσω και να σου πω ότι η άλγη έχει σχεδόν φύγει (έχει μείνει ελάχιστη ) .

Έκανα τις αλλαγές νερού που είπαμε , πρόσθεσa 2 apple snails και ένα anchistrus και πιστεύω πως τα κατάφερα .

Σε ευχαριστώ και πάλι

Φιλικά Χρήστος


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01403 seconds with 11 queries