Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   πως κολλάμε το ακρυλικό στο τζάμι? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52393)

mikrosaquaristas 04-05-11 13:42

πως κολλάμε το ακρυλικό στο τζάμι?
 
φτιάχνω ένα μικράκι ενυδρείο στο οποίο εξαντλώ τα όρια της όρεξής μου για πειράματα και δοκιμές :D

θα γίνει παρουσίαση βεβαίως αλλά προς το παρών είμαι στην φάση που απορώ αν μπορώ να κολλήσω με ενυδρειακή σιλικόνη ακρυλικό φύλλο πάνω στο γυαλί......

όποιος ξέρει θα με γλυτώσει απο πολύ χρόνο και βάλε βγάλε (άσε που αυτό που σκέφτομαι περιλαμβάνει τρύπημα γυαλιού αν δεν κάνει το ακρυλικό οπότε θα με γλυτώσει και απο πολύ χρήμα :cool: )

Dimis 04-05-11 14:44

Ακρυλικο με ακρυλικο κολλάει με χλωροφόρμιο.
Ακρυλικο σε τζαμι εχω κολλησει καποτε στα παλια τα χρονια τριβοντας με χοντρο γυαλοχαρτο την προς κολληση ακρη του ακρυλικου και μετα "καιγοντας" την με λιγο χλωροφορμιο και μετα κολλημα με σιλικονη με το τζαμι.
Δεν ηταν ενυδρειακο το θεμα ομως οποτε δεν μπορω να σου πω για την στεγανοτητα του πραγματος .

mikrosaquaristas 04-05-11 14:46

.........τότε ....
καμιά ιδέα για DIY τρύπες σε γυαλί?
εσύ ξέρεις για ποιό πράγμα μιλάω!

Neoklis 04-05-11 14:52

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40817

Dimis 04-05-11 14:53

Diy χλωμο.
Τραβα σε εναν τζαμα που να εχει κανα σοβαρο εργαλειο και πες του να σου κανει ή τρυπες ακτινας 3 εκατοστων ή αλλιως -το ιδανικο- αν εχει το καταλληλο τρυπανι πολλες μικρες τρυπουλες αντιστοιχης συνολικης διαμετρου.

mikrosaquaristas 04-05-11 14:57

εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F5%EB%E9%EA%FC
βλέπω όλη την κατασκευή με ακρυλικό
και απο τα συμφραζόμενα θα κολληθεί ολόκληρη με σιλικόνη στο τζάμι

(λέω να το επιχειρήσω πειραματικά)
θα ενημερώσω :cool:

Neoklis 04-05-11 15:09

Θελεις να κολλησεις ακρυλικο με τζαμι και να ειναι στεγανο..?
Προσεξε γιατι εκει ο Νικος εκανε ενα κουτι απο ακρυλικο και απλα το τοποθετησε μεσα σε μια γυαλα..
Και μπορει να εβαλε και λιγη σιλικονη για να μην κουνεται..

Γινε λιγο πιο σαφης γιατι δεν ξερουμε τι θεσ να κανεις..

mikrosaquaristas 04-05-11 15:38

σωστή παρατήρηση

λοιπόν θέλω να είναι στεγανό :)

Neoklis 04-05-11 15:39

Τοτε λοιπον δεν ξερω αν γινεται αυτο που θες...
Δεν το εχω δοκιμασει, αλλα απο οσο γνωριζω δεν κολαει...

sifos 04-05-11 16:19

Μια απλη ερωτηση.....ακρυλικο που βρισκουμε μπας και το χρησιμοποιησω και εγω για αλλη DIY κατασκευη???

Dimis 04-05-11 17:04

Συνηθως εχουν τα μεγαλα τζαμαδικα...
Εχει σιγουρα και στο praktiker...

mikrosaquaristas 05-05-11 13:58

λοιπόν
θα κάνω με τζάμι τα κομμάτια που θέλω να είναι στεγανά
και το μέρος που δεν με πειράζει αν ψιλομπάζει θα το κάνω με ακρυλικό το οποίο θα σφηνώσω μεταξύ δύο τζαμιών
αλλά
το ακρυλικό επιπλέει στο νερό?
αν και έχω σκεφτεί ήδη τι θα κάνω αν επιπλέει(θα το διπλώσω και θα του κλείσω ένα κομμάτι τζάμι μέσα στο δίπλωμα)

tsoum 05-05-11 14:12

Το ακρυλικό δεν είναι τοσο ευκαμπτο οσο νομίζεις. Είδες στην παρουσίαση πως το έκοβαν;

Παντως, αν το κολλήσεις όπως τα ενυδρεία, με σιλικόνη εσωτερικά της κολλησης κτλπ, είναι πολύ πιθανό να γινει στεγανο. Θα ήταν καλύτερα να ελεγες όμως τι θες να κάνεις, γιατί τώρα μιλάμε "στον αέρα"

mikrosaquaristas 05-05-11 16:57

υποθέτω ότι τσακίζει αν το ζεστάνεις.

-καλά δεν το έχω και για μυστικό-απλά θέλει πολύ πληκτρολόγηση για να πώ τι κάνω ,ειδικά χωρίς φωτογραφίες
πάντως με λίγα λόγια κάνω εσωτερικό φίλτρο (περίπου όπως αυτό στο λίνκ που ανέβασα) αλλά πιο πολύ σαν φίλτρο αμβούργου
τρία διαμερίσματα (πρώτα αντίσταση-μετά υλικά φίλτρου και μετά κυκλοφορητής)
και εκεί που λέω για ακρυλικό ή τρύπες στο τζάμι είναι που θέλω να γίνει η εισαγωγή του νερού-όπου θέλω και κοντά στον βυθό αλλά και κοντά στην επιφάνεια
και εντάξει
αν είχα τζαμάδικο καλό εδώ κοντά
θα πήγαινα για τρύπες στο τζάμι
αλλά εδώ που είμαι "χεσε μέσα" και θα μου πάει και ο κούκος αηδόνι για 2 τρύπες και δεν θα ξέρω και σίγουρα αν θα της πετύχω απο άποψη ύψους

τελικά το δευτερο και το τρίτο διαμέρισμα θα το κάνω με τζάμι κανονικά-αφού χρειάζομαι στεγανότητα
και στο πρώτο που θέλω τρύπες στην μία πλευρά θα κάνω ακρυλικό ώστε απλά να βάλω μέσα στο φύλλο-να σημαδέψω τα υψόμετρα και μετά να τρυπήσω
και αφού λειτουργήσει αν δώ ότι τυχών δεν μου κάνουν απλά το βγάζω και βάζω καινούργιο με τις τρύπες όπως πρέπει


(και μιάς και το περιέγραψα ,να πώ ότι όλο αυτό θα κρυφτεί απο moss wall το οποίο σκέφτηκα (σε μιά άλλη έκρηξη φαντασίας και δημιουργικότητας:cool: ) να το πλέξω πάνω σε υαλόπλεγμα που χρησιμοποιούν για το σοβάτισμα,ένα μπλέ με τετράγωνες τρύπες ,αν το έχετε δεί..... )

tsoum 05-05-11 17:03

Μα δεν χρειαζεται τόση στεγανότητα το φίλτρο που λες. Δεν πειράζει αν περνάει λίγο νερό.

mikrosaquaristas 05-05-11 17:37

εντάξει ναι
αλλά στο δευτερο και τρίτο διαμέρισμα καλό είναι να μην περνάει και καθόλου :)

tsoum 05-05-11 17:49

Για ποιον λόγο;

Και σου λέω, ότι και να το χρησιμοποιήσεις, αμα βάλεις στις γωνίες σιλικόνη δεν θα περναει.

mikrosaquaristas 05-05-11 17:55

καλά ντέ:D
θα βάλω μόνο ακρυλικό-για πάρτι σου!!!:D:D:D

αλλά αμα δεν κολλήσει...........κακομοίρη μουzwzwzw

θα σου ζητήσω ποινική ρήτρα :cool:

thanks :)

tsoum 05-05-11 18:04

Αμα εισαι ασχετος και δεν γίνει καλα, δεν φταίω! :D:D:D:D Αμα ζητησεις ποινικη ρητρα θα κανω μυνηση για συκοφαντια, και ψυχική "ταλαιπωρια"! 8)

mikrosaquaristas 05-05-11 18:28

αυτά θα τα πείς με τον δικηγόρο μου-είναι κοντός και τον λένε αλέξη-την πάτησες :D:D:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01814 seconds with 11 queries