Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ψαλίδι για κλάδεμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22671)

Παπαδόπουλος Κώστας 04-02-08 14:00

ψαλίδι για κλάδεμα
 
Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρώ ψαλίδια και λαβίδες μεγάλου μήκους. Τα θέλω για κλαδέματα και μαζέματα για το ενυδρείο. Ρωτάω γιατί πήγα και ρώτησα σε κατάστημα με ιατρικά είδη και λίγο έλειψε να λυποθυμίσω από τις τιμές που μου είπαν :smt119 .
Το φθηνότερο που είχαν είχε 85,00€, ενώ είχαν και ψαλίδια που άγγιζαν τα 400,00€:smt101:smt101:smt101:smt101

george 04-02-08 14:06

Στα ιατρικά έχει και φθηνότερα αλλά δεν είναι μεγάλου μήκους.

Ρίξε μια ματιά εδώ :
http://www.aquaristic.net/aquarium/a...artperpage=100

lucy 04-02-08 14:06

Λογικό να έχουν τέτοιες τιμές! έχουν φτιαχτεί για άλλη χρήση.
Εγώ όμως είδα λαβίδα-πιάστρα πλαστική, αλλά δεν ξέρω αν μπορούμε να έχουμε κι εμείς ... Κώστα (azores) τι λες μπορούμε;:rolleyes:

Πάνος 04-02-08 14:12

φιλε κωστα,
εδω και 3 χρονια που διοριστικα στο γ.π.νοσ/μειο αλεξ/πολης χρησιμοποιω για κλαδεμα και αλλες δουλειες τα εργαλεια λαπαροσκοπησεων που κανουμε...ειναι ψαλιδια και ανατομικες και ισχυρες λαβιδες. ειναι μιας χρησεως οποτε μετα το χειρουργειο τα πεταμε...αν και μιας χρησεως οι τιμες τους ειναι τρελλες φυσικα...
εγω μετα τα χειρουργειο τα κραταω τα πλενω και τα αποστειρωνω και ειναι μια χαρα για χρηση ενυδρειου...με λιγη εξασκηση κινεισαι με μεγαλη ακριβεια και κλαδευεις και μετακινεις φυτα χωρις να βρεχεις τα χερια σου....
μου κανει εντυπωση που σκεφτηκες να πας σε ιατρικα ειδη γιατι εγω αν δε τα χρησιμοποιουσα στη δουλεια μου δε θα το σκεφτομουν...
για μενα ειναι δωρεαν αρκει να γινει λαπαροσκοπηση...κατα κανονα εχουμε μερικες καθε μηνα...
μενω αλεξ-πολη αλλα ερχομαι συχνα θεσ.νικη και τωρα ειμαι εδω...αν το ηξερα θα σου ειχα φερει....μπορω να το κανονισω για την αλλη φορα η να σου στειλω...η αν σε βγαζει ο δρομος επανω σε μας..
πες μου αν ενδιαφερεσαι...δωρεαν φυσικα

george 04-02-08 14:15

Και εν αρχίζεις να τα μαζεύεις ;
Όλο και κάποιος θα τα χρειάζεται ;)

lucy 04-02-08 14:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex-poli (Μήνυμα 234405)
.................
πες μου αν ενδιαφερεσαι...δωρεαν φυσικα

Μάλλον πολλοί θα ενδιαφερθούμε, και βλέπω να τα κρατάς .... όλα :D

Παπαδόπουλος Κώστας 04-02-08 14:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex-poli (Μήνυμα 234405)
φιλε κωστα,
εδω και 3 χρονια που διοριστικα στο γ.π.νοσ/μειο αλεξ/πολης χρησιμοποιω για κλαδεμα και αλλες δουλειες τα εργαλεια λαπαροσκοπησεων που κανουμε...ειναι ψαλιδια και ανατομικες και ισχυρες λαβιδες. ειναι μιας χρησεως οποτε μετα το χειρουργειο τα πεταμε...αν και μιας χρησεως οι τιμες τους ειναι τρελλες φυσικα...
εγω μετα τα χειρουργειο τα κραταω τα πλενω και τα αποστειρωνω και ειναι μια χαρα για χρηση ενυδρειου...με λιγη εξασκηση κινεισαι με μεγαλη ακριβεια και κλαδευεις και μετακινεις φυτα χωρις να βρεχεις τα χερια σου....
μου κανει εντυπωση που σκεφτηκες να πας σε ιατρικα ειδη γιατι εγω αν δε τα χρησιμοποιουσα στη δουλεια μου δε θα το σκεφτομουν...
για μενα ειναι δωρεαν αρκει να γινει λαπαροσκοπηση...κατα κανονα εχουμε μερικες καθε μηνα...
μενω αλεξ-πολη αλλα ερχομαι συχνα θεσ.νικη και τωρα ειμαι εδω...αν το ηξερα θα σου ειχα φερει....μπορω να το κανονισω για την αλλη φορα η να σου στειλω...η αν σε βγαζει ο δρομος επανω σε μας..
πες μου αν ενδιαφερεσαι...δωρεαν φυσικα

Και βέβαια ενδιαφέρομαι. Έρχεσαι στις προγραμματισμένες συναντήσεις;Αν ναι θα μπορούσαμε να βρεθούμε εκεί. Αλλιώς μπορούμε να βρεθούμε την επόμενη φορά που θα είναι ο δρόμος σου από Θεσσαλονίκη. Συνεννόηση είτε με pm, είτε στο τηλέφωνο που θα σου στείλω. Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ.

Πάνος 04-02-08 14:24

οκ παιδια ...
θα αρχισω να τα κραταω και θα κανω μια μαζικη αποστολη για θεσσαλονικη...απλα θα περασει κανας μηνας φανταζομαι για να μαζεψω μερικα...εμενα δε μου κοστιζει τιποτα...να ξαναγραψω σε αυτο το ποστ μολις εχω?
-------------------------
Και βέβαια ενδιαφέρομαι. Έρχεσαι στις προγραμματισμένες συναντήσεις;Αν ναι θα μπορούσαμε να βρεθούμε εκεί. Αλλιώς μπορούμε να βρεθούμε την επόμενη φορά που θα είναι ο δρόμος σου από Θεσσαλονίκη. Συνεννόηση είτε με pm, είτε στο τηλέφωνο που θα σου στείλω. Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ.[/quote]
δεν εχει τυχει γιατι δεν ειχα συμπεσει με καποια συναντηση..και τα σαβ.μου δεν ειναι ελευθερα συνηθως απο τις βαρδιες...οποτε δυσκολο να το κανονισω..θα το θελα ομως...οπως και να εχει μπορεις να στειλεις τηλ και θα το κανονισουμε...

kill_bill 04-02-08 14:25

Αδερφια σας ειμαστε κ εμεις!

lucy 04-02-08 14:28

Εγώ θα ξαναμιλήσω όταν θα μπορώ να είμαι στην συνάντηση της Θεσ/νίκης. Να είσαι καλά Πάνο!!!

Παπαδόπουλος Κώστας 04-02-08 14:29

Τελικά έχουν πολύ ζήτηση αυτά τα εργαλεία :D

Πάνος 04-02-08 14:39

η αληθεια ειναι πως ειναι πολυ πρακτικα...θα πω και τους συναδελφους σε οσες επεμβασεις γινονται που δεν ειμαι στη βαρδια να τα κρατανε....
θα συννενοθουμε παιδια...θα προσπαθησω να μαζεψω οσα περισσοτερα μπορω...
-------------------------
και να προσθεσω μιας και βλεπω μεγαλη απηχηση και οι ρυθμοι που γινονται λαπαροσκοπησεις δεν ειναι τοσο εντονοι...σκεφτειτε κι επιστρατευστε οσους γνωστους εχετε σε νοσοκομεια...υπαρχουν διαφορα τμηματα με παρομοια εργαλεια...χειρουργικα τμηματα...να μην τα πετανε...ειναι κριμα αφου εξυπηρετουν

Παπαδόπουλος Κώστας 04-02-08 14:39

Αυτό είναι......Το τερπνόν μετά του ωφελίμου :smt045 .
Τίποτε δεν πάει χαμένο.

chemical mac 04-02-08 18:15

Πάνο, γράψε και μένα φίλε μου για ένα σετάκι λαπαροσκοπικά. Εγώ ανεβαίνω πιο συχνά Αλεξ/πολη λόγω δουλειάς :D . Κι αν περισσεύει κανένα στεντ κράτα τα κι αυτά καβάτζα...μεγαλώσαμε πια :D :D :D

klaz 04-02-08 18:17

και εγω θελω,και ειμαι μεσα....

Μικρος 04-02-08 19:16

κ\καλησπερα
Τζαμπα ξυδι ...γλυκο σαν μελι.:D
Θα με βαλεις και μενα στην λιστα αναμονης:oops: .με τα εξοδα αποστολης δικα μου...
ευχαριστω

leonm 04-02-08 19:48

Αυτα βλέπουμε εμεις οι μακρινοί και ζηλεύουμε...ψαλιδι λαπαροσκοπησης ειπες...υπαρχουν γνωστοι που δουλευουν στο νοσοκομειο, για να δουμε.

Tolis 04-02-08 19:50

Λαβιδες ιδανικες για φυτεμα κι απο παλιες λαβιδες που δεν χρησιμοποιουν πια οι οδοντογιατροι.

Πάνος 04-02-08 22:04

παιδια θα κοιταξω να μαζεψω οσα μπορω περισσοτερα και οσο μπορω γρηγοροτερα..ειναι ομως θεμα χρονου να γινουν επεμβασεις και να χρησιμοποιηθουν τα εργαλεια...λυπαμαι πολυ που δεν εχω ηδη να δωσω απο τωρα....:(
....για οσους ψαχνεται μεσω γνωστων....το ψαλιδι ειναι η μονοπολικη διαθερμια-ψαλιδι και οι λαβιδες ειναι οι ανατομικες και οι grasper. εμεις τα χρησιμοποιουμε στις γυναικολογικες λαπαροσκοπησεις....ισως να χρησιμοποιουνται και στα γενικα χειρουργεια...

alan boy 04-02-08 22:11

πανο αν πεσει και κατι προς τα μας καλοδεχουμενο...

imichal 04-02-08 23:24

Καντε κατι και για μας εδω κατω πατριωτες!!!!

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 05-02-08 20:18

ΠΑΝΟ εγω μενω Κομοτηνη οποτε ειμαι κοντα.Αν περισσευει καμια και για μενα ερχομαι ,κερναω καφε και την παιρνω.

Πάνος 05-02-08 20:44

αντωνη ειμαι θεσσαλονικη αλλα ηδη ενημερωσα τηλεφωνικως συναδελφους να μου τα κρατανε....μολις εχω θα ενημερωσω...φιλια στην πατριδα

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 05-02-08 20:51

Οκ οποτε προκυψει η πολυποθητη λαβιδα και το ψαλιδι μ' ενημερωνεις.Ειναι και ενας γνωστος χειρουργος εκει αλλα δεν εχω το τηλ. του.

Πάνος 06-02-08 12:29

2 Συνημμένο(α)
παιδια ειχα δωσει απο παλια σε ενα φιλο εδω στη θεσσαλονικη μια λαβιδα...οποτε σας τη δειχνω...αυτη ειναι η ανατομικη...υπαρχει και η grasper με δοντακια (πιο ισχυρη) για πιο επιθετικες παρεμβασεις....η αλλη φωτο δειχνει την ακρη που πιανει...το ψαλιδι εχει σε εκεινη τη θεση ενα μικρο ψαλιδακι...δε μπορεις να κοψεις ισως τον κορμο μιας ανουμπιας αλλα κλαδια και φυλλα με μεγαλη ανεση....εχει κουμπι που ασφαλιζει κλειστη για να μη χανεις αυτο που κρατας και στριβει κατα 360 μοιρες....ηδη στο νοσοκομειο μου κρατησαν ενα σετ....θα μαζεψω κι αλλες κι επειτα θα αρχισω τη διανομη...

Πάνος 06-02-08 12:34

θα σας κανω ολους χειρουργους εδω μεσα..:D ...ειμαι σιγουρος οτι θα μαθετε να τα χειριζεστε καλυτερα απο ορισμενα στραβαδια:smt045...................κι αυτη θα ειναι η ανταμοιβη μου!!!

Zorba_The_Freak 06-02-08 13:21

Να πω οτι εγω δεν ενδιαφερομαι, θα ειναι ψεματα....

Οπότε αν καποια στιγμη αρχισεις να εφοδιαζεις τα Νότια, να με εχεις στα υποψιν...

steady 06-02-08 13:34

αμα σταλουν μαζικα αθηνα θελω και εγω:p
αντε πεσαμε σαν τα κορακια πανω σου φιλε μου οποιος θελει να κανει λαπαροσκοπηση επρεπε να πεις:p

PascM 06-02-08 13:43

Αν ναι και εγώ θα ήθελα!!!;) :D

Παπαδόπουλος Κώστας 06-02-08 14:09

Λοιπόν τώρα που είδα και τις φωτό του Πάνου νομίζω οτι το εργαλείο είναι το πλέον κατάλληλο για την δουλειά για την οποία το θέλουμε :D :D .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02322 seconds with 11 queries