Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Φωτογραφίες από την λιμνούλα μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39732)

iacovos 28-04-10 10:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 440431)
βρε iacove εμενα που η λιμνη μου ειναι 7x8 με 1και 70 βαθος δεν εχει ακομα αλγη εκτος απο την εορουμενη, που και αυτο το προβλημα σιγα σιγα λυθηκε λογο φυτων!Ετσι κ αλλιος αφου θα εχεις ανταραξη του νερου η αλγη δε θα ειναι και τοσο μεγαλη απειλη;) Εσενα ειναι τοσο μικρουλα που με ενα καλο φυλτρο με ενα καταρακτακι και με κανενα νουφαρο θα ειναι σαν ενα ενυδρειο στο κυπο σου! μη σου πω οτι θα βαζα και ημιπολυτιμα πετροματα:D:D:D! και στο κατω-κατω και να βρομουσε την καθαριζεις ευκολα! Α και μια ποτιδερια (αν γραφω σωστα το ονοματης) ειναι ενα φυτο που κανει θαυματα,την εχω και οντος τωρα που μεγαλονη στο μερος που την εχω δεν εχει ουτε ενα κοματακι αλγης!!!! Το βαζουν σε δεξαμενες με ποσιμο νερο τραβαει ολα αυτα που μολυνουν το νερο και ειναι και καλο στον αθρωπο.Αν θελεις αντισυλληπση ενα ροφιμα απο αυτο αρκει! :D

Eψαξα το ποτιδερια και δεν βρήκα τίποτα άλλο ονομα?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 440431)
βρε iacove εμενα που η λιμνη μου ειναι 7x8 με 1και 70 βαθος δεν εχει ακομα αλγη εκτος απο την εορουμενη, που και αυτο το προβλημα σιγα σιγα λυθηκε λογο φυτων!Ετσι κ αλλιος αφου θα εχεις ανταραξη του νερου η αλγη δε θα ειναι και τοσο μεγαλη απειλη;) Εσενα ειναι τοσο μικρουλα που με ενα καλο φυλτρο με ενα καταρακτακι και με κανενα νουφαρο θα ειναι σαν ενα ενυδρειο στο κυπο σου! μη σου πω οτι θα βαζα και ημιπολυτιμα πετροματα:D:D:D! και στο κατω-κατω και να βρομουσε την καθαριζεις ευκολα! Α και μια ποτιδερια (αν γραφω σωστα το ονοματης) ειναι ενα φυτο που κανει θαυματα,την εχω και οντος τωρα που μεγαλονη στο μερος που την εχω δεν εχει ουτε ενα κοματακι αλγης!!!! Το βαζουν σε δεξαμενες με ποσιμο νερο τραβαει ολα αυτα που μολυνουν το νερο και ειναι και καλο στον αθρωπο.Αν θελεις αντισυλληπση ενα ροφιμα απο αυτο αρκει! :D

Eψαξα το ποτιδερια και δεν βρήκα τίποτα. Αλλο ονομα?

in the pond 28-04-10 11:55

Τελείωνε με το καλό και κάποια φυτά θα σου δώσω εγώ...;)

shadow 02-05-10 08:04

http://www.valentine.gr/linkOfTheMonth_gr-july2008.php

apostolis veroia 02-05-10 10:34

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από shadow (Μήνυμα 441995)

Πολυ ωραιο:smt041 Ευχαριστουμε!!! Εμενα ετσι ειναι τωρα

shadow 04-05-10 10:09

μια χαρα εισαι.
εγω που δεν μπορω να βρω πουθενα γενικοτερα φυτα για την λιμνη ?
εκανα παραγγελια στο μαγαζι (valentine) αλλα περα βρεχει...καμμια ενημερωση
τα εχουν και πανακριβα

apostolis veroia 04-05-10 11:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από shadow (Μήνυμα 442677)
μια χαρα εισαι.
εγω που δεν μπορω να βρω πουθενα γενικοτερα φυτα για την λιμνη ?
εκανα παραγγελια στο μαγαζι (valentine) αλλα περα βρεχει...καμμια ενημερωση
τα εχουν και πανακριβα

αν πας σε μεγαλα φυτορια ισως βρεις τουλαχιστον νουφαρα! θα ειναι και ετοιμα μεγαλα! Εχουν περασει , τα περνουν πολυ για να τα βαλουν σε ειδικα βαζα. τετοια ειναι και τα δικαμου τουλαχιστον τα 2 και εχω διαπιστωσει οτι δε θελουν και πολυ βαθος:)

apostolis veroia 04-05-10 11:32

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 442692)
αν πας σε μεγαλα φυτορια ισως βρεις τουλαχιστον νουφαρα! θα ειναι και ετοιμα μεγαλα! Εχουν περασει , τα περνουν πολυ για να τα βαλουν σε ειδικα βαζα. τετοια ειναι και τα δικαμου τουλαχιστον τα 2 και εχω διαπιστωσει οτι δε θελουν και πολυ βαθος:)

αυτα ειναι! αν μπορει και κανεις να μας εξηγησει γιατι οταν τα ειχα στο βαθος δεν μεγαλωναν και τωρα εχουν γινει ετσι κομα καλυτερα:)

MIXALIS CYPRUS 04-05-10 11:55

Ψαξε αν αυτα που εχεις ανοικουν στην κατηγορια των νανων νουφαρων που μεγαλωνουν μονο 30 cm (πχ helvola)

yiannossavva 04-05-10 18:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 442696)
αυτα ειναι! αν μπορει και κανεις να μας εξηγησει γιατι οταν τα ειχα στο βαθος δεν μεγαλωναν και τωρα εχουν γινει ετσι κομα καλυτερα:)

Είναι 2 οι λόγοι.
  • Το κτυπάει περισσότερο φως
  • Η θερμοκρασία ανεβαίνει τις τελευταίες ημέρες

apostolis veroia 04-05-10 21:02

πρεπει να ανηκουν στην κατηγορια των νανων μιαζουν πολυ! ισως γιαυτο τα βρηκα και σε φυτοριο. Αλλα παιζει και αυτο που λεει ο γιαννος:rolleyes:

yiannossavva 04-05-10 22:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 442876)
πρεπει να ανηκουν στην κατηγορια των νανων μιαζουν πολυ! ισως γιαυτο τα βρηκα και σε φυτοριο. Αλλα παιζει και αυτο που λεει ο γιαννος:rolleyes:

Αυτό που σου είπα είμαι σίγουρος ότι παίζει.

Τώρα που μίλησες για νανα χθες φωτογράφησα ένα φύλλο από τα νούφαρα μου 28 εκατοστά διάμετρο παρακαλώ!!!!

apostolis veroia 04-05-10 22:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 442905)
Αυτό που σου είπα είμαι σίγουρος ότι παίζει.

Τώρα που μίλησες για νανα χθες φωτογράφησα ένα φύλλο από τα νούφαρα μου 28 εκατοστά διάμετρο παρακαλώ!!!!

τεραστιο!!!!!!!:D

MIXALIS CYPRUS 04-05-10 22:52

Πρεπει να ειναι νανο νουφαρα . Εχω και εγω στο ενυδρειο μου και παραγγειλα και αλλα για να κανω μια μινιατουρα λιμνη . Οταν βγουν τα ανθη βγαλε μας μια φωτογραφια να βρουμε το ειδος αν φυσικα δεν ειναι κανενα υβριδιο .

Δειτε το πιο μεγαλο νουφαρο στο κοσμο ! http://images.google.com/images?um=1..._rfai=&start=0

apostolis veroia 05-05-10 00:41

[QUOTE=MIXALIS CYPRUS;442939]Πρεπει να ειναι νανο νουφαρα . Εχω και εγω στο ενυδρειο μου και παραγγειλα και αλλα για να κανω μια μινιατουρα λιμνη . Οταν βγουν τα ανθη βγαλε μας μια φωτογραφια να βρουμε το ειδος αν φυσικα δεν ειναι κανενα υβριδιο .

Δειτε το πιο μεγαλο νουφαρο στο κοσμο ! http://images.google.com/images?um=1..._rfai=&start=0[/QUO
θα βγαλω! παντος μιαζουν πολυ με τις νανες! ευτυχως που εχω 2 και απο τα κανονικα! :grin:

yiannossavva 05-05-10 06:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 442912)
τεραστιο!!!!!!!:D

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...a-dsc03011.jpg

Iacovos 5-6 φύλλα από αυτά γέμισε η λίμνη σου :D

iacovos 06-05-10 12:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 443012)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...a-dsc03011.jpg

Iacovos 5-6 φύλλα από αυτά γέμισε η λίμνη σου :D

Ευχαριστω Γιαννο για το θαρρος που μου χαρισες:(

yiannossavva 06-05-10 12:29

Καλά ρε σι δεν θα βάλεις τέτοιο νούφαρο στην λίμνη σου.
Υπάρχουν και μικρότερα!!!!!!!

Άντε καλή αρχή. Σε βλέπω μέχρι του χρόνου να ανεβάζεις επάνω τα μανίκια και να ξανά αρχίζεις σκάψιμο!

in the pond 12-05-10 17:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από iacovos (Μήνυμα 445493)
Έλα ρε Βασίλη έχασα επεισόδια? Φίλε μου ΜΜΜΜΜΠΠΠΠΡΡΡΡΑΑΑΑΒΒΒΒΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!
Εγώ ότι αφορά κατασκευή λίμνης τα άφησα πίσω.
Αφοσιωθηκα στο τελείωμα του κήπου.
Αποφάσισα να κάνω φίλτρο πιέσεως DIY και μου μένει να βρω υλικά που θα βάλω μέσα. Το Σάββατο με την βοήθεια του θεού θα ξεκινήσω το κτίσιμο του καταρράκτη.

Και ο κήπος, περιβάλλον της λίμνης είναι.;)
Για πες? Πώς θα κανεις DIY πιεστικό?

iacovos 14-05-10 12:52

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 445506)
Και ο κήπος, περιβάλλον της λίμνης είναι.;)
Για πες? Πώς θα κανεις DIY πιεστικό?

Θα πάρω σωλήνα πλαστική με διάμετρο 250-350mm και μήκος 400 mm. Θα κάνω δυο πώματα με λαμαρίνα και θα σφραγίζει με λάστιχο. Σχέδιο ακολουθεί.

yiannossavva 14-05-10 13:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από iacovos (Μήνυμα 446103)
Θα πάρω σωλήνα πλαστική με διάμετρο 250-350mm και μήκος 400 mm. Θα κάνω δυο πώματα με λαμαρίνα και θα σφραγίζει με λάστιχο. Σχέδιο ακολουθεί.



Πολύ καλό φαίνεται το φίλτρο.
Μην βάλεις μέταλλο στην κατασκευή.
Προτίμα perpex. Είναι ακριβό υλικό αλλά θα σου αντέξει.

in the pond 14-05-10 13:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από iacovos (Μήνυμα 446103)
Θα πάρω σωλήνα πλαστική με διάμετρο 250-350mm και μήκος 400 mm. Θα κάνω δυο πώματα με λαμαρίνα και θα σφραγίζει με λάστιχο. Σχέδιο ακολουθεί.

Έλα, φίλε Ιάκωβε, η σκέψη σου εκ πρώτης όψεως έχει αρκετές ατέλειες αν μπορούμε να το πούμε έτσι.
1. Μέταλλο (σίδερο) που να μην είναι ανοξύδωτο μέσα στο φίλτρο δεν κάνει!
2. Πολλά σφουγγάρια και λοιπά υλικά βλέπω. Πολύ περίπλοκο για πιεστικό, γιατί η λίμνη παράγει πολλούς ρύπους που για την ώρα δεν μπορείς να αντιληφθείς.
3. υπολοίπεται αρκετά πράγματα Ιάκωβε που θα ήταν καλύτερα να τα πούμε στο τηλέφωνο....
Μην βιαστείς πάντως, αν δεν μπορείς να διαθέσεις πολλά λεφτά υπάρχουν λύσεις ανοικτού τύπου που θα σου κοστίσουν λιγότερο.

iacovos 14-05-10 14:00

Έλα ρε Γιάννο μιλώ για stainless steel ολοπασο και τα υπόλοιπα πλαστικό.
Από κατασκευαστική μεριά δεν με ανησυχεί, το πρόβλημα μου είναι τα bioballs και τα φίλτρα που θα βάλω και εάν σαν σύστημα είναι οκ
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 446105)
Πολύ καλό φαίνεται το φίλτρο.
Μην βάλεις μέταλλο στην κατασκευή.
Προτίμα perpex. Είναι ακριβό υλικό αλλά θα σου αντέξει.

Έλα ρε Γιάννο μιλώ για stainless steel ολοπασο και τα υπόλοιπα πλαστικό.
Από κατασκευαστική μεριά δεν με ανησυχεί, το πρόβλημα μου είναι τα bioballs και τα φίλτρα που θα βάλω και εάν σαν σύστημα είναι οκ

in the pond 14-05-10 14:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από iacovos (Μήνυμα 446128)
Έλα ρε Γιάννο μιλώ για stainless steel ολοπασο και τα υπόλοιπα πλαστικό.
Από κατασκευαστική μεριά δεν με ανησυχεί, το πρόβλημα μου είναι τα bioballs και τα φίλτρα που θα βάλω και εάν σαν σύστημα είναι οκ

Ιάκωβε, σου έχω στήλει π.μ.
Βασικά (προσωπική εκτίμηση) θα πρέπει να το ελευθερώσεις καταρχάς από τα πολυποίκιλα υλικά που του έχεις σχεδιάσει. Αυτό είναι το πρώτο και το σημαντικότερο. Οι βιομπάλες που θα χρησιμοποιήσεις καλό να είναι το 80%-90% της βιολογίας σου. Τα σφουγγάρια, απλά θα δυσχεραίνουν το έργο του φίλτρου. Ο υαλοβάμβακας μπορεί να δουλέψει καλά στο μηχανικό κομμάτι του φίλτρου σε τέτοια φίλτρα.

Αν κατασκεύαζα αυτό το πράγμα, θα αντλούσα νερό από την κάτω θέση του φίλτρου και θα έκανα εξαγωγή από την πάνω θέση του σχεδίου σου. Η μοναδική διαφορά θα ήταν ότι το σημείο της άντλησης θα το έκανα λιγάκι πιο ψηλά από το δικό σου σημείο, χρησιμοποιώντας σωλήνα γωνιά 135ο ώστε να δημιουργήσεις εσσωτερικά περιστροφικη κίνηση του νερού, πιο κάτω, δημιουργείς εσσωτερικά ένα ανάποδο κώνο με τρύπα στo πιο χαμηλό του σημείο, ώστε να κατακάθονται εκεί οι ακαθαρσίες. Είναι δεδομένο ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις πλαστική σχάρα για να μην μπαίνει το βιολογικό σου υλικό στο χώρο των ακαθαρσιών. Στον χώρο αυτό, δημιουργείς ακόμα μια τρύπα όπου θα καθαρίζει αυτόματα το σύστημα σου. Στο άνω σημείο του φίλτρου, μπορείς να τοποθετήσεις ακόμα μια σχάρα και από πάνω του αν θέλεις υαλοβάμβακα. Μπορείς εύκολα αυτό να το κάνεις και ανοικτού τύπου. Είναι δύσκολο να στο εξηγήσω έτσι... θα σου κάνω ένα σχεδιάγραμμα!

Γιατί όμως να το κάνεις πιεστικο? Τί θα κερδίσεις περισσότερο?

iacovos 14-05-10 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 446105)
Πολύ καλό φαίνεται το φίλτρο.
Μην βάλεις μέταλλο στην κατασκευή.
Προτίμα perpex. Είναι ακριβό υλικό αλλά θα σου αντέξει.

Για στείλε μου το σχήμα και θα τα πούμε από κοντά νομίζω

in the pond 14-05-10 16:20

1 Συνημμένο(α)
Πολύ πρόχειρο...

yiannossavva 14-05-10 21:21

Υαλοβάμβακας?????????????????????
Σε λίμνη??????????????????????????
Ξέχασε το. Κάθε μέρα θα πρέπει να τον καθαρίζεις.
Η γωνία για στροβιλισμό και το σιφόνι είναι και αυτά άχρηστα.
Εγώ θα έκανα το εξής.

Εισαγωγή νερού από πάνω.
Σφουγγάρια.
Πλαστική σχάρα.
Βιόμπαλες
Σχάρα.
Εξαγωγή νερού 10-15 εκατοστά πάνω από τον πάτο του βαρελιού (μπορείς να βάλεις και μια γωνία)
Και μια βάνα με γωνία που να παίρνει το νερό από τον πάτο του βαρελιού (καθαρισμός βιόμπαλων, και όχι σφουγγαριών)
Τέλος

Στο λέω ξανά μην βάλεις υαλοβάμβακα δεν υπάρχει περίπτωση να σου δουλέψει.


Θα ήταν πολύ καλύτερα αν έβαζες 2 βαρέλια. Ένα με σφουγγάρια και με τις βιόμπαλες

in the pond 14-05-10 22:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 446220)
Υαλοβάμβακας?????????????????????
Σε λίμνη??????????????????????????
Ξέχασε το. Κάθε μέρα θα πρέπει να τον καθαρίζεις.
Η γωνία για στροβιλισμό και το σιφόνι είναι και αυτά άχρηστα.

To σύστημα που μόλις σχεδίασα, πρόκειται για αντίγραφο φίλτρου τύπου vortex που χρησιμοποιείται εξαιρετικά καλά από τους Ιάπωνες για πολλά-πολλά χρόνια και όχι μόνο. Ο στροβιλισμός του νερού δεν είναι σημερινό νέο για τους λιμνόφιλους. Οι αεραντλίες που έχουμε σήμερα στα moving beds είναι απλά μια αντιγραφή των εν λόγω φίλτρων με αέρα και όχι περιστροφική κίνηση του νερού. Η περιστροφική κίνηση από τα κάτω προς τα πάνω, επιτυγχάνει την είσοδο των ακαθαρσιών από το συφώνι προς το πιο κάτω διαμέρισμα του φίλτρου, ώστε να είναι εύκολος μεν ο καθαρισμός και κατά δεύτερον όταν το νερό ανέβει προς τα πάνω, δεν θα διαθέτει τόση βρομιά όση θα είχε αρχικά. Υπάρχουν βέβαια πάρα πολλές παραλλαγές του εν πόγω συστήματος.

Πληροφοριακά για τον υαλοβάμβακα. Δεν είναι λίγοι οι λιμνόφιλοι που αδειάζουν εντελώς τα πιεστικά τους φίλτρα, γεμίζοντας τα μόνο με υαλοβάμβακα, επιτυγχάνοντας καλύτερη κάθαρση του νερού. Και βεβαίως όταν το σύστημα μας είναι πιεστικό δεν πρόκειται να βουλώσει τόσο σύντομα. Με την ίδια λογική θα βούλωναν και τα εξωτερικά φίλτρα των ενυδρείων.. χωρίς βέβαια να συγκρίνω τα δύο μεγέθη. Άς ρωτήσουμε και τον Άντρο να μας διαφωτίσει...που το έχει δοκιμάζει.

SOCRATIS 15-05-10 10:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 446220)
Υαλοβάμβακας?????????????????????
Σε λίμνη??????????????????????????
Ξέχασε το. Κάθε μέρα θα πρέπει να τον καθαρίζεις.
Η γωνία για στροβιλισμό και το σιφόνι είναι και αυτά άχρηστα.

Δεν κατάλαβα, γιατί καθε μέρα καθάρισμα;Και γιατί όχι τα άχρηστα στο πάτο;Δεν δουλευουν άλλωστε έτσι και τα φίλτρα ενυδρείων και όχι μόνο;

yiannossavva 15-05-10 17:27

Ρε παιδιά μιλάμε για λίμνη κάποιον κυβικών που βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο.
Το δοκιμάσατε?
Για να μην λέμε όπως πολλές κουβέντες ας το δοκιμάσει ο φίλος μας και να μας πει τα αποτελέσματα.
Όσο για τον στροβιλισμό πού λες Βασίλη έτσι η αλλιώς η ροή του νερού στο φίλτρο είναι παντού. Δεν μιλάμε για ένα φίλτρο που είναι μεγάλο αλλά ένα αρκετά μικρό.


Υ/Γ κανηβαλήσαμε και αυτό το θέμα.

in the pond 15-05-10 19:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 446425)
Ρε παιδιά μιλάμε για λίμνη κάποιον κυβικών που βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο.
Το δοκιμάσατε?
Για να μην λέμε όπως πολλές κουβέντες ας το δοκιμάσει ο φίλος μας και να μας πει τα αποτελέσματα.
Όσο για τον στροβιλισμό πού λες Βασίλη έτσι η αλλιώς η ροή του νερού στο φίλτρο είναι παντού. Δεν μιλάμε για ένα φίλτρο που είναι μεγάλο αλλά ένα αρκετά μικρό.


Υ/Γ κανηβαλήσαμε και αυτό το θέμα.

Γιάννο, καλησπέρα.
Πολύ απλά μπορείς να ψάξεις στο διαδίκτυο για τα φίλτρα τύπου vortex. Το ξαναλέω, δεν είναι απλά δουλεμένα για πάρα πολλά χρόνια, αλλά ακόμα και τώρα που η τεχνολογία έχει εφεύρει τόσα καινούρια πράγματα, υπάρχουν οι σχολές που υποστηρίζουν αυτού του είδους φίλτρα. Μπορεί επίσης να συνδεθούν περισσότερα από ένα, αναλόγως λίμνης και βιοφορτίου.

Γιάννο, η λίμνη του Ιάκωβου είναι πολύ μικρή...δεν είναι βέβαια συγκρίσημη με τη δική σου λίμνη με την τεράστια ιχθυοφόρτηση. Μιλάμε για πολύ μικρό κύκλωμα.

Όπως και να έχει, ο Ιάκωβος με επισκέφτηκε εχθές, μιλήσαμε για αρκετή ώρα για το θέμα του και κατέληξε στην έτοιμη αγορά φίλτρου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02976 seconds with 11 queries