Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   πρόβλημα με κερατόφυλλο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78746)

marios psilopoulos 17-03-14 10:02

πρόβλημα με κερατόφυλλο
 
καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε!!!
το ενυδρείο όλο κόντρα με πάει από τη μέρα που το ξεκίνησα...έσπασε,το κόλλησα,ξανά έσπασε το ξανά κόλλησα,το DiY Co2 το έκανα 7-8 φορές μέχρι να το πετύχω,3 αρσενικοί ξιφοφόροι πέθαναν για άγνωστες αιτίες και τώρα αυτό...το κερατόφυλλο,χθες το βράδυ που το είδα ήταν μια χαρά..και σήμερα το πρωί που ξύπνησα,βρήκα όλα τα φύλα του στην επιφάνεια...να τονίσω πως το είχα ήδη μια εβδομάδα μέσα και όλα φαινόταν μια χαρά....τώρα είναι μόνο το κοτσάνι...να το αφήσω μέσα?θα ξανά βγάλει φύλλα??τα πεσμένα να τα βγάλω και να τα πετάξω??

korasidikos 17-03-14 11:41

αν μαδησε το κερατοφυλλο κανε μια μετρηση για αμμωνια καλου κακου!σε τι ενυδρειο το εχεις ;φιλτρανση τι εχεις;αναταραξη στην επιφανεια για οξυγονωση του νερου εχεις;επειδη γραφεις και για θανατους ψαριων κανε μετρησεις!

marios psilopoulos 17-03-14 15:20

σε 100 λτρ τα έχω...μετρήσεις θα γίνουν αύριο γιατί δεν έχω τώρα τεστ...φίλτρο έχω σαμπ γύρο στα 3 λίτρα βιολογικό...ανατάραξη υπάρχει αρκετή....οι θάνατοι μπορεί να προήλθαν από κάποια βλάβη του Co2...για το φυτό,μου έδωσε μια ιδέα ένας φίλος..υπάρχει περίπτωση να μαράθηκε λόγου του ότι το ενυδρείο δουλεύει ξανά 2 εβδομάδες τώρα?(υπήρχε μια παύση γιατί έσπασε όπως είπα) μήπως δεν έχουμε αρκετή τροφή για το φυτό? :confused:

Misirlis Aquarium 17-03-14 15:36

Μαριε αν κατάλαβα σωστά .
είχες ένα ενυδρείο που σου έσπασε , έκλεισες το φίλτρο και το ξανά έβαλες όταν έφτιαξες το καινούριο ?

Χρηστος Ζ. 17-03-14 15:41

μηπως κατα το διαστημα που εμεινε ανενεργο το ενυδρειο χαλασε και η βιολογια? για αυτο εχεις θανατους ψαριων και δεν εχεις νιτρικα?
το κερατοφυλλο μπορει να ειναι ευκολο φυτο, αλλα για να ευδοκιμησει θελει αρκετα νιτρικα και καλο φωτισμο.

απο προσωπικη παρατηρηση, το κερατοφυλλο οταν δεν εχει νιτρικα η γενικοτερα φαγητο, ριχνει τα φυλλα του αρκετα γρηγορα. οταν δεν εχει καλο φωτισμο, τα φυλλα του μαζευονται και χοντραινουν μεχρι που αλλαζει εντελως σχημα και νομιζεις οτι ειναι αλλο φυτο, εννοειται οτι και τοτε το φυτο λιωνει σιγα σιγα, αλλα αργει παρα πολυ.

marios psilopoulos 17-03-14 15:45

όχι βέβαια τα ψάρια ζούσαν σε δανικό ενυδρείο μέχρι να φτιαχτεί το δικό τους,το οποίο είχε εξωτερικό φίλτρο και μπήκε εκεί όλη η βιολογία...
-------------------------
όσο για τα φύλλα,χθες το βράδυ που τα παρατηρούσα ήταν μια χαρά..και σήμερα το πρωί δεν υπήρχε τίποτα...

stelios816 17-03-14 17:01

αμμωνια..μετρησες που σου ειπε ο κορασιδικος?

Eliccaios 17-03-14 17:11

μπορεί να το έφαγαν και η ξιφοφοροι για κάλο και για κακό κανε και μετρήσεις...

marios psilopoulos 17-03-14 18:30

δεν έχω κάνει ακόμη μετρήσεις γιατί δεν έχω τεστ...αύριο θα κάνω.. ;)
-------------------------
όσο για τους ξιφοφόρους δε πιστεύω...γιατί είναι όλα τα φύλλα στην επιφάνεια....και άλλωστε έχει ήδη 1 εβδομάδα μέσα χωρίς πρόβλημα...τώρα θυμήθηκαν να το φάνε? :p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01518 seconds with 11 queries