Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Εκανα βλακεία; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88249)

johnpecn` 09-10-15 17:08

Εκανα βλακεία;
 
Σημερα μετα απο αλλαγη νερου έπρεπε να προσθέσω 6μλ καλιο
Αλλά μπερδεύτηκα και έβαλα 6μλ σιδηρο, 6 μλ σιδηρο ειναι η εβδομαδιαία δόση
που την σπάω σε 3*2 για να εχω 0.5ppm σιδηρο.
Να ξανακάνω αλλαγη νερου η να τα αφήσω ετσι;φοβάμαι για αλγες :confused::confused:

johnreta 09-10-15 17:16

εγω προσωπικα θα εκανα αλλαγη αν δεν ειχα τεστ να δω ποσο ικανα ειναι τα φυτα να το αποροφησουν :) η ποσο απομενει.

το εχω κανει και εγω ανντι flourish ειχα βαλει σιδηρο αλλα 1 Ml xD

johnpecn` 09-10-15 17:23

Τεστ σιδήρου δεν εχω :(
Τωρα συμφωνα με το calculator με 6 μλ
που εβαλα εχω 0.5ppm σιδηρο απλα
αυτη την δοση την σπαω σε 3 μέρες.
Οσο το σκεφτομαι τρελαινομαι τι έκανα.

johnreta 09-10-15 17:29

Γινονται αυτα :)

κοιτα ειναι αναλογα την φαση σου εγω αν ειχα κανει μολις αλλαγη θα το αφηνα και θα ηταν ενα μερος πειραματος :)

το σωστο ειναι να κανεις.

απο την μια αν μπλεξεις θα χτυπας το κεφαλι σου και θα λες γιατι δεν εκανα αλλαγη :P για 3 ωρες μαξιμουμ δουλεια μπορει να αφιερωνεις και ωρες στο ενυδρειο καθε μερα αναλογα την αλγη.

ειναι αναλογα και τι φυτα εχεις και τι φυτομαζα.

johnpecn` 09-10-15 17:49

Την ξεκινησα ηδη την αλλαγή
ασε να κανει κανας αλλος το πειραμα:D
Τα φυτά μου ειναι σχετικα λιγα ,γιατι ξεφυτεψα τα παντα
τα καθαρισα και εσωσα μερικα κοτσανια ,το ενυδρειο ειχε ξεκινησει high tech και λογω γονου danio και γαριδες το ειχα χωρις co2 και λιπασματα.
Θα κανω 50%αλλαγη αλλα και παλι νομιζω την thread algae δεν θα υην γλυτωσω:(

johnreta 09-10-15 19:38

δε ξερω τωρα παντως που το εχω ξανα λιωσει βλεπω πολλες αναφορες οτι σε περισσεια σιδηρου ειναι μυθος οτι κανουν παρελαση οι αλγης.... τι να πω θα πειραματιστω αρκετα αυτη την φορα :D

ελπιζω να μην ξεστεινω.... 0χα0χα0

johnpecn` 09-10-15 21:09

Αν δεν το ζητανε τα φυτα γιατι
να βαλεις σιδηρο έξτρα; εγω οποτε το παρακανα ειχα thread πιστευω οτι απο τα λιπασματα η πιο
σημαντικη παραμετρος για αλγες η μη ειναι
η αναλογια νιτρικα φωσφορικά:smt084
Αυριο θα ξεκινησω λιπανση estimative index πιο δυναμικα :D

johnreta 09-10-15 22:50

Με το καλο και μακρυα οι εξω απο δω.... δε λεμε το ονομα τους 0χα0χα0

αυτο και ο φωτισμος και εγω ετσι πιστευω. αλλα πρεπει να τα εχεις εμπειρικα γτ αν ειναι να κανεις και συνεχεια μετρησεις ζητω που καηκαμε.
εγω πεταξα staghorn :D οι απο τις ανακατοσουρες η δε ξερω απο τι η επειδη οταν το ειχα παραμελησεις απο τα σαλιγκαρια που πεθαναν!! αντε να δουμε!!

καλη μας τυχη :D

johnpecn` 10-10-15 16:41

Μετρήσεις φιλε μεγαλο πράγμα ,έριξα το πρωι kno3 και fleet enema , μέτρησα μετα και πηγα 7.5 no3 ,2.5 po4 το ενυδρειο τωρα γκαζόζα,και να σκεφτείς τα φυτα εχουν μεταφυτευτει πρόσφατα και φαντάζομαι δεν εχουν ριζώσει καλα,συν οτι πρόσθεσα parvula και hygro siamensis μολις χθες.
Η σιαμενσις ειναι προφανώς καλλιεργημένη εξω απ το νερό και δεν εχει την ενυδρειακή μορφή της ακομα ,τα φύλλα ειναι αρκετά πλατιά ,μηπως ενα κλάδεμα θα την βοηθούσε να προσαρμοστεί γρηγορότερα;:confused:

Themis_aqua 10-10-15 18:49

..
 
Γκαζοζα εε:D:D Αυτα ειναι, που να τα δω στο δικο μου να εκστασιαστω!!Που θα παει...:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01358 seconds with 11 queries