Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   βατραχάκια; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9550)

Blanch 14-11-05 22:50

βατραχάκια;
 
+-8 Μπορώ να βάλω με πλάτις και γκάπις ή θα μου τσακίσουν τα μωρά; Είδα σήμερα κάποια λευκά μικρά και πολύ αστεία και αναρωτήθηκα... Επηρεάζουν κατά πολύ τη βιολογία;

halvas69 14-11-05 22:52

No βατραχάκια με ψαράκια, κυρίως μικρά.
Μαμ τα ψαράκια :)

Blanch 14-11-05 22:55

μμμμ... και μόνο βατραχάκια δε λέει... :smt011

soza 14-11-05 23:30

Tην ειχα κανει την πατατα μια φορα.Ειχα βαλει μια φορα σε ενα ενυδρειακι εναν μονομαχο με ενα βατραχακι.Λογικα τα βατραχακια τρωνε τα ψαρακια..
Στην δικη μου περιπτωση συγκατοικουσανε μια χαρα μαζι.Ο μονομαχος καποια φορα προσπαθησε να δαγκωσει το βατραχι, αλλα εφαγε καμποσες μπουνιες.
Τωρα .. αν τα βαλεις με γκαπακια και τετοια.. μαλλον προβλεπεται τσιμπουσι μεσα στο ενυδρειο σου.

Blanch 15-11-05 15:16

Με πείσατε και σας ευχαριστώ! Δε βάζω...;)

Blanch 18-11-05 00:18

Αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι... με τα χρυσόψαρα (σε άλλο ενυδρείο τα έχω) δεν μπορούν να συμβιώσουν; :smt081

Obelix(Reifen) 18-11-05 01:50

http://allaboutfrogs.org/info/specie...edordwarf.html

Blanch 18-11-05 12:45

Μπελάς!!! :smt030

ΑΚΗΣ_ΧΑΝΙΑ 22-11-05 15:11

Είχα ασχοληθεί με Βατραχάκια (αλμπίνο) σε ενυδρείο με τροπίκα και πραγματι ηταν πολυ εντυπωσικά ειδικα οτα κολυμπούσαν.tο πρόβλημα ηταν ομως οτι και τσιμπιες τρωγανε συνέχεια απο τα άλλα ψάρια ειδικά ανάμεσα στα δάχτυλα που έχουν τον υμένα οπου καποια στιγμή κοβόταν και δεν μπορούσαν να ανέβουν στην επιφάνεια για οξυγόνο και σκούσαν και επίσης οτι ποτέ δεν προλάβαιναν φάγητο που έριχνα και αναγκαζόμουν και τα τάιζα Ξεχώριστα με καλαμάκι και στήν άκρη τη γαρίδα και κοντά στο στόμα του....ουφ!Ταλαιπωρία!

Κίρκη 22-11-05 21:27

Ειχα βατραχάκια με χρυσοψαρα χωρίς προβλήματα

halvas69 22-11-05 21:46

Ναι Κίρκη τα είχες μαζί , αλλά δεν το θεωρώ σωστό να το γράφεις την ώρα που λέμε ότι δεν πρέπει να έχουμε μαζί βατραχάκια κλπ.
Περνάνε λάθος μυνήματα.

Κίρκη 23-11-05 19:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Ναι Κίρκη τα είχες μαζί , αλλά δεν το θεωρώ σωστό να το γράφεις την ώρα που λέμε ότι δεν πρέπει να έχουμε μαζί βατραχάκια κλπ.
Περνάνε λάθος μυνήματα.

Εγω απλα κατεγραψα την εμπειρια μου(του πατερα μου). δεν το ξανακανω αν δεν ρωτησω πρωτα τον αρχοντα κυριο χαλβα :smt110

Αν δε κανω λαθος ομως το Σωστο-Λάθος κρινεται απο το συνολο των εμπειριών και δεν αποφασιζεται απο καποια αρχη εν ειδη Mod :smt075

halvas69 23-11-05 20:52

Πολύ ωραία συμπερίφορα.
Την ειρωνία δεν την επιτρέπω καθώς δεν σου μίλησα σε τέτοιο τόνο, ούτε σου έδωσα το δικαίωμα.
Η κάνουμε συζήτηση ή το κάνουμε παζάρι, διαλέγεις και πέρνεις.
Τα κόμπλεξ κατωτερότητας του καθένα, δεν αρμόζουν σε ένα forum με ενυδρεία.
Να επιληφθεί ο Admin για τα περαιτέρω.

Blanch 23-11-05 21:07

Εντάξει βρε παιδιά! Ας μην το παρατραβάμε! Δε νομίζω ότι έχει κανείς κακές προθέσεις... Ο καθένας παραθέτει τη γνώμη του σύμφωνα με τις εμπειρίες του και ακόμη και να υπάρχουν διαφωνίες (που είναι απόλυτα φυσικό και λογικό) βγαίνουν συμπεράσματα που βοηθούν τον ερωτηθέντα. Εξάλλου μέσα από τη συζήτηση εδώ μέσα μαθαίνουμε και δε νομίζω ότι ο σκοπός είναι να συμφωνούμε όλοι σε όλα...

Και για να μην ξεφεύγουμε, δεν βάζω σε κίνδυνο τα χρυσοψαράκια μου που είναι μια χαρά όπως είναι! Ούτε τα βατραχάκια θέλω να παιδέψω...

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Tolis 23-11-05 22:56

Το σωστο-λαθος δεν αποφασισθηκε απο κανεναν mod, ειναι ευρεως γνωστο οτι βατραχακι+ψαρι στα μικρα μας ενυδρεια δεν κανει (το οτι μπορει να υπαρξουν εξαιρεσεις αυτο δεν το αναιρει, αν και συνηθως οιι εξαιρεσεις αποδυκνυονται και βραχυβιες οταν το ψαξουμε λιγο παραπανω)..
Ας πεσουν οι τονοι εδω παρακαλω ολους. :smt023

Κίρκη 24-11-05 15:56

Το χιουμορ και το καλοπροαιρετο πειραγμα εχουν παντου θέση.
Δε θα μιλησω περι κομπλεξ για να μη δωσω συνεχεια.
Ευχαριστω τον Admin για τη διευκρίνηση και τη χιουμοριστικη του ματιά.
Δε συμβαίνει συχνα να με παρεξηγουνε και απο σεβασμο για οσους μας διαβαζουν ζητώ συγνωμη για την αναστατωση:smt053

halvas69 24-11-05 23:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κίρκη
Το χιουμορ και το καλοπροαιρετο πειραγμα εχουν παντου θέση.
Δε θα μιλησω περι κομπλεξ για να μη δωσω συνεχεια.
Ευχαριστω τον Admin για τη διευκρίνηση και τη χιουμοριστικη του ματιά.
Δε συμβαίνει συχνα να με παρεξηγουνε και απο σεβασμο για οσους μας διαβαζουν ζητώ συγνωμη για την αναστατωση:smt053

Εφόσον λες ότι το παρεξήγησα και ότι ήταν άλλες οι προθέσεις σου τότε σου ζητώ συγνώμην για την συμπεριφορά μου
Όμως πρέπει να σου πω ότι δεν ήταν σαφές το όποιο χιούμορ ισχυρίζεσαι ότι υπήρχε και όσο και να το ξαναδιαβάζω δεν το διακρίνω.
Όπως δεν διέκρινα την χιουμοριστική ματιά του admin που ισχυρίζεσαι ότι υπάρχει.
Τα περί κόμπλεξ επέτρεψε μου να σου πω ότι υπάρχουν όσον αφορά τους "τίτλους" μπορεί όχι σε εσένα αλλά κάθε φορά που έρχομαι σε διαφωνία με κάποιον τρώω την καραμέλα του mod για αυτό και το είπα καθώς το ίδιο έπραξες.
Aς θεωρηθεί λήξαν το επεισόδιο.....ευχαριστώ για την υπομονή σου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01911 seconds with 11 queries