Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Βοήθεια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15756)

vouros 23-02-07 15:46

Βοήθεια
 
Έχω ένα ενυδρείο cayman 80 120lt. To φίλτρο που έχει γράφει ότι είναι 350l/h. Το ενυδρείο λειτουργεί μια εβδομάδα και το νερό είναι λίγο θολό. Περισσότερο στην αρχή λιγότερο τωρα. Να τονισώ ότι όταν το έστυσα ξέχασα να ξεπλύνω το χαλικί και το αντιλήφθηκα όταν γέμισα το ενυδρείο αλλά επειδή είχα βάλει και υπόστρωμα δε μπορούσα να το βγάλω και να το ξεπλύνω. Εδω στο φόρουμ μου είχαν πει ότι θα καθαρίσει αν και θα έπρεπε να το είχα πλύνει. Τώρα σκέφτομαι να κάνω μια μεγάλη αλλάγη νερού. Θα ήταν καλό αυτό. Το ενυδρείο είναι σε κατάσταση στρωσίματος. Με την αλλαγή νερου μπορεί να επηρεαστεί το στρώσιμό; Επίσης στο φίλτρο τα υλικά που έχω είναι τα εξής: μπλε σφουγγάρι, μακαρόνι, κατι μαυρες μπίλιες (δεν ξέρω πως λέγεται) και ένα μαύρο σφουγγάρι. Αυτή είναι η σειρά που είναι τοποθετημένα από δεξιά προς αριστερά. Αν έχω καταλάβει καλά το μαύρο σφουγγάρι είναι άνθρακας. Αυτό μήπως πρέπει να το βγάλω; Τι το κάνω. Το κρατάω κάπου για όταν χρειαστεί;

Strahos 23-02-07 15:52

με τι μέθοδο στρώνεις το ενυδρείο?

vouros 23-02-07 16:00

Χρησιμοποιώ βακτήρια της sera το nitrivec και μετά απο 4 μέρες έβαλα ένα χρύσοψαρο που το είχαμε στην γυάλα όποτε υπέθεσα ότι θα είναι καλύτερα στο ενυδρείο μιας και έχει περισσότερο χώρο και θα στρωθεί και το ενυδρείο. Τώρα είμαι στην 8 ημέρα. Κάποιες μετρήσεις που έκανα με τα στικ της tetra 5in1 βρήκα τα ακόλουθα χωρίς να είμαι σίγουρος γιατί είναι λίγο δυσανάγνωστο ή τουλάχιστον εγώ δε μπορώ να το διάβασω εύκολα. Λοιπόν έχουμε και λέμε:
ΝΟ3: 250
ΝΟ2: 5
GH: >16
KH: 15
PH: 8

Strahos 23-02-07 16:16

καλύτερα να βάλεις το χρυσόψαρο πίσω στη γυάλα ΜΟΝΟ μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο γιατί αυτή τη στιγμή υποφέρει, μπορείς να στρώσεις το ενυδρείο σου με καθαρή αμμωνία από το φαρμακείο (είναι φθηνότερη από 50 λεπτά). Αυτή τη στιγμή το νερό σου είναι τοξικό για το χρυσόψαρο. μόλις τελειώσεις με το στρώσιμο ή το ξαναβάζεις μέσα και ζει εκεί (ενυδρείο κρύο νερού και μόνο) ή το δίνεις σε κάποιον που μπορεί να το φιλοξενίσει σε ενυδρείο κατάλληλο.

Όσο για την θολούρα μην ανησυχείς θα φύγει σιγά-σιγά.
αγόρασε υγρά τέστ για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 για να βλέπεις που πραγματικά βρίσκεσαι, τα στικ δείχνουν στον γάμο του καραγκιόζη...

ο ενεργός άνθρακας πιστεύω είναι καλό να μείνει για ένα μήνα για να αποροφήσει τυχούσες χημικές ουσίες από τα καινούργια πλαστικά και μετά βγάλτον.

vouros 23-02-07 16:23

Είναι καλύτερα στην γυάλα δηλαδή; Πάντως με το PH και την σκληρότητα που έχει εδώ το νερό αν αυτά είναι σωστά τι ψάρια μπορουν να μπουν;

Strahos 23-02-07 16:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vouros (Μήνυμα 156684)
Είναι καλύτερα στην γυάλα δηλαδή; Πάντως με το PH και την σκληρότητα που έχει εδώ το νερό αν αυτά είναι σωστά τι ψάρια μπορουν να μπουν;

είναι καλύτερα μόνον επειδή στο ενυδρείο αυτή τη στιγμή είναι κόλαση, καμία γυάλα δεν είναι καλή για κανένα ψάρι, προσωρινά όμως θα ήταν καλύτερα γιατί τώρα οι ουσίες που υπάρχουν στο ενυδρείο σου του προσβάλουν τα ζωτικά όργανα και το θέτουν σε κίνδυνο. Φυσικά αν θελήσεις αργότερα να κάνεις το ενυδρείο σου τροπικό τότε καλύτερα να το δώσεις από τώρα το χρυσόψαρο. Πιστεύω τουλάχιστον να μην είχες θερμαντήρα σε λειτουργία τόσο καιρό. Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού. Με την σκληρότητα που δείχνουν τα τεστ σου μπορείς άνετα να βάλεις ζωοτόκα ή αφρικανικές κιχλίδες, όμως τα στικς δεν είναι αξιόπιστα. Πάρε υγρά τέστ. Αυτή την στιγμή σε ενδιαφέρουν περισσότερο οι μετρήσεις που ανέφερα παραπάνω και μετά τα υπόλοιπα. Για τα υπόλοιπα υπάρχουν τρόποι να τα φέρουμε στα μέτρα μας

GP250381 23-02-07 16:42

kh 15
gh 16
μαλλον κατι δεν ειναι σωστο.παρε τγρα τεστ οπως σου ειπαν και πριν

GhostShip 23-02-07 18:21

Hello Ηλία μια ερώτηση:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 156682)
αγόρασε υγρά τέστ για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 για να βλέπεις που πραγματικά βρίσκεσαι

Έχεις να προτείνεις τίποτα καλά απο www.aquaristic.net γιατί θέλω να συμπληρώσω στη παραγγελεία?

Blanch 23-02-07 18:51

:rolleyes: Το χρυσόψαρο στη γυάλα δε θα είναι καλύτερα γιατί ούτως άλλως η αμμωνία που συσσωρεύεται είναι υπερβολική. Στο ενυδρείο τα πράγματα θα είναι καλύτερα για το "φουκαριάρικο" με συχνές αλλαγές νερού. Εφόσον το είχε η μοίρα του να ζήσει την ταλαιπωρία ούτως ή άλλως, ας έχει και κάποιες ελπίδες...

Strahos 24-02-07 01:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Blanch (Μήνυμα 156733)
:rolleyes: Το χρυσόψαρο στη γυάλα δε θα είναι καλύτερα γιατί ούτως άλλως η αμμωνία που συσσωρεύεται είναι υπερβολική. Στο ενυδρείο τα πράγματα θα είναι καλύτερα για το "φουκαριάρικο" με συχνές αλλαγές νερού. Εφόσον το είχε η μοίρα του να ζήσει την ταλαιπωρία ούτως ή άλλως, ας έχει και κάποιες ελπίδες...

νομίζω πως στην γυάλα θα είναι καλύτερα από άποψη αμμωνίας με συχνές αλλαγές νερού διότι στο ενυδρείο όχι μόνο χρειάζεται η αμμωνία για το στρώσιμο αλλά θα υπάρχει και ο νιτρίτης που είναι κι αυτός άστα να πάνε κι αργότερα και μπόλικος νιτράτης... Γενικά έχει μπει σε μπελάδες αυτό το χρυσόψαρο όπως και χιλιάδες άλλα...

το καλύτερο είναι να βάλεις μπόλι από κάποιον με στρωμένο φίλτρο και μαζί με την βοήθεια του nitrivec και θερμοκρασίας νερού στους +30°C να στρωθεί στα γρήγορα το φίλτρο σου με καθαρή αμμωνία οπότε να μην ταλαιπωρείται και το χρυσόψαρο για πολύ στη γυάλα. Εκτός επαναλαμβάνω αν δεν σκοπεύεις να το κρατήσεις αργότερα, οπότε το δίνεις από τώρα...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GhostShip
Έχεις να προτείνεις τίποτα καλά απο www.aquaristic.net γιατί θέλω να συμπληρώσω στη παραγγελεία?

αν και είναι off topic, ξέρω ότι τα καλύτερα υγρά τεστ είναι της API (Aquarium Pharmaceuticals Inc.) αν υπάρχουν στο aquaristic...

steady 24-02-07 01:30

και αμα βαλει το χρυσοψαρο στη γυαλα,με λιγο ταισμα και πολλες αλλαγες θα χει τη δυνατοτητα να βαλει το θερμοστατη στο τερμα για να στρωσει ποιο γρηγορα...

Blanch 24-02-07 12:34

H αμμωνία στη γυάλα παρουσιάζεται μέσα σε λίγες ώρες, οπότε δεν κερδίζει τίποτα! :smt012 Τα νιτρώδη που θα δημιουργηθούν στο ενυδρείο θεωρούνται λιγότερο τοξικά και με προσθήκη αλατιού μειώνονται οι επιβλαβείς επιδράσεις τους. Η αύξηση της θερμοκρασίας για να γίνει πιο γρήγορα το στρώσιμο σίγουρα θα στρεσάρει το χρυσόψαρο.

Όπως και να έχει και λαμβάνοντας υπόψιν όλους τους παράγοντες, το χρυσόψαρο καλύτερα να δοθεί και να αποχωρήσει από τη διαδικασία ή να μπει σε ενυδρείο που του ταιριάζει, που κι αυτό στρώσιμο θα θέλει. Με στενοχωρεί που κάνουμε παζάρια για τη ζωή του...:(

Strahos 24-02-07 16:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Blanch (Μήνυμα 156846)
Η αύξηση της θερμοκρασίας για να γίνει πιο γρήγορα το στρώσιμο σίγουρα θα στρεσάρει το χρυσόψαρο.

την αύξηση της θερμ. την πρότεινα στην περίπτωση που μπει προσωρινά το χρυσό στην γυάλα μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο.

vouros αν τελικά το χρυσόψαρο το πήρες μόνο για το στρώσιμο μπορείς να το δώσεις πίσω από τώρα καθώς δεν χρειάζεται καθόλου για τέτοιες διαδικασίες αφού υπάρχει στο φαρμακείο αμμωνία σε πολύ χαμηλή τιμή.

halvas69 24-02-07 21:56

Βρε παιδιά, αυτό με την αύξηση της θερμοκρασίας, για πιό γρήγορο στρώσιμο δεν είναι πανάκεια και ούτε τόσο αποτελεσματικό όσο νομίζετε και κακώς το προτείνεται.
Μην το συνχέουμε με άλλα πράγματα όπως την καταπολέμηση του ick κλπ. απλά σαν πρακτική.....δεν είναι πρακτική (χου,χου,χου)

Strahos 25-02-07 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 156947)
Βρε παιδιά, αυτό με την αύξηση της θερμοκρασίας, για πιό γρήγορο στρώσιμο δεν είναι πανάκεια και ούτε τόσο αποτελεσματικό όσο νομίζετε και κακώς το προτείνεται.

δεν είναι τόσο αποτελεσματικό ή δεν είναι καθόλου αποτελεσματικό?
σε περίπτωση που δεν είναι αποτελεσματικό καθόλου γιατί "κακώς" το προτείνουμε, τι κακό μπορεί να προκαλέσει σε ένα άδειο ενυδρείο που στρώνεται?
Πάντως μέχρι στιγμής το έχω συναντήσει αρκετές φορές σαν "τιπ" για πιο γρήγορη εξάπλωση της αποικίας των βακτηριδίων και νομίζω πως έπιασε και στην πράξη καθώς το έχω δοκιμάσει.

gewre 25-02-07 17:05

Από βιολογικής πλευράς καθαρά, μια αύξηση της θερμοκρασίας αυξάνει τον πολλαπλασιασμό των βακτηριδίων.

Η αύξηση όμως της θερμοκρασίας μειώνει κατά πολύ την ικανότητα του νερού να δεσμεύει οξυγόνο.

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα ότι κοντά στους 28-29 C έχουμε το καλύτερο αποτέλεσμα.

netblues 25-02-07 21:39

Η μειωση του οξυγονου δεν επηρεαζει το στρωσιμο χωρις ψαρια
Η αυξηση της θερμοκρασιας προφανως και επιταχυνει την ολοκληρωση του κυκλου
Συνιστωμενη θερμοκρασια 30-35 συμφωνα με το παρακατω αρθρο,
ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ ΠΑΝΤΟΤΕ.
http://www.csupomona.edu/~jskoga/Aquariums/Ammonia.html

Συνηθως θερμοκρασια πανω απο 30 δυσκολα ανεβαινει το χειμωνα χωρις μεγαλο θερμαντηρα, ασε που απο ενεργειακης αποψης δεν ειναι και οτι φτηνοτερο...
Ειδικοτερα οταν κανεις διαθετει ενα ηδη στρωμενο ενυδρειο, και μπορει να μπολιασει το νεο, ολα αυτά παρά ειναι πολύπλοκα..

Blanch 26-02-07 00:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 156883)
την αύξηση της θερμ. την πρότεινα στην περίπτωση που μπει προσωρινά το χρυσό στην γυάλα μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο.

Το γνωρίζω ότι το είπες έτσι, απλά ήθελα να πω και το μειονέκτημα του να μείνει το χρυσόψαρο στο ενυδρείο αν ο φίλος μας αύξανε τη θερμοκρασία.

Σωτήρη, την ίδια πηγή έχουμε στο θέμα.

george 26-02-07 19:56

Tην ίδια πηγή έχω και εγώ.....που μου την έδωσε ο Σωτήρης....που την μετέφρασε ο Hippo....που την διόρθωσα εγώ...που την ενέκρινε η Blanch....και που την έκανα αρθράκι :p

halvas69 26-02-07 22:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 157107)
δεν είναι τόσο αποτελεσματικό ή δεν είναι καθόλου αποτελεσματικό?
σε περίπτωση που δεν είναι αποτελεσματικό καθόλου γιατί "κακώς" το προτείνουμε, τι κακό μπορεί να προκαλέσει σε ένα άδειο ενυδρείο που στρώνεται?
Πάντως μέχρι στιγμής το έχω συναντήσει αρκετές φορές σαν "τιπ" για πιο γρήγορη εξάπλωση της αποικίας των βακτηριδίων και νομίζω πως έπιασε και στην πράξη καθώς το έχω δοκιμάσει.

Στο μύνημα μου γράφω "τόσο" οπότε δεν υπάρχει λόγος απορίας, είναι ξεκάθαρο.
Ο Gewre το διατύπωσε πολύ σωστά, ίσως εγώ ήμουν λίγο άγαρμπος :)
Είναι αλήθεια ότι αυξάνοντας την θερμοκρασία επιταχύνεται ο μεταβολισμός (βακτηριδίων,ψαρακιών κλπ σε -ίων) αλλά.....δεν κάνει και θαύματα.
Να γλυτώσεις 2-3 μέρες στρώσιμο, μπορεί αλλά αυτές οι κινήσεις θέλουν προσοχή όταν τις προτείνουμε καθώς μπορεί πχ, να χαλάσουν τα φυτά αν υπάρχουν, ο αρχάριος χρήστης να δώσει μία καλή στον θερμοστάτη και να γίνει μέλας ζωμός κλπ.
Μην αμελείς ότι πολλές φορές βλέπουμε αρκετές σφάλματα από νέους στον χώρο που πάνω στον ενθουσιασμό τους, βγάζουν τα φίλτρα κάθε τρεις και λίγο, τα καθαρίζουν κάθε εβδομάδα-λαμπίκο και όλα παρότι έχουν δοθεί σωστές συμβουλές, αλλάζουν νερό κάθε Μεγάλη παρασκευή κλπ υπάρχουν άπειρα παραδείγματα.
Ε υπάρχει ένα πρόβλημα στο "φιλτράρισμα γνώσεων"
Εν ολίγης δεν αξίζει τον κόπο καθώς δεν έχει τόσο θεαματικά αποτελέσματα ώστε να είναι άξιο συζήτησης καθώς έχει το ρίσκο του.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02013 seconds with 11 queries