Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   λίπανση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27309)

sofianos7 08-10-08 14:07

λίπανση
 
Παιδιά καλησπέρα έχω μια ερώτηση. Το λίπασμα στα φυτά παίζει ρόλο τι ώρα θα το ρίξω (ανοιχτά ή κλειστα φώτα) ?

chemical mac 08-10-08 19:34

Μα και βέβαια με τα φώτα ανοικτά. Το λίπασμα είναι τροφή. Πρέπει να τραφούν τα φυτά όταν είναι "ξύπνια" και φωτοσυνθέτουν. Με κλειστά φώτα τα φυτά "κοιμούνται".

sofianos7 08-10-08 20:25

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Apostolis 08-10-08 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 295574)
Μα και βέβαια με τα φώτα ανοικτά. Το λίπασμα είναι τροφή. Πρέπει να τραφούν τα φυτά όταν είναι "ξύπνια" και φωτοσυνθέτουν. Με κλειστά φώτα τα φυτά "κοιμούνται".

Δεν είμαι και πολύ σίγουρος... οχι βέβαια οτι κάνει "κακό", αλλά πιστεύω οτι με τον σχετικά αργό ρυθμό που απορροφούν τα φυτά, είναι μάλλον "αδιάφορο" πότε ρίχνουμε τα λιπάσματα... αρκεί να υπάρχουν αρκετά διαθέσιμα συστατικά...

xontros 08-10-08 21:28

Υπάρχει μια μεγάλη ιστορία γύρω από το θέμα αυτό.. Είναι πολύ ψιλά γράμματα βέβαια.. Πάντως, υπάρχουν κάποια λιπάσματα τα οποία καταναλώνονται με αργό ρυθμό και κάποια τα οποία καταναλώνονται γρηγορότερα.. Δεν ξέρω λεπτομέρειες, τώρα ξεκίνησα να διαβάζω διάφορα σχετικά, πάντως, δεν είναι τυχαίο ούτε το πρόγραμμα της Seachem (όπου κάποια λιπάσματα προστίθενται μία φορά την εβδομάδα, κάποια δύο και κάποια τρεις), ούτε άλλων εταιρειών π.χ. dennerle/jbl που έχουν διαφορετικά λιπάσματα για καθημερινή και για εβδομαδιαία ή και μηνιαία χρήση..

delta66 09-10-08 03:36

Εγω τα βαζω μολις "ξυπνανε" και αρχιζουν να "ανοιγουν" τα φυτα τα φυλλα τους.

(πριν αναψουν οι λαμπες)

makis206 09-10-08 11:32

Το δικό μου ενυδρείο βρίσκεται σε αρκετά σκοτεινό σημείο στο σαλόνι μου γι'αυτό το λόγο ρίχνω τα λιπάσματά μου περίπου ένα μισάωρο πριν ανάψουν οι λάμπες στις 15:00 το απόγευμα :)

giorgosp 10-10-08 21:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 295574)
Μα και βέβαια με τα φώτα ανοικτά. Το λίπασμα είναι τροφή. Πρέπει να τραφούν τα φυτά όταν είναι "ξύπνια" και φωτοσυνθέτουν. Με κλειστά φώτα τα φυτά "κοιμούνται".

Επειδη δεν το κατεχω αλλα μου γεννιεται η απορια.
Ας πουμε ριχνω λιπασμα με τα φωτα σβηστα, μεχρι την αλλη μερα που θα ξαναψουν δεν θα υπαρχουν τα συστατικα στο νερο για να τραφουν;

Apostolis 13-10-08 08:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgosp (Μήνυμα 296137)
Επειδη δεν το κατεχω αλλα μου γεννιεται η απορια.
Ας πουμε ριχνω λιπασμα με τα φωτα σβηστα, μεχρι την αλλη μερα που θα ξαναψουν δεν θα υπαρχουν τα συστατικα στο νερο για να τραφουν;

Έλα ντε...?! Αυτή την απορία είχα και εγώ... και καθόμαστε και το κουράζουμε το θέμα...!!! Είναι "κλειστό" σύστημα το ενυδρείο... δεν είναι ποτάμι ή λίμνη...

Πάνος 13-10-08 09:07

προσωπικα ριχνω τα λιπασματα οποτε βρω χρονο στη διαρκεια της μερας που πρεπει να τα ριξω...ποτε πρωι ποτε βραδυ (ποτε την αλλη μερα το πρωι..:D)..

και μια ερωτηση ..το βραδυ δεν ειναι σε ληθαργο τα φυτα...αντιθετα εκτελουν μεταβολικες λειτουργιες....με φως τα φυτα φωτοσυνθετουν (και διαπνεουν) και παραγουν γλυκοζη...ενω στο σκοταδι αναπνεουν και τη διασπουν.....σαν να λεμε οτι τη μερα φτιαχνουν την τροφη τους ενω το βραδυ την καταναλωνουν....υπαρχει καποια αναφορα ποτε τα φυτα χρησιμοποιουν τα συγκεκριμενα στοιχεια των λιπασματων??
καποια στοιχεια θα μπορουσαν να ειναι απαραιτητα σε εκεινη τη νυχτερινη μεταβολικη τους φαση....
αν κανω καποιο λαθος διορθωστεμε ...γραφω οτι θυμαμαι απο τη βιολογια του σχολειου...:rolleyes:

Nem 13-10-08 12:10

111
 
Εγω παλι ριχνω μια φορα την βδομαδα μια μερα μετα την αλλαγη νερου
Δεν εχω συγκεκριμενη ωρα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01517 seconds with 11 queries