Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Κάτι τρέχει με το ψάρι... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13022)

Tkagem 28-08-06 20:50

Κάτι τρέχει με το ψάρι...
 
1 Συνημμένο(α)
Έχω στο 50άρι μου ένα severum,το οποίο 3 μέρες τώρα σα να μη μου φαίνεται πολύ καλα….Δέ τρώει λαίμαργα όπως πρίν και ανοιγοκλείνει συνεχώς το στόμα…Επίσης δεν είναι τόσο δραστήριο όσο πρίν. Μήπως συμβαίνει κάτι,ξέρει κανείς να μου πεί?Σκέφτηκα μήπως κάτι παίζει με το νερό,αλλά δε μπορώ να φανταστώ τι,μια χαρά το συντηρώ.Σκέφτομαι σοβαρά να μεταφέρω προσωρινά το ψάρι στο 180άρι μου όπου φιλοξενεί 2 pagasius και ένα silvershark,αλλά δε ξέρω αν γίνεται να συγκατοικήσουν οι καρχαρίες με το severum…Μπορείτε παρακαλώ να με βοηθήσετε σε όλη αυτή την κατάσταση,ιδού και φωτο του ψαριού…

SOCRATIS 28-08-06 21:12

Ισως τρηματώδη σκουλήκια στα βράγχια.

Tkagem 28-08-06 21:18

....
 
Μπα δέ νομίζω,δέ φαίνεται να έχει κάτι ορατό.Το ψάρι εμφανησιακά δέν έχει κάτι,η συμπεριφορά του είναι που με απασχολεί....Να το μεταφέρω στο μεγάλο μήπως και συνέλθει???Δέ ξέρω όμως άν θα έχει πρόβλημα με τα άλλα ψάρια εκεί....Φοβάμαι μή μου τα πειράξει.

Tkagem 28-08-06 22:03

....
 
Τί να κάνω βρε παιδιά,ας πεί κάποιος,να το μεταφέρω το ψάρι ή θα υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας???

yannis 28-08-06 23:50

Τι θερμοκασία εχεις; Οξυγόνο;

DimmyF 29-08-06 04:05

Συγγνώμη ,που μπαίνω σφήνα αλλά το severum δεν είναι πολύ μεγάλο για 50lt??

Tkagem 29-08-06 06:25

....
 
Δεδομένου ότι το severum είναι μόνο του στο 5Οάρι πιστεύω είναι στο όριο.Αυτό που με απασχολεί είναι άν μπορώ να το βάλω στο ενυδρείο με τους παγκάσιους, ή θα φαγωθούν μεταξύ τους?.Οι παγκάσιοι είναι 18 εκατοστά και το severum 3 εκατοστά μικρότερο αλλά τριπλάσιο σε βάρος/όγκο.Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να με βοηθήσει γιατί επήγει το θέμα...δέ θέλω να χάσω το ψαράκι,το έχω αγαπήσει...Σας ευχαριστώ και Καλή σας μέρα...

Mitsos 29-08-06 08:33

Παράθεση:

Δεδομένου ότι το severum είναι μόνο του στο 5Οάρι πιστεύω είναι στο όριο
αν και δεν εχω severum απο οσα εχω διαβασει για αυτο το ψαρι, επειδη μου αρεσει πολυ, ειναι απαγορευτικα τα 50λιτ. :(
να σκεφτεις φιλε μου οτι εγω δεν εβαλα γιατι στα 240λιτ θα μπορουσα να εχω μονο ενα ζευγαρι.
απο την αλλη ακομη και αν ειμαστε οριακα στα λιτρα ειναι αφυσικο να εχουμε ενα τετοιο ψαρι μονο του....

Φιλικα,
Μιτσος.

Giorgos 29-08-06 10:07

50 λίτρα για ένα severum είναι απαγορευτικό!
Μπορείς να το μεταφέρεις στο 180άρι. Δεν θα έχει πρόβλημα με τα pangasius (κάνε την μεταφορά με κλειστά τα φώτα για να είναι ήρεμα τα ψάρια).
Το θέμα είναι ότι και τα 180 λίτρα είναι εξαιρετικά λίγα για τα ψάρια που έχεις.

Tkagem 29-08-06 11:35

....
 
Σε λίγο καιρό θα μεταφερθούν όλα σε 350άρι,οπότε δε θα είναι μεγάλο το πρόβλημα.
Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01935 seconds with 11 queries