Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   ελαφρόπετρα για βυθο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84577)

tolee 24-01-15 00:07

ελαφρόπετρα για βυθο
 
γεια χαρά! λοιπόν ετοιμάζω μια γλάστρολιμνη και πήρα ελαφρόπετρα (Πρακτικερ) για το φίλτρο.. ... επειδή όμως είναι πολλή και θα μείνει αρκετή, έλεγα να βάλω και στον βυθό όση περισεψει. ... σχεδίαζω να βάλω ένά black moor μέσα. ... λέτε να χω κανένα θεματάκι?

Τάκης 24-01-15 00:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tolee (Μήνυμα 872033)
γεια χαρά! λοιπόν ετοιμάζω μια γλάστρολιμνη και πήρα ελαφρόπετρα (Πρακτικερ) για το φίλτρο.. ... επειδή όμως είναι πολλή και θα μείνει αρκετή, έλεγα να βάλω και στον βυθό όση περισεψει. ... σχεδίαζω να βάλω ένά black moor μέσα. ... λέτε να χω κανένα θεματάκι?

Θα έλεγα να μη βάλεις ελαφρόπετρα, 1ον θα επιπλεει και 2ον τα χρυσόψαρα τους αρεσει να σκαβουν στο βυθό, για αυτό είναι καλύτερα να βάλεις ψιλο χαλαζιακο χαλίκι

tsala 24-01-15 00:16

εξω θα το εχεις το ψαρι?
το χειμωνα τι θα κανεις?
ποσα λιτρα και τι διαστασεις εχει?
καλυτερα μην την βαλεις για βυθο.. ειναι πολυ χοντρη, θα εχεις θεμα με αναεροβιες και θα χωνεται η τροφη αναμεσα τους..
χωρια που δεν θα τις ευχαριστηθει το ψαρι..

tolee 24-01-15 00:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 872037)
εξω θα το εχεις το ψαρι?
το χειμωνα τι θα κανεις?
ποσα λιτρα και τι διαστασεις εχει?
καλυτερα μην την βαλεις για βυθο.. ειναι πολυ χοντρη, θα εχεις θεμα με αναεροβιες και θα χωνεται η τροφη αναμεσα τους..
χωρια που δεν θα τις ευχαριστηθει το ψαρι..

α, οκ τότε. ... να βάλω πιο ψιλό χαλίκι?
ναι έξω θα το έχω αλλα μάλλον θα περιμένω να φτιάξει λίγο ο καιρός. .... αν κι εδώ σε μια λεκάνη με νερό που μέτρησα χθες και προχθες είχε 15 βαθμούς. ... διαστάσεις 100x40x40 περίπου. ...

tsala 24-01-15 00:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tolee (Μήνυμα 872039)
α, οκ τότε. ... να βάλω πιο ψιλό χαλίκι?
ναι έξω θα το έχω αλλα μάλλον θα περιμένω να φτιάξει λίγο ο καιρός. .... αν κι εδώ σε μια λεκάνη με νερό που μέτρησα χθες και προχθες είχε 15 βαθμούς. ... διαστάσεις 100x40x40 περίπου. ...

ωραια, μια χαρα εισαι..απλα τον βαρυ χειμωνα , εχε το νου σου και για εναν θερμαντηρα.. μην αφησεις να πεσει κατω απο 12.
ναι, χαλικακι ψιλο ή αμμο.. οτι σ΄αρεσει.
ποσα λιτρα υλικα πηρε το φιλτρο? DIY ειναι?

tolee 24-01-15 00:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 872040)
ωραια, μια χαρα εισαι..απλα τον βαρυ χειμωνα , εχε το νου σου και για εναν θερμαντηρα.. μην αφησεις να πεσει κατω απο 12.
ναι, χαλικακι ψιλο ή αμμο.. οτι σ΄αρεσει.
ποσα λιτρα υλικα πηρε το φιλτρο? DIY ειναι?

δεν πήρε ακόμη, αλλα υπολογίζω γυρω στα 4-5 λίτρα τουλαχιστον . .. ζαρντινιέρα είναι και το "φίλτρο".... η μεγάλη ζαρντινιέρα βέβαια δεν είναί 160 λίτρα γιατί στενεύει λιγάκι κάτω. ...

Τάκης 24-01-15 00:36

Διεξε μας καμια φωτο, είμαστε ματακηδες :)

tolee 24-01-15 00:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 872042)
Διεξε μας καμια φωτο, είμαστε ματακηδες :)

τι φωτο ρε παιδια, ακόμα στεγνωνουν οι σιλικόνες που έβαλα στους πάτους :P

kgf12345 24-01-15 00:54

μα εκει ειναι η ουσια.να το δουμε μια κ καλη τελειωμενο,δε λεει:D

tsala 24-01-15 00:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tolee (Μήνυμα 872041)
δεν πήρε ακόμη, αλλα υπολογίζω γυρω στα 4-5 λίτρα τουλαχιστον . .. ζαρντινιέρα είναι και το "φίλτρο".... η μεγάλη ζαρντινιέρα βέβαια δεν είναί 160 λίτρα γιατί στενεύει λιγάκι κάτω. ...

οκ, μια χαρα.
τι αντλια εβαλες?

EYH_SANTORINI 24-01-15 01:00

και εγω θελω να δω...... :'( ειμαστε ματακιδες εδω μεσα τι να κανουμε... :)

tolee 24-01-15 10:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 872049)
οκ, μια χαρα.
τι αντλια εβαλες?

αντλια εχω μια 800lt/h αλλα μου φαινεται μεγαλη.... θα δω πως θα ειναι η ροη κι αν ειναι πολυ μεγαλη θα βαλω μια μικροτερη που εχω.... δεν θελω να εχω πολυ μεγαλη ροη στην επιφανεια για να βαλω κανα νουφαρο....

tsala 24-01-15 11:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tolee (Μήνυμα 872071)
αντλια εχω μια 800lt/h αλλα μου φαινεται μεγαλη.... θα δω πως θα ειναι η ροη κι αν ειναι πολυ μεγαλη θα βαλω μια μικροτερη που εχω.... δεν θελω να εχω πολυ μεγαλη ροη στην επιφανεια για να βαλω κανα νουφαρο....

αστην μια χαρα ειναι..
με πολλες εξοδους του νερου λιγοστευεις την πιεση.. αυτο μπορεις να το φτιαξεις.. ασε να γυριζει το νερο περισσοτερο, καλο ειναι..
και οταν ωριμασει η βιολογια, παρε και μια παρεα στο ψαρι (αλλο ενα moor ;))

tolee 24-01-15 11:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 872082)
αστην μια χαρα ειναι..
με πολλες εξοδους του νερου λιγοστευεις την πιεση.. αυτο μπορεις να το φτιαξεις.. ασε να γυριζει το νερο περισσοτερο, καλο ειναι..
και οταν ωριμασει η βιολογια, παρε και μια παρεα στο ψαρι (αλλο ενα moor ;))

Θα μπολιαστει απο ενυδρειο η γλαστρολιμνη... απλως θα την αφησω καποιο καιρο να "στρωσει" να βγαλει καμια αλγη κτλ

aliens- 26-01-15 14:10

Βάλε από τώρα φώτο, να φαίνονται όλα τα στάδια τις κατασκευής.

Μην βάλεις τπτ στον πυθμένα. Θα σε δυσκολεύει στην καθαριότητα. Ούτως σι άλλως από την άλγη δεν θα φαίνεται και τπτ μετά από λίγο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02296 seconds with 11 queries