Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   τι εχει αυτη η guppινα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47332)

vila 23-12-10 19:30

τι εχει αυτη η guppινα
 
ρε παιδια εχω μια θυλικια guppινα και εχει πολι φουσκομενη κοιλια τρωει κανονικα νομιζο οτι ειναι εγγυος αμα ειναι εγγυος τι πρεπει να κανω και ποσο κρατα η εγγυμοσινη???

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. 23-12-10 20:42

ποσο κραταει δεν ξερω! κερατοφυλλο εχεις στο ενυδρειο σου?

aNe 23-12-10 23:01

Ανεβασε μια φωτογραφια για να σου πουμε με σιγουρια...Οπως ειπε και ο παναγιωτης βαλε κερατοφυλλο μπολικο για να εισαι ετοιμος.:):)

nikolakis_18 03-01-11 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aNe (Μήνυμα 526301)
Ανεβασε μια φωτογραφια για να σου πουμε με σιγουρια...Οπως ειπε και ο παναγιωτης βαλε κερατοφυλλο μπολικο για να εισαι ετοιμος.:):)


σε τι βοηθαει ρε παιδια ο κερατοφυλλος? βοηθηστε λιγο γιατι δεν εχω ζωντανα φυτα! ευχαριστω

achisael 03-01-11 21:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis_18 (Μήνυμα 531010)
σε τι βοηθαει ρε παιδια ο κερατοφυλλος? βοηθηστε λιγο γιατι δεν εχω ζωντανα φυτα! ευχαριστω

το κερατοφυλλο βοηθαει μετα την γεννα..
οταν γεννησει τα μικρα πανε και κρυβονται εκει και δεν τα τρωνε οι γονεις τους...
το κερατοφυλλο επιπλεει και ειναι και πολυ ομορφο..(κριμα που τα δικα μου το τρωνε...!!) :D:D

α,..!!! καλωσηρθες...

nikolakis_18 03-01-11 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 531013)
το κερατοφυλλο βοηθαει μετα την γεννα..
οταν γεννησει τα μικρα πανε και κρυβονται εκει και δεν τα τρωνε οι γονεις τους...
το κερατοφυλλο επιπλεει και ειναι και πολυ ομορφο..(κριμα που τα δικα μου το τρωνε...!!) :D:D

α,..!!! καλωσηρθες...

σ ευχαριστω! α! μπορεις να με βοηθησεις με το τι φυτα πρεπει να παρω? δεν γνωριζω τπτ απο φυτα!

achisael 03-01-11 22:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis_18 (Μήνυμα 531026)
σ ευχαριστω! α! μπορεις να με βοηθησεις με το τι φυτα πρεπει να παρω? δεν γνωριζω τπτ απο φυτα!


μπορεις να παρεις ευκολα φυτακια..
βαλισνιερα,ανουμπιες ολες,java fern,java moss.. και πολλα ειπα...

και κερατοφυλλο στανταρ για να εχεις μεγαλο ποσοστο επιβιωσης μετα την γεννα...

bokostas 04-01-11 02:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 531058)
μπορεις να παρεις ευκολα φυτακια..
βαλισνιερα,ανουμπιες ολες,java fern,java moss.. και πολλα ειπα...

και κερατοφυλλο στανταρ για να εχεις μεγαλο ποσοστο επιβιωσης μετα την γεννα...

Σωστός κι εγώ αυτά θα πρότεινα, δες κι εδώ φίλε για εύκολα φυτά: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

vaspiou 04-01-11 03:12

εμενα κυοφορουν μαλλον 3-4 εβδομαδες τωρα και τιποτα!! περιμενω περιμενω τπτ!! 27c καλα ειμαι?? να ανεβασω??

thnx

achisael 04-01-11 03:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 531190)
εμενα κυοφορουν μαλλον 3-4 εβδομαδες τωρα και τιποτα!! περιμενω περιμενω τπτ!! 27c καλα ειμαι?? να ανεβασω??

thnx


υπομονη γιατι σε λιγο θα γινεις παππους... ;);)

vaspiou 04-01-11 03:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 531194)
υπομονη γιατι σε λιγο θα γινεις παππους... ;);)

να γινω...το θεμα ειναι αντε με το καλο γεννηθηκαν...μετα ομως τι θα τρωνε?? infusoria λογικα θα χω αλλα για ποσο αυτη η ρημαδα θα φτασει....
αυριο θα τα παω για υπερηχο να δω που βρισκομαστε!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vila (Μήνυμα 526240)
ρε παιδια εχω μια θυλικια guppινα και εχει πολι φουσκομενη κοιλια τρωει κανονικα νομιζο οτι ειναι εγγυος αμα ειναι εγγυος τι πρεπει να κανω και ποσο κρατα η εγγυμοσινη???


παρε κερατοφυλλο!! ειναι τελειο φυτο!! το αφηνεις επιπλεει, το θαβεις, οτι γουσταρεις....παρε μια anubia valisneria και echinodorus.Δεν μασανε τα φυτα αυτα!!

achisael 04-01-11 03:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 531197)
να γινω...το θεμα ειναι αντε με το καλο γεννηθηκαν...μετα ομως τι θα τρωνε?? infusoria λογικα θα χω αλλα για ποσο αυτη η ρημαδα θα φτασει....
αυριο θα τα παω για υπερηχο να δω που βρισκομαστε!!
-------------------------


υπαρχουν και ειδικες τροφες αλλα και η δικια σου οτι τροφη και να ναι αρκει να την τριψεις πολυ...:p

vaspiou 04-01-11 03:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 531200)
υπαρχουν και ειδικες τροφες αλλα και η δικια σου οτι τροφη και να ναι αρκει να την τριψεις πολυ...:p


θα τηνε τριψω!! σκονη θα γινει!thnx

achisael 04-01-11 03:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 531202)
θα τηνε τριψω!! σκονη θα γινει!thnx

ωραια.. απλα μηνκανεις υπερβολες.. και οχι μονο μιζ φορα την μερα.. αλλα ουτε και 10...!!!

Ξυπολιτος 04-01-11 09:34

καλως ηρθες και απο εμενα!

nikolakis_18 04-01-11 17:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 531013)
το κερατοφυλλο βοηθαει μετα την γεννα..
οταν γεννησει τα μικρα πανε και κρυβονται εκει και δεν τα τρωνε οι γονεις τους...
το κερατοφυλλο επιπλεει και ειναι και πολυ ομορφο..(κριμα που τα δικα μου το τρωνε...!!) :D:D

α,..!!! καλωσηρθες...

ποσο κοστιζει ο κερατοφυλλος? σημερα ρωτησα για ανουμπια κ μου ειπαν 12 ευρω.

Γιώργος Κ 04-01-11 17:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis_18 (Μήνυμα 531510)
ποσο κοστιζει ο κερατοφυλλος? σημερα ρωτησα για ανουμπια κ μου ειπαν 12 ευρω.

Το κερατοφυλλο ειναι φτηνο ... αν δε βρεις να σου δωσει καποιος εχει το "Αβυσσος" στη πλατεια Βικτωριας με 0,50 ευρω το κοτσανι ενα να παρεις θα γεμισεις απο δαυτο!! :p

nikolakis_18 04-01-11 18:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 531513)
Το κερατοφυλλο ειναι φτηνο ... αν δε βρεις να σου δωσει καποιος εχει το "Αβυσσος" στη πλατεια Βικτωριας με 0,50 ευρω το κοτσανι ενα να παρεις θα γεμισεις απο δαυτο!! :p

σημερα αγορασα μαλλον ludwigia repens. μου ειπε να το βαλλω στο ενυδρειο μαζι με το γλαστρακι. φαινεται ομως πολυ ασχημο. τι να κανω?με το ζορι καθεται στο βυθο..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02022 seconds with 11 queries